Рішення від 24.11.2023 по справі 953/4647/23

Справа № 953/4647/23

н/п 2-а/953/146/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2023 року м. Харків

Київський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого судді Власової Ю.Ю.,

секретар судового засідання - Афанасьєва К.Р.

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

представник позивача - Чурсіна В. В.,

відповідач - Державна служба України з безпеки на транспорті,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

УСТАНОВИВ:

1. Процедура

1.1. 13 червня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративною позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якій просить скасувати постанову серії АА N 00008997 від 31 травня 2023 року по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі та закрити справу про адміністративне правопорушення, судові витрати просив покласти на відповідача.

1.2. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 31 травня 2023 року Головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Соколюк Л. М. прийнята постанова серії АА N 00008997 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 8500 грн. У постанові вказано, що 27 квітня 2023 року о 20 годині 11 хвилин за адресою М-04, км 186+337, Дніпропетровська область відповідальна особа допустила рух транспортного засобу DAF 95 XF 380, державний номерний знак НОМЕР_1 з перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 5,5 % (0,99тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 18 тон, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 132-1 КУпАП. Позивач не погоджується із зазначеною постановою, вважає її протиправною та такою, що підлягає скасуванню. Зазначає, що у порушення вимог діючого законодавства відповідач не надав жодних доказів на підтвердження вчинення ним правопорушення. Так, в якості доказу вчинення правопорушення відповідач надав оскаржувану постанову, в якій міститься посилання на загальнодоступний веб-сайт в мережі Інтернет. Разом з тим інформація, розміщена за інтернет-посиланням, не є доказом у розумінні КАС України. Матеріали справи не містять результатів вимірювання фактичної маси (ваги) транспортного засобу на здвоєній осі. Крім того, під час винесення оскаржуваної постанови не були враховані дані, що містяться у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу, в якому зазначено, що повна маса транспортного засобу DAF 95 XF 380, державний номерний знак НОМЕР_1 складає 20500 кг. Вважає, що відсутні докази щодо вимірювання фактичної маси (ваги) вказаного транспортного засобу та докази перевищення встановлених законодавством вагових норм під час руху великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами і відповідних висновків після проведення замірів.

1.3. Ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 19 червня 2023 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з викликом сторін. Відповідачу запропоновано надати відзив на позовну заяву.

1.4. 11 липня 2023 року від представника Державної служби України з безпеки на транспорті Амельченка С. О. на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що відповідно до постанови серії АА N 00008997 від 31 травня 2023 року позивач допустив перевищення загальної маси транспортного засобу на 5,5 % (0,99 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 18 тон. Відповідно до фактичних зафіксованих параметрів транспортного засобу, зазначених у оскаржуваній постанові та інформаційної картки ГВК, навантаження на загальну масу транспортного засобу становить 21,10 тон, при нормативно допустимій 18 тон. Відсоткове значення перевищення максимально допустимої маси транспортного засобу отримується з урахуванням допустимої похибки вимірювання вагового комплексу відповідно до ДСТУ OIML R 134 - 1:2010, яка складає 10% щодо визначення загальної маси транспортного засобу та 16% щодо навантаження на осі. Враховуючи можливу максимально дозволену похибку автоматичного комплексу габаритно-вагового контролю, відсоткове перевищення загальної маси транспортного засобу здійснюється за формулою ((Xфакт.- Xнорм. - похибка пристрою)/Xнорм)*100%, де Х факт - фактична маса транспортного засобу, зафіксована в автоматичному режимі; Хнорм - нормативно дозволений параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр), зазначений відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху. Розрахунок відсоткового перевищення маси відображений у постанові АА N 00008997 від 31травня 2023 року виглядає так: ((21100-18000- 10%/21100)/18000*100%=5,5%. За вказане перевищення навантаження позивач притягнутий до відповідальності передбаченої ч. 2 ст. 132-1 КУпАП. Постанова була направлена засобами поштового зв'язку на адресу позивача та отримана ним 06 червня 2023р. Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, містить усі передбачені положеннями ст. 283 КУпАП обов'язкові відомості щодо події правопорушення, суб'єкта адміністративної відповідальності, накладеного стягнення та порядку його сплати, а також порядку ознайомлення та оскарження постанови, а також інші обов'язкові відомості, визначені у ст. 283 КУпАП, крім того постанова містить додаткову інформацію про транспортний засіб, визначену Інструкцією. Зазначив, що згідно з постановою серії АА N 00008997 від 31травня 2023 року зафіксовано транспортний засіб DAF 95 XF 380, державний номерний знак НОМЕР_1 , який відповідно до своїх параметрів є двовісним. Приписами пункту 22.5 ПДР України встановлено, що рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують фактичної маси, зокрема двовісний автомобіль - 18 тон. Отже законодавством закріплені вагові параметри, перевищення яких заборонено, тому доводи позивача щодо визначення у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу іншої маси навантаження його автомобілю, що є допустимою, представник відповідача вважає помилковими. Пояснив, що відповідно до ч. 4 ст. 283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, зафіксоване за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), крім даних, визначених частинами другою і третьою цієї статті, повинна містити відомості про адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності. Таким чином, докази зображення та відеозапис транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, розміщені за посиланням, зазначеним в оскаржуваній постанові, де також вказаний ідентифікатор доступу, повністю відповідають приписам, наведеним у ч. 4 ст. 283 КУпАП. До відзиву представник відповідача надав також сертифікати відповідності приладу для зважування дорожніх транспортних засобів, сертифікати їх перевірки та експертний висновок щодо автоматичного пункту ваго-габаритного контролю у русі WAGA.

1.5. 26 жовтня 2023 року від позивача ОСОБА_1 на адресу суду надійшли письмові пояснення, в яких зазначає про те, що зі змісту відзиву на позовну заяву слідує, що відповідач в якості доказу вчинення позивачем адміністративного правопорушення надав інформаційну картку габаритно-вагового контролю, витяги з програми АРМ аудиту, сертифікати відповідності, сертифікати перевірки типу технічного засобу WAGA WIM-35 зав. N 7, N UA.TR.113-0619/05F-21 із строком чинності до 22 липня 2022 року, але без відомостей та документів щодо WIM-20 та технічного засобу, який не було вказано в оскаржуваній постанові - ANPR-WIM-35, N UA.TR.113-0694/21 від 29 вересня 2021 року із строком чинності до 28 вересня 2022року та експертний висновок, щодо автоматичного пункту ваго-габаритного контролю у русі WAGA, який також не було зазначено в постанові серії АА N 00008997 від 31травня 2023 року, натомість відповідачем не надано свідоцтво про повірку технічного засобу WIN-20,WAGA WIN-35 зав N 7, яким здійснювалося 27 квітня 2023 року вимірювання транспортного засобу DAF 95 XF 380, державний номерний знак НОМЕР_1 та яке вказано в постанові серії АА N 00008997 від 31травня 2023 року в розділі інформація про технічний засіб, яким в автоматичному режимі зафіксовано правопорушення, що суперечить технічному регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 року N 94, свідчить про здійснення відповідачем вимірювання фактичної маси (ваги) транспортного засобу та фактичного навантаження на осі засобом вимірювальної техніки, який не пройшов повірку, не відповідає вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність, а отже не може свідчити про наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення про перевищення позивачем габаритно-вагових норм. Вважає неправомірним посилання Відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 05.04.2022р. № 412 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану», оскільки дана постанова під час дії спірних правовідносин втратила чинність та питання порядку повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану змінені постановою Кабінету Міністрів України від 07.04.2023р. № 440 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану», на підставі якої відповідач повинен був здійснити повірку спірного засобу вимірювальної техніки, оскільки не надав доказів включення території, де розташований даний автоматичний пункт ваго-габаритного контролю у русі, до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, які звільнені вищевказаною Постановою Кабінету Міністрів України від 07.04.2023р. № 440 від здійснення повірки вимірювального і зважувального обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю. Відповідачем не враховувались об'єктивні фактори, які з 24.02.2022року суттєво впливали на стан дорожнього полотна, на якому розташоване обладнання вимірювального засобу та стан якого прямо впливає на точність вимірювань системи зважування у русі. Дорожнє полотно має бути рівним, без пошкоджень, які можуть впливати на точність збирання інформації, а з наданих до відзиву документів це не вбачається, як і дослідження інших факторів, що знижують достовірність зібраної інформації, зокрема, чи мала місце нестандартна поведінка автотранспорту (зміна швидкості руху на ділянці з встановленими датчиками), чи була звичайна для точного вимірювання швидкість руху автомобіля, відсутні дані про статистику руху транспорту через вимірювальну ділянку, тощо. Зауважив на тому, що відповідач залишив поза увагою ті обставини, що з січня 2023 року внаслідок переобладнання змінено категорію транспортного засобу позивача, визначена інша вантажність, з урахуванням якої транспортний засіб набув категорію спеціального вантажного фургону, переобладнаного шляхом встановлення у задній частині автомобіля фургона вантажної гідравлічної платформи (гідроборту) МОД ZEPRO BZ 10-131S, про що свідчить висновок головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України N 324431 від 13 грудня 2022 року, сертифікат відповідності щодо затвердження індивідуального колісного транспортного засобу номер UA.017.013039-22 від 20 грудня 2022 року, виданий ТОВ «Укртехконтроль», призначеним органом із сертифікації КТЗ, їх частин та обладнання, відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України N 662 від 06 грудня 2021 року та протокол перевірки технічного стану транспортного засобу N 00083-00194-23 від 18 січня 2023року. З урахуванням викладеного на транспортний засіб позивача спеціального призначення в умовах теперішнього часу вимоги пункту 22.5 ПДР України не поширюються. Зазначив, що маса вантажу, що перевозиться транспортним засобом позивача, і розподіл навантаження на осі не перевищують величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу. Зауважив на тому, що згідно зі свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу повна маса транспортного засобу DAF 95 XF 380, державний номерний знак НОМЕР_1 складає 20500 кг, з них: вага транспортного засобу - 10500 кг, а вантажність - 10000 кг, тобто перевищення загальної маси не відбулось, оскільки з урахуванням похибки вагові параметри транспортного засобу, а саме - загальна маса, як визначено в оскаржуваній постанові, становить 18990 кг, тобто менше ніж визначена технічною документацією.

1.6. Сторона позивача зазначає, що відповідач під час винесення оскаржуваної постанови не врахував того, що транспортний засіб набув категорію як спеціальний вантажний фургон переобладнаний шляхом встановлення у задній частині автомобіля фургона вантажної гідравлічної платформи (гідроборту), у зв'язку з чим повна маса транспортного засобу становить 20500кг, а тому з урахуванням похибки вагові параметри транспортного засобу, як зазначено в оскаржувані постанові -18990 кг, перевищення загальної маси не відбулося. Зауважили, що в оскарженій постанові не встановлено усіх обставин, а саме: не відображено загальну масу транспортного засобу, а лише вказано про величини перевищення маси у відсотковому та тонажному співвідношенні, що не дає можливості встановити можливе порушення вимог пункту 22.5 ПДР України. Підтвердили, що технічний засіб, яким здійснено вимірювання, має прострочений строк проведення його повірки та очевидно не може надавати точну та безсумнівну інформацію про транспортний засіб, параметри якого вимірюються, що і підтверджується розбіжностями в параметрах виміряних спірним неповіренним технічним засобом та технічним засобом повіренним по іншій постанові відповідача - від 05.06.2023р. серія АА №00009075. Як свідчать дані інформаційних карток ГВК (габаритно-вагового контролю) різними автоматичними пунктами фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовані різні постійні параметри того ж самого транспортного засобу позивача, зокрема, 27 квітня 2023року (WIN-20) відстань між вісями -1-2 складала 6090 мм, а 28 квітня 2023року ((WIN-78- повірка чинна до 26.12.2023року, постанова від 05.06.2023р. серія АА №00009075) - 6130мм; 27 квітня 2023року (WIN-20) висота 3, 966 м; ширина - 2, 581 м; довжина - 10,497м, а 28 квітня 2023року ((WIN-78) висота - 3, 969 м; ширина - 2, 581 м; довжина - 9,966м.

Крім того, оскільки на транспортному засобі, який належить ОСОБА_1 здійснювалися перевезення вантажів, які використовувались для виконання бойових завдань Добровольчого підрозділу «Фрайкор» з метою забезпечення обороноздатності держави, тому застосування до вказаного транспортного засобу положень пункту 22.5 Правил дорожнього руху є неправомірним, що в свою чергу свідчить про те, що в діях позивача відсутня об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП.

2. Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин

2.1. Суд встановив, що 31 травня 2023 року Головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту реалізації державної політики та нагляду (контролю) за безпекою на транспорті Соколюк Л. М. винесено постанову про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, серії НОМЕР_2 , на підставі якої та за допомогою технічного засобу WIN20, WAGA-WIN35 зав. N 7, свідоцтво про повірку N UA.TR.113-0619/05F-21, термін дії до 22 липня 2022 року, встановлено, що 27 квітня 2023 о 20 годині 11 хвилини, за адресою: М-04, км 186+337, Дніпропетровська область ОСОБА_1 допустив рух транспортного засобу DAF 95 XF 380, державний номерний знак НОМЕР_1 , із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 5,5 % (0, 099тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 18 тон, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 гривень.

2.2. Згідно з даними інформаційної картки ГВК (габаритно-вагового контролю) автоматичним пунктом фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовані такі параметри вказаного вище транспортного засобу: кількість вісей - 2; спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями -1-2: 6090 мм; навантаження на вісь -1 - 8350 кг, 2 - 12750 кг; загальна маса 21100 кг; висота - 3, 966 м; ширина - 2, 581 м; довжина - 10, 497 м.

Також дана постанова містить посилання на веб-сайт з ідентифікатором доступу, на якому відображені фотографії транспортного засобу в момент вчинення правопорушення.

2.3. Відповідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_3 від 17 січня 2023 року, власником транспортного засобу DAF модель 95 XF 380, (спеціалізований вантажний фургон, переобладнаний шляхом встановлення гідроборту МОД ZEPRO BZ 10-1315) державний номерний знак НОМЕР_1 , маса без навантаження становить 10500 кг, повна маса 20500 кг, є ОСОБА_1 .

2.4. Зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що зважування транспортного засобу на автодорозі М-04, км 186+337, Дніпропетровська область здійснювалось приладом автоматичним для зважування дорожніх транспортних засобів у русі «Прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі (WIN 20, WAGA-WIM35)», який має сертифікати відповідності N UA.TR.113-0619-21 від 13 квітня 2021 року чинний до 22 липня 2022 року та N UA.TR.113-0694-21 від 20 вересня 2021 року, чинний до 28 вересня 2022 року, видані ТОВ «Телеком Україна». Наявний сертифікат перевірки типу NUA.TR.113-0619-21 від 13 квітня 2021 року, чинний до 12 квітня 2031 року та експертний висновок щодо автоматичного пункту ваго-габаритного контролю у русі WAGA виробництва ТОВ «Телеком Україна», зареєстрований в Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 29.12.2020р.№ 1211 дійсний до 29 грудня 2023року.

2.5. Зі змісту довідки, виданої 02 листопада 2023 року в.о. керівника ГО «ВПО«ФРАЙКОР» начальником штабу Добровольчого підрозділу «Фрайкор» Войцеховським Б. N 616/2023 слідує, що у період з 26 квітня 2023 року по 30 квітня 2023 року особистим транспортним засобом бійця Добровольчого підрозділу «Фрайкор» ОСОБА_1 - DAF модель 95 XF 380, державний номерний знак НОМЕР_1 , (свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_3 від 17 січня 2023 року) здійснювалися перевезення вантажів, які використовувались для виконання бойових завдань Добровольчого підрозділу «Фрайкор» з метою забезпечення обороноздатності держави за рішенням військового командування, в інтересах якого здійснювались ці перевезення.

3. Релевантне законодавство

3.1. Приписами ч. 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

За змістом ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

3.2. Статтею 7 КУпАП гарантовано, що ніхто не може бути підданим заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Притягненню до адміністративної відповідальності особи обов'язково повинна передувати належна та вчинена у відповідності до вимог чинного законодавства поведінка суб'єкта владних повноважень, а також встановлення останнім факту вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена чинним законодавством.

Відповідно до ст. 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно з п. 1 статті 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення.

Притягнути до адміністративної відповідальності можна лише ту особу, яка вчинила дії, що підпадають під ознаки адміністративного правопорушення та яка є або може бути суб'єктом адміністративного правопорушення.

Нормами ст. 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, - чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

3.3. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

3.4. Відповідно до частини 19 статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт», державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

3.5. Правила дорожнього руху відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.

Згідно з вимогами ст. 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.

Згідно з ч. 1 ст. 14-1 КУпАП до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху у разі їх фіксації працюючими в автоматичному режимі спеціальними технічними засобами, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобами фото- і кінозйомки, відеозапису притягаються власники (співвласники) транспортних засобів.

3.6. Частиною другою статті 29 Закону України «Про дорожній рух», з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

3.7. Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

3.8. Визначення поняття великовагових та великогабаритних транспортних засобів міститься у постанові Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування», зокрема, це транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху України.

3.9. Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України , затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року N 1306 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України N 1217 від 28.10.2022:

« Рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують:

а) зовнішніх габаритів:

Зовнішній габаритМаксимальне значення параметра, метрів

Ширина:2,6

сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, без винесення габариту на смугу зустрічного руху3,75

Висота від поверхні дороги:4

транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, на маршрутах, встановлених Агентством відновлення, Укртрансбезпекою, Національною поліцією4,35

Довжина:

вантажного автомобіля12

автопоїзда22

автомобіля (тягача) з напівпричепом18,75

маршрутного транспортного засобу18,75

Виступ вантажу за задній габарит транспортного засобу2;

б) фактичної маси:

Тип транспортного засобуМаксимальне значення для автомобільних доріг

державного значення, тоннмісцевого значення, тонн

Вантажні автомобілі:

двовісний автомобіль1814

трьохвісний автомобіль25 (26)*21

чотирьохвісний автомобіль3224

чотирьохвісний автомобіль з двома рульовими вісями та ведучими вісями, оснащеними спареними колесами3824

Комбіновані транспортні засоби:

двовісний автомобіль (тягач) з двовісним напівпричепом3624

двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом4024

трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом4024

двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра4224

трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра4424

Автопоїзди:

двовісний або трьохвісний автомобіль з двовісним або трьохвісним причепом4024

__________

* Для трьохвісних автомобілів, якщо ведуча вісь обладнана здвоєними колесами та максимальне навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тонни;

в) навантаження на вісь:

Кількість осейМаксимальне значення для автомобільних доріг

державного значення, тоннмісцевого значення, тонн

На одинарну вісь11,57

На здвоєні осі, якщо відстань між осями:

менш як 1 метр11,57

від 1 до 1,3 метра1610

від 1,3 до 1,8 метра при неспарених колесах1810,5

від 1,3 до 1,8 метра при спарених колесах, за умови, що навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тонни1911,5

від 1,3 до 1,8 метра чотирьохвісних автомобілів, ведучі вісі яких оснащені спареними колесами, за умови, що навантаження на кожну ведучу вісь не перевищує 11,5 тонни2311,5

від 1,8 до 2,5 метра для причепів та напівпричепів2011,5

На строєні осі, в тому числі транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, якщо відстань між осями:

1,3 метра або менше2113

понад 1,3 до 1,4 метра2414.

Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30 “Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами” (Офіційний вісник України, 2001 р., № 3, ст. 75).

Вимоги цього пункту не поширюються на транспортні засоби спеціального призначення, які виконують функції зимового утримання автомобільних доріг, та Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту під час слідування (повернення) до (з) місця виконання заходів із захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, гасіння пожеж.

Рух транспортних засобів та їх составів, фактична маса та навантаження на вісь яких перевищують параметри, визначені підпунктами “б” та “в” цього пункту, у разі перевезення подільних вантажів забороняється.

На ділянках автомобільних доріг загального користування місцевого значення, на яких створені дорожні умови, що дають можливість рухатися з більшими фактичною масою та навантаженням на вісь, за погодженим з уповноваженим підрозділом Національної поліції рішенням власників доріг або органів, яким передано право на утримання таких доріг, можуть встановлюватися дорожні знаки 3.15 та 3.16 із параметрами, визначеними для автомобільних доріг загального користування державного значення.

Дорожнє перевезення небезпечних вантажів здійснюється відповідно до Директиви 2008/68/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 24 вересня 2008 р. про внутрішні перевезення небезпечних вантажів, Європейської Угоди про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів та нормативно-правових актів України у зазначеній сфері.

У період воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців з дня його припинення або скасування вимоги абзаців першого та другого цього пункту не поширюються на транспортні засоби, які здійснюють перевезення вантажів з метою їх використання для забезпечення обороноздатності держави за рішенням військового командування, в інтересах якого здійснюється таке перевезення, а також вимоги підпунктів “б” та “в” абзацу першого цього пункту не поширюються на транспортні засоби спеціалізованого та/або спеціального призначення, які виконують функції ремонту залізничних колій (комплекси зварювальні мобільні марки КСМ-005). (№ 861 від 15.08.2023, № 105 від 09.02.2022 - діє до 31 грудня 2023 року, № 1217 від 22.10.2022)»

3.10. Відповідно до ст. 132-1 КУпАП, порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, відповідальних за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, уповноважених з питань безпеки перевезення небезпечних вантажів, громадян - суб'єктів господарської діяльності - у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порушення правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%.

Згідно примітки до даної статті - дія ч. 1 цієї статті не поширюється на правопорушення, пов'язані з перевищенням габаритних та/або вагових параметрів.

Дія частини 2 ст. 132-1 КУпАП поширюється на правопорушення, пов'язані з перевищенням габаритних та/або вагових параметрів. Підставою для звільнення від відповідальності, передбаченої частинами першою і другою цієї статті, є наявність дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

3.11. Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначений Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2019 року N 1174.

Відповідно до п. п. 2, 16 Порядку N 1174, посадові особи Укртрансбезпеки, уповноважені розглядати справи про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, під час їх розгляду використовують інформаційні файли, тобто упорядковану сукупність відомостей про: транспортний засіб; відповідальну особу, визначену статтею 14-3 КУпАП; наявність/відсутність документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, або дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні; метаданих, сформованих автоматичним пунктом. Згідно зі ст. 14-3 КУпАП адміністративну відповідальність несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.

Відповідно до п. 11 Порядку фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженому постановою КМУ від 27.12.2019 N 1174 зі змінами та доповненнями (далі - Порядок) автоматичними пунктами фіксуються правопорушення, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п. 7 Порядку фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах, які облаштовані відповідно до вимог, визначених у додатку.

Згідно з п. 12 Порядку автоматичний пункт може забезпечувати: вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу; вимірювання загальної маси транспортного засобу; визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій; вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу; визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу; вимірювання габаритів транспортного засобу; фіксацію та розпізнавання державних номерних знаків транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу); фіксацію фронтального зображення транспортного засобу; фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей); первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно- телекомунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв'язку із використанням наскрізного шифрування; автентифікацію автоматичного пункту, контроль цілісності, авторства, доступності, а також неспростовності дій щодо інформації, що передається від автоматичного пункту до інформаційно-телекомунікаційної системи.

Відповідно до пункту 15 Порядку № 1174 метадані повинні містити дані про: засоби вимірювальної техніки - назва засобу вимірювальної техніки та його умовне позначення, серійний номер, найменування виробника, рік виготовлення, метрологічні характеристики, найменування власника засобу вимірювальної техніки, документи про відповідність та/або результати повірки (дата повірки, строк дії повірки).

3.12. Відповідно до пунктів 12-13 Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

3.13. За приписами ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу

Згідно з ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ч. 4 ст. 258 КУпАП у випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу.

У відповідності до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. ч. 2, 3, 4 ст. 283 КУпАП постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався); розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), крім даних, визначених частинами другою і третьою цієї статті, повинна містити відомості про адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності.

3.14. Згідно з п. 3 Розділу II Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України N 512 від 27.09.2021 року, постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, оформлюється відповідно до додатка 1 до цієї Інструкції.

Відповідно форма і зміст постанови повинна відповідати Додатку N 1, як визначає вказана Інструкція.

Згідно з п. п. 1, 2 Розділу II Інструкції уповноважена посадова особа розглядає справи про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, які передбачені частиною 2 статті 122-2, частинами 2, 3 статті 132-1 КУпАП.

Справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем оброблення таких правопорушень в Державній службі України з безпеки на транспорті. Уповноважена посадова особа здійснює розгляд справи про адміністративне правопорушення шляхом опрацювання інформаційного файлу системою фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, необхідного для об'єктивного розгляду справи та винесення постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі (далі - постанова). Під час опрацювання інформаційних файлів уповноважена посадова особа оцінює їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до п. 3 Розділу II Інструкції під час опрацювання матеріалів інформаційного файлу та встановлення факту вчинення адміністративного правопорушення, розгляд якого віднесено до компетенції Державної служби України з безпеки на транспорті, уповноважена посадова особа виносить сформовану системою в автоматичному режимі постанову без складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Згідно з п. 8 Розділу II Інструкції винесені постанови, що набрали законної сили, разом з метаданими передаються до Реєстру адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху.

Відповідно до п. 3 Розділу IV Інструкції винесені уповноваженими посадовими особами постанови, роздруковані на паперових бланках, обліковуються в автоматичному режимі з використанням засобів системи в Реєстрі адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху.

4. Мотиви і висновки суду

4.1. Суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, містить усі передбачені положеннями ст. 283 КУпАП: обов'язкові відомості щодо події правопорушення, суб'єкта адміністративної відповідальності, накладеного стягнення та порядку його сплати, а також порядку ознайомлення та оскарження постанови, а також інші обов'язкові відомості, визначені ст. 283 КУпАП .

За таких обставин, суд відхиляє доводи позивача щодо невідповідності змісту оскаржуваної постанови вимогам ст. 283 КУпАП.

Щодо посилання сторони позивача на те, що вимоги пункту 22.5 Правил дорожнього руху України у частині дії спеціальних правил руху транспортних засобів та/або заборони руху не поширюється на транспортний засіб DAF 95 XF 380, державний номерний знак НОМЕР_1 , оскільки відповідно до свідоцтва про реєстрацію він є спеціалізованим вантажним фургоном, переобладнаним шляхом встановлення гідроборту МОД ZEPRO BZ 10-1315, масою 20500 тон, суд зазначає, що відповідність вагових параметрів транспортного засобу позивача тим, що зазначені у свідоцтві про реєстрацію, не можуть достеменно свідчити про відсутність зазначеного вище порушення.

При цьому у судовому засіданні позивач стверджував про те, що на транспортному засобі DAF модель 95 XF 380, державний номерний знак НОМЕР_1 , що належить позивачу, здійснювались перевезення вантажів, які використовувались для виконання бойових завдань Добровольчого підрозділу «Фрайкор» з метою забезпечення обороноздатності держави за рішенням військового командування, що підтверджується наданою позивачем суду довідкою N 616/2023, виданою 02 листопада 2023 року в.о. керівника ГО «ВПО «ФРАЙКОР» начальником штабу Добровольчого підрозділу «Фрайкор» Войцеховським Б., що виключає адміністративну відповідальність позивача.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Положеннями пункту 22.5 Правил дорожнього руху України зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України N 1217 від 28.10.2022, передбачено, що у період воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців з дня його припинення або скасування вимоги абзаців першого та другого цього пункту не поширюються на транспортні засоби, які здійснюють перевезення вантажів з метою їх використання для забезпечення обороноздатності держави за рішенням військового командування, в інтересах якого здійснюється таке перевезення, а також вимоги підпунктів “б” та “в” абзацу першого цього пункту не поширюються на транспортні засоби спеціалізованого та/або спеціального призначення, які виконують функції ремонту залізничних колій (комплекси зварювальні мобільні марки КСМ-005).

Отже відповідальність водія, який керує таким транспортним засобом виключена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України N 1217 від 28.10.2022 щодо внесення змін до п.22.5 ПДР.

24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, введений воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк якого неодноразово продовжувався, зокрема на підставі Указу Президента України від 6 лютого 2023 року N 58/2023, затвердженого Законом України від 7 лютого 2023 року N 2915-IX, яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість твердження позивача про те, що на вказаний у оскаржуваній постанові транспортний засіб під час перевезення 27 квітня 2023 року вантажу не поширювалися вимоги пункту 22.5 Правил дорожнього руху, оскільки здійснювалося перевезення вантажу з метою його використання для забезпечення обороноздатності держави за рішенням військового командування, в інтересах якого здійснюється таке перевезення.

Враховуючи наведене, суд встановив, що фактично наявний склад правопорушення, передбачений ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, проте як встановлено у судовому засіданні транспортний засіб DAF модель 95 XF 380, державний номерний знак НОМЕР_1 , яким керував позивач, використовувався ним з метою перевезення вантажів для забезпечення обороноздатності держави, а тому в силу абзацу 7 пункту 22.5 ПДР України вимоги абзаців першого та другого цього пункту не поширюються на вказаний транспортний засіб, отже позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене та приймаючи до уваги, що позивачем надано належні докази щодо відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Разом з тим суд не бере до уваги посилання позивача на те, що відповідач не надав суду свідоцтво про повірку технічного засобу - ваг марки WAGA WIM-35 зав. N 7, оскільки з наданого представником відповідача сертифікату перевірки типу NUA.TR.113-0619-21 від 13 квітня 2021 року чинного до 12 квітня 2031 року, виданого ТОВ «ТЕЛЕКОМ Україна», слідує, що за результатами проведених досліджень та випробувань встановлено, що прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі WAGA WIM-35 із зазначеним)и) у пункті 2 цього сертифіката модифікаціями і заводським(и) номером(ами) відповідає(ють) затвердженому типу, описаному в сертифікаті перевірки типу та застосованим вимогам Технічного регламенту. Таке підтверджується й експертним висновком щодо автоматичного пункту ваго-габаритного контролю у русі WAGA виробництва ТОВ «Телеком Україна», зареєстрованим в Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 29.12.2020р. № 1211 дійсним до 29 грудня 2023року.

Хоча технічний засіб, яким здійснено вимірювання - WIN20, WAGA-WIN35 зав. N 7 має прострочений строк проведення його повірки: сертифікат відповідності N UA.TR.113-0619-21 від 13 квітня 2021 року чинний до 22 липня 2022 року та N UA.TR.113-0694-21 від 20 вересня 2021року чинний до 28 вересня 2022 року, але у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня №412 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану» установлено, що позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану та протягом місяця після його припинення чи скасування, чинні на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на всій території України або в окремих її місцевостях. Дана Постанова діяла до набуття чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 07.04.2023р. № 440 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану», а саме, до 03.06.2023року, тобто Постанова Кабінету Міністрів України від 5 квітня №412 діяла під час виникнення та закінчення спірних правовідносин.

Також суд вважає безпідставними доводи сторони позивача щодо неналежності доказів, які містяться за інтернет-посиланням, оскільки таке прямо передбачено ч. 4 ст. 283 КУпАП.

Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Суд зазначає, що адміністративна справа, стосовно вчинення адміністративного правопорушення позивачем підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю у його діях події і складу адміністративного правопорушення.

Питання розподілу судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 72-78, 242, 243, 244, 246, 286 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.

Скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування на території України серії НОМЕР_2 від 31 травня 2023 року щодо ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 8500 гривень.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП - закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для Державної служби України з безпеки на транспорті, на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного процесуального строку на апеляційне оскарження судового рішення.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрований у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач - Державна служба України з безпеки на транспорті, код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: м. Київ, вул. Антоновича, буд. 51.

Суддя - Ю.Ю. Власова