Постанова від 22.11.2023 по справі 120/7443/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/7443/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Заброцька Людмила Олександрівна

Суддя-доповідач - Сушко О.О.

22 листопада 2023 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Мацького Є.М. Залімського І. Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення 62 сесії 8 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області від 16.05.2023 р. № 42 "Про затвердження громадянину ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення на території АДРЕСА_1 та передачі у власність земельної ділянки", яким ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення на території АДРЕСА_1 та передачі у власність земельної ділянки.

- зобов'язати Стрижавську селищну раду Вінницького району Вінницької області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,4000 га, кадастровий номер: 0520655900:02:009:1499, у власність для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення на території АДРЕСА_1 .

Відповідно до рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивачу на праві приватної власності належать нежитлові приміщення свинарника №5 «А» загальною площею 180,2 кв.м, яке знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 19.11.2018. Вказане нерухоме майно знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 0520655900:02:009:1256 загальною площею 4,6164 га.

Земельна ділянка з кадастровим номером 0520655900:02:009:1256 загальною площею 4,6164 га, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , перебуває у користуванні позивача.

З метою отримання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,4000 га на території Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області у власність для ведення особистого селянського господарства, позивач звертався до відповідача з відповідним клопотанням.

Разом з тим, судом встановлено, що відповідач двічі відмовляв позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення бажаної позивачем земельної ділянки орієнтовною площею 0,4000 га.

Так, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 12.11.2019 у справі № 120/2820/19-а визнано протиправним та скасовано рішення Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області №22 від 29.05.2019, зобов'язано Стрижавську селищну раду Вінницького району Вінницької області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 22.03.2019 (одержане 03.04.2019 вх.№98) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,4 га у власність для ведення особистого селянського господарства на території Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області.

Крім того, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 05.11.2020 у справі № 120/1603/20-а, яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15.07.2021, визнано протиправним та скасовано рішення Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області №25 від 26.02.2020. Зобов'язано Стрижавську селищну раду Вінницького району Вінницької області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою та надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,4 га із земельної ділянки площею 4,6164 га кадастровий номер 05200655900:009:1256, розташованій по АДРЕСА_3 у власність для ведення особистого селянського господарства на території Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області.

На виконання рішення ВОАС від 05.11.2020 у справі № 120/1603/20-а рішенням 20 сесії 8 скликання Стрижавської селищної ради від 20.08.2021 №86 надано позивачу дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,4 га із земельної ділянки площею 4,6164 га кадастровий номер 05200655900:009:1256, розташованій по АДРЕСА_3 у власність для ведення особистого селянського господарства на території Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області.

В подальшому, рішенням 22 сесії 8 скликання Стрижавської селищної ради від 17.09.2021 №46, враховуючи акт обстеження земельної ділянки кадастровий номер 05200655900:009:1256 від 03.03.2021 та враховуючи, що земельна ділянка не використовується за цільовим призначенням, будівля на земельній ділянці фактично відсутня, захаращена чагарниками, висновок постійної комісії селищної ради з питань охорони навколишнього природного середовища та регулювання земельних відносин, внесено зміни до рішення 20 сесії Стрижавської селищної ради 8 скликання від 20.08.2021 №86, вказано з тексті рішення замість слів « 0,4 га» читати « 0,02 га».

Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач оскаржив його до суду.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 28.12.2021 у справі №120/15443/21-а визнано протиправним та скасовано рішення 22 сесії 8 скликання Стрижавської селищної ради від 17.09.2021 №46, яким внесено до рішення Стрижавської селищної ради від 20.08.2021 №86 «Про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту смт. Стрижавка» наступні зміни: у тексті рішення замість слів « 0,4 га» читати « 0,02 га».

Крім того, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 27.05.2021 у справі № 120/607/22-а, залишеним без змін постановою Сьомою апеляційного адміністративного суду від 26.10.2022, визнано протиправними та скасовано пункти 3 та 4 рішення 20 сесії 8 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області від 20.08.2021 № 86 "Про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту смт. Стрижавка", якими зобов'язано суб'єкт господарювання, що є виконавцем робіт із землеустрою, при виготовленні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,4 га із земельної ділянки площею 4,6164 га кадастровий номер 0520655900:02:009:1256, розташованій по АДРЕСА_3 у власність для ведення особистого селянського господарства на території Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області, врахувати норми містобудівної документації, зокрема Генеральний план смт. Стрижавка та план зонування території смт. Стрижавка, а саме земельна ділянка знаходиться у Зоні комерційного призначення В-7 (п. 3 ); встановлено термін дії наданого дозволу на період 2 (два) місяці з дати прийняття цього рішення (п. 4 ).

В період з 30.12.2022 по 01.03.2023 було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення на території АДРЕСА_1 у власність позивачу для ведення особистого селянського господарства.

02.03.2023 проект землеустрою був зареєстрований кадастровим реєстратором в Державному земельному кадастрі, внаслідок чого з 02 березня 2023 року утворилося дві земельні ділянки з кадастровими номерами 0520655900:02:009:1499 площею 0,4000 га для ведення особистого селянського господарства, яка планувалася для відведення позивачу у власність, та 0520655900:02:009:1500 площею 4,2164 га для іншого сільськогосподарського призначення, яка залишається в комунальній власності. Відповідно кадастровий номер 0520655900:02:009:1256 набув статус архівного.

03.03.2023 позивач звернувся до відповідача з клопотанням про затвердження проекту землеустрою та про передачу земельної ділянки з кадастровим номером 0520655900:02:009:1499 площею 0,4000 га для ведення особистого селянського господарства у його власність.

Рішенням 62 сесії 8 скликання Стрижавської селищної ради № 42 від 16.05.2023 позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки площею 0,4000, кадастровий номер 0520655900:02:009:1499, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення. Вказане рішення прийнято у зв'язку із відсутністю в проекті землеустрою витягу із містобудівної документації із зазначенням функціональної зони території, в межах якої розташована земельна ділянка, та обмежень у використанні території для містобудівних потреб, не врахування рішення 22 сесії 8 скликання Стрижавської селищної ради від 17.09.2021 № 46 "Про внесення змін до рішення 20 сесії 8 скликання від 20.02.2021 № 86 "Про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту смт. Стрижавка".

Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, згідно із частиною першою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Частиною першою статті 117 Земельного кодексу України визначено, що передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

В силу частин шостої, сьомої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

За змістом ч. 9 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

У відповідності до статті 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розробляються у разі формування нових земельних ділянок із земель державної, комунальної власності (крім випадків формування земельних ділянок за іншою документацією із землеустрою) та у разі зміни цільового призначення земельних ділянок у випадках, визначених законом. Проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки також можуть передбачати поділ, об'єднання земельних ділянок, які перебувають у власності однієї особи.

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок може передбачати формування та/або зміну цільового призначення декількох земельних ділянок, за умови що розпорядником земельних ділянок буде один орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, або власником земельної ділянки приватної власності є одна особа.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки включає:

а) пояснювальну записку;

б) матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки);

в) розрахунок розміру втрат лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом);

г) розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом);

ґ) перелік обмежень у використанні земельної ділянки;

д) кадастровий план земельної ділянки.

Тобто, законодавцем передбачена певна процедура погодження та затвердження проекту землеустрою та встановлено вичерпні підстави для відмови у такому погодженні відповідної документації.

З матеріалів справи встановлено, що рішенням 62 сесії 8 скликання Стрижавської селищної ради № 42 від 16.05.2023 позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки площею 0,4000, кадастровий номер 0520655900:02:009:1499, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з таких підстав:

а) відсутність в проекті землеустрою витягу із містобудівної документації із зазначенням функціональної зони території, в межах якої розташована земельна ділянка та обмежень у використанні території для містобудівних потреб;

б) не врахування рішення 22 сесії 8 скликання Стрижавської селищної ради від 17.09.2021 року №46 «Про внесення змін до рішення 20 сесії Стрижавської селищної ради 8 скликання від 20 серпня 2021 року №86 «Про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту смт. Стрижавка.

Будь - яких інших підстав для відмови в оскаржуваному рішенні не зазначено.

Надавши оцінку наведеним підставам, виходячи з встановлених фактичних обставин справи, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про необгрунтованість вказаних відповідачем підстав та вірно зазначив, що відмовляючи позивачу в затвердженні проекту землеустрою з підстави відсутності в проекті землеустрою витягу із містобудівної документації із зазначенням функціональної зони території, в межах якої розташована земельна ділянка та обмежень у використанні території для містобудівних потреб відповідач не врахував, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 08 лютого 2022 р. по справі № 120/12935/21-а, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2022 р., визнано протиправним та нечинним рішення 46 сесії 7 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області №11 від 29.05.2019 про затвердження містобудівної документації "план зонування території смт. Стрижавка Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області" в частині віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 0520655900:02:009:1256 загальною площею 4,6164 га для іншого сільськогосподарського призначення до зони комерційного використання В-7.

Про дану обставину відповідачу на час прийняття оскаржуваного рішення було відомо, оскільки він був учасником справи № 120/12935/21-а, копії судових рішень першої та апеляційної інстанції містяться в проекті землеустрою, який позивач подавав на затвердження.

Водночас, підставою відмови у наданні дозволу на затвердження проекту землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації.

Відтак, невідповідність місця розташування об'єкта іншій містобудівній документації є однією із можливих підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою.

Разом з тим, слід зауважити, що статтею 50 Закону України "Про землеустрій" наявність містобудівної документації із зазначенням функціональної зони території, в межах якої розташована земельна ділянка, до переліку обов'язкових документів, які повинен містити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, не включено.

Отже, у позивача відсутній обов'язок надати в проекті землеустрою витяг із містобудівної документації із зазначенням функціональної зони території, в межах якої розташована земельна ділянка, оскільки рішення про затвердження такої містобудівної документації було визнано протиправним та нечинним рішенням суду, яке набрало законної сили, а надання вказаної документації до проекту землеустрою відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій" не є обов'язковим. При цьому, відповідачем в оскаржуваному рішенні не зазначено про ненадання позивачем іншої містобудівної документації із зазначенням функціональної зони території, в межах якої розташована земельна ділянка, а саме не конкретизовано, яку саме містобудівну документацію не надано позивачем.

Іншою підставою для відмови в затвердженні проекту землеустрою відповідач зазначив не врахування рішення 22 сесії 8 скликання Стрижавської селищної ради від 17.09.2021 року №46 «Про внесення змін до рішення 20 сесії Стрижавської селищної ради 8 скликання від 20 серпня 2021 року №86 «Про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту смт. Стрижавка.

Як свідчать матеріали справи, вказаним рішенням дійсно було внесено зміни до рішення 20 сесії 8 скликання Стрижавської селищної ради від 20 серпня 2021 року № 86 «Про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту смт. Стрижавка», а саме зменшено площу земельної ділянки з 0,4 га до 0,02 га. Проте зазначене рішення відповідача було визнано протиправним та скасовано рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2021 р. в справі №120/15443/21-а, яке набрало законної сили. При цьому про факт визнання протиправним та скасування судом рішення № 86 відповідачу було достовірно відомо, так як він був учасником справи № 120/15443/21-а.

Слід констатувати, що рішення 22 сесії 8 скликання Стрижавської селищної ради від 17.09.2021 року №46 ніяким чином не мало бути враховане під час прийняття рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою від 16.05.2023 № 42, яке є предметом оскарження в цій справі, відповідно, його неврахування ніяк не могло бути підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою.

Зважаючи на викладене, рішення 62 сесії 8 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області від 16.05.2023 р. № 42 "Про затвердження громадянину ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення на території АДРЕСА_1 та передачі у власність земельної ділянки", яким позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою, є необгрунтованим, протиправним та підлягає скасуванню.

Визначаючись із способом захисту порушеного права позивача суд враховує, що згідно з п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом (ч. 4 ст. 245 КАС України).

Слід зазначити, що відповідно до п. 3. ч. 2 ст. 2 КАС України, однією із вимог до рішення суб'єкта владних повноважень є його обґрунтованість

Обґрунтованість рішення суб'єкта владних повноважень полягає в дослідженні усіх обставин, що є істотними у процесі його прийняття, аналізі таких обставин та їх правової оцінки. Усі мотиви якими керується суб'єкт у процесі оцінки та аналізу обставин повинні бути чітко та повно відображені у рішенні. В такий спосіб зацікавленій особі створюються гарантії того, що навіть у випадку якщо рішення прийнято не на її користь, вона зможе оскаржити його, та обґрунтувати свою незгоду із одним чи декількома аргументами які чітко зазначені в рішенні.

Обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення порушених прав, захист законних інтересів і, у випадку задоволення судом його вимог, рішення повинно мати наслідком реальне відновлення тих прав, за захистом яких позивач звернувся до суду.

Беручи до уваги те, що прийняття відповідачем необгрунтованих рішень змушує позивача протягом тривалого часу відстоювати своє право на отримання у власність земельної ділянки в судовому порядку, з метою ефективного захисту порушеного права позивача необхідно задовольнити позовні вимоги шляхом зобов'язання Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,4000 га, кадастровий номер: 0520655900:02:009:149, у власність для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення на території АДРЕСА_1 .

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Мацький Є.М. Залімський І. Г.