Справа № 524/2723/23
Провадження №2-о/524/130/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.11.2023 року Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі:
головуючого судді - Семенової Л.М
при секретарі судового засідання - Панченко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м Кременчуці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Міністерство соціальної політики України, Міністерство юстиції України, про встановлення факту , що має юридичне значення,-
ВСТАНОВИВ:
У травні 2023 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту вимушеного переселення з м. Харків, яке відбулося внаслідок збройної агресії російської федерації проти України та окупації частини території України. Свою заяву обґрунтовує тим, зареєстрована та постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, яка розпочалася у лютому 2022 року, вимушена переселитися до м. Кременчука Полтавської області, де зареєструвалась як вимушений переселенець. Заявник стверджує, що через переселення їй довелося повністю змінити своє життя. Позбавлена можливості користуватися належним їй майном та проживати в рідному місті. Встановлення зазначеного юридичного факту необхідно для визначення її статусу, як особи, на яку поширюється дія Конвенції про захист цивільного населення під час війни (жертви - потерпілого від міжнародного збройного конфлікту), оскільки саме в результаті збройної агресії рф, вона була вимушена переселитися з території м. Харкова задля уникнення загрози життю та здоров'ю.
На її думку встановлення причинно-наслідкового зв'язку між вимушеним переселенням осіб із зони проведення бойових дій та військовою агресією рф, захист її порушених прав та подальше стягнення матеріальної компенсації за таке порушення, неможливе без встановлення факту, визначеному в прохальній частині заяви.
В судове засідання заявник ОСОБА_1 та її представник адвокат Чупілко М.В. заявлені вимоги підтримують та просять їх задовольнити, надали суду заяви про розгляд справи без їх участі.
Представник заінтересованої особи - Міністерства юстиції України, підтримує письмові пояснення. Представник заінтересованої особи Міністерства соціальної політики України в судове засідання не з'явився.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено що ОСОБА_1 , що була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно довідки від 28.03.2022 року № 1604-5000541366 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 має фактичне місце проживання: у АДРЕСА_2 .
Вказана довідка не містить відомостей щодо причин переселення.
Так, згідно з ст. 1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Верховним Судом у порядку касаційного провадження сформульовано висновки щодо встановлення факту вимушеного переселення з окупованої території Луганської області внаслідок збройної агресії російської федерації проти України та окупації російською федерацією частини території Луганської області. Подібні висновки також викладені у постановах Верховного Суду від 21.03.2018 у справі № 428/12368/16, від 21.03.2018 у справі № 417/3852/17, від 12.04.2018 у справі № 243/7029/17, від 21.08.2018 у справі № 752/6366/16, від 21.08.2018 у справі № 428/8076/16, від 12.09.2018 у справі № 755/14659/16.
Верховний Суд визначив можливість встановлення не самого факту вимушеного переселення внаслідок збройної агресії російської федерації, а можливість встановлення причинно-наслідкового зв'язку між певною подією та збройною агресією російської федерації.
Статтею 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) передбачено, що крім положень, які виконуються в мирний час, ця Конвенція застосовується в усіх випадках оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо одна з них не визнає стану війни. В усіх випадках оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо одна з них не визнає стану війни. Конвенція також застосовується в усіх випадках часткової або повної окупації території держави однієї з Високих Договірних Сторін, навіть якщо цій окупації не чиниться жодний збройний опір. Хоча одна з держав, які перебувають у конвенції може не бути учасницею цієї Конвенції, держави, які є її учасницями, залишаються зобов'язаними нею у своїх взаємовідносинах. Крім того, вони зобов'язані Конвенцією стосовно зазначеної держави, якщо остання приймає та застосовує її положення.
Факти збройної (військової) агресії росії починаючи з 20.02.2014 року та повномасштабного вторгнення в Україну, ведення бойових дій із застосуванням усіх видів озброєння, окупації частини території України є загальновідомими, а тому не підлягають доказуванню згідно з приписами ч. 3 ст. 82 ЦПК України.
З 20 лютого 2014 року проти України триває збройна агресія російської федерації та підтримуваних нею бойовиків-терористів, під час якої було анексовано Республіку Крим та місто Севастополь, які є частиною території незалежної та суверенної держави Україна, окуповано частину Донецької та Луганської областей України, ведуться активні бойові дії на території тимчасово окупованих Херсонської, Запоріжської, Луганської , Донецької та частково Харківської областей. З 24 лютого 2022 року росія активно обстрілює Харків, Херсон, Миколаїв, Запоріжжя та інші міста України. Загинуло тисячі громадян України, серед яких діти, поранено тисячі осіб, зруйновано інфраструктуру цілого регіону, сотні тисяч громадян вимушені були покинути свої домівки.
Звертаючись із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, ОСОБА_1 звертала увагу на те, що саме в результаті збройної агресії у результаті широкомасштабного вторгнення росії на територію суверенної держави Україна вона, в тому числі і активних обстрілів ворогом м. Харкова у результаті чого знищено уся північна його частина, пошкоджень зазнала інфраструктура усього міста та житлові будинки, була вимушена переселитися з території де велися активні бойові дії.. Вказувала, що встановлення цього юридично значимого для неї факту, необхідно для визначення її статусу, як особи, на яку поширюється дія Конвенції про захист цивільного населення під час війни.
Згідно з ст. 4 Конвенції ООН про захист цивільного населення під час війни особами, що перебувають під захистом цієї Конвенції, є ті, хто в будь-який момент та за будь-яких обставин опиняються, у разі конфлікту чи окупації, під владою сторони конфлікту або окупаційної держави, громадянами яких вони не є.
Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» відповідальність за порушення визначених Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина на тимчасово окупованій території покладається на російську федерацію як на державу-окупанта відповідно до норм і принципів міжнародного права.
Отже, встановлення юридичного факту за рішенням суду у даній справі безпосередньо породжує певні юридичні наслідки, тобто від встановлення факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих прав заявника.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
За змістом ч. 2 ст. 4 України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Частинами першою статті 4, частиною першою статті 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб» від 01.10.2014 № 509 затверджено порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Встановлена форма довідки не передбачає внесення відомостей про причину переміщення особи з місця свого постійного проживання.
Положеннями Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» не передбачено порядку підтвердження і встановлення факту наявності збройного конфлікту або тимчасової окупації території України, проте не виключено можливість звернення внутрішньо переміщеної особи до суду для встановлення конкретної причини внутрішнього переміщення.
За таких обставин, встановлення факту, що має юридичне значення, щодо вимушеного переселення заявниці з окупованої території м Харків , яке відбулось внаслідок збройної агресії російської федерації та окупації російською федерацією частини території України, можливе лише у судовому порядку, оскільки від встановлення такого факту залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявниці, зокрема, відшкодування шкоди. При цьому відповідний юридичний факт є індивідуальним, оскільки має правові наслідки лише для заявника.
Згідно з ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст. ст.10,81, 247,264-268, 270, 354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт вимушеного переселення ОСОБА_1 починаючи з 28 березня 2022 року з місця її постійного проживання АДРЕСА_1 , у якості тимчасово переселеної особи до АДРЕСА_2 , яке відбулося внаслідок збройної агресії росії проти України та проведення ворогом активних обстрілів міста Харків.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду шляхом подання в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення суду апеляційної скарги.
Оскільки в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Семенова