Ухвала від 21.11.2023 по справі 380/22875/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/22875/23

УХВАЛА

З ПРОЦЕСУАЛЬНИХ ПИТАНЬ

21 листопада 2023 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клименко О.М., за участю секретаря судового засідання Давид О.Ю., та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представники - Корпан-Парута Т.Б., Кобко Т.В.

відповідача-1: представник - Марочкович В.М.

відповідача-2: представник - Лабай А.М.

відповідача-3: представник не з'явився

третя особа: представник не з'явився

розглянувши у підготовчому засіданні заяву відповідача-1 від 10 листопада 2023 року про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі № 380/22875/23 за позовом Стрийської міської ради Львівської області до Сколівської міської ради Львівської області, військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів, Головного управління ДПС у Львівській області про стягнення дотації, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Стрийська міська рада Львівської області звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому із урахуванням уточненої позовної заяви, поданої 24 жовтня 2023 року, просить:

- постановити рішення, яким стягнути сплачені до бюджету Сколівської територіальної громади належну Стрийській міській територіальній громаді дотацію в сумі 25062,7 тис. грн;

- зобов'язати в/ч НОМЕР_2 сплачувати податок на доходи фізичних осіб за місцем знаходження в бюджет Стрийської міської територіальної громади;

- стягнути з відповідача судовий збір.

Ухвалою судді від 04 жовтня 2023 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою судді від 18 жовтня 2023 року продовжено позивачу встановлений судом процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою судді від 27 жовтня 2023 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання на 21 листопада 2023 року.

13 листопада 2023 року від відповідача-1 через канцелярію суду надійшла заява від 10 листопада 2023 року про залишення позовної заяви без розгляду, яка мотивована тим, що позивачем за первинною позовною заявою виступав виконавчий комітет Стрийської міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи: 04055943), однак у поданій уточненій позовній заяві з невідомих підстав та всупереч частині першій статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позивач самостійно замінив юридичну особу позивача із «виконавчий комітет Стрийської міської ради» на «Стрийська міська рада Львівської області», із зазначенням ідентифікаційного коду юридичної особи згідно з первинною позовною заявою. Як убачається з інформації, отриманої на безкоштовні запити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, виконавчий комітет Стрийської міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи: 04055943) та Стрийська міська рада Львівської області (ідентифікаційний код юридичної особи: 26256903) зареєстровані як окремі юридичні особи. Отже, в уточненій позовній заяві некоректно зазначено відомості про юридичну особу позивача, відтак незрозумілим є для інших сторін у справі, хто саме звертається до суду з позовними вимогами, а тому вказане дає підстави вважати, що позивачем подано уточнену позовну заяву, яка не відповідає вимогам статті 160 КАС України. Крім того, позивач не додав до матеріалів первинної позовної заяви доказів, що підтверджували б надсилання листом з описом вкладення копій поданих до суду документів військовій частині НОМЕР_1 , військовій частині НОМЕР_2 , а також Головному управлінню ДПС у Львівській області, адже, на переконання відповідача-1, фіскальний чек АТ «Укрпошта» без опису вкладення до цінного листа за формою Ф-107, на якому зазначається прізвище та ім'я, а також проставляється підпис працівника поштового зв'язку та скріплюється відбитком календарного штемпеля, не є належним доказом виконання з боку позивача обов'язку, визначеного частиною дев'ятою статті 44, а також абзацом другим частини другої статті 161 КАС України.

З огляду на наведене, на підставі пункту сьомого частини першої статті 240 КАС України відповідач-1 просить суд позовну заяву Стрийської міської ради Львівської області до Сколівської міської ради Львівської області, військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про стягнення дотації, зобов'язання вчинити дії залишити без розгляду.

У підготовчому засіданні, яке відбулося 21 листопада 2023 року, представники позивача проти залишення позовної заяви без розгляду заперечили, просили суд у задоволенні заяви відповідача-1 відмовити; представник відповідача-1 та представник відповідача-2 заяву про залишення позовної заяви без розгляду підтримали, просили суд її задовольнити.

Вирішуючи вказану заяву відповідача-1, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, зокрема, шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Відповідно до вимог частини другої статті 159, частини першої статті 160 КАС України позовна заява є заявою по суті справи, в якій позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Вимоги до позовної заяви визначені положеннями статті 160 КАС України, зокрема, в позовній заяві зазначаються:

- повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету (пункт другий частини п'ятої статті 160 КАС України);

- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів (пункт четвертий частини п'ятої статті 160 КАС України).

Крім цього, документи, що додаються до позовної заяви, визначені положеннями статті 161 КАС України, частинами першою, другою якої передбачено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті; у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Суд зазначає, що на виконання вимог ухвали судді від 18 жовтня 2023 року про продовження процесуального строку на усунення недоліків позовної заяви позивач 24 жовтня 2023 року через систему «Електронний суд» подав уточнену позовну заяву із таким складом учасників: позивач: Стрийська міська рада Львівської області (код ЄДРПОУ 04055943); відповідач-1 (Сколівська міська рада (код ЄДРПОУ 04056262); відповідач-2: військова частина НОМЕР_1 ; відповідач-3: військова частина НОМЕР_2 ; третя особа на стороні відповідача: Головне управління ДПС у Львівській області, та із таким змістом позовних вимог: постановити рішення, яким стягнути сплачені до бюджету Сколівської територіальної громади належну Стрийській міській територіальній громаді дотацію в сумі 25062,7 тис. грн; зобов'язати в/ч НОМЕР_2 сплачувати податок на доходи фізичних осіб за місцем знаходження в бюджет Стрийської міської територіальної громади; стягнути з відповідача судовий збір.

Ухвалою судді від 27 жовтня 2023 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.

Після відкриття провадження у справі суд встановив, що позовну заяву подано позивачем без додержання вимог, викладених у статті 160 КАС України, з огляду на таке.

В уточненій позовній заяві позивачем зазначено Стрийську міську раду Львівської області з ідентифікаційним кодом юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України « 04055943». Утім, згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань ідентифікаційним кодом Стрийської міської ради Львівської області є « 26256903». Отже, уточнена позовна заява не відповідає вимогам пункту другого частини п'ятої статті 160 КАС України в частині зазначення правильного ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - позивача.

Також в уточненій позовній заяві зазначено як відповідача-2 військову частину НОМЕР_1 . Однак позовних вимог до військової частини НОМЕР_1 позивачем не пред'явлено. Отже, уточнена позовна заява не відповідає вимогам пункту четвертого частини п'ятої статті 160 КАС України в частині зазначення змісту позовних вимог щодо кожного з відповідачів у разі подання позову до декількох відповідачів.

Відповідно до частини 13 статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

З огляду на вищенаведене позивачу необхідно подати до суду позовну заяву разом з доказами надсилання її копії іншим учасникам справи із зазначенням: 1) ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - Стрийської міської ради Львівської області; 2) позовних вимог щодо військової частини НОМЕР_2 , яка зазначена як відповідач у позовній заяві, у зв'язку з чим відповідно до частини 13 статті 171 КАС України позовну заяву Стрийської міської ради Львівської області належить залишити без руху після відкриття провадження у справі.

Водночас у своїй заяві від 10 листопада 2023 року відповідач-1 з огляду на вказані недоліки уточненої позовної заяви просить суд залишити позов Стрийської міської ради Львівської області без розгляду на підставі пункту сьомого частини першої статті 240 КАС України, який визначає, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 цього Кодексу, і позивач не усунув цих недоліків у строк, встановлений судом.

Отже, умовою для застосування передбаченої наведеною нормою КАС України підстави для залишення позову без розгляду є неусунення позивачем недоліків позовної заяви після відкриття провадження у справі у строк, встановлений судом.

З наведеного висновується наступний алгоритм дій суду, що передує застосуванню означеної підстави для залишення позову без розгляду:

1) суддя після відкриття провадження у справі встановлює, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу (частина 13 статті 171 КАС України);

2) після встановлення цієї обставини суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення позовної заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали (частина 13 статті 171 КАС України);

3) якщо у встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків (частина 14 статті 171 КАС України);

4) якщо у встановлений судом строк позивач не усунув недоліки позовної заяви, позовна заява залишається без розгляду (частина 15 статті 171 КАС України).

З урахуванням наведеного заява відповідача-1 від 10 листопада 2023 року про залишення позовної заяви без розгляду на підставі пункту сьомого частини першої статті 240 КАС України є наразі передчасною. Адже суд, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано позивачем без додержання вимог, викладених у статті 160 КАС України, зобов'язаний насамперед постановити ухвалу, в якій зазначити підстави залишення позовної заяви без руху, про що повідомити позивача і надати йому строк для усунення недоліків. І лишу в тому випадку, якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, у суду виникне обов'язок для залишення позовної заяви позивача без розгляду з тієї підстави, про яку вказує відповідач-1.

Зважаючи на викладене, у задоволенні заяви відповідача-1 від 10 листопада 2023 року про залишення позовної заяви без розгляду належить відмовити.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 240, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

У задоволенні заяви відповідача-1 від 10 листопада 2023 року про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.

Позовну заяву Стрийської міської ради Львівської області після відкриття провадження у справі залишити без руху.

Особі, що звернулася із позовною заявою, встановити в п'ятиденний строк з дня вручення повного тексту цієї ухвали усунути недоліки, у спосіб подання до суду:

- позовної заяви разом з доказами надсилання її копії іншим учасникам справи із зазначенням: 1) ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - Стрийської міської ради Львівської області; 2) позовних вимог щодо військової частини НОМЕР_2 , яка зазначена як відповідач у позовній заяві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду у цій справі.

Повний текст ухвали складено 24 листопада 2023 року.

Суддя Клименко О.М.