Постанова від 16.11.2023 по справі 160/11808/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2023 року м. Дніпросправа № 160/11808/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,

за участю секретаря судового засідання Поспєлової А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 липня 2023 року

у справі №160/11808/23

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сталь Україна"

до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

29 травня 2023 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Сталь Україна" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в якому просило визнати протиправним та скасувати:

- Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17 березня 2023 року №8447983/43822336, яким відмовлено позивачу в реєстрації податкової накладної №1 від 31 січня 2023 року.

- Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17 березня 2023 року ф, № 8447981/43822336, яким відмовлено Позивачу в реєстрації податкової накладної №2 від 31 січня 2023 року.

- Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17 березня 2023 року 4- № 8447982/43822336, яким відмовлено Позивачу в реєстрації податкової накладної №3 від 31 січня 2023 року

- Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 1, № 2, № 3 від 31 січня 2023 датою їх подання на реєстрацію.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що на виконання вимог ст. 201 Податкового кодексу України позивачем складено податкові накладні № 1, № 2, № 3 та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Згідно квитанцій вказані податкові накладні збережені, реєстрація зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України. Обсяг постачання товару/послуги 33.12.23 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Товариством з обмеженою відповідальністю "СТАЛЬ УКРАЇНА" направлено податковому органу пояснення та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування реєстрацію яких зупинено. Проте, 17.03.2023 року комісія регіонального рівня, а саме комісія Головного управління ДПС у Дніпропетровській області прийняла Рішення № 8447983/43822336, №8447981/43822336, № 8447982/43822336 про відмову у реєстрації податкових накладних № 1, № 2, № 3 з причини не надання платником податків копії документів. Зазначені рішення позивач вважає необґрунтованими та такими, що порушують норми податкового законодавства, права та охоронювані законом інтереси позивача, є протиправними та підлягають скасуванню.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 липня 2023 р. у справі № 160/11808/23 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сталь Україна" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд зазначив, що в оскаржуваних рішеннях податковим органом не обґрунтовано чому подані позивачем документи не є достатніми для прийняття комісією ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. При цьому, суд зауважив, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції.

Отже, суд дійшов висновку, що оскаржені рішення комісії ГУДПС у Дніпропетровській області не відповідають вимогам та принципам управлінської діяльності, закріпленим у ч. 2 ст. 2 КАС України, позаяк прийняті необґрунтовано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно, всупереч повноваженням відповідача та вимогам законодавства. При прийнятті рішення Комісія ГУ ДПС у Дніпропетровській області виявила надмірний формалізм, відступивши від оцінки самої суті господарської операції, у зв'язку із чим, оскаржене рішення підлягає скасуванню.

Не погодившись з рішенням суду, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 липня 2023 року у справі №160/11808/23, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані з посиланням на те, що спірні рішення прийняті податковим органом в межах повноважень, за наявності підстав визначених законом.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, та зазначає:

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, 17 березня 2022 року між ТОВ «Сталь Україна», як виконавцем, та ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» (надалі -«Замовник»), як замовником, укладено Договір № 384, предметом якого є надання Позивачем послуги з комерційного огляду вагонів, оформлення перевізних та облікових документів, здійснення прийомоздавальних операцій, що здійснюється прийомоздавальниками вантажу та багажу згідно Технічного завдання Замовника (далі - послуги), а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити надані послуги.

Також, між ТОВ «СТАЛЬ УКРАЇНА», як виконавцем, та ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» (надалі -«Замовник»), як замовником, укладено Договір № 383 від 17 березня 2022 року, предметом якого є надання Позивачем послуги з технічного обслуговування та огляду вагонів, що здійснюються оглядачами вагонів згідно Технічного завдання Замовника (далі - послуги), а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити надані послуги. Виконавець надає послуги по даному Договору з використанням програмного забезпечення Замовника та комп'ютерного обладнання Замовника, що включає в домен Замовника та знаходяться під управління Замовника.

Відповідно до розділу 5 пункту 5.1. Договору оплата Замовником наданих Виконавцем послуг проводиться на підставі актів приймання наданих послуг, підписаних у двосторонньому порядку, оригіналів рахунків, доданих до них, та податкових накладних, шляхом перерахування відповідних сум на розрахунковий рахунок Виконавця.

Позивачем подані на реєстрацію в ЄРПН наступні податкові накладні:

За договором № 384:

- 08 лютого 2023 року позивачем подано на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну № 1 складену 31 січня 2023 року по операції з послуг комерційного огляду вагонів, оформлення перевізних та облікових документів, здійснення прийомоздавальних операцій, що здійснюється прийомоздавальниками вантажу та багажу на станціях транспортного департаменту ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» в період з 01.01.2023 року по 31.01.2023 року (включно), Акт № 01/01-384 за січень 2023 року на загальну суму з урахуванням ПДВ 1 874 109,00 грн. (сума ПДВ 312 351,50 грн.

За наслідками обробки даної податкової накладної позивачу надіслано квитанцію від 08 лютого 2023 року відповідно до якої податкову накладну прийнято але її реєстрацію зупинено. Причиною для зупинки є «Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/ послуг 33.12.23, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Вказаною квитанцією позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

- 08 лютого 2023 року позивачем подано на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну № 2 складену 31 січня 2023 року по операції з послуг комерційного огляду вагонів, оформлення перевізних та облікових документів, здійснення прийомоздавальних операцій, що здійснюється прийомоздавальниками вантажу та багажу на станціях транспортного департаменту ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» в період з 01.01.2023 року по 31.01.2023 року (включно), Акт № 02/01-384 за січень 2023 року на загальну суму з урахуванням ПДВ 483 476,28 грн. (сума ПДВ 80 579,38 грн.).

За наслідками обробки даної податкової накладної позивачу надіслано квитанцію від 08 лютого 2023 року відповідно до якої податкову накладну прийнято але її реєстрацію зупинено. Причиною для зупинки є «Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 33.12.23, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Вказаною квитанцією позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

На виконання вимог, викладених у квитанціях з метою підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних 15 березня 2023 року Позивачем на адресу Відповідача №1 було направлено в електронній формі Повідомлення № 2 щодо подачі Пояснень вих. №15/03-2 про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/ РК, реєстрація яких зупинена з доданням наступних документів: Договори № 384 від 17.03.2020р. на виконання підрядних робіт на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», № 383 від 17.03.2020р. на виконання підрядних робіт на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»; Акти № 01/01-384 та № 02/01-384 за січень 2023 року.; Договір оренди приміщення від 02.01.2023р. № 02/01-23/СУ-1; Інформацію про розрахунки з покупцями та замовниками за виконані роботи та послуги по ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» за січень 2023 року відображається в ОСВ по pax. 361; ОСВ по рах. 10, 11; Дозвільні документи та технічні можливості виконання робіт, зокрема, ДЕКЛАРАЦІЯ відповідності вимогам охорони праці Держпраці від 31.12.2020р. № 301057-088371-123-06-2020, ДЕКЛАРАЦІЯ відповідності вимогам охорони праці Держпраці від 31.12.2020р. № 301057-088367-123-06-2020, ДЕКЛАРАЦІЯ відповідності вимогам охорони праці Держпраці від 07.07.2022р. № 301051-009642-123-06-2022, Дозвіл Держпраці № 0747.20.12 від 29.12.2020р., Дозвіл Держпраці № 0993.21.12 від 29.12.2021р.; Штатний розпис ТОВ «СТАЛЬ УКРАЇНА», яким підтверджено штат 184 працівників відповідних спеціальностей.

Позивач отримав Рішення від 17 березня 2023 року № 8447983/43822336 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 31 січня 2023 року та № 8447981/43822336 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 31 січня 2023 року.

За Договором № 383 від 17 березня 2022 року:

- 08 лютого 2023 року позивачем подано на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну № 3 складену 31 січня 2023 року по операції з виконання робіт з технічного обслуговування та огляду вагонів оглядачами вагонів на станціях транспортного департаменту ПАТ "АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ", в період з 01.01.2023 р. по 31.01.2023 року, (включно), Акт № 01/01-383 за січень 2023р. на загальну суму з урахуванням ПДВ 2 537 561,02 грн. (сума ПДВ 422 926,84 грн.)

За наслідками обробки даної податкової накладної позивачу надіслано квитанцію від 08 лютого 2023 року, відповідно до якої податкову накладну прийнято але її реєстрацію зупинено. Причиною для зупинки є «Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 33.12.23, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Вказаною квитанцією позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

На виконання вимог, викладених в квитанції з метою підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній 15 березня 2023 року позивачем на адресу Відповідача 1 направлено в електронній формі Повідомлення №1 щодо подачі Пояснень вих. №15/03-1 про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинена, з доданням наступних документів:Договори № 384 від 17.03.2020р. на виконання підрядних робіт на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», № 383 від 17.03.2020р. на виконання підрядних робіт на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»; Акт № 01/01-383 за січень 2023 року.; Договір оренди приміщення від 02.01.2023р. № 02/01-23/СУ-1; Інформацію про розрахунки з покупцями та замовниками за виконані роботи та послуги по ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» за січень 2023 року відображається в ОСВ по pax. 361; ОСВ по рах. 10, 11; Дозвільні документи та технічні можливості виконання робіт, зокрема, ДЕКЛАРАЦІЯ відповідності вимогам охорони праці Держпраці від 31.12.2020р. № 301057-088371-123-06-2020, ДЕКЛАРАЦІЯ відповідності вимогам охорони праці Держпраці від 31.12.2020р. № 301057-088367-123-06-2020, ДЕКЛАРАЦІЯ відповідності вимогам охорони праці Держпраці від 07.07.2022р. № 301051-009642- 123-06-2022, Дозвіл Держпраці № 0747.20.12 від 29.12.2020р., Дозвіл Держпраці № 0993.21.12 від 29.12.2021р.; Штатний розпис ТОВ «СТАЛЬ УКРАЇНА», яким підтверджено штат 184 працівників відповідних спеціальностей.

Позивач отримав Рішення від 17 березня 2023 року № 8447982/43822336 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 31 січня 2023 року.

Не погодившись зі спірними рішеннями, позивач звернувся до суду.

Дослідивши обставини по справ, колегія суддів вважає за можливе погодитись з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Відповідно до приписів пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок).

Підпунктом 2 пункту 3 Порядку встановлено, що податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності такій ознаці безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі ознаки безумовної реєстрації): обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку.

Приписами пунктів 5 та 7 Порядку передбачено, що податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Отже, як правильно зазначив суд першої інстанції, обов'язковою умовою зупинення реєстрації податкової накладної є встановлення критерію ризикованості здійснення операцій.

У свою чергу, постановою КМУ від 11 грудня 2019 року №1165 Критерії ризиковості здійснення операцій (далі Критерії).

Відповідно до пункту 1 Критеріїв одним з критеріїв ризиковості здійснення операцій є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Як зазначено вище, підставою для зупинення реєстрації податкової накладної контролюючим органом визначено п.1 Критеріїв ризиковості та запропонував позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, визначеної в податковій накладній.

З приводу зупинення реєстрації податкової накладної слід звернув увагу на те, що зупиняючи реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не визначив того, які саме документи слід надати платнику для реєстрації ПН.

У свою чергу, вживання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв ризиковості здійснення операцій чи Критерію ризиковості платника податку, при цьому не зазначення такого критерію(їв) ризиковості платника податку та/або критерію(їв) ризиковості здійснення операцій, та без зазначення переліку документів, які пропонується надати контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.

Встановлені обставини справи також свідчать про те, що позивачем на адресу контролюючого органу направлялося повідомлення, із наданням пояснень та копій первинних документів по господарській операції, і вказане повідомлення було отримано відповідачем. До вказаного повідомлення було долучено Таблиця даних платника податку на додану вартість, в якій зазначено код УКТЗЕД/ДКПП товару, що поставлявся у спірному випадку (33.12.23).

На час прийняття рішень про відмову у реєстрації податкових накладних діяв Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520 (зареєстрований в Мінюсті України 13.12.2019р. за №1245/34216).

Відповідно до п.2, 3, 4-7, 11 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу .

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності ( УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", «Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначена Порядком №520 (додаток до вказаного Порядку).

Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано повинні бути конкретно вказані.

В оскаржуваних рішеннях зазначено твердження: «ненадання платником копій документів». В графі «Додаткова інформація» зазначено: не надано первинні документи на придбання спецодягу, індивідуальних засобів захисту, тимчасові перепустки робітників, які виконували роботи, наявні ознаки ризикових операцій».

З приводу таких мотивів прийняття оскаржуваного рішення, слід зазначити те, що саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкових накладних, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкових накладних з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку. А у спірному випадку позивачем надано, що не заперечувалось відповідачем, копії первинних документів, які документально підтверджували факт здійснення господарських операцій, інформацію про які зазначено в податкових накладних.

В даному випадку, відповідачем недоліків щодо поданих позивачем документів не встановлено та не вказано у відповідному рішенні. У спірному рішенні взагалі відсутня інформація про дослідження контролюючим органом наданих позивачем документів, які підтверджували фактичне здійснення господарської операції, інформація про яку відображена в податковій накладній.

При цьому, суд враховує і те, що контролюючий орган, зупиняючи реєстрацію податкової накладної, не пропонував позивачу надати документи, які необхідні для вирішення питання щодо реєстрації податкових накладних, а самі підстави для зупинення реєстрації податкової накладної взагалі не стосувалися не надання платником податку копій документів.

В той же час, з огляду на підстави зупинення реєстрації податкових накладних, позивачем контролюючому органу було надано Таблицю даних платника податку на додану вартість, в якій зазначено код УКТЗЕД/ДКПП товару, що поставлявся у спірному випадку, що підтверджується Квитанцією №2.

Але, контролюючим органом відмовлено в реєстрації податкових накладених вже з інших підстав, які не стосувалися підстав зупинення реєстрації податкових накладених.

Отже наведене свідчить про необґрунтованість оскаржуваних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

З огляду на викладене, враховуючи встановлені обставини справи, які свідчать про необґрунтованість підстав рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо протиправності рішень Комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області про відмову в реєстрації податкових накладних.

Дійшовши обґрунтованого висновку про неправомірність рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, суд першої інстанції правильно виходив з того, що належним способом захисту порушеного права платника податку є зобов'язання відповідача зареєструвати в ЄРПН подану податкову накладну, оскільки це є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений і такий спосіб захисту права не можливо визнати втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки ним такі повноваження були самостійно реалізовані шляхом прийняття оскаржуваних рішень, які були предметом судового контролю у межах цієї справи.

Ураховуючи викладене, суд апеляційної інстанції приходить висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з дотримання норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстав для задоволення апеляційної скарги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області не існує.

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 липня 2023 року у справі №160/11808/23 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки передбачені ст.ст.328,329 КАС України.

Головуючий - суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко