Справа №461/5524/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2023 року Галицький районний суд м. Львова
в складі: головуючого судді Волоско І.Р.
секретар судового засідання Сливка І.П.
за участю представника позивача Хомутецького Д.С.
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Львові цивільну справу за позовом Львівського міського комунального підприємства по обслуговуванню та ремонту житла «Айсберг» (79007, м. Львів, пр.Свободи, 39; ЄДРПОУ 20772578) до ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Львівське міське комунальне підприємство по обслуговуванню та ремонту житла «Айсберг» звернулося з позовом до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості.
Свої вимоги мотивує тим, що рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 365 від 08.06.2007 р. «Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг у м. Львові», Львівські комунальні підприємства визначено виконавцями житлово-комунальних послуг у м. Львові. ЛМКП «Айсберг», що створене відповідно до ухвали Львівської міської ради, основним видом діяльності якого визначено утримання, обслуговування та ремонт житлових будівель, здійснює надання, послуг з управління будинку АДРЕСА_2 . Відповідач є власником вказаної квартири. Для здійснення оплати комунальних послуг мешканцям квартири АДРЕСА_3 у вищевказаному будинку відкрито особовий рахунок за № НОМЕР_1 . У позові зазначено, що ЛКП «Айсберг» своєчасно та в повному обсязі надає житлово-комунальні послуги, однак відповідач не сплачувала належним чином витрати за утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.01.2020 року по 31.03.2023 року, внаслідок чого, станом на 01.04.2022 року, виникла заборгованість у розмірі 27 172 грн. 02 коп. У зв'язку з цим, просить суд позов задовольнити та стягнути з відповідача вказану суму заборгованості.
Представник позивача Хомутецький Д.С. в судовому засіданні позов підтримав з підстав, наведених у ньому, просив позов задоволити у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позову заперечив, вказує на те, що балансоутримувач зобов'язаний укладати договір з власником (співвласниками) на утримання на балансі відповідного майна; утримувати на балансі майно, визначене договором з власником (співвласниками); однак, всупереч цьому, позивачем не надано жодного доказу про те, що такий договір укладався, а також не конкретизовано, які саме послуги надавались чи надаються відповідачу, не надано жодних підтверджень, що такі надавались своєчасно та якісно. У зв'язку з цим, просить відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги слід задоволити, виходячи з наступних міркувань.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 365 від 08.06.2007 р. «Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг у м. Львові», Львівські комунальні підприємства визначено виконавцями житлово-комунальних послуг у м. Львові.
ЛМКП що створене відповідно до ухвали Львівської міської ради, основним видом діяльності якого визначено утримання, обслуговування та ремонт житлових будівель, здійснює надання послуг з управління будинку АДРЕСА_2 .
Відповідач ОСОБА_3 є власником вказаної квартири, що підтверджується довідкою з місця проживання про склад сім'ї і прописки.
Для здійснення оплати комунальних послуг мешканцям квартири АДРЕСА_3 у вищевказаному будинку відкрито особовий рахунок за№ НОМЕР_1 .
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ч.1 ст.7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів. Споживачі зобов'язані оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Згідно із ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово- комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Відповідно до ст. 68 ЖК України, наймач (власник) зобов'язаний своєчасно вносити плату за комунальні послуги.
Згідно з ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.
Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідач зазначає, що позивачем не надано жодного доказу про те, що з відповідачем, як власником відповідного майна, укладався договір, а також не конкретизовано, які саме послуги надавались чи надаються відповідачу, не надано жодних підтверджень, що такі надавались своєчасно та якісно.
Як вже наголошувалось, згідно з рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 365 від 08.06.2007р. «Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг у м. Львові», ЛМКП визначено виконавцем житлово-комунальних послуг у житлових будинках м. Львова.
Вказане рішення рішення свого часу було скасовано ухвалою Львівської міської ради від 27.06.2013 року, яка, у свою чергу, була скасована рішенням суду, що набрало законної сили.
Таким чином, рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 365 від 08.06.2007 р. "Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг у м. Львів", на сьогодні, є чинним.
Відповідно до ст. 42 Земельного кодексу України, земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі проектів розподілу території кварталу, мікрорайону та відповідної земельної документації.
Встановлено, що прибирання прибудинкової території будинку АДРЕСА_4 проводиться двірником комунального підприємства у відповідності до Наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005р. №76 «Про затвердження правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій».
Дератизація здійснюється у проходах підвальних приміщень та сходових кліток перших поверхів.
Так, між ЛМКП «Айсберг» та Обласним комунальним підприємством профілактичної дезінфекції укладено угоду на проведення дератизаційних робіт у поточному році, відтак, відшкодування витрат на проведення робіт з дератизації у вищезгаданому будинку здійснюється на підставі виконаних робіт відповідно до укладених договорів між Львівським комунальним підприємством «Айсберг» та спеціалізованими підприємствами, які виконують такі роботи.
Крім цього, між ЛМКП «Айсберг» та ПАТ «Львівобленерго» укладено договір щодо подачі електричної енергії до будинків, які перебувають на балансі ЛКП, відтак, нарахування оплати за електроенергію для освітлення місць загального користування визначається по кожному будинку окремо, в тому числі і по будинку АДРЕСА_4 , згідно з фактичними показниками будинкових засобів обліку електроенергії з розрахунку на 1 кв. м загальної площі кожної квартири-нежитлового приміщення.
До вказаної послуги також відносять витрати, пов'язані з утриманням у задовільному технічному стані електромережі місць загального користування будинку в цілому.
До складової послуги по підготовці згаданого будинку до експлуатації в осінньо-зимовий період входить вартість соляно-піщаної суміші, ремонт та ущільнення вхідних дверей, скління вікон на сходових маршах та ін.
Обслуговування внутрішньобудинкових систем тепло-, водопостачання та водовідведення і зливової каналізації, а також витрати на ліквідацію аварій на внутрішньоквартирних мережах (від зовнішньої стіни квартири до санітарно-технічного обладнання) здійснюється працівниками комунального підприємства.
Перелік робіт, які виконуються на загальнобудинкових стояках та запірній арматурі будинку, а саме:
1) заміна паронітових прокладок, чавунних засувок, вентелів. згонів на трубопроводах і каналізаційних трубах у будинках та до колодязя: врізування в існуючі трубопроводи запірної арматури, у діючі внутрішні мережі трубопроводів водопостачання, водовідведення та централізованого опалення; прокладання труб: утеплення трубопроводів: встановлення повітрозбірника. манометрів і термометрів.
Поточний ремонт це: підтримуючий ремонт конструктивних елементів, дахів (шиферне, металеве, м'яке покриття та черепиця); підтримуючий ремонт сходових кліток; підтримуючий ремонт загальних балконів.
Ремонт конструктивних елементів (підтримуючий ремонт дахів, сходових кліток, ремонт загальних балконів).
Крім цього, між ЛМКП «Айсберг» та Львівським комунальним Ремонтно-аварійним підприємством укладено договір щодо виконання робіт з ліквідації аварій та пошкоджень на внутрішньо будинкових інженерних мережах у житловому фонді будинків, які перебувають на балансі ЛКП, відтак, відповідно до укладених договорів з ЛМКП «Айсберг» на виконання робіт з ремонту внутрішньобудинкових електромереж, систем водовідведення та ін., міською та районними аварійними службами надаються послуги у нічний час, вихідні та святкові дні.
Вивезення твердих побутових відходів здійснюється Львівськими комунальними підприємствами та підприємствами некомунальної форми власності та оплачується споживачами, виходячи з виставлених підприємствами-перевізниками рахунків за фактичні обсяги вивезених твердих побутових відходів.
Таким чином, матеріалами справи встановлено, що для здійснення завдань з надання житлово-комунальних послуг ЛКП «Айсберг» укладало договори з виробниками та надавачами конкретних послуг і робіт, які входять у щомісячну вартість послуги з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкових територій (зокрема, аварійного обслуговування, дератизації та постачання електроенергії), а також складало акти виконаних робіт/наданих послуг, оплачувало рахунки за такі послуги і роботи, які надаються споживачам, включно з відповідачем ОСОБА_3 .
Зокрема, вказане підтверджується Договором №63009 між ВАТ «Львівобленерго» та ЛКП "Цитадель-Центр" про постачання електричної енергії від 11 січня 2007 року (первинний договір, яким затверджуються порядок розрахунків, обсяги споживання електричної енергії, акт розмежування балансової належності електромереж та відповідальності сторін та ін.), договором про надання послуг з розподілу електричної енергії № 63010 від 01.01.2019 року та рахунками, що виставлялись позивачу та оплачувались ним щомісячно, зокрема, від січня 2020 року по березень 2023 року (період заборгованості відповідача).
На підставі Угоди про перехід прав і обов'язків від 28 грудня 2019 року, відбувся перехід прав і обов'язків від ЛКП "Цитадель-Центр" до позивача згідно згаданих договорів про постачання електричної енергії від 11 січня 2007 року та про надання послуг з розподілу електричної енергії № 63010 від 01.01.2019 року.
Згідно Заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуги з розподілу електричної енергії № 63010 від 01.01.2019 року, об'єктом споживача (спочатку - ЛКП "Цитадель-Центр", а пізніше - ЛМКП "Айсберг ") є будинок за адресою АДРЕСА_4 (пункт 235 вказаної Заяви приєднання).
За договором № 63010 від 01.01.2019 року Постачальник подає Споживачу (позивачу) електричну енергію для забезпечення його електроустановок.
Відповідно до п. 9.4 Договору від 11.01.2007 р № 63010, він вважається щоразу продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. Відтак, вказаний договір на сьогодні є чинним.
Більше того, даний договір є таким, що виконується, про що свідчать виставлені та оплачені рахунки.
Крім цього, надання послуг підтверджується Договором на виконання робіт з ліквідації аварій та пошкоджень на внутрішньобудинкових інженерних мережах від 01.03.2018 року №12, укладеним між ЛМКП "Айсберг" та Львівським комунальним ремонтно-аварійним підприємством, актами здачі-прийняття ремонтно-аварійних робіт на внутрішньобудинкових інженерних мережах, що складалися помісячно - зокрема, з січня 2020 року до квітня 2023 року.
Відповідно до Дислокації будинків позивача, що є додатком до Додаткової угоди № 2 про внесення змін до вказаного вище Договору від 01.03.2018 року № 12, одним із будинків, по яких надавались та надаються послуги, визначені Договором від 01.03.2018 року № 12, є будинок АДРЕСА_4 .
Згідно з розділом 1 вказаного Договору, його предметом є виконання робіт з ліквідації аварій та пошкоджень на внутрішньобудинкових інженерних мережах на 1 кв. м. загальної площі квартир, житлових приміщень у гуртожитку та нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку): гарячого водопостачання; каналізації; електроосвітлення; центрального опалення.
Відповідно до п.4.4 вказаного Договору, його термін дії вважається щоразу продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до дати закінчення дії Договору жодна зі сторін письмово не заявить іншій стороні про свій намір припинити взаємовідносини в рамках цього Договору.
Оскільки відповідних заяв позивач не подавав, вказаний договір на сьогодні є чинним. Більше того, він є таким, що виконується, про що свідчать складені акти здачі-прийняття робіт, копії яких містяться в матеріалах справи.
Крім цього, надання послуг підтверджується Договором № 4-А від 02 січня 2023 року про надання послуг, укладеним між ЛМКП "Айсберг" та ЛКП JIOP "Профілактична дезінфекція".
Згідно з пунктом 1.1 вказаного вище Договору, Виконавець послуг зобов'язується надавати послуги за завданням Замовника (тобто позивача) по профілактичній дератизації.
Відповідно до п. 8.3. Договору № 4-А від 02.01.2023 року цей договір є чинним до 31 грудня 2023 року.
На виконання вказаних вище Договорів, згідно з відповідними річними періодами, укладались Акти приймання-передачі наданих послуг, зокрема, за період заборгованості відповідача - з січня 2020 року до квітня 2023 року, що підтверджується копіями актів приймання-передачі наданих послуг, які долучені до матеріалів справи.
Вказане стосується також договорів: № 46-А від 01 лютого 2020 року; № 4-А від 04 січня 2021 року; № 4-А від 04 січня 2022 року, які є типовими і стосувались попередніх періодів.
Крім цього, надання послуг підтверджується Договором № 12/А/23 Б від 06 березня 2023 року про надання послуг з поводження з побутовими відходами, на виконання якого укладались Акти надання послуг - за період з 2021 року по березень 2023 року.
Крім того, під час розгляду справи встановлено, що до 06 березня 2023 року діяли попередні типові договори з тим самим контрагентом.
Окрім цього, послуги і роботи, які надаються споживачам, в т.ч. і відповідачу, підтверджується також робочими листками майстрів ЛМКП "Айсберг" - про виконання робіт - екскізних, покрівельних, санітарно-технічних.
Відповідач під час розгляду справи звернув увагу на те, що в деяких актах, відсутня вказівка на день підписання, однак в них є вказівка на місяць та рік укладення, що в свою чергу не свідчить про повну відсутність такого обов 'язкового реквізиту.
Згідно до п.2 ст. 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», одним з обов'язкових реквізитів первинних документів є дата складання документу, проте такий реквізит в згаданих відповідачкою в актах виконаних робіт присутній.
Крім того, відсутність вказівки на день укладення первинного документу не вказує про відсутність виконання робіт по дератизації, оскільки такі роботи проводились кожного місяця, про що свідчить інформація в кожному з актів виконаних робіт окремо та в цілому загалом.
Також, відповідно до п.5 ст. 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Згідно практики Верховного Суду, незначні недоліки у первинній документації не є підставою для визнання такої недійсною.
Зокрема, як зазначив Верховний Суд в постанові від 28.02.2018 у справі №806/1033/17, окремі недоліки в оформленні первинних документів не спростовують наявності у підприємства відповідних господарських операцій. Відсутність реквізитів первинних документів ще не означає їх дефектність; відсутність деталізації в первинних документах не с підставою для визнання нереальності господарських операцій. В кожному конкретному спірному випадку важливо окремо досліджувати характер недоліків первинних документів, однак згідно з прямим приписом статті 9 Закону № 996-XIV такі недоліки не повинні унеможливлювати ідентифікацію осіб, які брали участь у здійсненні господарської операції, зміст та обсяг таких господарських операцій тощо. Водночас неістотні недоліки первинних документів не є підставою для невизнання факту відсутності здійснення господарської операції.
Отже, порушення п.2, ст.9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» немає.
Попри те, одним з основних принципів, згідно ст.4 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», є принцип превалювання сутності над формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми.
Таким чином, суд вважає, що твердження відповідача є надмірно формалізованим і жодним чином не спростовують факту надання послуг за договором з управління багатоквартирним будинком на АДРЕСА_4 .
Також, на підтвердження підстав надання послуг будинку АДРЕСА_4 , до матеріалів справи долучено примірник договору між позивачем та будинком АДРЕСА_4 про визначення позивача управителем будинку, що є однією із підстав надання житлово-комунальних послуг позивачем відповідачеві.
Відповідач зазначає, що між нею та ЛКП «Айсберг» не було укладено договору щодо надання послуг та підписаних актів приймання-передачі наданих послуг безпосередньо з відповідачем.
Суд звертає увагу на те, що законодавство України про житлово-комунальні послуги не передбачає необхідність складення актів виконаних робіт, наданих послуг чи іншої первинної документації, безпосередньо зі споживачами житлово-комунальних послуг, які є фізичними особами (із кожним конкретним споживачем у кожній квартирі будинку), адже такі послуги надаються постійно (регулярно) усьому будинку.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення. в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Так, в силу ч.ч. 1, 3 ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Цілком відповідає звичаям ділового обороту, а також договору та законодавству - постійне оплатне надання таких послуг, а звільнення від сплати за такі чи зменшення їх вартості можливе в разі складення обґрунтованих актів-претензій.
Разом з цим, в матеріалах справи такі акти відсутні, що підтверджує те, що позивач належно надає послуги відповідачеві як і іншим співвласникам будинку.
Так, відповідно до п.11 Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку розміру плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у разі перерви в їх наданні, ненадання або надання не в повному обсязі» від 11 грудня 2013 p. N 970, у разі надходження актів-претензій від споживачів за формою згідно з додатком 1 та прийняття виконавцем рішення про їх задоволення перерахунок проводиться протягом наступного місяця з дати отримання виконавцем акта-претензії. Акт-претензія реєструється уповноваженими особами виконавця у журналі реєстрації актів-претензій згідно з додатком 2. Перерахунок за актом-претензією проводиться для усіх споживачів будинку, яким не були надані послуги. Невиконання певного виду робіт, пов'язаних з наданням послуг, у зв'язку із ненастанням строку їх виконання за планом або графіком, складеним виконавцем, не є підставою для проведення перерахунку за актом-претензією.
Жодних актів-претензій від відповідача протягом усього строку надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території не надходило, що також є одним з доказів належного виконанням своїх обов'язків ЛМКП «Айсберг».
Крім того, в ухвалі ВСУ від 08.04.2009 р. у справі за позовом Житлово-експлуатаційного ремонтно- будівельного управління ТОВ «Рівненський МЖК» до Особи №1 про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг зазначається, що обов'язок споживача житлово-комунальних послуг власника житла грунтується не тільки на договорі, але й на законі, відсутність письмових договірних відносин не є підставою для звільнення від оплати житловою - комунальних послуг.
Таким чином, всі необхідні послуги надавались позивачем відповідачеві належним чином.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право, зокрема, одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.
Такому праву прямо відповідає визначений п.5 ч.2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов'язок споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону, споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Незважаючи на укладення чи не укладення споживачем договору на забезпечення його житлово-комунальними послугами, він несе обов'язок щодо оплати цих послуг, якщо належними та допустимими доказами не доведе, що ці послуги йому не надавалися.
Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. Такі висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду України по справі 20 квітня 2016 року по справі 221/515/15-а.
Дана позиція суду кореспондується з висновком Верховного суду України викладеним у постанові від 30 жовтня 2013 року по справі 6-59цс13, який підлягає врахуванню іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні аналогічних норм права у відповідності до положень ч. 4 ст. 263 ЦПК України, про те що споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Таким чином, немає підстав для укладення відповідного договору безпосередньо між позивачем та відповідачем.
Встановлено, що для здійснення оплати комунальних послуг мяшканцям квартири АДРЕСА_3 у вищевказаному будинку відкрито особовий рахунок за№ НОМЕР_1 .
Предметом позовних вимог є заборгованість відповідачки по оплаті витрат за утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.01.2020 року по 31.03.2023 року у розмірі 27 172 грн. 02 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач ОСОБА_3 не сплачувала належним чином за житлово-комунальні послуги, тобто сплачувала їх частково, внаслідок чого, станом на 01.04.2022 року, виникла заборгованість у розмірі 27 172 грн. 02 коп.
Щодо розрахунку заборгованості, доданого до позовної заяви, то відповідач у додаткових поясненнях зазначила, що стороною позивача не надано жодного роз'яснення цього розрахунку, є незрозумілою сума, визначена в розрахунку, а також відсутнє рішення ЛMP про затвердження тарифів та договору між споживачем та виконавцем.
Разом з цим, в матеріалах справи наявний договір між споживачем та виконавцем і рішення ЛМР про затвердження та зміну тарифів на оплату житлово-комунальних послуг.
Що стосується посилання відповідача на коефіцієнт тарифу 11.04, що значиться у розрахунку заборгованості, то під час розгляду справи встановлено, що такий коефіцієнт є опечаткою і не був взятий за основу при подальшому розрахунку місячного нарахування за послугу.
При цьому, свого розрахунку заборгованості (контррозрахунку) відповідач до суду не подала.
В той же час, як вбачається з розрахунку заборгованості з 01.01.2020 року, наданого позивачем, відповідач частково здійснювала оплату за надані послуги.
Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З урахуванням всіх вищенаведених обставин в їх сукупності, суд вважає доведеним той факт, що відповідач, проживаючи протягом 2020-2023 років у квартирі багатоквартирного будинку у центральній частині міста Львова, отримувала житлово-комунальні послуги, оскільки ця обставина нею належними та допустимими доказами не спростована.
Відповідачем не було подано до суду доказів про її звернення до позивача з приводу неналежного надання останнім послуг і матеріали справи таких доказів не містять.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позов є підставним, оскільки встановлено, що дійсно у відповідача наявна заборгованість за житлово-комунальні послуги.
Дані обставини справи стверджуються матеріалами справи які не викликають сумніву у їх об'єктивності.
Таким чином, оцінюючи докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги знайшли своє ствердження під час розгляду справи, а тому підлягають до задоволення.
Судові витрати у справі підлягають стягненню з відповідача у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 258-259, 263-265, 268, 280-284 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Львівського міського комунального підприємства по обслуговуванню та ремонту житла «Айсберг» (79007, м. Львів, проспект Свободи, 39; ЄДРПОУ 20772578) заборгованість за послуги з утримання будинку та прибудинкової території - у розмірі 27172 грн. 02 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Львівського міського комунального підприємства по обслуговуванню та ремонту житла «Айсберг» (79007, м. Львів, проспект Свободи, 39; ЄДРПОУ 20772578) суму сплаченого судового збору в розмірі 2684 грн.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст складено 24.11.2023 року.
Суддя І.Р. Волоско