РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
з питань залишення позову без розгляду
27 листопада 2023 року м. Рівне №460/22290/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді К.М.Недашківської, розглядаючи у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, та вирішуючи питання щодо наявності підстав для залишення позовної заяви без розгляду,
ВСТАНОВИВ:
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 13.08.2023 №4065 про результати службового розслідування за фактом бездіяльності старшого лейтенанта ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 28.09.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач подав клопотання про залишення позову без розгляду у зв'язку з пропущенням позивачем строків звернення до суду, обгрунтувавши це тим, що позивач дізнався про порушення своїх прав при ознайомленні з оспорюваним наказом 23.08.2023, а звернувся до суду понад місячний строк.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених відповідачем в основу клопотання про залишення позову без розгляду, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 4 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Так, частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до абзацу 1 частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як зазначено в частині п'ятій статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
З аналізу наведених норм слідує, що для звернення до суду у справах щодо проходження публічної служби встановлюється місячний строк, а перебіг строку звернення до суду починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що предметом спору у даній справі є оскарження наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 13.08.2023 №4065 про результати службового розслідування за фактом бездіяльності старшого лейтенанта ОСОБА_1 .
З наказом від 13.08.2023 №4065 позивач ознайомився 23.08.2023, що не заперечується відповідачем та підтверджується матеріалами справи.
З адміністративним позовом ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду 20.09.2023, що підтверджено штемпелем Укрпошти на конверті та відомостями відстеження поштового відправлення за №3300106859684 по трекінгу відстеження поштових підправлень Укрпошти. Адміністративний позов надійшов до суду 25 вересня 2023 року.
Таким чином, позивач звернувся до суду з урахуванням місячного строку звернення до адміністративного суду, визначеного частиною п'ятою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним, воно може бути обмеженим. Тим не менше, право доступу до суду не може бути обмежено таким чином або у такій мірі, що буде порушена сама його сутність. Ці обмеження повинні мати законну мету та бути пропорційними між використаними засобами та досягнутими цілями.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі «Ілхан проти Туреччини» (22277\93, 27 червня 2000р. §59), правило встановлення обмежень звернення до суду у зв'язку з пропуском строку звернення, повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.
Враховуючи суть позовних вимог ОСОБА_1 ., суд не вважає пропущеним строк звернення позивача до адміністративного суду, встановлений частиною п'ятою статті 122 КАС України.
Тому, клопотання Військової частини НОМЕР_1 про залишення позовної заяви без розгляду до задоволення не підлягає.
Керуючись статтями 122, 123, 240, 241, 248, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання Військової частини НОМЕР_1 про залишення позовної заяви без розгляду - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складений дата 27 листопада 2023 року
Суддя К.М. Недашківська