Ухвала від 17.11.2023 по справі 915/1846/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

УХВАЛА

17 листопада 2023 року Справа № 915/1846/21

м.Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Семенчук Н.О.

за участі секретаря судового засідання Табачна О.С.,

розглянувши заяву №б/н від 19.10.2023 (вх.№13893/23 від 19.10.2023) Херсонського обласного центру зайнятості (вул.Стрітенська 7-а, м.Херсон, Херсонська область, 73027, електронна адреса: khe.doc.exchange@gmail.com), про заміну сторони у виконавчому провадженні, у справі

за позовом: Херсонського міського центру зайнятості (вул.Стрітенська 7-а, м.Херсон, Херсонська область, 73027, електронна пошта: kherson.dir@kheocz.gov.ua)

до відповідача: Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (вул.8 Березня,107, м. Миколаїв, 54020, електронна пошта: info@mk.minjust.gov.ua)

про: стягнення 16554,78 грн.

Херсонський обласний центр зайнятості звернувся до Господарського суду Миколаївської області з заявою №б/н від 19.10.2023 (вх.№13893/23 від 19.10.2023) в якій просить суд: - змінити стягувача у виконавчому провадженні з виконання наказу Господарського суду Миколаївської області від 06 липня 2023 року №915/1846/21 про стягнення з Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (54020, вул. 8 Березня, 107, м.Миколаїв; код ЄДРПОУ 43315529; електронна пошта: info@mk.minjust.gov.ua) на користь Херсонського міського центру зайнятості (73027, вул. Стрітенська, 7-А, м.Херсон; код ЄДРПОУ 35219574, електронна пошта: kherson.dir@kheocz.gov.ua) суму допомоги по безробіттю у розмірі 16 554,78 грн. та 2270,00 грн. судового збору на правонаступника Херсонський обласний центр зайнятості (73027, вул.Стрітенська, 7-А, м.Херсон, код ЄДРПОУ 03491300).

Заява обґрунтована тим, що Херсонський міський центр зайнятості на теперішній час не здійснює діяльність, оскільки позбавлений повноважень щодо реалізації та завдань, визначених Положенням про Державну службу зайнятості, а Херсонський обласний центр зайнятості є єдиним правонаступником прав, обов'язків стягувача. Вказує, що має місце форма публічного правонаступництва - фактичне передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого, який набув певні владні повноваження внаслідок повного припинення компетенції органу публічної адміністрації.

Суддя Семенчук Н.О. у період з 23.10.2023 по 27.10.2023 перебувала у відрядженні.

Ухвалою суду від 30.10.2023 заяву №б/н від 19.10.2023 (вх.№13893/23 від 19.10.2023) Херсонського обласного центру зайнятості про заміну сторони у виконавчому провадженні залишено без руху та надано строк для усунення недоліків, який не перевищує 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Вказана ухвала була направлена до електронного кабінету Херсонського обласного центру зайнятості в системі “Електронний суд” та отримана останнім 02.11.2023, про що свідчить довідка про доставку електронного листа.

10.11.2023 від Херсонського обласного центру до суду надійшла заява про усунення недоліків (вх..№14962/23 від 10.11.2023).

Ухвалою суду від 10.11.2023 заяву прийнято до розгляду, розгляд заяви призначено на 17 листопада 2023 року.

Заявник в судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив, про час та місце розгляду заяви повідомлений належним чином.

У відповідності до ч.3 ст.334 ГПК України, неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Суд дослідивши матеріали заяви, ухвалив задовольнити заяву №б/н від 19.10.2023 (вх.№13893/23 від 19.10.2023) Херсонського обласного центру зайнятості, про заміну стягувача з огляду на наступне:

Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 23.05.2023 у справі №915/1846/21 позов Херсонського міського центру зайнятості задоволено. Стягнуто з Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) на користь Херсонського міського центру зайнятості суму допомоги по безробіттю у розмірі 16 554,78 грн. та 2270,00 грн. судового збору.

06.07.2023 на виконання зазначеного рішення Господарським судом Миколаївської області був виданий відповідний наказ.

Херсонський обласний центр зайнятості звернувся до Господарського суду Миколаївської області з заявою №б/н від 19.10.2023 (вх.№13893/23 від 19.10.2023) в якій просить суд змінити стягувача у виконавчому провадженні з виконання наказу Господарського суду Миколаївської області від 06 липня 2023 року №915/1846/21 про стягнення з Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) на користь Херсонського міського центру зайнятості суму допомоги по безробіттю у розмірі 16 554,78 грн. та 2270,00 грн. судового збору на правонаступника Херсонський обласний центр зайнятості (73027, вул.Стрітенська, 7-А, м.Херсон, код ЄДРПОУ 03491300).

Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 16.12.2020 № 2663 затверджено Положення про Державну службу зайнятості, зареєстрованого в Міністерстів юстиції України 28 грудня 2020 року № 1305/35588 (далі - Положення про державну службу зайнятості).

Відповідно до п.1 розділу І Положення про Державну службу зайнятості, Державна служба зайнятості є централізованою системою державних установ, діяльність якої спрямовується та координується Міністерством економіки України.

У відповідності до пункту 2 розділу ІІ Положення про державну службу зайнятості, Державна служба зайнятості забезпечує виконання завдань і функцій у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту від безробіття, а також функцій виконавчої дирекції Фонду, визначених законами України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та «Про зайнятість населення» до внесення змін до цих законів України.

Згідно пункту 2 розділу І Положення про державну службу зайнятості (в редакції наказу Міністерства економіки України № 2281 від 20.04.2023) Державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості, регіональних центрів зайнятості - Центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів зайнятості та їх філій, закладу післядипломної освіти «Центр підвищення кваліфікації служби зайнятості», закладів професійної (професійно-технічної) освіти Державної служби зайнятості, інших закладів освіти Державної служби зайнятості (далі - заклади освіти Служби), а також підприємств, установ, організацій, утворених Службою.

У відповідності до підпункту 17 пункту 8 розділу IV Положення про державну службу зайнятості, регіональні центри зайнятості безпосередньо або через свої філії забезпечують стягнення коштів у випадках, передбачених чинним законодавством.

Наказом Міністерства економіки України «Про утворення філій регіональних центрів зайнятості Державного центру зайнятості» від 02 листопада 2022 року № 4325 погоджено створення Бериславської, Генічеської, Новокаховської, Скадовської, Херсонської філій Херсонського обласного центру зайнятості (а.с.160-161).

Наказом Херсонського обласного центру зайнятості «Про ліквідацію та утворення філій» від 15.12.2022 року № 64 утворено відповідні філії Херсонського обласного центру зайнятості (а.с.140).

Отже, організаційна структура Державної служби зайнятості у Херсонській області складається з Херсонського обласного центру зайнятості та 5 його філій.

На виконання приписів Положенням про Державну службу зайнятості Херсонський міський центр зайнятості вибув з правовідносин.

Відповідно до пункту 1 розділу II Положення про Херсонську філію Херсонського обласного центру зайнятості, затвердженого наказом Херсонського обласного центру зайнятості № 65 від 15.12.2022 року основними завданнями Філії є сприяння громадянам у підборі підходящої роботи, надання роботодавцям послуг з добору працівників тощо.

Відповідно до пункту 2 розділу II Положення про Херсонську філію Херсонського обласного центру зайнятості згідно з визначеним місцем знаходження (Херсонський район) Херсонська філія Херсонського обласного центру зайнятості здійснює повноваження щодо реєстрації, перереєстрації, припинення реєстрації безробітних, призначення, скорочення, відкладення, призупинення та припинення виплати матеріального забезпечення, ведення позовної роботи по стягненню заборгованості до Фонду тощо.

Наказом Херсонського обласного центру зайнятості №17 від 28.02.2023 року «Про внесення змін до наказу від 15.12.2022 року № 65 «Про затвердження положень про філії» датою початку діяльності Херсонської філії Херсонського обласного центру зайнятості визначено 01.03.2023 року.

Згідно із абзацом першим частини п'ятої статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття однієї зі сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 19 лютого 2020 року по справі №2-3897/10, зазначається, що заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу.

У відповідності до ст. 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.

Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

Частиною 1 статті 334 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.

Ураховуючи приписи зазначених статей, процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов'язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов'язане із переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб'єкта права або обов'язку у правовідношенні, коли новий суб'єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов'язки попередника.

Для настання процесуального правонаступництва необхідно встановити факт переходу до особи матеріальних прав попередника. У кожному конкретному випадку для вирішення питання про можливість правонаступництва господарському суду необхідно досліджувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права.

Підставою для процесуального правонаступництва є правонаступництво у матеріальному правовідношенні, яке настало після відкриття провадження у справі. Відтак особливості здійснення процесуального правонаступництва визначаються особливостями норм матеріального права, що регулюють перехід прав й обов'язків у матеріальних правовідносинах від особи до її правонаступника, або в інших випадках зміни сторони у правовідносинах, з яких виник спір.

Верховний Суд неодноразово зазначав про існування універсального та сингулярного правонаступництва (постанови Верховного Суду від 12.04.2023 у справі № 925/436/22, від 12.08.2021 у справі № 910/4288/20).

В обох випадках для встановлення процесуального правонаступництва юридичної особи суд має визначити підстави такого правонаступництва, а також обсяг прав та обов'язків, який перейшов до правонаступника у спірних правовідносинах (постанова Великої Палати Верховного Суду від 30.06.2020 у справі №264/5957/17).

Відповідно до статті 11 Цивільного Кодексу України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події.

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (частина перша статті 509 ЦК України).

Суд зазначає, що внаслідок певної дії чи події сторону в зобов'язанні можливо замінити на іншу особу, яка є її правонаступником, або стосовно лише цивільних прав (обов'язків), або одночасно щодо цивільних прав і обов'язків.

Процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони у матеріальному правовідношенні її правонаступником). У зв'язку з цим для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідне підтвердження факту вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов'язків до іншої особи - правонаступника.

Окремим, особливим видом правонаступництва є публічне правонаступництво. Під ним розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) іншому або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції. Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 12.06.2018 у справі № 2а-23895/09/1270.

У такому разі також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю публічного правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама собою повинна бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

При цьому можна виділити дві форми публічного правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.

Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб'єкта владних повноважень, припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.

Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни судом [на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами)] сторони чи третьої особи іншим суб'єктом, коли права та обов'язки суб'єкта владних повноважень перейшли від сторони до іншого суб'єкта владних повноважень, а також можливість суб'єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.

При визначенні процесуального адміністративного (публічного) правонаступництва суд повинен виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, і враховувати таке: якщо під час розгляду справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то суд повинен залучити до участі у справі їхніх правонаступників.

У разі ж відсутності правонаступників суд повинен залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить ухвалення рішення про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб'єкта владних повноважень, не пов'язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другого відповідача суд залучає іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.

Отже, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із таким суб'єктом.

У даній справі Херсонський обласний центр зайнятості в якості підстави для заміни сторони - стягувача посилається на те, що Херсонський міський центр зайнятості позбавлений повноважень щодо реалізації функцій та завдань, визначених Положенням про Державну службу зайнятості.

Так, Херсонська філія Херсонського обласного центру зайнятості набула прав та повноважень щодо продовження діяльності Білозерської, Олешківської районних філій Херсонського обласного центру зайнятості та Херсонського міського центру зайнятості з реалізації вимог Законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та «Про зайнятість населення» на території Херсонського району.

У відповідності до Положення про Державну службу зайнятості Херсонський міський центр зайнятості немає законодавчих повноважень щодо реалізації функцій та завдань визначених Положенням про Херсонський міський центр зайнятості та на теперішній час не здійснює діяльність оскільки відбулося публічне правонаступництво.

Херсонський обласний центр зайнятості, в інтересах якого з 01.03.2023 розпочала свою діяльність Херсонська філія, набув прав та обов'язків визначених Положенням про Державну службу зайнятості у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту від безробіття на території Херсонського району, в тому числі і у матеріальних правовідносинах стосовно стягнення коштів у даній справі.

Відповідно до абзацу 33 пункту 2 розділу II Положення про Херсонську філію Херсонського обласного центру зайнятості, затвердженого наказом Херсонського обласного центру зайнятості № 65 від 15.12.2022 року згідно з визначеним місцем знаходження(Херсонський район) Херсонська філія Херсонського обласного центру зайнятості здійснює повноваження щодо ведення позовної роботи по стягненню заборгованості до Фонду.

Ураховуючи, що Херсонський міський центр зайнятості на теперішній час не здійснює діяльність, оскільки позбавлений повноважень щодо реалізації функцій та завдань, визначених Положенням про Державну службу зайнятості, а Херсонський обласний центр зайнятості (код ЄДРПОУ 03491300) є правонаступником прав, обов'язків стягувача, суд дійшов висновку, що відбулось публічне правонаступництво.

Отже, суд дійшов висновку про задоволення заяви №б/н від 19.10.2023 (вх.№13893/23 від 19.10.2023) Херсонського обласного центру зайнятості про заміну сторони позивача Херсонського міського центру зайнятості у справі №915/1846/21 його правонаступником - Херсонським обласним центром зайнятості (код ЄДРПОУ 03491300).

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 52, 169, 232, 235, 334 ГПК України, господарський суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву №б/н від 19.10.2023 (вх.№13893/23 від 19.10.2023) Херсонського обласного центру зайнятості про заміну стягувача в справі №915/1846/21 - задовольнити.

2. Замінити стягувача Херсонський міський центр зайнятості (код ЄДРПОУ 35219574) його правонаступником Херсонським обласним центром зайнятості (код ЄДРПОУ 03491300).

Ухвала суду, у відповідності до ч.2 ст.235 Господарського процесуального кодексу України, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Згідно ст.ст.254, 255 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Ухвали суду першої інстанції оскаржуються в апеляційному порядку окремо від рішення суду лише у випадках, передбачених статтею 255 цього Кодексу. Оскарження ухвал суду, які не передбачені статтею 255 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається

Згідно ч.ч.1, 2 ст.256 апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повний текст ухвали суду не був вручений у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст ухвали складено та підписано 22.11.2023

Суддя Н.О. Семенчук