ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2023 рокусправа № 380/19629/23
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ ВП: 43968090) звернулося з позовною заявою до фізичної особи ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), в якій просить стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 до бюджету податковий борг в розмірі 5150,60 грн.
Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що згідно із витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ФОП ОСОБА_1 перебуває за основним місцем обліку у Миколаївській державній податковій інспекції ГУ ДПС у Львівській області зі станом платника «припинено, але не знято з обліку», припинено підприємницьку діяльність за власним рішенням від 27.11.2018 №24210050010000099. Відповідно до реєстраційних та облікових даних платників податків інформаційної системи органу доходів і зборів, ФО- ОСОБА_2 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) з 28.08.2017 за № НОМЕР_2 по 27.11.2018 за № НОМЕР_3 (причина зняття з обліку платника податків - припинення за власним рішенням, спосіб припинення за принципом мовчазної згоди, стан платника податків - 11 припинена, але не знята з обліку, карточки обліку платника не пусті) перебуває на податковому обліку в Миколаївській державній податковій інспекції ГУ ДПС у Львівській області.
За час здійснення діяльності фізичної особи-підприємця, у ОСОБА_1 виник податковий борг перед бюджетом за період з 20.05.2018 по 20.11.2018, який станом на 25.07.2023 становить 5150,60 грн. та складається з узгоджених грошових зобов'язань по єдиному податку з фізичних осіб. Оскільки платником не вживаються заходи щодо погашення заборгованості, просить стягнути таку у судовому порядку.
Ухвалою судді від 25.08.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду від відповідача не надходило.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Згідно із витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ФОП ОСОБА_1 перебуває за основним місцем обліку у Миколаївській державній податковій інспекції ГУ ДПС у Львівській області, зі станом платника «припинено, але не знято з обліку», припинено підприємницьку діяльність за власним рішенням від 27.11.2018 №24210050010000099.
Відповідно до реєстраційних та облікових даних платників податків інформаційної системи органу доходів і зборів, ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) з 28.08.2017 за № 24010000000004231 по 27.11.2018 за № НОМЕР_3 (причина зняття з обліку платника податків - припинення за власним рішенням, спосіб припинення за принципом мовчазної згоди, стан платника податків - 11 припинена, але не знята з обліку, карточки обліку платника не пусті) перебуває на податковому обліку в Миколаївській державній податковій інспекції ГУ ДПС у Львівській області.
З матеріалів справи видно, що відповідачем 29.08.2017 подавалася заява про застосування спрощеної системи оподаткування №4348/10, відповідно до якої з 01.09.2017 ФОП ОСОБА_1 перебував на спрощеній системі оподаткування. Обрана ставка єдиного податку - 20% розміру мінімальної заробітної плати та 2 група.
За час здійснення діяльності фізичної особи-підприємця, у ОСОБА_1 виник податковий борг перед бюджетом за період з 20.05.2018 по 20.11.2018, який згідно з довідкою ГУ ДПС у Львівській області про наявність заборгованості з податків і зборів (обов'язкових платежів), що контролюються ГУ ДПС у Львівській області від 28.07.2023 №8348/5/13-01-13-09-14, станом на 25.07.2023 становить 5150,60 грн. та складається з заборгованості по єдиному податок з фізичних осіб (18050400 - 50) - 5150,60 грн.:
- 683,00 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання з єдиного податку з фізичних осіб-підприємців 1,2, яке виникло згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування №4348/10 від 29.08.2017 (дата виникнення боргу 20.05.2018);
- 744,60 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання з єдиного податку з фізичних осіб-підприємців 1,2, яке виникло згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування № 4348/10 від 29.08.2017 (дата виникнення боргу 20.06.2018);
- 744,60 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання з єдиного податку з фізичних осіб-підприємців 1,2, яке виникло згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування № 4348/10 від 29.08.2017 (дата виникнення боргу 20.07.2018);
- 744,60 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання з єдиного податку з фізичних осіб-підприємців 1,2, яке виникло згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування № 4348/10 від 29.08.2017 (дата виникнення боргу 20.08.2018);
- 744,60 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання з єдиного податку з фізичних осіб-підприємців 1,2, яке виникло згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування № 4348/10 від 29.08.2017 (дата виникнення боргу 20.09.2018);
- 744,60 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання з єдиного податку з фізичних осіб-підприємців 1,2, яке виникло згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування № 4348/10 від 29.08.2017 (дата виникнення боргу 20.10.2018);
- 744,60 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання з єдиного податку з фізичних осіб-підприємців 1,2, яке виникло згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування № 4348/10 від 29.08.2017 (дата виникнення боргу 20.11.2018).
Відповідачу направлялась податкова вимога форми «Ф» №78156-17 від 06.08.2018 та була ним отримана, що підтверджується доказами наявними в матеріалах справи.
Докази, які б підтверджували, що згадана вище податкова вимога оскаржувалася у справі відсутні, відповідно, визначені у ній зобов'язання є узгодженими.
Оскільки у добровільному порядку заборгованість відповідачем сплачена не була, позивач звернувся до суду із даним позовом.
При вирішенні даного спору суд виходив з наступного.
За приписами, наведеними у ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Підпункт 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України встановлює, що грошове зобов'язання платника податків сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
У пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
За приписами п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно з пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Як вже було встановлено судом, відповідно до заяви №4348/10 від 29.08.2017 ФОП ОСОБА_1 з 01.09.2017 перебував на спрощеній системі оподаткування на другій групі.
Порядок нарахування, строки сплати, ставки та групи платників єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV ПК України.
Відповідно до п. 291.2 ст. 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Згідно з п. 291.3 ст. 291 ПК України юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Відповідно до п. 295.1 ст. 295 ПК України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Третьої групи - протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за останній звітний квартал.
Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Відповідно до п. 295.2 ст. 295 ПК України нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.
Як слідує з матеріалів справи, зокрема, даних інтегрованої картки платника податків, податкові зобов'язання зі сплати єдиного податку, які нараховані на підставі заяви відповідача про застосування спрощеної системи оподаткування, не сплачені відповідачем у встановлений ПК України строк, відтак набули статусу податкового боргу.
Відповідно до п. 59.1 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Відповідно до п. 59.4 ст. 59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.5 ст. 59.5 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
За змістом статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» однією з особливостей підстав припинення зобов'язань для ФОП є те, що у випадку припинення суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи (виключення з реєстру суб'єктів підприємницької діяльності) її зобов'язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати. ФОП відповідає за своїми зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.
Згідно з пп. 65.10.8 п. 65.10 ст. 65 ПК України державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Держреєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою: не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності; не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання.
Згідно з п. 177.11 ст. 177 ПК України фізичні особи, стосовно яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням, подають податкову декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, у якій відображаються винятково доходи від провадження підприємницької діяльності, протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності. Погашення грошових зобов'язань та/або податкового боргу здійснюється за рахунок майна зазначеної особи.
Таким чином, припинивши діяльність, фізична особа - підприємець зобов'язана здати звітність, в повному обсязі розрахуватися з бюджетом за податками і зборами та погасити податковий борг (за його наявності).
Як вже було зазначено вище, судом встановлено, що позивачем з метою погашення податкового боргу на адресу відповідача направлено податкову вимогу форми «Ф» №78156-17 від 06.08.2018. В матеріалах справи наявні докази скерування відповідачу зазначеної вище податкової вимоги та відсутні докази її оскарження.
Суд встановив, що вказана податкова вимога залишилась без виконання. Таким чином, станом на день звернення позивача з цим позовом до суду загальна заборгованість відповідача є узгодженою та становить 5150,60 грн.
Згідно з п. п. 95.1-95.2 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі його недостатності-шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
При цьому, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження (п. 87.11. ст. 87 ПК України).
Наведені положення законодавства дають підстави для висновку, що юридичним фактом, з настанням якого законодавець пов'язує реалізацію права контролюючого органу на примусове стягнення податкового боргу, у тому числі шляхом звернення до суду, є дотримання таких умов: надіслання платнику податкової вимоги рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи вручення її особисто платнику або його законному чи уповноваженому представникові; сплив строку у 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Виходячи з вищенаведеного, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, стягнувши з відповідача в користь бюджету суму податкового боргу у розмірі 5150,60 грн.
Відповідно до ч.2 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь бюджету податковий борг в сумі 5150 (п'ять тисяч п'ятдесят) грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяБратичак Уляна Володимирівна