ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
27 листопада 2023 рокум. ПолтаваСправа № 440/17399/23
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Сич С.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
22 листопада 2023 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в складані та надані до ГУ ПФУ в Полтавській області довідки без застосування надбавки за особливість проходження служби та безпідставно зменшеним розміром премії;
- зобов'язати відповідача скласти нову довідку грошового забезпечення станом на 01 лютого 2020 року згідно телеграми Міністра оборони №248/291 від 14.01.2020, пункту 2 і Додатку 1; станом на 01 лютого 2021 року згідно телеграми Міністра оборони №248/612 від 19.01.2021, пункту 1, 2 і Додатку 1; станом на 01 лютого 2022 року згідно телеграми Міністра оборони №248/269 від 2018 року, пункту 2 і Додатку 1; станом на 01 лютого 2023 року згідно телеграми Міністра оборони №2683/3 від 01 лютого 2023 року пункту 2, Додатку 1;
- зобов'язати Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки сформувати нову довідку грошового забезпечення позивача із зазначенням відомостей: про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавку за вислугу років (50% від посадового окладу, окладу за військове звання), надбавку за особливості проходження служби (65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), надбавку за службу в умовах режимних обмежень (10% посадового окладу), та премії (35% посадового окладу), які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб календарного року станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023 згідно із Законом України "Про Державний бюджет" на кожний календарний рік, починаючи з 01.02.2020 року, а саме: грошове забезпечення станом на 01.02.2020 становить 16022,25 грн. із розрахунку: посадовий оклад - 4200,00 грн., оклад за військовим званням, капітан - 1510,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років 50% - 2855,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 65% -5567,25 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 420,00 грн., премія 35% - 1470,00 грн.; в сумі 17313,75 грн. із розрахунку станом на 01.01.2021: посадовий оклад - 4540,00 грн., оклад за військове звання - 1630,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років 50% - 3085,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 65% - 6015,75 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 454,00 грн., премія 35% - 1589,00 грн.; в сумі 18938,25 грн. із розрахунку станом на 01.01.2022: посадовий оклад - 4930,00 грн., оклад за військове звання, капітан - 1790,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років 50% - 3375,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 65% - 6581,25 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 496,00 грн., премія - 35%; в сумі 20454,75 грн. із розрахунку станом на 01.01.2023: посадовий оклад - 5360,00 грн., оклад за військовим званням - 1930,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років 50% - 3645,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 65% - 7107,75 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 536,00 грн., премія 35% - 1876,00 грн.
Пунктом 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з частинами 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, законодавством встановлено шестимісячний строк звернення особи до суду за захистом її прав, свобод та законних інтересів, що обумовлено метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та дисциплінуванням учасників адміністративного судочинства щодо своєчасної реалізації їх права на суд.
Строк звернення до суду обчислюється за загальним правилом з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому "повинна" слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо: особа знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені; рішення скероване на її адресу поштовим повідомленням, яке вона відмовилася отримати або не отримала внаслідок неповідомлення відправника про зміну місця проживання; про порушення її прав знали близькі їй особи.
День, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів.
Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом, апеляційною чи касаційною скаргами обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Аналогічні правові висновки викладені Верховним Судом у постановах від 28.03.2018 у справі №809/1087/17 та від 22.11.2018 у справі №815/91/18.
Оскільки початок шестимісячного строку визначено альтернативно - це день, коли особа або дізналася, або повинна була дізнатися про порушення свого права, при визначенні початку цього строку суд має з'ясувати момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльності), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.
У постанові Верховного Суду від 12 квітня 2023 року у справі № 380/14933/22 викладено такі висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:
"Згідно частини 4 статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-XII, з наступними змінами та доповненнями, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На виконання даної норми Кабінет Міністрів України Постановою від 13.02.2008 № 45, з наступними змінами та доповненнями, затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
За змістом пунктів 2 та 3 Порядку №45, видача довідки, як елемент в системній послідовності алгоритму дій визначених Порядком №45, пов'язується з моментом визначення Урядом України умов та розмірів перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 30.08.2017 № 704, з наступними змінами та доповненнями, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Наведена норма вказує на те, що грошове забезпечення військовослужбовці повинно змінюватись щороку з 1 січня, у разі зміни прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як наслідок, саме з цією датою пов'язується визначення Кабінетом Міністрів України умов та розмірів перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що позивач повинен був дізнався про порушення свого права на перерахунок пенсії, в тому числі і відсутності сформованої довідки, як складової в алгоритмі згаданого перерахунку, 1 січня відповідного року.".
Частиною 5 статті 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, наведені вище висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 12.04.2023 у справі №380/14933/22, відповідно до частини 5 статті 242 КАС України є обов'язковими для врахуванням судом першої інстанції при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Враховуючи висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 12.04.2023 у справі №380/14933/22, позивач повинен був дізнатися про порушення свого права відповідно 01 січня 2023 року.
Позивач звернувся до суду з даним позовом 22 листопада 2023 року в частині вимог про зобов'язання відповідача скласти нову довідку грошового забезпечення станом на 01 лютого 2023 року згідно телеграми Міністра оборони №2683/3 від 01 лютого 2023 року пункту 2, Додатку 1 та про зобов'язання Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки сформувати нову довідку грошового забезпечення позивача із зазначенням відомостей: про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавку за вислугу років (50% від посадового окладу, окладу за військове звання), надбавку за особливості проходження служби (65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), надбавку за службу в умовах режимних обмежень (10% посадового окладу), та премії (35% посадового окладу), які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб календарного року станом на 01.01.2023 згідно із Законом України "Про Державний бюджет" на календарний рік, а саме із розрахунку станом на 01.01.2023: посадовий оклад - 5360,00 грн., оклад за військовим званням - 1930,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років 50% - 3645,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 65% - 7107,75 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 536,00 грн., премія 35% - 1876,00 грн., - тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду, встановленого частиною 2 статті 122 КАС України.
Статтею 123 КАС України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Згідно з частиною 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивачем не додано до позову заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
Крім того, пунктом 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції чинній на час звернення до суду з даним позовом) встановлено, що в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Частиною 1 статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Усупереч вимогам пункту 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві ОСОБА_1 не зазначено відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету щодо сторін.
З огляду на викладене вище, позовну заяву подано без додержання вимог статті 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно частини 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 171, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду:
- заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску;
- позовної заяви, оформленої відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у тому числі, із зазначенням відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету щодо сторін, а також копії такої позовної заяви відповідно до кількості учасників справи.
Роз'яснити позивачу, якщо заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява повертається позивачеві.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя С.С. Сич