Справа №534/1436/23
Провадження №2-о/534/52/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2023 року м. Горішні Плавні
Комсомольський міський суд Полтавської області
у складі: головуючого судді Комарової Д.Ю.,
за участі: секретаря судового засідання Пальчик А.С.,
розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Горішньоплавнівська міська рада Кременчуцького району Полтавської області про встановлення факту, що має юридичне значення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити факт невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду в період з 07.10.1998 по 13.02.2002.
Заявлені вимоги вмотивовані заявником тим, що рішенням Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 17.05.2022 йому було відмовлено у передачі в приватну власність кімнати за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, а саме у період з 07.10.1998 по 13.02.2002. З огляду на що виникла необхідність у зверненні до суду для встановлення факту невикористання житлових чеків для приватизації житла.
Ухвалою суду від 17.07.2023 заява ОСОБА_1 прийнята до розгляду із відкриттям провадження у справі.
Будучи належно повідомленими про дату, час і місце розгляду справи участники в судове засідання не з'явились.
Представник заявника ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася.
Представник Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області надіслав заяву про розгляд справи у його відсутність. За результатами розгляду справи просив прийняти законне та обґрунтоване рішення.
Дослідивши приєднані до справи матеріали, судом встановлено наступне.
Згідно копії ордеру на жилу площу в гуртожитку № 25 Г, виданого на підставі рішення виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 27.09.2016 № 529, ОСОБА_1 надано право на заняття кімнати АДРЕСА_2 (а.с.14).
Рішенням органу приватизації Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 17.05.2022, ОСОБА_1 відмовлено у передачу в приватну власність жилого приміщення кімнати № НОМЕР_1 у секції № 19 гуртожитку, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують невикористання громадянином ОСОБА_1 житлових чеків для приватизації державного житлового фонду за період з 07.10.1998 по 13.02.2002 (а.с.11).
Відповідно до копії довідки, виданої ТВБВ № 10016/068 м. Горішні Плавні (Комсомольськ) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в списках на приватизацію по м. Горішні Плавні (Комсомольськ) не значиться (а.с.28).
Згідно з довідкою № 20-10/25 від 12.06.2023, виданої органом приватизації Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час реєстрації місця проживання у м. Горішні Плавні Кременчуцького району Полтавської області у періоди з 28.01.1996 по 07.10.1998 та з 13.02.2002 по 15.11.2016 за адресою: АДРЕСА_4 , з 15.11.2016 по теперішній час за адресою: АДРЕСА_1 не брав участі у приватизації державного житлового фонду на території міста (а.с.29).
Відповідно до довідки № 20-22/14133 від 14.12.2021, виданої сектором з питань реєстрації місця проживання фізичних осіб житлового відділу департаменту економічного розвитку та ресурсів виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 з 28.01.1996 (первинна реєстрація) по 07.10.1998 та з 13.02.2002 по 15.11.2016 (а.с.18).
Як убачається з довідки № 20-22/2050 від 17.03.2022, наданої сектором з питань реєстрації місця проживання фізичних осіб житлового відділу департаменту економічного розвитку та ресурсів виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.17).
Згідно із письмовими поясненнями свідка ОСОБА_3 , останній будучи повідомленим про кримінальну відповідальність, повідомив, що родина ОСОБА_4 разом з ОСОБА_5 (на той час неповнолітнім) проживали за адресою: АДРЕСА_5 у період з 08.10.1998 по 31.08.2000, оскільки винаймали в нього вказану кімнату (а.с.80).
Відповідно до письмових показань свідка ОСОБА_6 , повідомленого про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивих показань, останній зазначив, що був сусідом родини ОСОБА_4 та підтверджує проживання родини ОСОБА_4 разом з ОСОБА_5 (на той час неповнолітнім) за адресою: АДРЕСА_6 у період з 01.09.2000 по 01.09.2001 (а.с.81).
Згідно ст.30, 41 Конституції України кожному гарантується недоторканність житла, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, право приватної власності є непорушним.
Відповідно до вимог ст.345 ЦK України фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому Законом.
Правові основи приватизації житла, що знаходиться в державній власності, визначені у Законі України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Підготовка та оформлення документів про передачу регулюється Положенням «Про порядок передачі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян», затвердженим наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України» від 16.12.2009 №396.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т.ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.
Статтею 4 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачено, що житлові чеки - це приватизаційні папери, які одержуються всіма громадянами України і використовуються при приватизації державного житлового фонду. Вони можуть також використовуватись для приватизації частки майна державних підприємств, земельного фонду.
Номінальна вартість житлового чеку визначається відновною вартістю наявного державного житлового фонду з урахуванням загального індексу зростання вартості майна - 10, прийнятого для розрахунків в Державній програмі приватизації державного майна (606 млрд. крб. за станом на 1 липня 1992 року), з розрахунку на кожного громадянина України - 12 тис. карбованців. Ця сума підлягає періодичній індексації відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію цього Закону.
Кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.
Відповідно до п. 18 Положення «Про порядок передачі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян», громадянин подає до органів приватизації, окрім інших, документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім'ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду.
Відповідно до п.20 Положення документом, що підтверджує невикористання громадянином житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідка, видана органом приватизації за попереднім місцем проживання (після 1992 року) щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду, що передбачає наявність відомостей (довідки) щодо реєстрації місця проживання за період з 01.01.1993 по теперішній час.
Так, як убачається з рішення органу приватизації від 17.05.2022, заявником ОСОБА_1 до органу приватизації не надано документів, що підтверджують невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду за період з 07.10.1998 по 13.02.2002.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.
За ч. 2 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку.
На підставі ч. 3 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Передача житлових приміщень у гуртожитках у власність мешканців гуртожитків здійснюється відповідно до закону.
При цьому, за ч. 4 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» підготовку та оформлення документів про передачу у власність громадян квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках може бути покладено на спеціально створювані органи приватизації.
Згідно з ч. 5 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян з доплатою, безоплатно чи з компенсацією відповідно до ст. 5 цього Закону оформляється свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок), житлове приміщення у гуртожитку, яке реєструється в органах приватизації і не потребує нотаріального посвідчення.
Відповідно до ч. 10, 11 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом. А спори, що виникають при приватизації квартир (будинків) та житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду, вирішуються судом.
В п. 3.3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України № 15-рп/2010 від 10.06.2010 зазначено, що право громадянина України на приватизацію державного житлового фонду вважається реалізованим один раз у повному обсязі, якщо він повністю використав житловий чек та у його власність передано загальну площу житла, що не перевищує встановлену санітарну норму і відповідно, номінальну вартість житлового чека, незалежно від того, відповідає ця площа одній квартирі (будинку) чи кільком. Таким чином тільки повне використання житлових чеків є фактом реалізації один раз права на безоплатну приватизацію житла, передбаченого ч. 5 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
На підставі п. 1 «Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 № 396 (далі - Положення), вбачається, що таке Положення визначає порядок передачі квартир багатоквартирних будинків, одноквартирних будинків (далі - квартири (будинки)), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - кімнати у комунальних квартирах), які використовуються громадянами на умовах найму, у власність громадян.
Відповідно до змісту п. 18 Положення громадянином до органу приватизації подаються, зокрема: заява на приватизацію квартири; копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України; копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку; довідки про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву; технічний паспорт на квартиру; копія ордера на жиле приміщення; документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації.
При цьому за п. 20 Положення документом, що підтверджує невикористання громадянином житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки, видані органом приватизації за попередніми місцями проживання після 1992 року, щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду (крім території проведення антитерористичної операції та тимчасово окупованої території).
Відповідно до п. 23 Положення орган приватизації приймає рішення про передачу квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах у власність громадян, наслідком чого є видача органом приватизації свідоцтва про право власності та його реєстрація у спеціальній реєстраційній книзі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах, що належать громадянам на праві приватної (спільної сумісної, спільної часткової) власності.
На підставі наведених норм та встановлених судом обставин справи суд дійшов висновку, що орган місцевого самоврядування відмовив ОСОБА_1 у передачі у приватну власність кімнати у гуртожитку через відсутність підтвердження заявником невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду за період з 07.10.1998 по 13.02.2002.
Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.1993 №305 «Про випуск в обіг приватизаційних житлових чеків» та Положення про порядок відкриття приватизаційних депозитних рахунків за житловими чеками та здійснення з них платежів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 27.08.2000 № 179, з метою використання житлових чеків за їх призначенням в установах Ощадбанку України відкриваються приватизаційні депозитні рахунки, на які зараховується повна номінальна вартість житлових чеків громадян. Облік операцій за депозитними рахунками в установах банку здійснюється за позабалансовими рахунками відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 11.09.2017 № 89 (зі змінами).
Отже, єдиним розпорядником інформації про залишки житлового чеку на відповідному позабалансовому рахунку є Ощадбанк, який надає інформацію про наявність/відсутність особи у списках на приватизацію, а тому довідка Ощадбанку сама по собі є достатнім документом на підтвердження невикористання права на приватизацію державного житлового фонду.
За змістом положень статті 5 Закону № 2482-XII та пункту 19 Положення факт проживання особи у житловому приміщенні підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання, а відтак реалізація права на приватизацію без реєстрації місця проживання є неможливою.
Доданою до поданої заяви довідкою про список осіб міста Горішні Плавні, які мають право на отримання приватизаційних паперів в Ощадбанку, підтверджується наявність ОСОБА_1 у списках на приватизацію та невикористання ним права приватизації за адресою проживання (а.с.28).
За обставинами справи установлено, що ОСОБА_1 вселився у спірну кімнату на законних підставах, зареєстрований в ній та проживає, вказана кімната є його єдиним житлом.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що належними та допустимими доказами у їх сукупності повністю доведено, що ОСОБА_1 не використав житлові чеки для приватизації державного житлового фонду у період з 07.10.1998 по 13.02.2002, внаслідок чого, з урахуванням вимог заявника, подана ОСОБА_1 заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 223, 259, 263-265 ЦПК, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Горішньоплавнівська міська рада Кременчуцького району Полтавської області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити повністю.
Встановити факт невикористання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житлових чеків для приватизації державного житлового фонду за період з 07.10.1998 по 13.02.2002.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Відомості про учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_7 ;
Заінтересована особа:Горішньоплавнівська міська рада Кременчуцького району Полтавської області, ЄДРПОУ 24388291, адреса: 39800, Полтавська область, Кременчуцький район, м. Горішні Плавні, вулиця Миру, 24.
Суддя Д.Ю.Комарова