Справа № 420/32330/23
УХВАЛА
27 листопада 2023 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області (далі ГУ ДПС), у якому позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність ГУ ДПС щодо не відображення в інтегрованій картці платника погашення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 16786,66 грн шляхом зменшення значення такої заборгованості;
зобов'язати ГУ ДПС здійснити коригування відомостей в інтегрованій картці платника та відобразити в ній погашення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування шляхом зменшення значення такої заборгованості на суму 16786,66 грн.
Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, чи відповідає заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.160 КАС України встановлено, що у позовній заяві позивач викладає зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Позивач у змісті позову зазначає, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.03.2022 року, яке набрало законної сили 23.06.2022 року, по справі №420/19167/21 задоволено позовну вимогу ОСОБА_1 ; визнано протиправною та скасовано вимогу ГУ ДПС про сплату боргу (недоїмки) від 17.02.2021 №Ф-63828-13У щодо стягнення боргу у розмірі 7435,12 грн.
Також рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2023 року, яке набрало законної сили 06.04.2023 року, по справі №420/3166/22 задоволено позовну заяву ОСОБА_1 ; визнано протиправною та скасовано вимогу ГУ ДПС про сплату боргу (недоїмки) від 11.06.2021 №Ф-63828-13У на суму 9351,54 грн.
Між тим, податкова заборгованість за скасованими судом податковими вимогами, яка складає 16786,66 грн, не виключена із інтегрованої картки платника податку та ГУ ДПС листом від 29.05.2023 №24485/6/15-32-24-04-06 повідомило про наявність такої заборгованості і можливе застосування штрафних санкцій у разі її несплати.
Позивач вважає протиправною бездіяльність ГУ ДПС щодо не відображення в інтегрованій картці платника погашення заборгованості зі сплати єдиного внеску в розмірі 16786,66 грн.
Правила ведення в податкових органах оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) визначені Порядком ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 №5 (далі Порядок №5).
Терміни в цьому Порядку вживаються в таких значеннях, зокрема, інтегрована картка платника (далі ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску (далі платежі), що ведеться за кожним видом платежу (п.2 Розділу І Порядку №5).
Пунктом 4 Розділу V Порядку №5 визначено порядок відображення в інформаційній системі результатів адміністративного та/або судового оскарження донарахованих сум з відповідним перенесенням до ІКП.
Згідно п.п.2 п.4 Розділу V Порядку №5 залежно від інформації, яка завантажена в інформаційну систему з інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, одночасно змінюється статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску та в ІКП відображається така інформація щодо оскарження донарахованих сум та прийнятих рішень відповідними органами, зокрема, інформація з ухвали суду про відкриття провадження.
На підставі інформації з інформаційної системи, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, про початок/продовження процедури судового оскарження (ухвала суду про відкриття провадження) донарахована/зменшена сума вважається неузгодженою (статус податкового повідомлення-рішення / рішення / вимоги та рішення щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на «Оскаржується в судовому порядку»).
У разі внесення вказаної інформації: - до настання граничного строку сплати/зменшення суми - відповідні облікові показники (операції) в ІКП блокуються, а донараховані/зменшені суми не відображаються та не беруть участь у розрахунках; - після настання граничного строку сплати/зменшення суми - в ІКП відображаються облікові показники (операції) щодо виключення з обліку донарахованих/зменшених сум у зв'язку із запізненням надходження ухвали суду про відкриття провадження у справі.
Таким чином, у разі відкриття судом провадження по справі щодо оскарження податкової вимоги в ІКП відповідні облікові показники блокуються, або відображаються для їх виключення з обліку.
Отже, при відкритті судом проваджень по справам №420/19167/21 та №420/3166/22 донараховані на підставі вимог про сплату боргу (недоїмки) від 17.02.2021 №Ф-63828-13У та від 11.06.2021 №Ф-63828-13У суми не відображаються та не беруть участь у розрахунках.
Також згідно п.п.2 п.4 Розділу V Порядку №5 у разі якщо за результатами судового оскарження донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі скасовується (статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на «Скасовується в судовому порядку»), то в ІКП відображення облікових показників (операцій) щодо донарахування/зменшення суми не проводиться.
Працівники підрозділів, які проводять контрольно-перевірочні заходи, щоденно опрацьовують інформацію, завантажену в підсистему, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи з інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскаржень.
Таким чином, після скасування судом податкової вимоги її статус автоматично змінюється працівниками підрозділу ГУ ДПС на «Скасовується в судовому порядку» та до ІКП не вноситься відображення облікових показників. Сума заборгованості за скасованою вимогою не відображається та не бере участь у розрахунках з часу відкриття судом провадження по справі.
Таким чином, Порядком №5 чітко визначені дії ГУ ДПС щодо виконання рішення суду у разі скасуванння вимоги.
Оскарження процедури виконання суб'єктом владних повноважень судових рішень врегульовано окремими статтями КАС України (ст. 382,383), застосування приписів яких можливо у рамках первинних позовів про скасування податкових вимог - по справам №420/19167/21 та №420/3166/22.
Між тим, позивач не зазначає у позові відомостей щодо звернення до суду по справам №420/19167/21 та №420/3166/22 зі відповідними заявами в порядку виконання рішень. Також позивач не наводить обгрунтувань для звернення до суду з окремим позовом, предметом якого є вирішення питання порядку виконання судових рішень.
Частиною 1 ст.160 КАС України встановлено, що у позовній заяві позивач викладає зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч. 1 ст.5 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
У позові позивач щодо наявності порушення своїх прав посилається на те, що в його електронний кабінет надходять листи - повідомлення про наявність у нього боргу, проте позовних вимог саме з цього приводу у позові не пред'являє.
Таким чином, позивачу необхідно визначитись зі способом захисту своїхз прав (в порядку виконання рішень суду або чіткого викладення позовних вимог з наданням до суду належним чином оформленого позову (не уточнень, доповнень))
Згідно зі ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, якій не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.
Суд вважає необхідним залишити адміністративний позов без руху та надати позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 248 КАС України, суддя -
УХВАЛИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність в десятиденний строк з дня отримання ухвали усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя Е.В. Катаєва