Справа № 127/36340/23
Провадження № 1-в/127/753/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" листопада 2023 р.м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі головуючого судді: ОСОБА_1 ,
за участі: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
особи, щодо якої розглядається подання ОСОБА_3 ,
дільничного офіцера поліції ВП №2 Вінницького РУП ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Вінниці подання начальника Відділу поліції №2 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_5 , про встановлення обмежень адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , звільнений з місць позбавлення волі 12.09.2022 року, раніше судимого:
1) 08.06.2000 року Калинівським районним судом Вінницької області за ч. 2 ст. 141, ч. 2 ст. 140 КК України до 3 років позбавлення волі, з іспитовим строком на 2 роки;
2) 06.12.2000 року Калинівським районним судом Вінницької області за ч. 2 ст. 118 КК України до 4 років позбавлення волі, звільнений 28.08.2002 року умовно-достроково на 1 рік 11 місяців 2 дні;
3) 27.05.2009 року Військовим судом Калинівського гарнізону Вінницької області за ч. 1 ст. 164 КК України до 100 годин громадських робіт;
4) 11.07.2012 року Калинівським районним судом Вінницької області за ч. 3 ст. 185 КК України до 3 років позбавлення волі, з іспитовим строком на 2 роки;
5) 10.11.2016 року Вінницьким міським судом Вінницької області за ч. 2 ст. 185, ч. 2 ст. 289 КК України до 5 років позбавлення волі;
6) 18.07.2017 року Вінницьким міським судом Вінницької області за ч. 1 ст. 309, ст. 71 КК України до 5 років 1 місяць позбавлення волі;
7) 15.11.2017 року Вінницьким міським судом Вінницької області за ч. 2 ст. 185, ч. 2 ст. 309 КК України до 5 років 3 місяця позбавлення волі;
8) 12.06.2020 року Вінницьким міським судом Вінницької області за ч. 2 ст. 309, ст. 71 КК України до 2 років 3 місяця позбавлення волі. Звільнений з місць позбавлення волі 12.09.2022 року, -
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького міського суду Вінницької області з поданням про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_3 звернувся начальник ВП №2 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_6 .
Подання мотивоване тим, що ОСОБА_3 після звільнення даного громадянина було попереджено про те, що відносно і нього в разі порушень громадського порядку, прав інших громадян та інших правопорушень, може бути встановлено адміністративний нагляд, але гр. ОСОБА_3 , відповідних висновків не зробив. Попередньо 08.09.2022 року Вінницьким районним судом Вінницької області відносно гр. ОСОБА_3 , вже встановлювався адміністративний нагляд терміном на 1 рік.
Так, 28.07.2023 року ОСОБА_3 , було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 178 ч 1 КУпАП, покарання у вигляді - попередження та винесено офіційне попередження про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
26.08.2023 року гр. ОСОБА_3 , було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 175-1 ч 1 КУпАП, покарання у вигляді - попередження та винесено офіційне попередження про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Враховуючи вищенаведене начальник ВП №2 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області просить суд встановити відносно ОСОБА_3 адміністративний нагляд з покладення відповідних обмежень.
В судовому засіданні дільничний офіцер поліції ВП №2 Вінницького РУП ОСОБА_7 подання підтримав та просив суд його задовольнити з підстав викладених в ньому.
В судовому засіданні ОСОБА_3 не заперечував щодо задоволення подання.
Суд, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали подання, дійшов висновку про його обґрунтованість та наявність підстав для задоволення.
Відповідно до положень ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
З матеріалів подання слідує, що ОСОБА_3 був засуджений вироком Вінницького міського суду Вінницької області від 12.06.2020 року, в тому числі, за умисний тяжкий злочин до покарання у виді 2 років 3 місяців позбавлення волі. Однак, після відбування покарання та звільнення з місць позбавлення волі, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок і права інших громадян, вчиняють адміністративні правопорушення.
Зокрема, протягом 2023 року, ОСОБА_3 три рази притягувався до адміністративної відповідальності, після чого кожного разу був попереджений про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Таким чином, суд перевіривши матеріали подання дійшов висновку, що ОСОБА_8 доцільно встановити адміністративний нагляд у відповідності до вказаного Закону, оскільки в останнього судимість не знята та не погашена у встановленому Законом порядку, після відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок і права інших громадян, вчиняючи адміністративні правопорушення, а тому враховуючи зазначене, суд вважає за можливе встановити відносно ОСОБА_3 адміністративний нагляд.
Крім того, п. «г» ч.1 ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що суд може встановити обмеження у виді реєстрації в поліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Таким чином, суд вправі встановити лише періодичність реєстрації в поліції та позбавлений можливості встановлювати конкретні дні та години вказаного.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про часткове задоволення подання.
Керуючись ст. 2, ст. 3, ст. 6, ст. 10 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі”, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Подання задовольнити частково.
Встановити відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік, визначивши йому наступні обмеження:
1. Заборонити вихід з будинку (квартири) за місцем проживання ( АДРЕСА_1 ) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу, а саме: з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. наступного дня, за винятком днів та годин роботи.
2. Заборонити перебувати у визначених місцях м. Вінниці, а саме, в торгівельних закладах, де проводиться торгівля спиртними напоями на розлив.
3. Заборона виїзду за межі Вінницького району без дозволу керівництва Відділу поліції №2 Вінницького РУП ГУНП України у Вінницькій області.
4. З'являтись на реєстрацію до Відділу поліції №2 Вінницького РУП ГУНП України у Вінницькій області, за адресою: м. Вінниця, вул. Київська 3, один раз на місяць, у години та дні, визначені начальником територіального органу внутрішніх справ.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду, через Вінницький міський суд Вінницької області протягом 10 діб з дня її оголошення.
Суддя: