ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2023 рокуЛьвівСправа № 460/9581/23 пров. № А/857/11005/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючий-суддя Довга О.І.,
суддя Глушко І.В.,
суддя Запотічний І.І.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 22 травня 2023 року (головуючий суддя Гудима Н.С., м.Рівне) у справі №460/9581/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ:
14.04.2023 позивач звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просив суд: визнати протиправною відмову відповідача щодо врахування під час переведення на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" заробітної плати зазначеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №06-01-22/39 від 27.05.2022 (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 27.05.2022, а також довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням за пенсією) №06-01-22/40 від 27.05.2022 оформлених Головним управлінням Держпродспоживслужби в Рівненській області; зобов'язати відповідача призначати, нарахувати, здійснити перерахунок пенсії та виплатити з 27.05.2022 пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" з врахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №06-01-22/39 від 27.05.2022 (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 27.05.2022, а також довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням за пенсією) №06-01-22/40 від 27.05.2022 та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум та виплатити заборгованість з 27.05.2022.
Позов обґрунтовує тим, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 30.08.2022 у справі № 460/19357/22 визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №172750001791 від 03.06.2022 щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, період строкової військової служби з 22.10.1978 по 02.11.1980. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області перевести ОСОБА_1 з 27.05.2022 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Позивач вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області протиправно не враховано для обчислення пенсії довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 22 травня 2023 року адміністративним позов задоволено. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо врахування під час переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" заробітної плати зазначеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №06-01-22/39 від 27.05.2022 (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 27.05.2022, а також довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням за пенсією) №06-01-22/40 від 27.05.2022 оформлених Головним управлінням Держпродспоживслужби в Рівненській області. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 27.05.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №06-01-22/39 від 27.05.2022 (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 27.05.2022, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням за пенсією) №06-01-22/40 від 27.05.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, покликаючись на порушенням норм матеріального права зазначив, що на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії чинним законодавством не передбачено довідки для перерахунку пенсії державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, а тому відмовляючи позивачу у проведені перерахунку пенсії, органи Пенсійного фонду України діяли в межах норм діючого законодавства. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити.
Відзив на апеляційну скаргу поданий не був. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС) суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з огляду на наступні підстави.
Судом встановлені наступні обставини.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 30.08.2022 у справі №460/19357/22, яке набрало законної сили 12.12.2022, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення певних дій задоволено повністю. Визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №172750001791 від 03.06.2022 щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, період строкової військової служби з 22.10.1978 по 02.11.1980. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області перевести ОСОБА_1 з 27.05.2022 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 30.08.2022 у справі №460/19357/22 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
14.03.2023 представник позивача звернувся до відповідача з адвокатським запитом, в якому просив, зокрема, надати інформацію чи проведено перерахунок пенсії позивачу з 27.05.2022 виходячи з 60% усіх без винятку складових заробітної плати із урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №06-01-22/39 від 27.05.2022, виданої Головним управлінням Держпродспоживслужби в Рівненській області та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням за пенсією) №06-01-22/40 від 27.05.2022, виданої Головним управлінням Держпродспоживслужби в Рівненській області.
Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, на адвокатський запит, повідомило, що на виконання рішення суду позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". При перерахунку пенсії в розрахунок заробітної плати нулі не внесено. Будь-яких інших зобов'язань чи роз'яснень щодо виконання рішення суду Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області не надано.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду першої інстанції з даним позовом.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його заперечення.
Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком з огляду на наступне.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII (Закон № 3723-XII) (у редакції, чинній до 01.05.2016) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
У подальшому з 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ (Закон № 889-VІІІ).
Відповідно до ст. 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У зв'язку з набранням чинності Законом № 889-VІІІ з 01.05.2016 втратив чинність Закон № 3723-VIII окрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.
Відповідно до п.10 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (Порядок № 622).
Пунктом 2 Порядку № 622 передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу": мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Апеляційний суд наголошує, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 30.08.2022 у справі №460/19357/22, яке набрало законної сили, встановлено право ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до положень Закону України "Про державну службу".
Відповідно до п. 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 №750 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 766/30634 (Порядок № 750).
Відповідно до п. 7 Порядку № 750 довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 622.
Відповідно до п. 8 Порядку № 750 для отримання довідки подаються такі документи: заява; документ, що підтверджує відсутність в державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу; довідки з архівної установи, в якій зберігаються документи ліквідованих державних органів, або іншого органу (організації, установи), в якому (якій) зберігаються документи про заробітну плату, про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), надбавок до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації, а також інших виплат за їх наявності - у випадку, передбаченому пунктом 6 цього Порядку.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" (Постанова №1-3) затверджено форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Колегія суддів зазначає, що довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 27.05.2022 №06-01-22/39 та довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 06-01-22/40 від 27.05.2022, видані Головним управлінням Держпродспоживслужби в Рівненській області відповідають формам, затвердженим Постановою №1-3.
Апеляційний суд вказує, що оскільки згадані довідки є джерелом інформації про доходи позивача, що впливають на правильність обчислення пенсії, і апелянт не надав жодного доказу щодо правових підстав не враховувати вказані в них відомості, пенсійний орган допустив порушення права позивача на належний розмір пенсії. У випадку сумнівів у правильності наведених у довідках сум пенсійний орган був вправі вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевірити обґрунтованість їх видачі (п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ч.3 ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Відповідно до ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Отже, здійснюючи переведення позивача з одного виду пенсії на інший відповідач повинен враховувати документи про страховий стаж, заробітну плату та додаткові документи, що є у пенсійній справі.
Колегія суддів зазначає, що позивача з 27.05.2022 переведено на інший вид пенсії. Разом з тим, позивач звернувся із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 27.05.2022, до заяви було долучено довідки про заробітну плату, що підтверджується розпискою - повідомленням від 27.05.2022. Таким чином, спірні довідки і визначають інформацію про складові заробітної плати для призначення пенсії станом на квітень 2022 року, тобто на час переведення позивача на пенсію державного службовця. Крім того, жодних обґрунтованих підстав для неврахування таких довідок апелянт не зазначає.
Таким чином, апеляційний суд вважає, що відповідач протиправно відмовив провести з 27.05.2022 перерахунок та виплату пенсії позивача з врахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №06-01-22/39 від 27.05.2022 (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 27.05.2022, а також довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням за пенсією) №06-01-22/40 від 27.05.2022.
Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 09.12.1994, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, рішення суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційних скарг їх не спростовують, а тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції немає.
Згідно з ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зазначене положення поширюється на доказування правомірності оскаржуваного рішення (дії чи бездіяльності). Окрім доказування правових підстав для рішення (тобто правомірності), суб'єкт владних повноважень повинен доказувати фактичну підставу, тобто наявність фактів, з якими закон пов'язує можливість прийняття рішення, вчинення дії чи утримання від неї.
В розумінні ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним, обґрунтованим та відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 22 травня 2023 року у справі № 460/9581/23 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя О. І. Довга
судді І. В. Глушко
І. І. Запотічний