Справа № 639/6795/23
Провадження № 3/639/2510/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2023 року м. Харків
Суддя Жовтневого районного суду м. Харкова Курило В. О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління патрульної поліції у Харківській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, пенсіонера, який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. ст. 124, 122-4 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
01 листопада 2023 року о 10 годині 00 хвилин за адресою: м. Харків, вул. Камська, 6, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом Renault Duster, номерний знак НОМЕР_1 , рухаючись заднім ходом, не впевнився у безпечності свого маневру та здійснив наїзд на припаркований автомобіль Volkswagen Jetta, номерний знак НОМЕР_2 , внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження та були завдані матеріальні збитки.
Таким чином, водій ОСОБА_1 допустив порушення вимог п. 10.9 ПДР України, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 124 КУпАП.
Крім цього, на розгляд до Жовтневого районного суду м. Харкова надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 643083 від 10.11.2023 стосовно ОСОБА_1 за ст. 122-4 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 643083 від 10.11.2023 зазначається, що 01 листопада 2023 року о 10 годині 00 хвилин за адресою: м. Харків, вул. Камська, 6, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом Renault Duster, номерний знак НОМЕР_1 , став учасником дорожньо-транспортної пригоди, після чого з невідомих причин залишив місце події, чим порушив вимоги п. 2.10 а) ПДР України, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 122-4 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , у судове засідання 27.11.2023 о 10 год 00 хв не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, шляхом направлення SMS-повідомлення за номером мобільного телефону, який зазначено в матеріалах справи.
Поважні причини своєї неявки ОСОБА_1 не повідомив, клопотань чи заяв на адресу суду від нього не надходило, хоча йому було достовірно відомо про розгляд адміністративної справи у Жовтневому районному суді м. Харкова, про що зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення.
Частиною 1 статті 277 КУпАП передбачено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Згідно з статтею 268 КУпАП, інкриміновані ОСОБА_1 адміністративні правопорушення, передбачені ст. ст. 124, 122-4 КУпАП, не відносяться до правопорушень, по яким присутність у судовому засіданні особи є обов'язковою, та враховуючи те, що законом передбачено обмежений строк розгляду справи про адміністративне правопорушення, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 , на підставі наявних у справі доказів.
З письмових пояснень ОСОБА_1 від 10.11.2023 встановлено, що факт вчинення адміністративного правопорушення за ст. 124 КУпАП він не оспорює, однак заперечує свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП.
У письмових поясненнях від 10.11.2023 ОСОБА_1 зазначив, що 01.11.2023 він, рухаючись на автомобілі заднім ходом, виїжджав зі стоянки за адресою: м. Харків, вул. Камська, 1, після чого спокійно розвернувся та поїхав у напрямку Григорівського шосе. Жодного зіткнення з припаркованими транспортними засобами він не відчув, ніхто не зробив йому жодних зауважень, умислу на те, щоб покинути місце дорожньо-транспортної пригоди, у нього не було.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суддя приходить до таких висновків.
Згідно з статтею 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності, а саме:
- змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 643084 від 10.11.2023, який складено стосовно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП;
- схемою місця ДТП від 01.11.2023, в якій зафіксовано розташування на місці ДТП автомобіля Volkswagen Jetta, номерний знак НОМЕР_2 , місце зіткнення та зафіксовані пошкодження цього транспортного засобу;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 01.11.2023, яка є власником автомобіля Volkswagen Jetta, номерний знак НОМЕР_2 ;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 10.11.2023, який керував автомобілем Renault Duster, номерний знак НОМЕР_1 ;
- рапортом інспектора взводу 2 роти 3 батальйону 2 УПП в Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції Каракозова А. від 01.11.2023.
Протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою посадовою особою, його зміст відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вищевказані докази є належними та допустимими доказами по справі про адміністративне правопорушення, на підставі яких суддя встановлює наявність події адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суддя вважає безпосередньо досліджені докази належними, допустимими, достовірними, і в сукупності достатніми для належної правової оцінки дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та визнання її винуватості.
Відповідно до п. 10.9 ПДР України, під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб.
Таким чином, в діях водія ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, тобто порушення учасником дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст. 33 КУпАП, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, наявність обставини, що пом'якшує відповідальність - щире розкаяння винного, відсутність обставин, які обтяжують відповідальність, у зв'язку з чим суддя вважає можливим накласти на порушника ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в межах санкції, передбаченої ст. 124 КУпАП, що є необхідним та достатнім стягненням для запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При вирішенні питання про наявність в діях водія ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, суддя виходить з таких обставин.
Згідно з статтею 122-4 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за залишення водієм транспортного засобу на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої він причетний.
З пояснень ОСОБА_1 від 10.11.2023 встановлено, що умислу на залишення місця дорожньо-транспортної пригоди в нього не було, він не відчув того, як його автомобіль наїхав на припаркований позаду транспортний засіб, який він зачепив при виїзді зі стоянки.
Зі схеми місця ДТП від 01.11.2023 встановлено, що на автомобілі Volkswagen Jetta, номерний знак НОМЕР_2 , були незначні пошкодження, а саме: пошкодження лакофарбового покриття лівої частини заднього бамперу.
З фотографій автомобіля Renault Duster, номерний знак НОМЕР_1 , встановлено, що цей транспортний засіб також має незначну подряпину з лівої сторони заднього бамперу.
Письмовою розпискою ОСОБА_2 від 11.11.2023, яка є власником автомобіля Volkswagen Jetta, номерний знак НОМЕР_2 , підтверджується, що ОСОБА_1 відшкодував їй матеріальну і моральну шкоду в повному обсязі, претензій до нього вона не має.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Презумпція невинуватості особи передбачає, що обов'язок доведення вини особи покладається на державу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю: за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Дослідженими по справі про адміністративне правопорушення доказами не спростовуються пояснення водія ОСОБА_1 про те, що він просто не відчув контакту з іншим автомобілем, ніхто із перехожих не зробив йому жодних зауважень, тому він і поїхав з місця дорожньо-транспортної пригоди.
Враховуючи вищевикладене, суддя приходить до висновку, що вина водія ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, не доведена належними та допустимими доказами по справі про адміністративне правопорушення, у зв'язку з чим провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно нього за ст. 122-4 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 1 січня 2023 року - 2684 грн.), що складає 536,80 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 245, 247, 251, 252, 268, 283, 284, 294 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 грн. (вісімсот п'ятдесят гривень 00 коп.) (отримувач коштів: ГУК Харківськ обл/Харків обл/21081300, код отримувача (код ЄДРПОУ) 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA168999980313020149000020001, код класифікації доходів бюджету 21081300, призначення платежу адміністративне стягнення у сфері забезпечення дорожнього руху).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 536,80 грн. (п'ятсот тридцять шість гривень 80 копійок).
На підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП (за протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 643083 від 10.11.2023) - закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою статті 307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Жовтневий районний суд м. Харкова протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Суддя В. О. Курило