Справа № 524/7660/23
Номер провадження 1-в/524/256/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.11.2023 року Автозаводський районний суд м. Кременчука
у складі: головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
за участю представника Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3
ОСОБА_4
розглянувшиу відкритому судовому засіданні у залі суду м. Кременчука Полтавської області подання тимчасово виконуючого обов'язки начальника Кременчуцького районного управління поліції Головного Управління Національної поліції у Полтавській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Кременчука, Полтавської області, громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого:
1) 19.09.2017 року Автозаводським районним судом м.Кременчука за ст.185 ч.4 КК України до 4-х років позбавлення волі, на підставі ст.75 КК України звільений від відбування покарання з іспитовим строком 3 роки;
2) 10.10.2017 року Крюківським районним судом м.Кременчука за ст.185 ч.2 КК України до 4-х років 3-х місяців позбавлення волі, на підставі ст.75 КК України від відбування покарання звільнений з іспитовим строком на 3 роки. Знятий з обліку ухвалою Автозаводського районного суду м.Кременчука від 29.07.2021 року за закінченням іспитового строку;
3) 27.10.2017 року Автозаводським районним судом м.Кременчука за ст.185 ч.2 КК України до 4 років 6 місяців позбавлення волі, на підставі ст.75 КК України від відбування покарання звільнений з іспитовим строком 3 роки;
4) 07.02.2018 року Крюківським районним судом м.Кременчука за ст.185 ч.2 КК України до 4-х років 7 місяців позбавлення волі, на підставі ст. 75 КК України звільнений звільнений віл відбування покарання з іспитовим строком 3 роки;
5) 21.03.2018 року Крюківським районним судом м.Кременчука за ст.185 ч.3 КК України до 4-х років 8 місяців позбавлення волі;
6) 29.05.2018 року Кременчуцьким районним судом Полтавської області за ст.185 ч.3 КК України до 5 років позбавлення волі;
7) 28.11.2018 року Козельщинським районним судом Полтавської області за ст.185 ч.3 КК України до 5 років 1 місяця позбавлення волі;
8) 25.02.2019 року Комсомольським районним судом Полтавської області за ст.185 ч.3 КК України до 5 років 2 місяців позбавлення волі. На підставі ухвали Ленінського районного суду м.Полтави, від 23.09.2020 року, звільнений 01.10.2020 року з Полтавської ВК №64 умовно - достроково від відбуття невідбутої частини строку покарання у виді позбавлення волі на 1 рік 5 місяців 19 днів;
ВСТАНОВИВ:
До Автозаводського районного суду м. Кременчука надійшло подання тимчасово виконуючого обов'язки начальника Кременчуцького районного управління поліції Головного Управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 строком на 1 рік.
У поданні тимчасово виконуючий обов'язки начальника Кременчуцького районного управління поліції Головного Управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_6 посилався на те, що ОСОБА_4 останнє покарання відбував в ДУ «Полтавська виправна колонія №64», звідки 01.10.2020 року звільнився умовно-достроково , не відбута частина покарання складає 1 рік 5 місяців 19 днів, та після звільнення, систематично порушував громадський порядок, вчиняє адміністративні правопуршення .
Керуючись ст. 39 КУпАП якщо особа, піддана адміністративному стягненню, протягом року з дня закінчення виконання стягнення не вчинила нового адміністративного правопорушення, то ця особа вважається такою, що не була піддана адміністративному стягненню, про те ОСОБА_4 02.02.2023 року, 03.02.2023 року, 23.02.2023 року та 12.03.2023 року вчинив адміністративні правопорушення, у зв'язку із чим притягнутий до адміністративної відповідальності.
02.02.2023 року ОСОБА_4 вчинив адміністративне правопорушення за ст.126 ч.1 КУпАП, у зв'язку із чим постановою від 02.02.2023 року Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області притягнутий до адміністративної відповідальності у виді штрафу у розмірі 425 грн.
03.02.2023 року ОСОБА_4 вчинив адміністративне правопорушення за ст. 130 ч.1 КУпАП, у зв'язку із чим постановою Запорізького районного суду Запорізької області від 03.04.2023 року притягнутий до адміністративної відповідальності у виді штрафу у розмірі 17000 грн.
10.02.2023 року зроблено попередження про те, якщо він не припинить порушувати громадський порядок, права інших громадян або вчиняти інші правопорушення за ним буде встановлено адміністративний нагляд.
Не зважаючи на попередження, ОСОБА_4 23.02.2023 року вчинив адміністративне правопорушення за ст.44 ч.1 КУпАП, у зв'язку із чим постановою від 23.02.2023 року Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області притягнутий до адміністративної відповідальності у виді штрафу у розмірі 850 грн.
24.02.2023 року повторно зроблено попередження про те, якщо ОСОБА_4 не припинить порушувати громадський порядок права інших громадян або вчиняти інші правопорушення за ним буде встановлено адміністративний нагляд.
Не зважаючи на попередження, 12.03.2023 року ОСОБА_4 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст.126 ч.5 КУпАП, у зв'язку із чим постановою Автозаводського районного суду м.Кременчука від 11.04.2023 року притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 40800 грн. та позбавлений права керування транспортними засобами на 5 років.
14.03.2023 року ОСОБА_4 втретє зроблено попередження про те, якщо він не припинить порушувати громадський порядок права інших громадян або вчиняти інші правопорушення за ним буде встановлено адміністративний нагляд.
ОСОБА_4 постійного джерела доходу не має, зловживає алкогольними напоями, сусіди не задоволені його поведінкою в побуті, проти встановлення адміністративного нагляду не заперечує.
З огляду на вищевикладене, гр. ОСОБА_4 незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушує громадський порядок, підпадає під дію пункту «в» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
На підставі вище зазначеного, тимчасово виконуючий обов'язки начальника Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_6 , просить суд встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_4 строком на один рік із застосуванням таких обмежень:
-заборонити перебування у визначених місцях міста Кременчук (або іншого населеного пункту у випадку зміни у встановленому законом порядку місця проживання), а саме заборонити перебування у місцях продажу алкогольних напоїв на розлив (в барах, кафе, ресторанах м. Кременчука);
-заборонити виїзд в особистих справах за межі міста Кременчука;
-зобов'язати реєструватись в поліції один раз на місяць у встановлений органами внутрішніх справ час та дні.
Представник Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 у судовому засіданні підтримав подання тимчасово виконуючого обов'язки начальника Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 строком на 1 рік, оскільки останній систематично вчиняє адміністративні правопорушення і схильний до вчинення нових адміністративних правопорушень.
ОСОБА_4 у судовому засіданні заперечував проти задоволення подання тимчасово виконуючого обов'язки начальника Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно нього, оскільки він засуджений вироком Індустріального районного суду м.Дніпропетровська від 18.04.2023 року за ст.185 ч.3,71 ч.1 КК України до 6 років позбавлення волі.
Суд вислухавши пояснення представника Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 , засудженого ОСОБА_4 , дослідивши матеріали справи, вважає, що подання тимчасово виконуючого обов'язки начальника Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду стосовно засудженого ОСОБА_4 не підлягає задоволенню з наступних підстав:
У ст. 2 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі" зазначено, що адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно до ст. 5 ч.2 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі "адміністративний нагляд встановлюється: щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
У п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі" зазначено, що адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб: засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Із вимоги про судимість на ім'я ОСОБА_4 (а.с. 6-12) вбачається, що він неоднарозово був засуджений за умисні корисні злочини проти власності, так, 25.02.2019 року Комсомольським районним судом Полтавської області засуджений за ст.185 ч.3 КК України до 5 років 2 місяців позбавлення волі. На підставі ухвали Ленінського районного суду м.Полтави, від 23.09.2020 року, звільнений 01.10.2020 року з Полтавської ВК №64 звільнений умовно - достроково від відбуття невідбутої частини строку покарання у виді позбавлення волі на 1 рік 5 місяців 19 днів.
В судовому засіданні було встановлено, що згідно Єдиного державного реєстру судових рішень, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вироком Індустріального районного суду м.Дніпропетровська від 18.04.2023 року, засуджений за ст. 185 ч.3, ст.71 ч.1 КК України до 6 років позбавлення волі (https://reyestr.court.gov.ua/Review/110295096), тобто суд приходить до висновку, що встановленням адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , неможливо досягти мети адміністративного нагляду, передбаченої ст.2 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі". Також положеннями ст.1 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі" якою передбачено, що адміністративний нагляд може бути встановлений відносно осіб, які звільнені з місць позбавлення волі, однак зазначеним Законом не передбачено можливості встановлення адміністративного нагляду щодо осіб, які засуджені до відбування покарання у виді позбавлення волі та мають бути направлені для відбування такого покарання.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.1,2,3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", ст.372 КПК України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні подання тимчасово виконуючого обов'язки начальника Кременчуцького районного управління поліції Головного Управління Національної поліції у Полтавській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду, через Автозаводський районний суд м. Кременчука протягом семи днів з дня її проголошення. У разі постановлення її без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом семи днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: ОСОБА_7