Ухвала від 08.11.2023 по справі 522/6789/23

Справа № 522/6789/23

Провадження 2-о/522/264/23

УХВАЛА

08 листопада 2023 року Приморський районний суд м. Одеси

у складі: головуючої судді Ковтун Ю.І.,

за участі секретаря Лахматової С.В.,

представника заявника - адвоката Холода О.М.,

представника заінтересованої особи Тищенко М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Четвертий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Міністерство оборони України про встановлення факту батьківства,

ВСТАНОВИВ:

До Приморського районного суду м. Одеси надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересовані особи Четвертий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про встановлення факту батьківства, в якій просить: встановити факт батьківства, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОНОКПП НОМЕР_1 , громадянин України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , матір'ю якої є ОСОБА_1 ; внести зміни до актового запису № 535 про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , складеного 07 липня 2010 року Московським відділом реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, вказавши батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 24 травня 2023 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 17 серпня 2023 року залучено до участі у справі за заявою ОСОБА_1 в якості заінтересованої особи Міністерство оборони України.

28.09.2023 на адресу суду від представника заінтересованої особи Міністерства оборони України Тищенко М.С. надійшла заява про закриття провадження у справі, в якій посилалася на те, що метою звернення заявниці до суду та встановлення факту батьківства є отримання пільг та призначення пенсії. Отже, встановлення факту батьківства пов'язується з подальшим виникненням спору щодо права на отримання одноразової грошової допомоги. Спір в межах даної справи безпосередньо пов'язаний із доведенням наявності підстав для визнання (підтвердження) за неповнолітньою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 певного соціально-правового статусу, не пов'язаного з будь-якими цивільними правами та обов'язками, їх виникненням, існуванням та припиненням. Відповідно, за своїм предметом та можливими правовими наслідками такі вимоги пов'язані з публічно-правовими відносинами позивача з державою, а отже, не підлягають вирішенню у порядку цивільного судочинства. Аналогічний висновок, неодноразово був викладений у постанові Верховного Суду від 22.03.2023 по справі №290/289/22-ц, постанові Верховного Суду від 17.05.2023 по справі №343/1548/22 та у постанові Об'єднаної Палати Верховного Суду від 23.05.2023 по справі №539/4118/19, суд указав, що, заява про встановлення факту, який має юридичне значення, щодо якого виник публічно-правовий спір, не може бути предметом розгляду у порядку цивільного судочинства. Враховуючи викладене вище, на підставі пункту 1 частини 1 статті 255 ЦПК України, просила закрити провадження у справі №522/6789/23 за заявою ОСОБА_1 .

В судовому засіданні представник заявника - адвокат Холод О.М. заяву про встановлення факту батьківства підтримав та просив її задовольнити. Вважає, що заява підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Представник заінтересованої особи - Міністерства оборони України у судовому засіданні при вирішенні заяви покладалася на розсуд суду.

Вивчивши матеріали справи суд дійшов наступного висновку.

Із копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 07.07.2010 Московським відділом реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, встановлено, що ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 у місті Харків, її батьками зазначено ОСОБА_4 та ОСОБА_1 (а.с. 8).

Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження №00004208127, відомості про батька ОСОБА_3 записано відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України (а.с. 9).

Згідно зі свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_4 , яке видано 11.04.2023 Четвертим відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 41).

Відповідно до довідки про причину смерті № 4464 від 15.11.2022 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті: «Тупа поєднана травма тіла внаслідок вибуху» (а.с. 15).

Звертаючись до суду з заявою в порядку окремого провадження заявник ОСОБА_1 посилалась на те, що заява подається до суду з метою реалізації права на отримання пенсії по втраті годувальника.

Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав ( ч.1 ст.293 ЦПК України).

Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану. При цьому в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне.

Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні.

У заяві про встановлення факту батьківства, заявником зазначається, що встановлення факту батьківства необхідне заявнику для подальшого права на отримання дитиною пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

За змістом п. 2 ч.1ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій.

Визначальними ознаками приватноправових відносин є юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило майнового) певного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до ч.1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів ПФУ, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду України.

Основними завданнями управління Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених законом , відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління ПФУ від 22 грудня 2014 року № 28-2.

Отже, відповідно до покладених завдань і функцій Пенсійний фонд України та його управління в районах, містах є суб'єктами владних повноважень у сфері нарахування та виплат пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.

Отже вимога заявника у цій справі пов'язана з доведенням наявності у неї підстав для призначення та виплати соціальних платежів, а саме - пенсії по втраті годувальника, і не пов'язана з будь-якими цивільними правами та обов'язками, їх виникненням, існуванням та припиненням.

Відповідно, суд приходить до висновку про те, що даний спір стосовно права на отримання пенсії по втраті годувальника є публічно-правовим, виник з публічно-правових відносин за участю органу державної влади, як суб'єкта владних повноважень, тому повинен розглядатися у порядку адміністративного судочинства.

При цьому заявнику слід звернути увагу на те, що з правових висновків ВС у постанові від 22.03.2023 року у справі №290/289/22, які в силу приписів ч.4 ст.263 ЦПК України є обов'язковими для врахування судами, вбачається, що вирішення усіх без винятку спорів з приводу виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві, має здійснюватися також у порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі.

Також, відповідно до частини першої статті 256 ЦПК України суд роз'яснює заявнику, що розгляд справи віднесено до юрисдикції адміністративного суду.

Керуючись п.1 ч.1 ст.255, 260, 261, 353 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ :

Провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Четвертий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Міністерство оборони України про встановлення факту батьківства,закрити.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Ю.І. Ковтун