Провадження №3/748/3211/23
Єдиний унікальний № 748/4527/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2023 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Хоменко Л.В.,
секретаря Базарної М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1
за частиною 1 статті 130 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
31 жовтня 2023 року ОСОБА_1 о 15 год. 47 хв. Північний під'їзд до м. Чернігова, 5 км, поблизу с. Количівка Чернігівського району Чернігівської області керував автомобілем марки «ВАЗ 2108», державний номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння (зіниці очей не реагують на світло, бліде обличчя), від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння відмовився, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєному не визнав, суду зазначив, що не відмовлявся від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніня у лікаря нарколога, а у відведений час не зміг здати аналіз сечі. Його дії розцінили як відмову від проходження огляду на стан сп'яніння. Зазначив, що наркотичних засобів не вживає, у той день отримав травму хребта, тому, можливо, було бліде обличчя.
Відповідно ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частина 1 статті 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Отже, огляд водія на встановлення стану наркотичного сп'яніння проводиться тільки після того, як у поліцейського виникли підстави вважати, що водій перебуває у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану, що визначені в п. 4 розділу І Інструкції, а саме: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Пункт 2.5 Правил дорожнього руху зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 керував автомобілем марки «ВАЗ 2108», державний номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння (зіниці очей не реагують на світло, бліде обличчя). ОСОБА_1 було запропоновано пройти медичний огляд у лікаря нарколога ЧОНД, що підтверджується направленням на огляд водія транспортного засобу, яке міститься в матеріалах справи, але від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 відмовився.
Як убачається з переглянутого судом відеозапису, за керування автомобілем без ввімкненого ближнього світла фар поза населеним пунктом був зупинений водій ОСОБА_1 . Під час перевірки документів та при спілкуванні з водієм поліцейський виявив ознаки наркотичного сп'яніння: зіниці очей не реагують на світло, бліде обличчя. Водію було запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у лікаря - нарколога, на що він погодився.
Перебуваючи в закладі охорони здоров'я водій ОСОБА_1 протягом тривалого часу, більше двох годин, пояснював, що фізіологічно не може здати біоматеріал - сечу, лікарем було надано консультацію щодо вживання води, однак у відведений час ОСОБА_1 не здав біологічний матеріал на аналіз. Такі дії ОСОБА_1 були розцінені як відмову від проходження огляду на стан сп'яніння.
Відповідно до п. 20 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи.
Таким чином, ознаки наркотичного сп'яніння поліцейським були виявлені у водія ОСОБА_2 , через що він і був доставлений до медичного закладу для проходження огляду та проведення лабораторних досліджень для підтвердження чи спростування такого стану. Даних про хворобу водія, яка перешкоджала йому фізіологічно здати аналіз сечі, надано не було.
Оскільки з моменту зупинки ОСОБА_1 та виявлення у нього ознак наркотичного сп'яніння до моменту, коли він повинен був здати необхідне біологічне середовище, минули відведені законодавцем дві години, а тому його дії були вірно розцінені поліцейськими, як відмова від проходження огляду на стан сп'яніння.
При цьому суд наголошує, що Інструкція ( п. 7 ІІІ Розділу) вимагає проведення лабораторних досліджень, відповідно за клінічними ознаками встановлювати стан наркотичного сп'яніння заборонено і висновок лікаря без аналізів та тестування буде вважатися недійсним.
Відмова від виконання вимоги поліцейських пройти медичний огляд ОСОБА_1 була очевидною: він хоча і погодився проїхати до медичного закладу для проходження огляду, проте уже в медичному закладі затягував час, проте свого обов'язку як водій не виконав, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху. За блідістю обличчя та зіниці не реагують на світло були розумні підстави підозрювати про перебування ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП підтверджується даними, зазначеними в протоколі про адміністративне правопорушення, який є документом, що офіційно засвідчує факт вчинення неправомірних дій і є одним із джерел доказів. Факт відмови ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан сп'яніння зафіксовано на бодікамеру поліцейського.
Враховуючи обставини вчиненого, особу, що притягається до адміністративної відповідальності, те, що до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 притягується вперше, суд вважає за можливе застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 283, 284 п. 1 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн., з позбавлення права керування всіма транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 536(п'ятсот тридцять шість) грн. 80 (вісімдесят) коп. отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 Код отримувача (Код за ЄДРПОУ: 37993783 Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), р/р UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106, призначення платежу - стягнення судового збору).
Роз'яснити положення ст.ст. 307, 308 КУпАП, відповідно до яких штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня отримання копії постанови, а у разі її оскарження або опротестування не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення. У разі несплати штрафу у строк, зазначений вище, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір призначеного штрафу.
Оригінал квитанції про сплату штрафу необхідно надати Чернігівському районному суду або направити поштою за адресою: м. Чернігів, вул. Хлібопекарська, 4.
Реквізити для сплати штрафу: Рахунок отримувача: UA528999980313070149000025001 Отримувач - ГУК у Чернігів. обл/Черніг.обл/ 21081300 КОД ЄДРПОУ: 37972475, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, Найменування коду класифікації доходів бюджету - Адміністративні штрафи у сфері забезпечення дорожнього руху, 21081300
Постанова суду може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області.
Суддя Хоменко Л.В.