СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
24 листопада 2023 року Справа № 480/12407/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Так, позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, яка полягає у не підготовці та не поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2023 із застосуванням при обчисленні розміру посадового окладу та інших видів грошового забезпечення, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу, розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1, 12, 13, 14 та із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023.
Судом відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Представником позивача разом із позовною заявою подану заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Судом враховується, що вирішення питання щодо застосування строків звернення до адміністративного суду передує вирішенню спору по суті.
Під час вирішення судом питання дотримання позивачем строків звернення до суду із заявленими позовними вимогами, судом враховується наступне.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 25.09.2023 по справі № 380/19011/22 адміністративне провадження № К/990/30799/23 предметом якої було зобов'язання відповідача направити до територіального органу Пенсійного фонду України оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року та на 01 січня 2022 року для перерахунку його пенсії з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року та з 01 лютого 2022 року (https://reyestr.court.gov.ua/Review/113738597) було відмовлено у відкритті касаційного провадження під час оскарження постанови апеляційної інстанції з тих підстав, що із змісту оскаржуваного судового рішення убачається, що Верховний Суд вже викладав у своїх рішеннях (постанова Верховного Суду від 12.04.2023 у справі № 380/14933/22) висновки щодо питання правильного застосування норм процесуального права, порушених у касаційній скарзі, і суд апеляційної інстанції ухвалив судове рішення у відповідності з такими висновками.
Аналогічної позиції щодо застосування шестимісячного строку звернення до суду та врахування постанови Верховного Суду від 12.04.2023 у справі № 380/14933/22, у справах з аналогічними позовними вимогами дотримується і Другий апеляційний адміністративний суд, про що зазначено у постанові від 07.08.2023 по справі № 480/1559/23, від 16.08.2023 по справі № 480/1409/23, від 17.08.2023 по справі № 480/1864/23 та № 480/1956/23, від 28.08.2023 по справі № 480/1667/23.
Разом із тим, як було встановлено судом з Єдиного державного реєстру судових рішень за посиланням (https://reyestr.court.gov.ua/Review/113699468) ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 25.09.2023, розглянувши у суді касаційної інстанції справу №№ 380/1907/23 за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання дії та бездіяльності протиправними було вирішено передати на розгляд судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав справу № 380/1907/23.
У межах зазначеної справи адміністративний позов, який є аналогічним у межах даної справи, було залишено судом без розгляду у зв'язку із пропуском позивачем строків звернення до суду.
Верховним Судом підставою для передачі на розгляд судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у постанові від 25.09.2023 по справі № 380/1907/23 зазначив, що мають місце неоднакові підходи суду касаційної інстанції під час вирішення питання щодо того, чи підлягає застосуванню до правовідносин (щодо невидачі виправленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною 2 статті 122 КАС України, з огляду на положення частини 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ.
Також колегія суддів Верховного Суду зазначила, що є підстави для передачі цієї справи на розгляд палати, оскільки наявні підстави для відступлення від правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 12.04.2023 у справі № 380/14933/22.
Таким чином предметом оскарження у справі № 380/1907/23 є вирішення питання щодо дотримання позивачем строків звернення до суду у спірних правовідносинах, пов'язаних у відмові відповідача щодо видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14 до Постанови № 704 для проведення перерахунку основного розміру пенсії, що є подібним до предмета позову у даній справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі у разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Враховуючи заявлені позивачем вимоги по даній справі, неоднакові на час розгляду даної справи підходи суду касаційної інстанції під час вирішення питання щодо того, чи підлягає застосуванню до правовідносин (щодо невидачі виправленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною 2 статті 122 КАС України, з огляду на положення частини 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ, а також для вирішення питання дотримання позивачем строку звернення до суду, суд дійшов висновку, що розгляд цієї справи є об'єктивно неможливим до прийняття рішення судовою палатою Верховного Суду з розгляду справ щодо захисту соціальних прав за наслідками розгляду касаційної скарги у межах справи № 380/1907/23.
Керуючись ст. ст. 236, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Зупинити провадження в адміністративній справі №480/12407/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії до прийняття судовою палатою Верховного Суду з розгляду справ щодо захисту соціальних прав судового рішення за наслідками розгляду справи № 380/1907/23 за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання дії та бездіяльності протиправними.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя М.М. Шаповал