ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/15105/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про перерахунки пенсії ОСОБА_1 :
від 23.06.2021 № 163950009842 про перерахунок з 01.07.2021 пенсії, в частині здійснення цього перерахунку пенсії за період з 01.07.2021 (замість 01.03.2021) та в частині незбільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який був врахований при призначенні пенсії ОСОБА_1 (7763,17 грн.), на коефіцієнт збільшення цього показника в розмірі 1,11, встановленого пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127;
від 21.02.2022 №163950009842 про перерахунок з 01.03.2022 пенсії, в частині незбільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який мав бути врахований при призначенні та подальшому перерахунку пенсії ОСОБА_1 (7763,17 грн. х 1,11), на коефіцієнт збільшення нього показника в розмірі 1,14, встановленого пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118;
від 26.02.2023 №163950009842 про перерахунок з 01.03.2023 цієї пенсії, в частині незбільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який мав бути врахований при призначенні та подальших перерахунках пенсії ОСОБА_1 (7763,17 грн. х 1,11 х 1,14), на коефіцієнт збільшення цього показника в розмірі 1,197, встановленого пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити наступні перерахунки пенсії ОСОБА_1 :
за період з 01.03.2021 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який був врахований при призначенні пенсії ОСОБА_1 (7763,17 грн.), на коефіцієнт збільшення цього показника в розмірі 1,11, встановленого пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127;
за період з 01.03.2022 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який мав бути врахований при призначенні та подальшому перерахунку пенсії ОСОБА_1 (7763,17 грн. х 1,11), на коефіцієнт збільшення цього показника в розмірі 1,14, встановленого пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118;
за період з 01.03.2023 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який мав бути врахований при призначенні та подальших перерахунках пенсії ОСОБА_1 (7763,17 грн. х 1,11 х 1,14), на коефіцієнт збільшення цього показника в розмірі 1,197, встановленого пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168.
В обґрунтування позову вказує, що під час проведення перерахунку пенсії позивача відповідачем не проведено індексацію пенсії належним чином шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який враховується при обчисленні його пенсії на коефіцієнти збільшення 1,11;1,14 та 1,197, чим в черговий раз порушено право позивача.
На цій підставі позивач звернувся до відповідача з заявою від 04.09.2023. Проте, листом від 18.09.2023 №20672-20149/С-02/8-1600/23 відповідач повідомив, що підстави для проведення індексації пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який враховано при обчисленні пенсії у 2021, 2022 та 2023 роках відсутні, зазначивши, що позивачу встановлено доплату до пенсії як особі, яка фактично не має права на індексацію.
Позивач вважає протиправними рішення відповідача щодо не проведення індексації пенсії позивача належним чином.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.10.2023 позовну заяву залишено без руху.
19.10.2023 позивач усунув недоліки та надав до суду докази сплати судового збору.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений частиною другою статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
10.11.2023 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області проти позову заперечує та вказує, що пенсія позивачу призначена з 17.07.2020, розрахунок пенсії позивача проводиться з урахуванням більшого показника середньої заробітної плати в Україні - 7763,17 грн, а отже пенсія позивача не підлягає індексації на вказані коефіцієнти. Також відповідно до п.6 постанови КМУ від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 01.03.2023 установлена щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн., яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії та враховується під час наступних перерахунків пенсії.
З огляду на вказане просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
23.11.2023 до суду надійшла від позивача відповідь на відзив, в якій позивачка просить суд не приймати до уваги доводи, викладені у відзиві на позовну заяву та задовольнити позов повністю.
На підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 (далі - позивачка) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - відповідач) та отримує пенсію за віком з 17.07.2020 року.
Проте, під час проведення перерахунку пенсії позивача відповідачем не проведено індексацію пенсії позивача належним чином шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який враховується при обчисленні його пенсії на коефіцієнти збільшення 1,11;1,14 та 1,197, чим в черговий раз порушено право позивача.
На цій підставі позивач звернувся до відповідача з заявою від 04.09.2023. Проте, листом від 18.09.2023 №20672-20149/С-02/8-1600/23 відповідач повідомив, що підстави для проведення індексації пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який враховано при обчисленні пенсії у 2021, 2022 та 2023 роках відсутні, зазначивши, що позивачу встановлено доплату до пенсії як особі, яка фактично не має права на індексацію.
Не погодившись з рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Зазначена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 №1058-IV.
Частиною 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Абзацом 2 пункту 1 Постанови КМУ від 22 лютого 2021 р. № 127 передбачено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Пунктом 1 постанови КМУ від 16 лютого 2022 р. № 118 установлено що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст.663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Аналогічна норма міститься в пункті 1 постанови КМУ від 24 лютого 2023 р. № 168, якою передбачено відповідне збільшення на коефіцієнт 1,197.
Водночас, абзацом 3 пункто1 Постанови КМУ від 22 лютого 2021 р. № 127 передбачено, що у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Аналогічна норма була встановлена пунктом 4 постанови КМУ від 16 лютого 2022 р. № 118 (135 грн.) , а також пунктом 10 постанови КМУ від 24 лютого 2023 р. № 168 (100 грн.).
Тобто, для особи, розмір пенсії якої без доплат становив менше прожиткового мінімуму і внаслідок проведення індексації не змінювався або зростав, але менше ніж на 100 грн. встановлювалась відповідна доплата в розмірі 100 грн. у 2021 році, 135 грн. у 2022 році та 100 грн. у 2023.
Статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп ? Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Частиною 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзп );
(Ск : К) - коефіцієнт заробітної плати (умовно, для спрощення).
Іншими слова розмір пенсії = середня заробітна плата по Україні * коефіцієнт заробітної плати* коефіцієнт стажу.
У відповідності до абзацу 2 пункту 1 Постанови КМУ від 22 лютого 2021 р. № 127, Пунктом 1 постанови КМУ від 16 лютого 2022 р. № 118 та пункті 1 постанови КМУ від 24 лютого 2023 р. середня заробітна плата збільшується (множиться) на коефіцієнти збільшення 1,11; 1,14; 1,197.
Якщо в разі такого збільшення розмір пенсії не змінюється - пенсія збільшується на 100 грн. в березні 2021; 135 грн. - в березні 2022 і 100 грн. в березні 2023.
За обрахунком відповідача розмір пенсії позивача без доплат становив 0 грн. і обраховувався так: Коефіцієнт зарплати 0 * коефіцієнт стажу * середню зарплату по Україні = 0. Аналогічний розрахунок зберігається у випадку множення такої нульової заробітної плати на коефіцієнти збільшення 1,11; 1,14; 1,197.
Тому, оскільки за таким підрахунком внаслідок збільшення пенсії позивача на коефіцієнти 1,11; 1,14 та 1,197 розмір пенсії не зростав (все одно складав 0 грн.) до пенсії позивача були встановлені відповідні "індексаційні доплати" (100 грн.; 135 грн.; 100 грн.), що визнає відповідач зокрема в листі від 18.09.2023 №20672-20149/С-02/8-1600/23.
Отже, виникли підстави для зміни механізму проведення індексації пенсії позивача із виключенням раніше встановлених на період виплати пенсії позивачу у розмірі прожиткового мінімуму "індексаційних доплат" та проведенням збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який враховується при обчисленні його пенсії у відповідності до абзацу 2 пункту 1 Постанови КМУ від 22 лютого 2021 р. № 127, Пунктом 1 постанови КМУ від 16 лютого 2022 р. № 118 та пункті 1 постанови КМУ від 24 лютого 2023 р.
Вищевказані постанови містять відсилочну норму до Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Постановою КМУ №124 від 20.02.2019 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку передбачено що цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають зокрема пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон 1058-IV).
Пунктом 4 Порядку затверджено механізм обчислення коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, який в подальшому затверджується Кабінетом Міністрів України і відображений зокрема в п.1 постанови КМУ від 16 лютого 2022 р. та п. 1 постанови КМУ від 24 лютого 2023 р. № 168.
Пунктом 7 Порядку передбачено що збільшений відповідно до цього Порядку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, застосовується зокрема під час проведення наступних перерахунків пенсій, переведення з одного виду пенсії на інший (крім умов, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону).
Варто зауважити що єдиним випадком, коли Порядком винятково конкретизовано показник середньої заробітної плати, який підлягає збільшенню і який відрізняється від того, який застосовано при обчисленні пенсії особи є випадок, передбачений у п. 5 Порядку, яким передбачено що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. За відкритими даними він складав 3764,4 грн. і є меншим за той, який враховується для обчислення пенсії позивача (7763,17 грн.)
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
У всіх інших випадках збільшується саме той показник середньої заробітної плати по Україні, який враховано при обчисленні пенсії особи.
В листі від 18.09.2023 №20672-20149/С-02/8-1600/23 відповідач підтверджує, що збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, з якої обчислено пенсію позивача не збільшено на коефіцієнти збільшення 1, 11; 1,14 та 1,197. Замість цього встановлені доплати в розмірі 100 грн.; 135 грн. та 100 грн. Натомість індексація проведена за тим самим механізмом, який був встановлений до пенсії позивача, обчисленої в нульовому розмірі.
Застосований для обчислення пенсії позивача показник середньої заробітної плати по Україні в розмірі 7763,17, визначений за 2017 - 2019 роки підтверджується розпорядженням про призначену пенсію "дата-час розрахунку 26.05.2023", а саме розрахунком заробітку (підрозділ "розрахунок заробітку для обчислення"). Воно ж підтверджує і не проведення його збільшення на індекси.
Тому, суд вважає, що бездіяльність є протиправною і відповідач зобов'язаний провести відповідний перерахунок.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 у 2021, 2022 та у 2023 роках шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2017-2019 р.р.) на коефіцієнти збільшення 1,11; 1,14; 1,197 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2017-2019 р.р.) на коефіцієнти збільшення 1,11 з 01.03.2021; 1,14 з 01.03.2022 та 1,197 з 01.03.2023.
Отже, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина перша статті 139 КАС України).
Оскільки, позов підлягає до задоволення, то до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 3220,80 грн. згідно платіжної інструкції № 0.0.3259882571.1 від 19.10.2023.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 у 2021, 2022 та у 2023 роках шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2017-2019 р.р.) на коефіцієнти збільшення 1,11; 1,14; 1,197.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2017-2019 р.р.) на коефіцієнти збільшення 1,11 з 01.03.2021; 1,14 з 01.03.2022 та 1,197 з 01.03.2023.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області сплачений судовий збір в розмірі 3220,80 грн. (три тисячі двісті двадцять гривен вісімдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 25 жовтня 2023 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_2 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Шевченка, 9,м. Сєвєродонецьк,Сєверодонецьк, місто, Луганська область,93404 код ЄДРПОУ/РНОКПП 21782461).
Головуючий суддя Г.В. Костенко