79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
21.07.06 Справа№ 2/871-22/198а
Господарський суд Львівської області у складі:
судді Желік М.Б.
при секретарі Печений С.
за участю представників сторін:
Позивача -Миколайська Г.І. - представник
Відповідача - Шевців Є.Р. - представник
Розлянув матеріали позовної заяви Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області, м. Львів, до комунального підприємства "Жовкватеплоенерго", м. Жовква, Львівська область, про стягнення економічних санкцій в сумі 40523,61 грн.
Суть спору:
Позовну заяву подано Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області, м. Львів, до комунального підприємства "Жовкватеплоенерго", м. Жовква, Львівська область, про стягнення економічних санкцій в сумі 40523,61 грн..
Ухвалою суду від 13.06.2006 р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи на 04.07.2006 р. Ухвалою господарського суду Львівської області від 04.07.2006 р. розгляд справи відкладено на 20.01.2006 р.. В судовому засіданні оголошена перерва до 21.07.2006 р.
Представникам сторін роз'яснено їх права згідно зі ст. ст. 49, 51 КАС України. У відповідності до ч. 6 ст. 71 КАС України справа слухається за наявними матеріалами.
Представник позивача позов підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві. Ствердив, зокрема, що відповідач, надаючи послуги з теплопостачання для гуртожитків Львівського державного аграрного університету, застосовував тарифи, передбачені для бюджетних організацій, а не для населення. У зв'язку з цим позивач виніс рішення №51 від 21.04.2006 р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на зазначену суму. Відповідач рішення не оскаржив, однак, суму економічних санкцій не сплатив. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача позов заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Ствердив, зокрема, що такий тариф було застосовано правомірно на підставі розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації №743 від 01.08.1996 р., оскільки розрахунок за теплоенергію проводили не мешканці гуртожитків, а Львівський державний аграрний університет. Просить у позові відмовити.
Розглянувши матеріали справи в їх сукупності та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Як вбачається з договору №6 на постачання послуг з опалювання приміщень і подачі гарячої води від 01.01.2004 р., відповідач зобов'язався надати відповідні послуги на об'єктах, зокрема, гуртожитках, Львівського державного аграрного університету, а Львівський державний аграрний університет зобов'язався їх оплатити. Згідно із п. 1.4. договору, вартість послуг визначається відповідно до затверджених органом місцевої влади тарифів.
Рішенням 22-ї сесії 4-го демократичного скликання Жовківської міської ради №4 від 20.07.2005 р. "Про затвердження тарифів на комунальні послуги в м. Жовкві" встановлено тарифи, зокрема, за опалення 1 кв.м. загальної опалювальної площі в місяць для населення - 2,12 грн., для бюджетних організацій - 2,59 грн.. Рішенням виконавчого комітету Жовківської міської ради №485 від 18.10.2005 р. "Про затвердження тарифів на комунальні послуги у м. Жовкві" встановлено тариф для бюджетних організацій на рівні 2,87 грн..
06.03.2006 р. Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області складено акт №000122 яким встановлено, що нарахування плати за послуги теплопостачання Львівському державному аграрному університету з 01.01.2006 р. по день перевірки здійснювалось із застосуванням тарифів як для бюджетних організацій, в т.ч. для гуртожитків. На підставі акту позивачем винесено рішення №51 від 21.04.2006 р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким вирішено вилучити у відповідача в дохід держбюджету Жовківського району 40523,61 грн. санкцій за завищення плати за послуги теплопостачання. Зазначене рішення відповідач не оскаржував, доказів зворотнього суду не надано.
Згідно із ст. 1 Закону України “Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги визначаються як результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Виконавець - це суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу. Виконавцем цих послуг є відповідач, що випливає, зокрема, зі змісту ст. 1 Закону України “Про житлово-комунальні послуги». Згідно із п. 2 Примірного положення про гуртожитки, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР №208 від 03.06.1986 р., гуртожитки призначаються лише для проживання робітників, службовців, студентів, учнів, а також інших громадян у період роботи або навчання. Відповідно, послуги з теплопостачання гуртожитків надавались відповідачем споживачам -населенню, яке проживає у гуртожитках. Зазначеним спростовуються заперечення відповідача щодо правомірності надання цих послуг не мешканцям гуртожитків, а установі - балансоутримувачу.
Згідно із п. 38 Примірного положення про гуртожитки, плата за користування жилою площею в приміщеннях, що знаходяться в спільному користуванні кількох осіб, які не перебувають у сімейних стосунках, провадиться за встановленими ставками. Витрати на комунальні послуги входять до ставки плати за користування жилою площею і окремо плата за них не стягується. Громадяни, які проживають у приміщеннях, що перебувають у їх відособленому користуванні, вносять плату за користування жилою площею і за комунальні послуги по ставках квартирної плати (тарифах), установлених для будинків державного та громадського житлового фонду.
Згідно зі ст. 30 Закону України “Про житлово-комунальні послуги», державне регулювання цін/тарифів базується, зокрема, на принципі нормативного регулювання надання житлово-комунальних послуг споживачам за цінами/тарифами, затвердженими в установленому законом порядку.
Згідно із ст. 13 Закону України “Про ціни і ціноутворення», державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Відповідно до ст. 14 вказаного закону, вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Відповідно, суд приходить до висновку про підставність позовних вимог. Матеріалами справи, зокрема, актом від 06.03.2006 р. підтверджується, що сума необґрунтовано отриманої виручки становить 13507,87 грн, відповідно, розмір економічних санкцій становить 40523,61 грн. Належних доказів, які б спростовували зазначені обставини суду не надано.
Згідно зі ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищенаведене, позов підлягає задоволенню повністю. Відповідно до п. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати не стягуються. Керуючись ст.ст. 2, 11, 69-71, 86, 161-163, 245-247, 252, 253 КАС України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з комунального підприємства “Жовкватеплоенерго» (м. Жовква, вул. Л. Українки, 5, ЗКПО 22356022) в дохід бюджету Жовківського району (р/р 31111106600286 в УДК у Львівській області, МФО 82514, ЄДРПОУ 23949635, код 23030300) 405523,61 грн. економічних санкцій.
3. Постанова набирає законної сили у відповідності із ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена у порядку і строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Суддя Желік М.Б.