ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2023 рокум. ПолтаваСправа № 440/14002/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) та Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 /надалі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області /надалі - відповідач-1/ та Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) /надалі - відповідач-2/ про визнання протиправною та скасування постанови №022011 від 04 липня 2023 року про застосування адміністративно-господарського штрафу, яка була винесена Відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті відносно ОСОБА_1 /а.с. 1-9/.
Позов обґрунтований тим, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №022011 від 04 липня 2023 року є неправомірною, оскільки 07 червня 2023 року водій при перевезенні вантажів мав при собі всі документи, визначені статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт". Крім того, відповідачем-1 не дотримано встановленого порядку щодо належного повідомлення позивача про дату, час і місце розгляду справи.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, а також вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
Відповідач-1 правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Відповідач-2 позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 24-32/ зазначив, що положеннями чинного законодавства покладено на перевізника обов'язок з забезпечення, а на водія - з пред'явлення для перевірки відповідних документів. Порушення позивачем норм, визначених положеннями Закону України "Про автомобільний транспорт", на момент проведення рейдової перевірки, знайшло своє відображення в акті рейдової перевірки №АР023189 від 07 червня 2023 року, а саме: під час перевірки виявлено порушення вимог статті 48 Закону №2344-ІІІ у зв'язку з відсутністю на момент перевірки протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу (на ТЗ MAN р/н НОМЕР_1 ), наявність якого передбачена частиною восьмою статті 35 Закону України «Про дорожній рух». Водій транспортного засобу зі змістом акту рейдової перевірки №АР023189 від 07 червня 2023 року ознайомлений та надав свої пояснення. Відповідачем завчасно, 23 червня 2023 року, на адресу позивача: АДРЕСА_1 , що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, рекомендованим листом з повідомленням про вручення №0600029374993 направлено повідомлення за вих. №45794/34/24-23 від 21 червня 2023 року про призначення розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, однак, вказане поштове відправлення №0600029374993 було повернуто оператором поштового зв'язку на адресу Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області з відміткою про закінчення встановленого терміну зберігання. За допущене порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", 04 липня 2023 року Відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області винесено постанову №022011 про застосування до ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17 000,00 грн за перевезення вантажу за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». На момент проведення рейдової перевірки перевезення вантажу здійснювалося з використанням тягача MAN, державний номерний знак НОМЕР_1 . Водієм транспортного засобу під час проведення перевірки було надано посадовим особам Відповідача протокол перевірки технічного стану зовсім іншого транспортного засобу, що не використовувався для здійснення перевезень. В частині посилань позивача на наявність чинного протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу марки MAN, державний номерний знак НОМЕР_1 , то копія такого протоколу №01509-00391- 23 від 07 червня 2023 року була надана позивачем лише разом з позовною заявою та не надавалася на момент проведення рейдової перевірки. Вказаний позивачем протокол №01509-00391-23 було видано 07 червня 2023 року, тобто безпосередньо в день проведення рейдової перевірки, що викликає цілком обґрунтовані сумніви щодо достовірності доводів позивача щодо наявності у водія на момент проведення перевірки усіх необхідних документів.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 6 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
На підставі щотижневого графіка проведення рейдових перевірок /а.с. 39/ та направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) №015951 від 05 червня 2023 року /а.с. 38-зворот/ 07 червня 2023 року посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті проведено перевірку транспортного засобу марки MAN, державний номерний знак НОМЕР_1 , та напівпричіпу BODEX, державний номерний знак НОМЕР_2 /а.с. 39-зворот/.
Відповідно до змісту товарно-транспортної накладної серії ПЗО №245757 від 07 червня 2023 року /а.с. 41/ 07 червня 2023 року здійснено перевезення вантажу (соя 2022) транспортним засобом марки MAN, державний номерний знак НОМЕР_1 , та напівпричепом BODEX, державний номерний знак НОМЕР_2 , автомобільний перевізник: ФОП ОСОБА_1 ; водій: ОСОБА_2 , із пункту навантаження: м. Охтирка Сумська область до пункту розвантаження: м. Рені Одеської області.
За результатами перевірки посадовими особами Укртрансбезпеки складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №АР023189 від 07 червня 2023 року /а.с. 39-зворот/, в якому зафіксовано, що 07 червня 2023 року о 15:15 на ділянці дороги а/д Н-12 «Суми - Полтава» в м. Охтирка Сумської області проведено перевірку транспортного засобу MAN, державний номерний знак НОМЕР_1 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію: НОМЕР_3 , та напівпричіпу BODEX, державний номерний знак НОМЕР_2 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію: НОМЕР_4 , водій - ОСОБА_2 (посвідчення водія НОМЕР_5 ), що належать ОСОБА_3 та згідно ТТН використовуються ФОП ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , та перевіркою виявлено порушення: під час перевезення вантажу (соя) згідно ТТН серія ПЗО №245757 від 07 червня 2023 року на момент перевірки відсутній протокол перевірки технічного стану транспортного засобу (на ТЗ MAN р/н НОМЕР_1 ), який передбачений частиною восьмою статті 35 Закону України «Про дорожній рух», чим порушено вимогу статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
З актом перевірки водій ознайомлений, про що свідчить його особистий підпис.
Повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт вих. №45794/34/24-23 від 21 червня 2023 року /а.с. 43/, в якому зазначено дату, час та місце розгляду справи (у приміщенні Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області) з 10:00 до 15:00 04 липня 2023 року), надіслано Відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області на адресу ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , рекомендованим поштовим відправленням 0600029374993 - 23 червня 2023 року /а.с. 44/ та повернуто адресату за закінченням терміну зберігання.
04 липня 2023 року начальником Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №022011 /а.с. 38/, якою до ОСОБА_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 , на підставі абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" застосовано адміністративно-господарський штраф в сумі 17000,00 грн за допущення порушення статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" (згідно акту проведення перевірки від 07 червня 2023 року №023189), 07 червня 2023 року о 15:15 на а/д Н-12 м. Охтирка на транспортному засобі MAN, державний номерний знак НОМЕР_1 .
Примірник вказаної постанови разом із супровідним листом Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті №49875/34/24-23 від 05 липня 2023 року /а.с. 46/ надісланий на адресу ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , рекомендованим поштовим відправленням 0600030892663 - 05 липня 2023 року /а.с. 46-зворот -47/ та повернутий адресату за закінченням терміну зберігання.
Не погодившись із прийняттям постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №022011 від 04 липня 2023 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, які мають значення для правильного вирішення спору, суд виходить з наступного.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту в Україні визначено Законом України "Про автомобільний транспорт" №2344-III від 05 квітня 2001 року /надалі - Закон №2344-III (у відповідній редакції)/.
Законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України "Про транспорт", "Про дорожній рух", чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень /стаття 2 Закону №2344-III /.
Відповідно до положень статті 6 Закону №2344-III загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень.
Реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті.
Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08 листопада 2006 року затверджено Порядок проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) /надалі - Порядок №1567 (у відповідній редакції)/.
Цей Порядок визначає процедуру проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт /пункт 1 Порядку №1567/.
Згідно з пунктом 2 Порядку №1567 рейдовим перевіркам (перевіркам на дорозі) підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Пунктом 4 Порядку №1567 встановлено, що рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11 лютого 2015 року /надалі - Положення №103/, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно з пунктом 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України "Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті" від 02 грудня 2021 року № 1579-р вирішено погодитися із пропозицією Міністерства інфраструктури щодо утворення територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті як структурних підрозділів апарату Служби, реорганізувавши шляхом поділу відповідні міжрегіональні територіальні органи зазначеної Служби за переліком згідно з додатком.
Так, Додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2021 року №1579-р передбачено утворення територіального органу Укртрансбезпеки - Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області та Відділу державного нагляду (контролю) у Сумській області внаслідок реорганізації шляхом поділу Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
Отже, Відділ державного нагляду (контролю) у Полтавській області та Відділ державного нагляду (контролю) у Сумській області є територіальними органами Державної служби України з безпеки на транспорті, що забезпечують реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, які уповноважені здійснювати державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті, зокрема, шляхом здійснення рейдових перевірок та притягнення до відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Відповідно до пунктів 14, 15, 20-22 Порядку №1567 рейдовою перевіркою (перевіркою на дорозі) є перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання приписів щодо усунення порушень вимог законодавства про автомобільний транспорт, винесених за результатами розгляду справ про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, які можливо перевірити під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі); виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Виявлені під час рейдової перевірки (перевірки на дорозі) порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
У разі виявлення в ході рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
У разі відмови водія від підписання акта рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу посадова особа (особи), що провела перевірку, вносить про це запис.
Згідно з пунктами 25-27 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи автомобільного перевізника. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності).
У разі неявки уповноваженої особи автомобільного перевізника справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
З такого правового регулювання слідує, що на відповідачів покладений обов'язок лише щодо належного повідомлення автомобільного перевізника про час і місце розгляду справи про порушення, а у разі його неявки у вказані час та місце відповідачі уповноважені здійснювати розгляд справи про порушення без участі такого автомобільного перевізника.
Судом встановлено, що повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, в якому було зазначено дату, час та місце розгляду справи (04 липня 2023 року з 10:00 год), Відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті надіслано ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_1 , рекомендованим поштовим відправленням 0600029374993.
Таким чином, відповідач-1 належним чином повідомив позивача про час і місце розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та у зв'язку із неявкою автомобільного перевізника на розгляд справи правомірно розглянув справу без його участі.
З огляду на те, що наведеним законодавством передбачена можливість розгляду справи про порушення без участі уповноваженої особи автомобільного перевізника, а Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема частиною четвертою статті 161, автомобільному перевізнику надана можливість поданими суду доказами спростувати виявлені рейдовою перевіркою порушення, та надати свої заперечення щодо прийняття постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу, суд доходить висновку, що неотримання або несвоєчасне отримання автомобільним перевізником повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або самої постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу не може бути єдиною та самостійною підставою для визнання постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу протиправною та її скасування.
Крім того, суд зазначає, що із актом проведення перевірки №АР023189 від 07 червня 2023 року було ознайомлено водія ОСОБА_2 , а тому при наявності у позивача належної зацікавленості до своїх прав він був вправі звернутися до територіального органу Укртрансбезпеки із проханням надати інформацію щодо стану розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, а також надати відповідачам свої заперечення щодо встановленого порушення та докази на їх підтвердження.
Натомість, актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №АР023189 від 07 червня 2023 року підтверджується, що перевіркою транспортного засобу MAN, державний номерний знак НОМЕР_1 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію: НОМЕР_3 , та напівпричіпу BODEX, державний номерний знак НОМЕР_2 , виявлено порушення: під час перевезення вантажу (соя) згідно ТТН серія ПЗО №245757 від 07 червня 2023 року на момент перевірки відсутній протокол перевірки технічного стану транспортного засобу (на ТЗ MAN р/н НОМЕР_1 ), який передбачений частиною восьмою статті 35 Закону України «Про дорожній рух», чим порушено вимогу статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Оскаржуваною постановою №022011 від 04 липня 2023 року до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф на підставі абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за перевезення вантажу за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтею 48 цього Закону.
Так, абзацом 3 частини першої статі 60 Закону № 2344-ІІІ встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За приписами статті 1 Закону № 2344-ІІІ автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Відповідно до частини першої статті 34 Закону № 2344-ІІІ автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Статтею 48 Закону № 2344-III встановлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
Згідно з частиною першою статті 22 Закону №2344-III технічне обслуговування і ремонт транспортних засобів та їх складових виконують з метою підтримання їх у належному стані та забезпечення встановлених виробником технічних характеристик під час використання, зберігання або утримання протягом періоду експлуатації.
Відповідно до частини першої статті 23 Закону №2344-III контроль технічного стану транспортних засобів включає: обов'язковий технічний контроль транспортних засобів; перевірку технічного стану транспортних засобів автомобільними перевізниками.
Також статтею 33 Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року № 3353-XII /надалі - Закон № 3353-XII/ встановлено, що технічний стан транспортних засобів, що перебувають в експлуатації, у частині, що стосується безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища, має відповідати правилам, нормативам, затвердженим у встановленому порядку.
Обов'язок щодо забезпечення належного технічного стану транспортних засобів покладається на їх власників або інших осіб, які їх експлуатують, згідно з чинним законодавством.
Відповідно до частин третьої та четвертої статті 35 Закону № 3353-XII обов'язковий технічний контроль транспортного засобу передбачає перевірку технічного стану транспортного засобу, а саме: системи гальмового і рульового керування, зовнішніх світлових приладів, пневматичних шин та коліс, світлопропускання скла, газобалонного обладнання (за наявності), інших елементів у частині, що безпосередньо стосується безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього природного середовища.
Порядок проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів визначає Кабінет Міністрів України.
Згідно з частиною сьомою статті 35 Закону № 3353-XII періодичність проходження обов'язкового технічного контролю становить: для легкових автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажних автомобілів (незалежно від форми власності) вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепів до них із строком експлуатації більше двох років - кожні два роки; для вантажних автомобілів вантажопідйомністю більше 3,5 тонни, причепів до них та таксі незалежно від строку експлуатації - щороку; для автобусів та спеціалізованих транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, незалежно від строку експлуатації - двічі на рік.
Частиною восьмою статті 35 Закону № 3353-XII передбачено, що на кожний транспортний засіб, що пройшов обов'язковий технічний контроль і визнаний технічно справним, суб'єкт проведення обов'язкового технічного контролю складає протокол перевірки його технічного стану, який видається водію транспортного засобу. У протоколі зазначається строк чергового проходження обов'язкового технічного контролю транспортного засобу відповідно до періодичності проходження, встановленої частиною восьмою цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2012 року №137 затверджено Порядок проведення обов'язкового технічного контролю та обсягів перевірки технічного стану транспортних засобів, технічного опису та зразка протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу /надалі - Порядок №137/, який визначає процедуру проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, зареєстрованих уповноваженими органами МВС (далі - транспортні засоби), за результатами якої встановлюється їх придатність до експлуатації або неможливість експлуатації, крім таких транспортних засобів: 1) легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації; 2) легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них - із строком експлуатації до двох років.
Згідно з пунктом 18 Порядку №137 перевірка конструкцій і технічного стану транспортних засобів проводиться згідно з Вимогами до перевірки.
У разі позитивного результату після проведення обов'язкового технічного контролю транспортного засобу виконавець складає протокол перевірки технічного стану транспортного засобу. Паперова копія протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу видається замовнику (водію). На вимогу замовника (водія) паперова копія виготовляється та видається на бланку протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу.
У разі негативного результату або невідповідності даних у реєстраційних документах на транспортний засіб даним ідентифікації транспортного засобу складається акт невідповідності технічного стану транспортного засобу за формою згідно з додатком 4, який видається замовнику (водію). У разі встановлення незначної невідповідності технічного стану транспортного засобу дозволяється експлуатація транспортного засобу протягом трьох робочих днів з дати видачі акта невідповідності технічного стану транспортного засобу.
Тож в контексті Закону України «Про автомобільний транспорт» протокол перевірки технічного стану транспортного засобу є іншим документом, передбаченим законодавством, а саме: Законом України "Про дорожній рух" та Порядком №137, який водій повинен мати при собі та пред'явити особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, під час здійснення рейдової перевірки.
Матеріалами справи підтверджується, що 07 червня 2023 року позивачем, як автомобільним перевізником згідно товарно-транспортної накладної серії ПЗО №245757 від 07 червня 2023 року, здійснювались перевезення вантажу транспортним засобом MAN, державний номерний знак НОМЕР_1 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію: НОМЕР_3 , та напівпричіпом BODEX, державний номерний знак НОМЕР_2 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію: НОМЕР_4 , водій - ОСОБА_2 (посвідчення водія НОМЕР_5 ).
Відповідно до матеріалів справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, наданих відповідачем-2 до відзиву, водієм ОСОБА_2 07 червня 2023 року під час перевірки надано Протокол перевірки технічного стану транспортного засобу №01509-00116-23 від 07 березня 2023 року /а.с. 41-зворот/, згідно якого здійснено перевірку технічного стану напівпричіпу BODEX, державний номерний знак НОМЕР_2 , який зазначений в акті перевірки.
Також водієм ОСОБА_2 07 червня 2023 року під час перевірки надано Протокол перевірки технічного стану транспортного засобу №00301-01618-22 від 22 квітня 2022 року /а.с. 42-зворот/, згідно якого здійснено перевірку технічного стану транспортного засобу MAN, державний номерний знак НОМЕР_6 .
При цьому згідно ТТН серії ПЗО №245757 від 07 червня 2023 року перевезення вантажу водієм ОСОБА_2 07 червня 2023 року здійснювалось транспортним засобом MAN, державний номерний знак НОМЕР_1 , а не транспортним засобом MAN, державний номерний знак НОМЕР_6 .
Таким чином, водій під час рейдової перевірки транспортного засобу MAN, державний номерний знак НОМЕР_1 не виконав свій обов'язок, встановлений статтею 48 Закону № 2344-ІІІ, щодо пред'явлення особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу MAN, державний номерний знак НОМЕР_1 .
З огляду на те, що статтею 60 Закону № 2344-ІІІ встановлена відповідальність за перевезення вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, які водій повинен мати при собі та надати особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, під час здійснення самої перевірки, то суд доходить висновку, що надання позивачем в ході судового розгляду справи протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу MAN, державний номерний знак НОМЕР_1 не може бути підставою для звільнення позивача від відповідальності за невиконання обов'язку, встановленого статтею 48 Закону № 2344-ІІІ.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про відсутність фактичних та правових підстав для визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №022011 від 04 липня 2023 року.
Таким чином, у задоволенні позову слід відмовити.
У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (вул. Антоновича, буд. 51, м. Київ, 03130, ідентифікаційний код 39816845) та Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Європейська, буд. 155, м. Полтава, Полтавська область, 36008) про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №022011 від 04 липня 2023 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк