Постанова від 21.09.2023 по справі 521/8883/23

Справа № 521/8883/23

Номер провадження 3/521/7703/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2023 року м. Одеса

Малиновський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді Засядьвовк О.Д.,

за участю секретаря Римарчук Я.П.,

представника Одеської митниці Іванчикової А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Одесі матеріали, що надійшли з Одеської митниці Державної митної служби України, за протоколом складеними відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Дмитрушки Уманського району Черкаської області, місце реєстрації - АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 від 12.12.1995 виданий Уманським РВ УМВС України в Черкаській області, ДРНФО - НОМЕР_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

До Малиновського районного суду м. Одеси надійшов протокол № 1445/50000/22 від 29.11.2022 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні ОСОБА_1 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.

З протоколу про порушення митних правил вбачається, що12.08.2021 року до відділу митного оформлення №1 м/п «Одеса- автомобільний» Одеської митниці для митного контролю та митного оформлення декларантом ПП "ТЕРМШАЛ-ЕКСПОРТ" гр. України ОСОБА_2 який діяв на підставі договору про митне оформлення, було подано МД типу «ІМ 40 АА» (далі МД), -ка була прийнята та зареєстрована за номером №ІІА500030/2021/214400.

В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та їх подальшого митного оформлення декларантом ОСОБА_2 до Одеської митниці були надані: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 від 10.04.2017, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий від 12.12.1995, договір купівлі-продажу б/н від 22.05.2021, документ про зняття з обліку транспортного засобу від 22.05.2021 б/н; документ про зняття з обліку транспортного засобу від 22.05.2021 NR PR.5410.103.299.2021.RT; сертифікат відповідності від 18.06.2021 UA.008.9069480-21; заява на зміну митного режиму від 12.08.2021 б/н; заява щодо отримання посвідчення від 12.08.2021.

Відповідно до інформації, зазначеної у МД № UA500030/2021/214400 та товаросупровідних документах, встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ Al70», VIN № НОМЕР_4 є фізична особа ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ), a покупцем є громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: с. Дмитрушки Уманського району Черкаській області, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 від 12.12.1995, виданий Уманським PB УМВС України в Черкаській області, ДРНФО НОМЕР_2 .

Відповідно граф 31, 33 МД № UA500030/2021/214400 заявлено товар Легковий автомобіль: - 1 шт.; марка: MERCEDES-BENZ- модель: А 170; ідентифікаційний номер т.з. (номер кузова): НОМЕР_4 ; календарний рік виготовлення:2000; модельний рік виготовлення: 2001; робочий об'єм циліндрів двигуна: 1689 см. куб.; номер шасі: т.з. кузовний; загальна кількість місць, включаючи місце водія: 5; призначення: для перевезення пасажирів по дорогах загального користування; тип двигуна: дизельний; потужність двигуна: 66 квт; номер двигуна: нема даних; такий, що був у використанні, не містить у своєму складі передавача; тип кузова: хетчбек; колір: чорний; кількість дверей: 5: категорія: М 1; дата введення в експлуатацію: 18.06.2002 - колісна формула: 4 х 2; екологічний рівень: Євро - 3; торговельна марка: MERCEDES-BENZ; виробник: DAIMLERCHRYSLER AG; - країна виробництва: DE;KT3 має наступні пошкодження: незначне пошкодження ЛФП кузова, забруднення оббивки сидінь, забруднення оббивки салону.», код товару УКТ ЗЕД визначено та заявлено 8703329030.

Фактурна вартість автомобілю, згідно договору купівлі-продажу від 22.05.2021 склала 2300 Польських злотих, митна вартість транспортного засобу згідно МД № UA500030/2021/206348 (21987,35грн.).

Митні платежі за транспортний засіб по МД № UA500030/2021/206348 із застосуванням преференції «310» було нараховані та сплачені в розмірі 33838,85 грн.

Після здійснення митного оформлення за МД від 13.08.2021 № UA500030/2021/214400 вищевказаний транспортний засіб було випущено у вільний обіг.

Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 07.10.2022 №26/26-04/7.10/1590 Одеську митницю повідомлено про те, що за результатами опрацювання отриманої відповіді митних органів Республіки Польща від 18.08.2022 №0201-IGM.541.727.2022.2. JC (вхід. Держмитслужби від 15.09.2022 №18179/11) встановлена невідповідність документів та інформації, які надавались митному органу під час митного контролю та митного оформлення легкового транспортного засобу марки: MERCEDES-BENZ- модель: А 170;- ідентифікаційний номер т.з. (номер кузова): НОМЕР_4 ;. Так, згідно відповіді палати фіскальної адміністрації у Вроцлаві Республіки Польща встановлено, що відповідно ст. 79, пт. 1 Закону Р.Польщі від 20.06.1997 «Закон про дорожній рух», транспортний засіб підлягає зняття з обліку у відповідному органі, який був містом останньої реєстрації транспортного засобу, по заяві його власника. Тобто, даний орган, який знімає з обліку повинні бути ідентичні з назвою органу, який видавав реєстраційний паспорт.

Тобто, транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ- модель: А 170;- ідентифікаційний номер т.з.(номер кузова): НОМЕР_4 ; його власником не було знято з обліку в уповноваженому органі у Польщі.

Таким чином встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для здійснення митного оформлення надано документи, які стали підставою для заявлення у МД № UA500030/2021/214400 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу марка: MERCEDES-BENZ- модель: А 170;- ідентифікаційний номер т.з.(номер кузова): НОМЕР_4 ; та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.

Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції, відповідно до листа митного поста «Одеса-автомобільний» Одеської митниці від 09.11.2022 №7.10-28.10/909 становить 78656,61 грн., тобто різниця в нарахуванні податків становить 53317,76 грн.

Тобто, проведеною перевіркою встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу гр. України ОСОБА_1 , для здійснення митного оформлення були надані документи, які стали підставою для заявлення у МД №UA500030/2021/214400 від 12.08.2021 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу MERCEDES-BENZ- модель: А 170;- ідентифікаційний номер т.з.(номер кузова): НОМЕР_4 ; та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.

Таким чином, гр. України ОСОБА_1 при поданні до Одеської митниці МД від 12.08.2021 № UA500030/2021/214400 вчинені дії, спрямовані на зменшення розміру митних платежів, що спричинило недобори митних платежів у сумі 53317,25 грн., чим скоєно порушення митних правил, передбачене ст. 485 МК України.

На підставі вищевказаних обставин, у відношенні гр. України ОСОБА_1 було складено протокол №0146/50000/23 за ст. 485 МК України.

У судовому засіданні гр. ОСОБА_1 участі не приймав, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений як повісткою так і шляхом розміщення відповідної інформації на офіційному веб сайті Малиновського районного суду м. Одеси (веб - адреса сторінки: http://ml.od.court.gov.ua), причини неявки суду не повідомив, клопотань про перенесення судового засідання не подавав.

Разом з тим, в своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Враховуючи, що з отриманої судової повістки гр. ОСОБА_1 було відомо про розгляд справи відбудеться саме у Малиновському районному суді м. Одеси, суд вважає його таким, що своєчасно сповіщений про дату, час та місце судового засідання, а тому наявні усі підстави для розгляду справи без його участі, відповідно до ч. 4 ст. 526 МК України, у зв'язку з його неявкою в судове засідання, що свідчить про небажання реалізувати ним в повному обсязі свої права.

Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку представника митниці, оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд вважає, що особа, стосовно якої складено протокол, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 12.08.2021 до відділу митного оформлення № 1 митного поста «Одеса- автомобільний» Одеської митниці для митного контролю та митного оформлення транспортного засобу декларантом ПП «ТЕРМІНАЛ-ЕКСПОРТ» громадянином України ОСОБА_2 , який діяв на підставі договору про митне оформлення, було подано митну декларацію (далі МД) типу «ІМ40АА» (далі МД), яка була прийнята та зареєстрована за номером № UA500030/2021/214400.

В якості підстави для переміщення товару, а саме - транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ А170», VIN № НОМЕР_4 , через митний кордон України та його подальшого митного оформлення, декларантом ОСОБА_2 до Одеської митниці були надані наступні документи: паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий від 12.12.1995; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 10.04.2017 № НОМЕР_5 ; договір купівлі-продажу транспортного засобу від 22.05.2021 б/н; документ про зняття з обліку транспортного засобу від 22.05.2021 NR PR.5410.103.299.2021.RT;\ сертифікат відповідності від 18.06.2021 UA.008.9069480-21; заява на зміну митного режиму від 12.08.2021 б/н; заява щодо отримання посвідчення від 12.08.2021 б/н та інші документи.

Відповідно до інформації, зазначеної у МД № UA500030/2021/214400 та товаросупровідних документах, встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ Al70», VIN № НОМЕР_4 є фізична особа ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ), a покупцем є громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: с. Дмитрушки Уманського району Черкаській області, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 від 12.12.1995, виданий Уманським PB УМВС України в Черкаській області, ДРНФО НОМЕР_2

Відповідно граф 31, 33 МД № UA500030/2021/214400 заявлено товар Легковий автомобіль: - 1 шт.; марка: MERCEDES-BENZ- модель: А 170; ідентифікаційний номер т.з. (номер кузова): НОМЕР_4 ; календарний рік виготовлення:2000; модельний рік виготовлення: 2001; робочий об'єм циліндрів двигуна: 1689 см. куб.; номер шасі: т.з. кузовний; загальна кількість місць, включаючи місце водія: 5; призначення: для перевезення пасажирів по дорогах загального користування; тип двигуна: дизельний; потужність двигуна: 66 квт; номер двигуна: нема даних; такий, що був у використанні, не містить у своєму складі передавача; тип кузова: хетчбек; колір: чорний; кількість дверей: 5: категорія: М 1; дата введення в експлуатацію: 18.06.2002 - колісна формула: 4 х 2; екологічний рівень: Євро - 3; торговельна марка: MERCEDES-BENZ; виробник: DAIMLERCHRYSLER AG; - країна виробництва: DE;KT3 має наступні пошкодження: незначне пошкодження ЛФП кузова, забруднення оббивки сидінь, забруднення оббивки салону.», код товару УКТ ЗЕД визначено та заявлено 8703329030.

Відповідно до заяви на зміну режиму від 12.08.2021 б/н громадянин України ОСОБА_1 вказав, що транспортний засіб «MERCEDES-BENZ Al70», VIN № НОМЕР_4 знято з обліку в країні реєстрації та додав відповідні копії документів.

Вартість транспортного засобу згідно договору купівлі-продажу від 22.05.2021 б/н становить 2300 Польських злотих, митна вартість за МД від 12.08.2021 № UA500030/2021/214400 становить 21987,35 грн.

Митні платежі за МД від 12.08.2021 № UA500030/2021/214400 із застосуванням преференції «310» нараховані та сплачені в розмірі 33838,85 грн.

Після здійснення митного оформлення за МД від 12.08.2021 № UA500030/2021/214400 вищевказаний транспортний засіб було випущено у вільний обіг.

Статтею 320 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI (далі - МК України) встановлено, що форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України при митному оформленні, обираються на підставі результатів системи управління ризиками. Форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України, укладених відповідно до закону, після завершення митного оформлення, визначаються в порядку, встановленому МК України.

Відповідно до п.п. 2.6. наказу Державної митної служби України від 17.11.2005 № 1118 «Про затвердження Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України» ТЗ, що були зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземних держав і ввозяться в Україну для вільного обігу, повинні бути зняті з обліку в цих органах.

Пунктом 8 ч. 1 ст. 336 МК України встановлено, що однією з форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ ТІ організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.

Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 07.10.2022 №26/26-04/7.10/1590 Одеську митницю повідомлено про те, що за результатами опрацювання отриманої відповіді митних органів Республіки Польща від 18.08.2022 №0201-IGM.541.727.2022.2. JC (вхід. Держмитслужби від 15.09.2022 №18179/11) встановлена невідповідність документів та інформації, які надавались митному органу під час митного контролю та митного оформлення легкового транспортного засобу марки: MERCEDES-BENZ- модель: А 170;- ідентифікаційний номер т.з. (номер кузова): НОМЕР_4 ;. Так, згідно відповіді палати фіскальної адміністрації у Вроцлаві Республіки Польща встановлено, що відповідно ст. 79, пт. 1 Закону Р.Польщі від 20.06.1997 «Закон про дорожній рух», транспортний засіб підлягає зняття з обліку у відповідному органі, який був містом останньої реєстрації транспортного засобу, по заяві його власника. Тобто, даний орган, який знімає з обліку повинні бути ідентичні з назвою органу, який видавав реєстраційний паспорт. Окрім того, у випадку, коли на публічній (урядовій) інтернет-сторінці за посиланням: www.historiapojazdu.gov.pl, зазначено, що транспортний засіб зареєстрований (Status rejestracji - Zarejestrowany), це підтверджує той факт, що документ про зняття з обліку транспортного засобу не видавався.

Під час провадження з офіційного сайту Республіки Польща www.historiapoiazdu.gov.pl, встановлено історію транспортного засобу. Так, станом на 06.02.2023 транспортний засіб «MERCEDES-BENZ Al70», VIN № НОМЕР_4 , перебуває на обліку в державних органах республіки Польща, а останній власник його змінився 06.04.2017.

Згідно договору купівлі-продажу від 22.05.2021 б/н ОСОБА_1 придбав транспортний засіб «MERCEDES-BENZ А170», VIN № НОМЕР_4 у ОСОБА_3 , однак згідно офіційного сайту Республіки Польща - www.historiapoiazdu.gov.pl власник транспортного засобу з 06.04.2017 не змінився.

Частиною 6 статі 377 Митного кодексу України визначено, що транспортні засоби (8701-8707, 8711, 8716 згідно УКТЗЕД), які були зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземних держав і ввозяться в Україну для вільного обігу, повинні бути зняті з обліку в цих органах.

Таким чином встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для здійснення митного оформлення надано документи, які стали підставою для заявлення у МД від 12.08.2021 № UA500030/2021/214400 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом Республіки Польща транспортного засобу «MERCEDES-BENZ А170», VIN № НОМЕР_4 та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.

Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції, відповідно до листа митного поста «Одеса-автомобільний» Одеської митниці від 09.11.2022 № 7.10-28.10/909 становить 78656,61 грн., тобто різниця в нарахуванні податків становить 53317,76 грн.

Відповідно до ст. 336 МК України митний контроль здійснюється шляхом проведення митного огляду та перевірки документів і відомостей, які відповідно до статті 335 Митного кодексу України надаються митним органам під час переміщення товарів через митний кордон України.

Статтею 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Пунктом 8 частини 1 статті 4 Митного кодексу України визначено, що декларантом є особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування. Згідно з частиною 1 статті 257 Кодексу, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до частини 8 статті 264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Частиною 1 статті 266 Митного кодексу України встановлено, що декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Кодексом, надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей, у випадках, визначених Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X Кодексу.

Відповідно до «Інструкції про порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документу» затвердженої наказом Міністерства фінансів України 30.05.2012 № 651 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за № 1372/21684) декларант зобов'язаний заявити точні відомості про товар у митній декларації. Тобто, декларант зобов'язаний заявити відомості про товари, які мають містити достатній перелік інформації для їх розпізнання та однозначного віднесення до коду згідно з УКТЗЕД у кількості знаків, визначеній правилами заповнення графи 33 МД для відповідного митного режиму та особливостей переміщення, згідно з основними правилами інтерпретації УКТЗЕД.'

Відповідно встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу громадянином України ОСОБА_1 для здійснення митного контролю та митного оформлення були надані документи, які стали підставою для заявлення у МД від 12.08.2021 № UA5 0003 0/2021/214400 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом Республіки Польща транспортного засобу «MERCEDES-BENZ А170», VIN № НОМЕР_4 та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.

Вина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи про порушення митних правил, а саме: протоколом про порушення митних правил № 1445/50000/22 від 29.11.2022 року; митною декларацією № UA500030/2021/214400, іншими матеріалами справи № 521/8883/23.

Таким чином, досліджені в судовому засіданні докази свідчать про наявність у діях ОСОБА_1 складу порушення митних правил, передбаченого ст. 485 МК України.

Вирішуючи питання призначення виду стягнення за порушення митних правил, з урахуванням характеру вчиненого порушення митних правил, особи правопорушника, який не притягувався до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, обставин справи, суд дійшов висновку, що до нього належить застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 26 658, 23 грн.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України "Про судовий збір" з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 536,80 грн.

Керуючись ст. ст. 485, 519, 524, 526, 527, 528 МК України, ст. ст. 40-1, 283 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 26 658 (двадцять шість тисяч шістсот п'ятдесят вісім) грн. 23 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. Порядок оскарження постанови суду (судді) у справі про порушення митних правил визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України.

Суддя О.Д. Засядьвовк