КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/7817/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )
до військової частини НОМЕР_2 місто Кропивницький у складі Регіонального управління « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ - 26623342; адреса: вул. Кавалерійська, 17/19, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006 )
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , молодшого сержанта військової частини НОМЕР_3 у звільненні з військової служби на підставі абз. 4 підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» як військовослужбовця, який проходить військову службу за призовом під час мобілізації під час воєнного стану, за сімейними обставинами у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворими батьками;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 прийняти рішення про звільнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , молодшого сержанта військової частини НОМЕР_3 , на підставі абз. 4 підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» як військовослужбовця, який проходить військову службу за призовом під час мобілізації під час воєнного стану, за сімейними обставинами у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворими батьками.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що був призваний на військову службу по мобілізації до Збройних Сил України і по сьогодні проходить військову службу. Однак, у зв?язку із необхідністю здійснення постійного догляду за хворими батьками, позивач виявив бажання звільнитись з військової служби за сімейними обставинами на підставі підпункту «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ. З цією метою позивач подав командиру відповідний рапорт з пакетом документів, які підтверджують наявність зазначених обставин. Однак, відповідач відмовив у задоволенні такого у зв?язку із тим, що ОСОБА_1 не надані необхідні підтверджуючі документи на засвідчення підстав для звільнення зі служби за сімейними обставинами (довідки МСЕК про те, що батьки позивача потребують постійного догляду).
Ухвалою від 20 вересня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач позов не визнав та у поданому відзиві на позов наголосив, що підстави для звільнення позивача з військової служби на підставі підпункту «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ. згідно із поданим ним рапортом відсутні. Так, до рапорту Піценком В.П. були долучені довідки лікарняно-консультаційної комісії КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Великоандрусівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про те, що батьки позивача ( ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ) потребують постійного стороннього догляду, тоді як підтвердження таких обстпавин у даному випадку має посвідчуватись довідками МСЕК.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
. Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи, додані до них документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 був призваний на військову службу по мобілізації до ЗСУ та проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_3 .
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 13.04.1971 року, батьками позивача є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Відповідно до Висновку лікарняно-консультаційної комісії КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Великоандрусівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області № 2/82 від 10.07.2023, ОСОБА_2 , 1944 р.н., за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду на непрофесійній основі.
Відповідно до Довідки ЛКК №1/81 від 10.07.2023 року КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Великоандрусівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, ОСОБА_3 , 1943 р.н., за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду на побутовій основі, знаходиться на постійному медикаментозному лікуванні, інсулінотерапії. Потребує стаціонарного лікування двічі на рік.
За таких умов, у серпні 2023 року позивач звернувся до командира військової частини з рапортом, в якому просив клопотати перед вищим керівництвом про звільнення його з військової служби на підставі пп. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» за сімейними обставинами, оскільки його батьки, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , згідно медичних висновків закладу охорони здоров'я, потребують постійного стороннього догляду, і крім нього відсутні інші особи, які можуть здійснювати догляд за батьками.
До вказаного рапорту позивачем додана копія свідоцтва про народження, копії Висновку та Довідки ЛКК медичного закладу про стан здоров?я батьків із зазначенням їх потреби у постійному догляді, копія рішення виконкому Світловодської міської ради від 11.08.2023 року №458 про призначення позивача помічником дієздатної фізичної особи, копія посвідчення помічника фізичної дієздатної особи № 4 від 15.08.2023 року, довідка про склад сім'ї.
Однак, листом від 02 вересня 2023 року № 3278 відповідач повернув рапорт ОСОБА_1 без розгляду.
Викладені обставини передували зверненню позивача до суду з цим позовом.
Як видно з матеріалів адміністративної справи, підставою для відмови позивачеві у задоволенні його рапорту про звільнення з військової служби згідно підпункту «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (за сімейними обставинами) стало те, що ОСОБА_1 , на переконання відповідача, не подав повного пакету документів, що підтверджують потребу його батьків у постійному догляді. Так, відповідач зазначає, що на посвідчення таких обставин має бути подана відповідна довідка МСЕК, тоді як позивачем надані довідки ЛКК.
При вирішенні спору суд виходить з такого.
Відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону № 2232-XII військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах, під час дії воєнного стану, через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.
Кабінет Міністрів України, відповідно до статті 26 Закону № 2232-XII, постановою «Про затвердження переліку сімейних обставин та інших поважних причин, що можуть бути підставою для звільнення громадян з військової служби та із служби осіб рядового і начальницького складу» від 12.06.2013 №413 (далі- Постанова №413), затвердив перелік сімейних обставин та інших поважних причин, що можуть бути підставою для звільнення громадян з військової служби та із служби осіб рядового і начальницького складу.
Так, військовослужбовці, крім військовослужбовців строкової військової служби, та особи рядового і начальницького складу на їх прохання можуть бути звільнені з військової служби та із служби осіб рядового і начальницького складу через такі сімейні обставини та інші поважні причини: необхідність постійного стороннього догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії для осіб віком понад 18 років чи лікарсько-консультативної комісії для осіб до 18 років.
В примітці до вказаного вище переліку визначено, що члени сім'ї військовослужбовця, особи рядового чи начальницького складу - особи, внесені в особову справу військовослужбовця або особи рядового чи начальницького складу: дружина (чоловік), діти, батьки та батьки дружини (чоловіка), які перебувають на його утриманні.
Отже, відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону № 2232-XII військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, звільняються з військової служби у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за батьками, що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії, позаяк необхідність постійного стороннього догляду підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії для осіб віком понад 18 років чи лікарсько-консультативної комісії для осіб до 18 років (саме на наявність висновку МСЕК як належного медичного документу, який підтверджує необхідність стороннього догляду за хворими батьками, зазначено у постанові Верховного Суду від 15.11.2019 у справі № п/811/1375/16).
Так, згідно із пунктами 3, 4, підпункту 1 пункту 11 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2019 №1317, медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності. Медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. Міські, міжрайонні, районні комісії визначають: ступінь обмеження життєдіяльності осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, потребу в сторонньому нагляді, догляді або допомозі, реабілітації, реабілітаційний потенціал, групу інвалідності, причину і час її настання, професію, з якою пов'язане ушкодження здоров'я, а також ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) працівників, які одержали ушкодження здоров'я, пов'язане з виконанням ними трудових обов'язків.
Відповідно ж до пункту 4 розділу IV Порядку організації експертизи тимчасової втрати працездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.04.2008 року №189, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.07.2008 за №589/15280, ЛКК видає такі документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність особи: висновки або рекомендації щодо догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, а в разі, коли дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний),- до досягнення дитиною 16-річного віку.
Отже, необхідність постійного стороннього догляду за хворою дружиною (чоловіком), а також батьками своїми чи дружини (чоловіка) підтверджується виключно відповідним медичним висновком МСЕК, у той час як необхідність постійного стороннього догляду за хворою дитиною до 18 років підтверджується висновком ЛКК.
Судом встановлено, що до рапорту про звільнення позивач додав копії висновку лікарняно-консультаційної комісії КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Великоандрусівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області № 2/82 від 10.07.2023 року про те, що ОСОБА_2 , 1944 р.н., за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду на непрофесійній основі, а також Довідку ЛКК №1/81 від 10.07.2023 року КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Великоандрусівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, ОСОБА_3 , 1943 р.н., за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду на побутовій основі, знаходиться на постійному медикаментозному лікуванні, інсулінотерапії. Потребує стаціонарного лікування двічі на рік.
Проте, вказані документи у розумінні означених положень не є належними медичними документами, які посвідчують необхідність здійснення постійного догляду за батьками позивача, що є підставою для звільнення згідно із підпунктом «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону № 2232-XII. Суд знову наголошує, що таким документом має бути виключно відповідний медичний висновок МСЕК.
Враховуючи, що у відповідача не було правових та фактичних підстав для задоволення поданого позивачем рапорту про звільнення з військової служби у зв'язку із необхідністю постійного догляду за хворими батьками згідно з підпунктом «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону №2232-ХІІ, у задоволенні позовних вимог належить відмовити.
Судові витрати, які у зв?язку із відмовою у задоволенні адміністративного позову підлягали б розподілу на підставі статті 139 КАС України, у справі відсутні.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )
до військової частини НОМЕР_2 місто Кропивницький у складі Регіонального управління «Південь» (код ЄДРПОУ - 26623342; адреса: вул. Кавалерійська, 17/19, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, а у разі початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.В. КРАВЧУК