Дата документу 23.11.2023Справа № 554/11138/23
Провадження № 2-о/554/546/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2023 року Октябрський районний суд м. Полтави у складі:
головуючого - судді Савченко Л.І.
при секретарі - Грай К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Полтава цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа Шевченківський районний у місті Полтаві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно -Східного міжрегіонального управління юстиції, про встановлення факту народження дитини, -
ВСТАНОВИВ:
Заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в особі представника ОСОБА_3 звернулися до суду із заявою, у якій прохали суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Макіївка Донецького району Донецької області Україна народився ОСОБА_4 , матір'ю якого є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , батьком - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 .
В обґрунтування своїх заявлених вимог вказали, що вони перебувають у фактичних шлюбних відносинах та проживають однією сім'єю з 2014 року. Заявники мають двох спільних дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який народився у м. Макіївка Донецької області Україна. Заявники зазначають, що оскільки після народження ІНФОРМАЦІЯ_6 сина ОСОБА_6 у них не було доступу до медичного обслуговування у м. Макіївка були вимушені звернутись до найближчого доступного для них закладу медичного обслуговування у м. Краснодар російської федерації, оскільки виїзд на територію України був заблокований. Заявники зазначають, що їм було видано Свідоцтво про встановлення батьківства серії НОМЕР_1 та Свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 російських зразків, де навмисно невірно зазначено місце народження дитини ОСОБА_4 в м. Краснодар рф, хоча дитина насправді народилася саме у м. Макіївка, Донецької області, Україна. Враховуючи відсутність у заявників документів, які б надавали їм право звернутись до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження та видачі свідоцтва про народження заявники позбавлені можливості отримати свідоцтво про народження на території України в позасудовому порядку, у зв'язку з чим звернулися до суду з даною заявою.
У заяві про встановлення факту народження дитини представник заявників просив проводити розгляд справи без участі заявників.
Заінтересована особа Шевченківський районний у місті Полтаві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно -Східного міжрегіонального управління юстиції належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, про причину неявки до суду представника суд не повідомлено.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, перевіривши фактичні обставини справи письмовими доказами, прийшов до висновку наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 виданого Совєтським РВ Макіївського ГУМВС України в Донецькій області 24 січня 2009 року (а.с.5). ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого Центрально -Міським РВ Макіївського МУ ГУМВС України в Донецькій області 15 липня 2011 року (а.с. 6).
Заявники стверджують, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у них у м. Макіївка, Донецька обл., Україна народився син ОСОБА_4 , однак жодних доказів на підтвердження вказаного факту заявниками до суду не надано.
Натомість, до матеріалів заяви надано копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , серія НОМЕР_2 , виданого органом, створеним у порядку, не передбаченому законом (а.с. 8).
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Згідно ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження фізичної особи та її походження проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові; походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, документи, що підтверджують факт народження.
Відповідно до роз'яснень, даних в п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
За положеннями ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Проте, оцінюючи надані заявником документи про народження, суд виходить з того, що народження дитини є юридичним фактом, що має наслідком зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.
Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
З копії свідоцтва про народження від 14 квітня 2023 року, серія НОМЕР_2 виданого на ім'я ОСОБА_4 вбачається, що останній народився у м. Краснодар російська федерація, батьками останнього вказано ОСОБА_7 та ОСОБА_2 (а.с.8), з копії свідоцтва про встановлення батьківства серії НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_2 визнаний батьком дитини ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_10 (а.с.7). Однак зазначені документи видані органом, створеним у порядку, не передбаченому законом, а до суду не надано належних та допустимих доказів факту народження ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини ОСОБА_4 у м. Макіївка Донецької області Україна .
Відповідно до положень ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до правового змісту ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом, докази надаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що заявниками не доведено жодним доказом факт народження дитина на тимчасово окупованій території України, а тому в задоволені заяви слід відмовити за недоведеністю.
Керуючись ст.ст. 5,76-81, 223, 247, 259, 263-265, 268, 273, 315-319, 430 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа Шевченківський районний у місті Полтаві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно -Східного міжрегіонального управління юстиції, про встановлення факту народження дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , у м. Макіївка, Донецької області, Україна у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянки України, зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , батьком якої є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подання протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_5 .
Заявник - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_6 .
Заінтересована особа - Шевченківський районний у місті Полтаві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно -Східного міжрегіонального управління юстиції, місце знаходження м.Полтава, вул.Соборності, 8, код ЄДРПОУ 40455272.
Суддя Л.І.Савченко