ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 133/2423/23
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Кучерук І.М.
Суддя-доповідач - Шидловський В.Б.
21 листопада 2023 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Шидловського В.Б.
суддів: Курка О. П. Боровицького О. А. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 вересня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до НПУ департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Вінницькій області про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до НПУ департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Вінницькій про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення.
Ухвалою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12.09.2023 позовну заяву повернуто без розгляду.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду. В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції не враховано, що ним було надано довідку про проживання у м. Козятині.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ч.2 ст.312 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив скасувати постанову серії БАД №350882 від 08.06.2023 у справі про адміністративне правопорушення, винесену ОСОБА_2 , поліцейським НПУ департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Вінницькій області.
Ухвалою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 14.08.2023 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення встановлених недоліків заяви шляхом надання доказів зареєстрованого місця проживання (перебування, знаходження) позивача.
Копію вказаної ухвали позивачем отримано 28.08.2023, про що свідчить розписка про вручення копії ухвали.
01.09.2023 до суду першої інстанції надійшла заява на виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, до якої долучено довідку №1028 від 29.08.2023.
Приймаючи оскаржувану ухвалу, суд першої інстанції виходив з того, що зазначені в ухвалі суду від 14.08.2023 недоліки позивачем не усунено, оскільки не додано доказів зареєстрованого місця його проживання.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваної ухвали суду першої інстанції, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Статтею 55 Конституції України установлено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень.
Положеннями п.1 ч.1 ст.20 КАС України визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема, адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно із ч.1 ст.25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно із п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб).
Аналіз викладеного дає підстави для висновку, що спір у даній справі може бути підсудний двом судам: (1) місцевому загальному суду як адміністративному суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача та (2) місцевому загальному суду як адміністративному суду за місцезнаходженням відповідача. Вибір одного із цих двох судів віднесено до відання позивача, яке він реалізує шляхом подання позову до обраного суду.
Так, у позовній заяві ОСОБА_1 зазначено його адресу проживання - АДРЕСА_1 .
Однак доказів, що вказана адреса є зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи - позивача суду не надано.
Відтак, для підтвердження дотримання правил територіальної підсудності, що визначені статтею 25 КАС України, позивачу запропоновано судом першої інстанції надати докази зареєстрованого місця проживання (перебування, знаходження) за адресою: АДРЕСА_1 .
Колегія суддів зазначає, що механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), а також встановлення форми необхідних для цього документів визначено Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 №265 (надалі - Порядок №265), що набув чинності з 14.03.2022.
Декларування/реєстрація місця проживання (перебування), зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), зміна місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування) особи здійснюється органом реєстрації, на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради.
Відповідно до п.45 Порядку посадова особа органу реєстрації в день звернення особи або її законного представника (представника) чи в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг або представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або даних від органу соціального захисту населення:
приймає рішення про реєстрацію місця проживання (перебування) або про відмову у реєстрації місця проживання (перебування) особи;
вносить відомості про реєстрацію місця проживання (перебування) до реєстру територіальної громади відповідно до Порядку створення, ведення та адміністрування реєстрів територіальних громад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265;
формує інформацію про реєстрацію місця проживання (перебування) особи для її передачі до відомчої інформаційної системи ДМС з подальшою передачею інформації до Єдиного державного демографічного реєстру відповідно до Порядку електронної інформаційної взаємодії між інформаційно-комунікаційними системами та передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265;
за зверненням особи, що декларує/реєструє/знімає задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування), або її законного представника (представника) видає витяг з реєстру територіальної громади.
Отже, належним доказом підтвердження факту реєстрації місця проживання є витяг з реєстру територіальної громади.
Разом з тим, позивачем подано до суду першої інстанції довідку №1028 від 29.08.2023, в якій зазначено, що ОСОБА_1 проживає без реєстрації за адресою АДРЕСА_2 . Підстави видачі зазначеної довідки не вказано.
Таким чином, недоліки, зазначені в ухвалі суду від 14.08.2023, позивачем не усунено, оскільки відомості про зареєстроване місце проживання не надано, поданий позивачем доказ не підтверджує факту зареєстрованого місця проживання (перебування, знаходження) позивача за адресою: АДРЕСА_2 , а тому судом першої інстанції обґрунтовано застосовано наслідки, передбачені п.1 ч.4 ст.169 КАС України.
За таких обставин, колегія суддів дійшла до висновку, що ухвала суду першої інстанції про повернення позовної заяви є обґрунтованою, тому відсутні підстави для її скасування та направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 вересня 2023 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Шидловський В.Б.
Судді Курко О. П. Боровицький О. А.