Справа № 632/1974/23
провадження №3/632/913/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2023 суддя Первомайського міськрайонного суду Харківської області Босняк М.М., при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця міста Лебедин Сумської області, громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , військовослужбовця: солдат резерву військової частини НОМЕР_1 , який раніше притягався до адміністративної відповідальності,
за ч. 3 ст. 17220 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
24 листопада 2023 року до Первомайського міськрайонного суду Харківської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ДНХ-2 № 12005 від 19 листопада 2023 року щодо ОСОБА_1 , згідно із яким останній вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 17220 КУпАП. Протокол складено у м.Лозова Харківської області.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно з вимогами ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Вказані дії орган, який розглядає справу, повинен вчинити для всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 17220 КУпАП, розглядаються протягом доби з дня надходження до суду.
Згідно із роз'ясненнями пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, наданими у п. 2 постанови від 17.10.2014 № 11 "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення" строки, встановлені Кодексом України про адміністративні правопорушення, є обов'язковими для судів та учасників судових процесів, оскільки визначають тривалість кожної стадії процесу або час, протягом якого має бути вчинено процесуальну дію.
Суд, намагаючись сповістити особу про час і місце розгляду справи за вказаним у протоколі телефоном, не зміг цього зробити «номер тимчасово не обслуговується».
Уповноваженій особі, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, було зазначено про необхідність забезпечення участі військовослужбовця в судовому засіданні для розгляду справи по суті у зазначений день та час, проте, присутність особи забезпечено не було.
За нормою статті 17220 ч. 3 КУпАП,суб'єкт правопорушення є спеціальним, то в протоколі обов'язково повинні бути відображені ознаки спеціального суб'єкту з посиланням на відповідні докази, які додаються до протоколу.
Тобто, якщо особа, що притягується до адміністративної відповідальності, повинна бути військовослужбовцем, то потрібно зазначити, де, коли, яким наказом, та в період якого особливого стану опинився на військовій службі та чи відповідає він критерію військовослужбовця, а до матеріалів справи не долучено жодного доказу на підтвердження цього (відповідного наказу чи сторінки військового квитка - розділу 17 «проходження служби у військовий час» - останній запис датований 01.03.2014).
З вказаних положень Закону випливає, що обов'язок доводити вину особи покладається на обвинувача, тобто на органи та посадових осіб, які встановили факт скоєння протиправного вчинку і порушили провадження у справі. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У зв'язку із тим, що протягом доби особа, яка притягується до адмінвідповідальності, до суду не прибула (супроводжена не була, не усвідомлена про день та час розгляду справи), а строк розгляду справи сплинув, то суд вважає за необхідне матеріали справи повернути на доопрацювання та забезпечення присутності особи при розгляді справи в суді.
Керуючись ст. ст. 277, 283, 284 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 17220 КУпАП повернути до ІНФОРМАЦІЯ_1 для доопрацювання та забезпечення присутності особи при розгляді справи.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: М. М. Босняк