Справа№ 953/11491/23
н/п 3/953/4192/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" листопада 2023 р. м. Харків
Суддя Київського районного суду м. Харкова Власова Ю.Ю., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли із Управління СБ України в Харківській області стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Глухів Сумської області, громадянина України, з вищо освітою, одруженого, військовослужбовця, водія ІІ категорії СТЗ ВГЗ Управління СБ України в Харківській області, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2
за ч. 1 ст. 172-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
07.11.2023 за адресою АДРЕСА_3 , старший сержант ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мобілізований на посаду водія II категорії сектору транспортного забезпечення відділу господарського забезпечення Управління Служби безпеки України в Харківський області з 15.07.2022 згідно наказу начальника Управління від 15.07.2022 № 75-ОС/дск. умисними діями вчинив грубе порушення військової дисципліни, чим скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі- КУпАП), а саме відмовився від законних вимог командира.
Так, наказом начальника Управління СБ України в Харківській області від 23.10.2023 № 204 о/с, старшого сержанта ОСОБА_1 , водія II категорії СТЗ ВГЗ Управління СБ України в Харківській області з 23.10.2023 направлено для проходження медичного огляду та визначення ступеня придатності до подальшого проходження військової служби.
Під час проходження медичного огляду, лікар-офтальмолог військово-медичної служби військово-медичного управління в Управлінні СБ України в Харківській області (далі - BMC ВМУ УСБУ в Харківській області) Пєвцова Н.В. направила військовослужбовця ОСОБА_1 на проходження поглибленого обстеження до спеціалізованої офтальмологічної лікарні № 14 в місті Харкові, де військовослужбовець ОСОБА_1 перебував з 26 по 30 жовтня поточного року.
Після завершення обстеження, 31.10.2023 військовослужбовець ОСОБА_1 прибув до BMC ВМУ УСБУ в Харківській області, що розташована за адресою вул. Костомарівська 15/17, м. Харків та надав лікарю-офтальмологу ОСОБА_2 медичну документацію, а саме: висновки, надані спеціалізованою офтальмологічною лікарнею № 14.
Лікар-офтальмолог ОСОБА_2 , на підставі отриманих висновків, вказала військовослужбовцю ОСОБА_1 на необхідність проведення огляду, з урахуванням висновків спеціалізованої профільної лікарні, для складання остаточного висновку.
Військовослужбовець ОСОБА_1 категорично відмовився від виконання законної вказівки лікаря-офтальмолога щодо подальшого проведення огляду в умовах офтальмологічного кабінету медичної частини BMC ВМУ УСБУ в Харківській області, після чого залишив розташування медичного закладу.
Зазначена відмова унеможливила здійснення належного обстеження військовослужбовця ОСОБА_1 і, як наслідок, виконання наказу начальника Управління від 23.10.2023 № 204 о/е про медичний огляд для визначення ступеня придатності до подальшого проходження військової служби, що підтверджується доповідною запискою лікаря-офтальмолога від 17.11.2023.
Таким чином, дії військовослужбовця ОСОБА_1 свідчать про порушення нормативно правових вимог щодо встановленого порядку проходження військової служби, а саме: невиконання законних вимог командира.
У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та його захисник адвокат Зарицька К.Ю. просили закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю у діяях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Частина 1 статті 172-10 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за відмову від виконання законних вимог командира (начальника).
Статтею 233 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» (далі - Статут внутрішньої служби) встановлено, що збереження і зміцнення здоров'я, фізичний розвиток військовослужбовців - важлива і невід'ємна частина їх підготовки до виконання військового обов'язку. Піклування командира (начальника) про здоров'я підлеглих є одним з основних його обов'язків у діяльності щодо забезпечення постійної бойової готовності військової частини (підрозділу).
Статтею 248 Статуту внутрішньої служби встановлено, що медичний контроль за станом здоров'я військовослужбовців здійснюється шляхом проведення: щоденного медичного спостереження за ними у процесі бойової підготовки і в побуті; медичних оглядів; поглиблених і контрольних медичних обстежень.
Статтею 28 Статуту внутрішньої служби встановлено, що єдиноначальність є одним із принципів будівництва і керівництва Збройними Силами України і полягає в: наділенні командира (начальника) всією повнотою розпорядчої влади стосовно підлеглих і покладенні на нього персональної відповідальності перед державою за всі сторони життя та діяльності військової частини, підрозділу і кожного військовослужбовця; наданні командирові (начальникові) права одноособово приймати рішення, віддавати накази; забезпеченні виконання зазначених рішень (наказів), виходячи із всебічної оцінки обстановки та керуючись вимогами законів і статутів Збройних Сил України.
Статтею 30 Статуту внутрішньої служби встановлено, що начальник мас право віддавати підлеглому накази і зобов'язаний перевіряти їх виконання.
Крім того, статтею 35 Статуту внутрішньої служби встановлено, що накази віддаються, як правило, в порядку підпорядкованості. За крайньої потреби командир (начальник), старший за службовим становищем, ніж безпосередній начальник, може віддати наказ підлеглому, минаючи його безпосереднього начальника, про що повідомляє безпосереднього начальника підлеглого чи наказує підлеглому особисто доповісти своєму безпосередньому начальникові.
Таким чином, вищевикладене свідчить про законність та обґрунтованість виданого начатьником Управління СБ України наказу від 23.10.2023 № 204 о/с, відповідно до якого контроль за виконанням покладено на безпосереднього начальника військовослужбовця ОСОБА_1 - начальника ВГЗ Управління СБ України в Харківській області полковника ОСОБА_3 .
Також, законодавцем закріплений обов'язок військовослужбовців щодо виконання наказів командирів, який військовослужбовцем ОСОБА_1 не виконаний.
Так, Стаття 4 Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» встановлює, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів:
Статтею 11 Статуту внутрішньої служби встановлено, що необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки: беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини
Статтею 30 Статуту внутрішньої служби встановлено, що підлеглий зобов'язаний беззастережно виконувати накази начальника, крім випадків віддання явно злочинного наказу, і ставитися до нього з повагою.
Статтею 37 Статуту внутрішньої служби встановлено, що військовослужбовець зобов'язаний неухильно виконати відданий йому наказ у зазначений термін. Про виконання або невиконання наказу військовослужбовець зобов'язаний доповісти командирові (начальникові), який віддав наказ, і своєму безпосередньому командирові (начальникові), а також вказати причини невиконання наказу або його несвоєчасного (неповного) виконання.
В даному випадку виконання наказу начальника Управління СБ України в Харківській області від 23.10.2023 № 204 о/с про проходження медичного огляду передбачає безпосереднє виконання вказівок та рекомендацій лікарів медичної служби BMC ВМУ УСБУ в Харківській області
Невиконання відповідних вказівок співробітників медичної служби пов'язаних з виконанням наказу про проходження медичного огляду свідчить про фактичну відмову від виконання наказу начальника Управління, і як наслідок законних вимог командира.
Таким чином, відмова від виконання законних вимог командира, невиконання вимог законів України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України», «Про статут внутрішньої служби Збройних Сил України» та «Про військовий обов'язок та військову службу» які передбачають неухильне виконання відданих військовослужбовцю наказів командирів (начальників), зокрема наказу начальника Управління від 15.07.2022 № 75-ОС/дск про медичний огляду для визначення ступеня придатності до подальшого проходження військової служби свідчить про вчинення правопорушення.
Статтею 26 Статуту внутрішньої служби встановлено, ідо військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно вимог ст. 15 Кодексу України про адміністративні правопорушення військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б цього Кодексу, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Дослідивши матеріали адміністративної справи вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-10 КУпАП підтверджуються: протоколом про адміністративне правопорушення № 9/19-4АП від 21.11.2023, витягом з наказу № 75-ОС/дск від 15.07.2022, наказом № 204О/С від 23.10.2023, копіями рапортів, паспорта та РНОКПП ОСОБА_1 , доповідною запискою, актом медичного огляду № 475.
Оцінивши докази в їх сукупності, вважаю, що ОСОБА_1 своїми протиправними діями вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-10 КУпАП, а саме відмовився від виконання законних вимог командира (начальника).
Відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що обтяжують та пом'якшують його відповідальність.
Враховуючи вищевикладене, дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, вина якої у вчиненні вказаного правопорушення повністю підтверджується доказами по справі в їх сукупності, суддя враховує, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України 24.02.2022 Указом Президента України введено воєнний стан який триває й на теперішній час, та військовослужбовці зобов'язані здійснювати заходи щодо оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави. Приймаючи до уваги характер вчиненого адміністративного правопорушення, вважає необхідним накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в межах санкції ч. 1 ст. 172-10 КУпАП, що буде достатнім для попередження вчинення ним інших правопорушень в подальшому.
Згідно з п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків, звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Враховуючи, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем, його необхідно звільнити від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 24, 27, 33, 172-10, 283 КУпАП, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-10 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 500 (п'ятсот) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 8 500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень 00 копійок.
У разі несплати добровільно штрафу протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП, штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі.
На постанову судді може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП. Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного суду через Київський районний суд м. Харкова.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців після набрання нею законної сили.
Суддя Ю.Ю. Власова