Ухвала від 27.11.2023 по справі 463/10630/23

Справа №463/10630/23

Провадження №1-кс/463/8824/23

УХВАЛА

про тимчасовий доступ до речей і документів

27 листопада 2023 року слідчий суддя Личаківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 , з участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання детектива Відділу детективів Підрозділу детективів (на правах самостійного Управління) ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами БЕБ України Львівської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу до речей і документів у кримінальному провадженні № 42023140000000258 від 20.10.2023, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,-

встановив:

детектив Відділу детективів Підрозділу детективів (на правах самостійного Управління) ІНФОРМАЦІЯ_1 за погодженням з прокурором звернувся з клопотанням до слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова про надання тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , з можливістю вилучення оригіналів документів, детальний перелік яких передбачено у прохальній частині поданого детективом клопотання.

Клопотання мотивує тим, що Підрозділом детективів (на правах самостійного Управління) ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023140000000258 від 20.10.2023, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що на виконання п. 1.1.4.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на III квартал 2023 року проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Державної організації « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (далі - ДО « ІНФОРМАЦІЯ_3 » або Комбінат) за період з 01.01.2020 по 30.06.2023.

За наслідками ревізії складено акт від 26.09.2023 №131306-25/24-вих. ДСК, який підписано об'єктом контролю 26.09.2023 без заперечень.

Так, за результатами заходів державного фінансового контролю встановлено, що станом на 01.07.2023, внаслідок не прийняття службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) своєчасних належних розпоряджень щодо розбронювання та реалізації запасів державного резерву, заходів щодо вилучення з обігу, списання з подальшою їх переробкою 281 625 банок консервів рибних, які зберігались в складських приміщеннях ДО « ІНФОРМАЦІЯ_3 », заподіяно збитків ІНФОРМАЦІЯ_5 на загальну суму 6 074,4 тис. грн.

Поряд з цим, в ході досудового розслідування встановлено, що відповідно до розпорядження (наряду) ІНФОРМАЦІЯ_4 від 06.04.2021 №0,63/1 та договору купівлі - продажу (відпуску) матеріальних цінностей державного резерву від 20.03.2021 №Юр-2в/240прод-2021 було відпущено фізичній особі - підприємцю ОСОБА_5 57224 фізичних банок консервів рибних «Сардини натуральні з добавленням олії» вартістю за одиницю 9,88 грн. з ПДВ на загальну суму 565,5 тис. грн. (дата виготовлення 24.10.2018).

Також, згідно розпорядження (наряду) ІНФОРМАЦІЯ_4 від 07.09.2021 №0,63/20 та договору купівлі - продажу (відпуску) матеріальних цінностей державного резерву від 03.09.2021 №Юр-2в/245прод-2021 було відпущено Благодійній організації « ІНФОРМАЦІЯ_6 » 8095 фізичних банок консервів рибних «Сардини натуральні з добавленням олії» вартістю за одиницю 6,22 грн. з ПДВ на загальну суму 50,3 тис. грн. (дата виготовлення 24.10.2018).

Пунктом 21 Порядку формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1997 №1129 (далі - Порядок №1129), визначено, що ціни на матеріальні цінності, що закладаються та відпускаються з державного резерву, визначаються ІНФОРМАЦІЯ_4 виходячи з оптових цін, що діють на час закладення або відпуску, кон'юнктури ринку, термінів зберігання, ж якості продукції, а в разі проведення конкурсних торгів - за цінами торгів на кожну партію конкретної продукції.

Крім того, відповідно до пункту 2 Порядку реалізації матеріальних цінностей державного резерву, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2005 №1078 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 29.09.2010 №905, далі - Порядок №1078) визначено, що реалізація ІНФОРМАЦІЯ_4 матеріальних цінностей здійснюється шляхом:

проведення аукціону;

продажу одержувачу, визначеному Кабінетом Міністрів України, для здійснення стабілізаційних заходів на внутрішньому ринку, надання державної підтримки галузям економіки, підприємствам, установам та організаціям (крім матеріальних цінностей, що відпускаються з державного резерву в порядку тимчасового позичання). Умови такого продажу визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку №1078 визначено, що організаційні заходи щодо проведення аукціону з реалізації матеріальних цінностей, в тому числі пов'язані з дослідженням цінової ситуації на внутрішньому ринку, проведенням маркетингу, публікацією оголошень, перевіркою якісного і кількісного стану та оцінкою матеріальних цінностей, здійснюються ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Початкова ціна лота матеріальних цінностей, відповідно до пункту 6 Порядку 1078, визначається ІНФОРМАЦІЯ_4 як їх ринкова вартість на підставі звіту або акту про оцінку майна відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" та Національного стандарту № 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 № 1440. Після отримання звіту або акту про оцінку ринкової вартості майна ІНФОРМАЦІЯ_4 надсилає копію такого звіту або акту до ІНФОРМАЦІЯ_7 . Якщо Мінекономіки протягом п'яти робочих днів від дати їх надходження не висловило зауважень до результатів оцінки ринкової вартості матеріальних цінностей, ІНФОРМАЦІЯ_4 у встановленому порядку розміщує оголошення про проведення аукціону.

Відповідно до пункту 7 Порядку №1078, оголошення про проведення аукціону розміщується в газеті “Урядовий кур'єр” та на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_4 не менше ніж за 20 календарних днів до дати його проведення.

Повідомлення про продаж матеріальних цінностей ІНФОРМАЦІЯ_4 протягом трьох робочих днів від дати опублікування оголошення надсилає їх відповідальним зберігачам із запрошенням взяти участь в аукціоні.

Положеннями частини II Інструкції №1042 визначено, що оформлення відпуску матеріальних цінностей з державного резерву в порядку освіження (поновлення), заміни та в порядку розбронювання здійснюється на підставі таких документів:

акту Кабінету Міністрів України;

протоколу засідання аукціонного комітету з реалізації матеріальних цінностей державного резерву, який складається у довільній формі;

договору - доручення ІНФОРМАЦІЯ_4 з підприємством, установою чи організацією, що належить до сфери управління ІНФОРМАЦІЯ_4 і здійснює заходи, спрямовані на організацію реалізації матеріальних цінностей державного резерву, у тому числі розброньованих матеріальних цінностей мобілізаційного резерву;

договору про реалізацію матеріальних цінностей з державного резерву, у тому числі розброньованих матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, з переможцем аукціону, що укладається підприємством, яке за дорученням ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснює дії, спрямовані на організацію реалізації матеріальних цінностей;

листа підприємства, що за дорученням ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснює заходи, спрямовані на організацію реалізації матеріальних цінностей, із зазначенням кількості матеріальних цінностей, щодо яких відбувся аукціон, цін їх реалізації, загальної суми та дати перерахування коштів.

розпорядження (наряду) ІНФОРМАЦІЯ_4 на відпуск матеріальних цінностей;

довіреності підприємства, що за дорученням ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснює дії, спрямовані на організацію реалізації матеріальних цінностей, на отримання розпорядження (наряду) Держрезерву.

Також, відповідно до інформації, розміщеної на сайті « ІНФОРМАЦІЯ_8 » вартість консерви сардини натуральні станом на 01.03.2021 складала 39,43 грн. за одиницю, станом на 01.09.2021 - 35,98 за одиницю, що перевищує ціну реалізації ФОП ОСОБА_6 на 29,55 грн.

Мотивованість поданого клопотання та необхідність отримання тимчасового доступу до зазначених в клопотанні речей та документів із можливістю їх вилучення, детектив БЕБ обґрунтовує тим, що такі необхідні з метою повного, всебічного та об'єктивного розслідування кримінального провадження. Без отримання тимчасового доступу до вказаних документів, встановити обставини можливих неправомірних дій окремих службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , не вдасться за можливе. Крім цього, вказані документи мають суттєве значення та можуть бути використані для підтвердження чи спростування завдання шкоди ІНФОРМАЦІЯ_5 за обставин наведених вище, а також вилучення оригіналів вказаних документів зумовлено необхідністю проведення почеркознавчих та товарознавчих експертиз.

Іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів та інформації неможливо.

У зв'язку з цим детектив за погодженням з прокурором звернувся до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке просить задовольнити.

Зважаючи на вимоги ст.163КПК України вважаю можливим розглядати клопотання у відсутності представників осіб, у володінні яких знаходяться документи та інформація, тимчасовий дозвіл на доступ до яких та можливість їхнього вилучення просить надати детектив.

Детектив просив розгляд клопотання проводити у його відсутності, подане клопотання підтримує в повному обсязі.

Дослідивши матеріали клопотання та докази, додані до такого, слідчий суддя встановив наступне.

Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України. Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно з ч.5 ст.163КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Частиною 6 ст.163 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Зважаючи на вищевказані обставини, те, що речі та документи, дозвіл на тимчасовий доступ до яких з можливістю вилучення просить надати детектив, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні № 42023140000000258 від 20.10.2023, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, відомості, що містяться в цих речах, предметах та документах можуть бути використані як доказ, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей неможливо, приходжу до висновку, що клопотання підставне та його слід задовольнити.

Керуючись вимогами статей131,159,160,163,164 КПК України, -

постановив:

Клопотання - задовольнити.

Надати детективам Підрозділу детективів (на правах самостійного Управління) ІНФОРМАЦІЯ_1 , які входять до слідчої групи у кримінальному провадженні № 42023140000000258 від 20.10.2023, тимчасовий доступ документів щодо процедури реалізації Держрезервом консервів рибних «Сардини натуральні з добавленням олії» в період 2021 року (в тому числі ФОП ОСОБА_5 ) та документів щодо організації та проведення аукціонів з реалізації вказаних матеріальних цінностей державного резерву в період 2020 - 2021 років з можливістю ознайомлення із вказаними документами та вилучення їх оригіналів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), зокрема:

актів Кабінету Міністрів України (план освіження матеріальних цінностей державного резерву у 2021 році);

протоколів засідання аукціонного комітету з реалізації матеріальних цінностей державного резерву;

договорів - доручень ІНФОРМАЦІЯ_4 з підприємством, установою чи організацією, що належить до сфери управління ІНФОРМАЦІЯ_4 і здійснює заходи, спрямовані на організацію реалізації матеріальних цінностей державного резерву, у тому числі розброньованих матеріальних цінностей мобілізаційного резерву;

договору про реалізацію матеріальних цінностей з державного резерву, у тому числі розброньованих матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, з переможцем аукціону, що укладається підприємством, яке за дорученням ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснює дії, спрямовані на організацію реалізації матеріальних цінностей;

листів підприємства, що за дорученням ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснює заходи, спрямовані на організацію реалізації матеріальних цінностей, із зазначенням кількості матеріальних цінностей, щодо яких відбувся аукціон, цін їх реалізації, загальної суми та дати перерахування коштів.

розпоряджень (нарядів) Держрезерву на відпуск матеріальних цінностей;

довіреностей підприємства, що за дорученням ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснювали дії, спрямовані на організацію реалізації матеріальних цінностей, на отримання розпорядження (наряду) ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

договорів на проведення оцінки вказаних матеріальних цінностей;

звітів про оцінку матеріальних цінностей та рецензій на вказані звіти;

листів ІНФОРМАЦІЯ_9 з приводу висновків щодо реалізації вказаних матеріальних цінностей;

документів щодо організації та проведення аукціонів з реалізації вказаних матеріальних цінностей державного резерву в період 2020 - 2021 років (в тому числі аукціонів, які не відбулись).

Обов'язок надати тимчасовий доступ до вказаних речей та документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , покладається на відповідну уповноважену особу ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Строк дії ухвали становить 20 днів з моменту її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, у відповідності до вимог ч. 1ст. 166 КПК України, слідчий суддя за клопотанням детектива, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених вище речей.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: ОСОБА_1