Справа № 420/21781/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області», в якому просить:
- визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 сум індексації грошового забезпечення;
- зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області» скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Департамент персоналу МВС виготовив довідку про розмір грошового забезпечення від 18.03.2021 № 22/6-1266у, яка видана позивачу за листопад 2019 року. Проте, вказана довідка не містить суми індексації грошового забезпечення. Позивач зазначає, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на постанову Верховного Суду у справі № 480/11090/21 від 21.06.2023 року, в якій правовідносини є подібними до даної справи.
Ухвалою від 28.08.2023 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідач у поданому відзиві заперечував проти задоволення позовних вимог. Зазначив, що індексація - це окрема виплата, яка не є складовою грошового забезпечення поліцейських у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988. Відповідно до законодавства індексації можуть підлягати пенсії, як окремий вид доходів громадян у разі зростання споживчих цін. Статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" також не передбачено включення індексації до грошового забезпечення при перерахунку пенсій. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримую пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII.
Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України виготовив довідку про розмір грошового забезпечення від 18.03.2021 №22/6-1266у, яка видана ОСОБА_1 , за листопад 2019 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, відповідно до якої грошове забезпечення становить 17607,71 грн. та складається з: посадовий оклад; оклад за військове звання (підполковник поліції); надбавка за стаж служби в поліції (45%); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (49,44%); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%); премія (63,17%).
21.07.2023 року позивач подав інформаційний запит до Головного управління Національної поліції України в Одеській області - про розмір нарахованої індексації грошового забезпечення працівникам поліції за листопад 2019 року.
27.07.2023 року Головне управління Національної поліції України в Одеській області надало позивачу відповідь за № 215, в якій зазначено, що у листопаді 2019 року індексація грошового забезпечення поліцейським виплачена у розмірі 887,09 гривень.
01.08.2023 року позивач звернувся до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» із письмовою заявою, у якої просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та позивачу, оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням індексації у розмірі 887,09 гривень.
14.08.2023 на електронну адресу позивача (ІНФОРМАЦІЯ_1) за № 33/36-B-1026 з Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» надійшла відповідь, якою було відмовлення у виготовленні оновленої довідки.
Позивач не погодився з незазначенням у довідці індексації грошового забезпечення та звернувся за захистом своїх прав до суду.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно частиною 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії").
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України "Про індексацію грошових доходів населення".
Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" містить відсилочну норму, Верховний Суд у постанові від 21.06.2023 по справі №480/11090/21 дійшов висновку, що "механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" або Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема, Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення".
Аналогічна правова позиція щодо необхідності включення індексації до складу грошового забезпечення викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду у справі №522/9659/16-а від 15.04.2019, у справі №820/4963/18 від 08.02.2021, у справі №240/7853/19 від 26.08.2021 та у справі №480/11090/21 від 21.06.2023.
Слід зауважити, що у справі № 480/11090/21 правовідносини між сторонами є подібними до спірних правовідносин між сторонами у даній справі (позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за Законом № 2262-ХІІ; позивачу видана довідка про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року для перерахунку пенсії з 01.12.2019; видана довідка не містила індексацію грошового забезпечення).
Тому суд не вбачає підстав для відступу від цього висновку у справі, що розглядається, та, враховуючи зазначені висновки Верховного Суду відповідно до приписів ч.5 ст.242 КАС України, суд дійшов висновку, що позивач, який отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", має право на включення до грошового забезпечення, зазначеного у довідці для перерахунку пенсії, суми індексації грошового забезпечення.
Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Крім того, враховуючи, що у позові йдеться про невключення суми індексації грошового забезпечення до довідки станом на листопад 2019 року, з метою ефективного захисту порушених прав позивача, відповідно до приписів ч.2 ст.9 КАС України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зазначити у рішенні, що довідка, про зобов'язання видати яку просить позивач, має містити відомості про грошове забезпечення позивача станом на листопад 2019 року для перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 року.
Сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1073,60 грн згідно приписів ч.1 ст.139 КАС України підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» (адреса: пров. Каркашадзе, буд.3, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 08734546) - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 сум індексації грошового забезпечення.
Зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 з урахуванням індексації грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Андрухів