Україна
Донецький окружний адміністративний суд
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2023 року Справа№200/5120/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
15 вересня 2023 року до Донецького окружного адміністративного суду, через систему Електронний суд, надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, який подано адвокатом Кузнєцовим Олександром Сергійовичем, з вимогами:
- визнати протиправними (неправомірними) рішення Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо вилучення майна у ОСОБА_1 відповідно до протоколу огляду та вилучення від 19.06.2023 року;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області повернути ОСОБА_2 вилучене відповідно до протоколу огляду та вилучення від 19.06.2023 майно.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач придбав у м. Дніпро алкогольну продукцію з метою особистого споживання, проте під час повернення до місця свого проживання, автомобіль позивача було зупинено в м. Покровську працівниками Покровського РУП ГУНП в Донецькій області, та під час огляду транспортного засобу працівниками поліції оглянуто та вилучено алкогольну продукцію. На звернення із клопотанням про повернення вилученого майна відповідач відмовив, що позивач вважає протиправною бездіяльністю яка виражається у незаконному утриманні майна позивача без достатніх правових підстав
Відповідач позов не визнав надав відзив на адміністративний позов, за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач вказав, що на час виникнення спірних правовідносин в Україні триває воєнний стан, а також діє заборона на в'їзд та переміщення територією Донецької області транспортних засобів, які здійснюють перевезення (з метою реалізації) алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів, та дезінфекційних засобів), заборона на реалізацію яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування.
Проте, позивач, який є фізичною особою-підприємцем за видом діяльності 47.81 «Роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами», умисно та з метою подальшого збуту ввіз на територію Донецької області понад вісім тон алкогольних напоїв, але приховав даний факт від суду. Окрім того, позивачу достеменно відомо про заборону ввезення на територію Донецької області алкогольних напоїв, але в супереч цьому він ввіз велику кількість забороненої продукції. Відповідач наголосив, що під час вилучення позивач щодо цього не заперечував, на лінію «102» на дії працівників не скаржився, як і не скаржився на те, що у останнього вилучили алкогольні напої, що свідчить про те, що, він розумів наслідки своїх дій та про обізнаність щодо заборони ввезення алкогольних напоїв на територію Донецької області.
Відповідач вважає помилковими посилання позивача на норми Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», оскільки примусове відчуження майна - позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості. У свою чергу, понад 8 тон алкогольних напоїв не перейшли у власність держави, а були вилучені у зв'язку із забороною продажу та ввезення алкогольних напоїв на територію Донецької області. Відповідач наголосив, що після закінчення воєнного стану в Україні та надання дозволу на торгівлю і ввезення спиртних напоїв на територію Донецької області позивачу буде повернуто вилучені алкогольні напої у повному обсязі.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано у відповідачів докази по справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином Азербайджану, має право на постійне проживання в Україні, що підтверджується копією посвідки на постійне проживання № НОМЕР_1 від 19 березня 2021 року.
Відповідач Головне управління Національної поліції (ідентифікаційний код 40109058) є органом державної влади, зареєстроване як юридична особа 7 листопада 2015 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис. В структуру ГУНП в Донецькій області входить Покровське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області без статусу юридичної особи.
Згідно з рапортом старшого інспектора чергового Покровського РУП ГУНП в Донецькій області, 19 червня 2023 року о 17:14 надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 19 червня 2023 року о 17:12 за адресою: м. Покровськ, вул. Торгівельна, б. 91 у транспортному засобі МАN номерний знак НОМЕР_2 перебувають пляшки з алкоголем.
Відповідно до копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, власником транспортного засобу МАN номерний знак НОМЕР_2 є позивач, ОСОБА_3 .
19 червня 2023 року поліцейськими відділу поліції Покровського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області було оглянуто транспортний засіб MAN номерний знак НОМЕР_2 .
Так, відповідно до протоколу огляду та вилучення, на ділянці місцевості міста Покровська, вул. Добровольська 1, де розташований автомобіль MAN номерний знак НОМЕР_2 , біля якого на підлозі розташовані алкогольні напої, які добровільно видає гр. ОСОБА_3 , а саме: пиво «Львівське» 2,35- 768 пляшок; пиво «Туборг» 0,5 - 6216 банок, пиво «Львівське світле» 0,5 - 7392 банки. Перераховане пиво цим протоколом вилучається.
Протокол огляду та вилучення від 19 червня 2023 року ОСОБА_3 підписав без зауважень.
В поясненнях, наданих працівникам поліції, ОСОБА_3 повідомив, що 19 червня 2023 року біля 08.00 год. він перебував у місті Дніпрі, біля бази «Байкал», де придбав алкоголь, а саме: пиво, горілку, воду. Після чого все загрузили у його автомобіль та він поїхав додому, до міста Покровська. За алкоголь заплатив 590 000 грн. Біля 16.30, він приїхав до міста Покровськ, на вулицю Торгівельну, на стоянку, де до нього підійшли працівники поліції та запитали, що знаходиться у автомобілі, на що він відповів що алкоголь. Після чого у нього було вилучено алкоголь. Про заборону перевезення та ввезення на територію Донецької області йому відомо. Записано вірно.
Згідно з листом слідчого управління ГУНП в Донецькій області від 26 вересня 2023 року, за ч. 1 ст. 204 КК України відкрито кримінальне провадження від 19 червня 2023 року № 120230050000000376 за фактом виявлення на території м. Покровськ автомобіля MAN 18.390, держномер НОМЕР_2 , завантаженого фальсифікованими алкогольними напоями (з марками та без марок акцизного збору), водій якого здійснював їх перевезення з метою збуту.
На звернення адвоката позивача від 24 липня 2023 року щодо повернення вилученої продукції, Покровське РУП ГУНП в Донецькій області листом від 1 серпня 2023 року повідомило про те, що питання повернення вилученого майна може бути розглянуто після закінчення дії воєнного стану або скасування заборони ввезення та транспортування алкогольних напоїв на території Донецької області.
Вважаючи протиправними дії суб'єкта владних повноважень в частині вилучення речей, їх подальшого незаконного утримання, та незаконної відмови у поверненні, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 2 липня 2015 року № 580-VIII " Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII).
Статтею 1 Закону України “Про Національну поліцію” встановлено, що Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону №580-VIII у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 8 Закону України “Про Національну поліцію” встановлено, що поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Поліцейському заборонено виконувати злочинні чи явно незаконні розпорядження та накази. Накази, розпорядження та доручення вищих органів, керівників, посадових та службових осіб, службова, політична, економічна або інша доцільність не можуть бути підставою для порушення поліцейським Конституції та законів України. Під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Відповідно до ч. 4 ст. 37 Закону України “Про Національну поліцію” поліцейський може тимчасово обмежити фактичне володіння річчю або пересування транспортного засобу для запобігання небезпеці, якщо є достатні підстави вважати, що річ або транспортний засіб можуть бути використані особою з метою посягання на своє життя і здоров'я або на життя чи здоров'я іншої людини, або пошкодження чужої речі. На вимогу особи поліцейський зобов'язаний повідомити про причини застосування ним відповідних заходів.
Обмеження фактичного володіння річчю здійснюється на підставах та в порядку, визначених Кримінальним процесуальним кодексом України та Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Стаття 41 Конституції України визначає ключові засади права власності. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Отже, Конституція України визначає обставини позбавлення права власності, визначаючи, що це можливо виключно на підставі закону, як нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” від 12 травня 2015 року № 389-VIII (далі - Закон № 389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до ч. 2 ст.3 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” військове командування, в межах повноважень, визначених цим Законом та Указом Президента України про введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженим Верховною Радою України, видає обов'язкові до виконання накази і директиви з питань забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Згідно з ст. 8 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану.
Також дана норма визначає право військового командування примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об'єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку та видавати про це відповідні документи встановленого зразка.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 8 ст. 8 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” військове командування може забороняти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Відповідно до пункту 31 частини 11 статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні” (далі - Указ № 64/2022).
Згідно з п. 1 Указу № 64/2022 з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан строком на 30 діб, який в подальшому був подовжений та діє по теперішній час.
25 березня 2022 року начальник штабу - перший заступник командувача Об'єднаних сил видав розпорядження № 62 “Про заборону торгівлі на території Донецької та Луганської областей алкогольними напоями та речовинами, виготовленими на спиртовій основі”.
Згідно з п. 1 цього розпорядження з 25 березня 2022 року на території Донецької та Луганської областей на період дії правового режиму воєнного стану була заборонена торгівля алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Відповідно до розпорядження начальника штабу першого командувача об'єднаних сил Міністерства оборони України від 17 травня 2022 року № Р-386 “Про внесення змін до розпорядження начальника штабу першого командувача об'єднаних сил Міністерства оборони України від 25 березня 2022 року № 62” пункт 1 розпорядження начальника штабу - першого командувача об'єднаних сил Міністерства оборони України від 25 березня 2022 року № 62 “Про заборону торгівлі на території Донецької та Луганської областей на період дії воєнного стану торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі” викладено в наступній редакції: Заборонити на території Донецької та Луганської областей на період дії воєнного стану ввезення та торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (окрім речовин медичного призначення).
9 липня 2022 року командувач оперативно-стратегічного угруповання військ “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” видав наказ № 16од “Про заборону торгівлі на території Донецької області алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі”.
Згідно з цим наказом з метою забезпечення громадської безпеки і порядку з 11 липня 2022 року на території Донецької області на період дії правового режиму воєнного стану заборонена торгівля алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів та дезінфекційних засобів).
Розпорядження начальника штабу - першого заступника командувача об'єднаних сил видав розпорядження від 25 березня 2022 року № 62 “Про заборону торгівлі на території Донецької та Луганської областей алкогольними напоями та речовинами, виготовленими на спиртовій основі” визнано таким, що втратило чинність.
9 серпня 2022 року командувач оперативно-стратегічного угруповання військ “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” видав наказ № 50од “Про встановлення на території Донецької області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів” (далі - наказ від 9 серпня 2022 року № 50од).
Наказ від 9 серпня 2022 року № 50од виданий відповідно до ст. 3 Указу № 64/2022, ст. 3, п. 6 ч. 1 ст. 8 Закону № 389, Порядку встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року № 1455 (далі - Порядок № 1455), з метою встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів на території Донецької області.
Пунктом 1 наказу від 9 серпня 2022 року № 50од з 11 серпня 2022 року встановлений особливий режим в'їзду і виїзду, а також руху транспортних засобів на території Донецької області на період дії воєнного стану.
Згідно з пп. 2 п. 2 наказу від 9 серпня 2022 року № 50од з 11 серпня 2022 року заборонено в'їзд та переміщення територією Донецької області транспортних засобів, які здійснюють перевезення (з метою реалізації) алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів, та дезінфекційних засобів), заборона на реалізацію яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування.
Відповідно до п. 3 наказу від 9 серпня 2022 року № 50од начальнику Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку, відповідно до призначення та специфіки діяльності, старшому оперативної групи оперативно-стратегічного угруповання військ “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” з питань застосування Національної поліції України у межах відповідальності спільно з начальником Донецької обласної військової адміністрації доручено: 1. забезпечити розробку проектів відповідних наказів та інструкцій з питань запровадження особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів; 2. визначити блокпости, через які суб'єкти господарювання здійснюють переміщення вантажів (товарів) транспортними засобами на територію/з території Донецької області; 3. забезпечити здійснення заходів з контролю виїзду/виїзду на блокпостах та поза межами блокпостів; 4. вжити заходів щодо здійснення на період дії воєнного стану на блокпостах перевірки осіб, транспортних засобів, багажу та вантажів, а також контролю за пересуванням громадян, іноземців та осіб без громадянства, переміщення вантажів суб'єктами господарювання через блокпости відповідно до вимог законодавства на території Донецької області; 5. організувати заходи щодо контролю за виконанням п. 1 цього наказу та ввести патрулювання в районах відповідальності.
Згідно з п. 5 наказу від 9 серпня 2022 року № 50од Донецькій обласній державній адміністрації (військовій адміністрації) разом з органами місцевого самоврядування, райдержадміністраціями, районними військовими адміністраціями, військовими адміністраціями населених пунктів доручено забезпечити доведення в установленому порядку цього наказу до відома підприємств, установ, організацій та населення.
Відповідно до п. 6 наказу від 9 серпня 2022 року № 50од визнано таким, що втратило чинність розпорядження начальника штабу - першого заступника командувача угруповання об'єднаних сил від 15 березня 2022 року № 62 (зі змінами).
При цьому, 10 серпня 2022 року на офіційному вебсайті Донецької обласної військової адміністрації (https://dn.gov.ua/news/z-11-serpnya-na-donechchini-pochinaye-diyati-osoblivij-rezhim-vyizdu-viyizdu-ta-ruhu-transportnih-zasobiv) оприлюднена інформація такого змісту:
“З 11 серпня на Донеччині починає діяти особливий режим в'їзду, виїзду та руху транспортних засобів.
Особливий режим передбачатиме дві голові умови:
- заборонено бездозвільне вивезення з Донеччини спеціальної техніки, яка може бути використана для потреб оборони (екскаваторів, тягачів, тралів тощо);
- триває заборона на в'їзд та переміщення по Донецькій області транспорту, що перевозить з метою реалізації алкогольні напої та речовини на спиртовій основі (крім ліків та дезінфекційних засобів).
Відповідній Наказ видав командувач оперативно-стратегічного угруповання військ “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” генерал-полковник ОСОБА_4 .
Це крок, спрямований на посилення наших оборонних спроможностей. Особливий режим встановлений на період дії воєнного стану, відповідно до законодавства, зазначив начальник обласної військової адміністрації Павло Кириленко”.
При цьому суд зауважує, що на сайті Донецької обласної військової адміністрації були оприлюднені повідомлення про аналогічні обмеження, які запроваджувалися раніше.
Зокрема, 11 липня 2022 року оприлюднене повідомлення про те, що з 11 липня у Донецькій області заборонена торгівля алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (https://dn.gov.ua/news/z-11-lipnya-u-doneckij-oblasti-zaboronena-torgivlya-alkogolnimi-napoyami-ta-rechovinami-viroblenimi-na-spirtovij-osnovi; 18 травня 2022 року - про те, що на територію Донеччини заборонено ввезення алкогольних напоїв з метою реалізації та торгівлі (https://dn.gov.ua/news/na-teritoriyu-donechchini-zaboroneno-vvezennya-alkogolnih-napoyiv-z-metoyu-realizaciyi-ta-torgivli) та інші.
Аналогічні повідомлення публікувалися на офіційних сайтах районних (міських) військових адміністрацій та органів місцевого самоврядування Донецької області.
Отже, на час виникнення спірних правовідносин в Україні тривав воєнний стан, а також діяла заборона на в'їзд та переміщення територією Донецької області транспортних засобів, які здійснюють перевезення (з метою реалізації) алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів, та дезінфекційних засобів), заборона на реалізацію яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування.
11 серпня 2022 року начальник Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку - комендант Донецької області видав наказ № 28 “Про затвердження Порядку введення на території Донецької області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів” (далі - наказ від 11 серпня 2022 року № 28).
Наказ від 11 серпня 2022 року № 28 виданий відповідно до ст. 3 Указу № 64/2022 (зі змінами), ст. 3, п. 6 ч. 1 ст. 8 Закону № 389, Порядку № 1455 та на виконання наказу від 9 серпня 2022 року № 50од.
Згідно з п. 2 наказу від 11 серпня 2022 року № 28 ГУНП в Донецькій області, командирам військових частин та інших військових формувань, утворених відповідно до чинного законодавства, особовий склад яких задіяний до несення служби на блокпостах, доручено: 1. забезпечити у межах повноважень організацію та виконання Порядку введення на території Донецької області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів; 2. довести до підпорядкованих підрозділів вимоги Порядку введення на території Донецької області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів; 3. виконання завдання щодо організації взаємодії з питань введення особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів в районах відповідальності підпорядкованим підрозділам.
Відповідно до п. 1 Порядку введення на території Донецької області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів, затвердженого наказом начальника Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку - комендант Донецької області від 11 серпня 2022 року № 28, (далі - Порядок № 28), цей Порядок визначає систему проїзду транспортних засобів (спеціальної техніки) в умовах воєнного стану та комендантської години через блокпости, пости пропуску, пости комендантської служби та наряди полії (надалі - блокпости).
Згідно з п. 2 Порядку № 28 для перевірки транспортних засобів (спеціальної техніки), а також блокування дороги та припинення її подальшого використання транспортними засобами обладнуються блокпости.
До складу блокпосту можуть входити службові особи військових формувань та правоохоронних органів, які відповідно до чинного законодавства залучені до здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Пунктом 4 Порядку № 28 визначено, що службові особи, які виконують обов'язки на блокпосту, здійснюють: перевірку документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи; перевірку відповідності перепустки визначеному зразку; перевірку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу (документів на транспортний засіб, документів на вантаж, тощо); проведення огляду транспортного засобу та вантажу (товару) щодо відповідності документів на вантаж (товар) у разі необхідності.
Згідно з п. 5 Порядку № 28 у разі невідповідності зазначених вимог, виявлення фактів ввезення на територію області алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів та дезінфекційних засобів) з метою реалізації, заборона на реалізацію та переміщення яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування, службові особи блокпосту здійснюють тимчасове обмеження (заборону) руху транспортних засобів і осіб та їх передачу уповноваженим представникам правоохоронних органів.
Відповідно до п. 6 Порядку № 28 працівники поліції здійснюють вилучення алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів та дезінфекційних засобів), заборона на реалізацію яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування, відповідно до вимог чинного законодавства.
Як встановлено судом, працівники поліції, за повідомленням на лінію 102, провели огляд транспортного засобу позивача у м. Покровську Донецької області, в якому знаходилися алкогольні напої, що належать позивачеві, тобто в порушення вищенаведених приписів ОСОБА_1 ввіз на територію Донецької області алкогольні вироби у великій кількості, що не можна вважати “для особистих потреб/вживання”.
Так, представник позивача в клопотання від 2 жовтня 2023 року зазначає, що позивач не є фізичною особою-підприємцям, разом з тим, відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань Абдуллаєв Іззет є фізичною особою-підприємством, основний вид діяльності: 47.81 «Роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами».
Таким чином, суд зазначає, що ввезення позивачем алкогольної продукції у визначеному в акті об'ємі не може вважатися «для особистого вживання».
Крім того, суд зазначає, що оскільки інформація про заборону на в'їзд та переміщення по Донецькій області транспорту, що перевозить з метою реалізації алкогольні напої та речовини на спиртовій основі (крім ліків та дезінфекційних засобів), доведена до відома населення шляхом її поширення в засобах масової інформації, на сторінках органах державної влади (органів місцевого самоврядування) в мережі Інтернет, в соціальних мережах тощо, позивач повинен був знати про існування відповідної заборони.
Суд звертає увагу на те, що в поясненнях, наданих працівникам поліції, Абдулаєв Іззет саморуч написав про обізнаність щодо заборони у ввезені з метою реалізації алкогольних напоїв.
Таким чином, зважаючи на кількість вилучених у позивача алкогольних напоїв, суд погоджується з доводом відповідача про те, що позивач ввозив їх на територію Донецької області з метою подальшого збуту (реалізації).
У спірних правовідносинах судом не встановлено факту примусового відчуження майна, що полягає у позбавленні власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості, що виключає можливість застосування до спірних правовідносин норм Закону України від 17 травня 2012 року № 4765-VІ “Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану”.
При цьому суд погоджується з твердженнями відповідача про те, що в силу положень ст. ст. 3, 8 Закону № 389 в умовах правового режиму воєнного стану військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати певні заходи правового режиму воєнного стану в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, а відповідно до положень ст. 17 Закону № 389 органи Національної поліції зобов'язані сприяти діяльності військового командування та військових адміністрацій у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану на відповідній території, а згідно з ч. 4 ст. 8 Закону № 580 під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону № 389.
Таким чином, у спірних правовідносинах поліцейські діяли відповідно до Закону України “Про правовий режим воєнного стану” та Закону України “Про Національну поліцію” і забезпечували виконання завдань, покладених на них наказом військового командування від 9 серпня 2022 року № 50од, відповідно до Порядку № 28.
Стаття 8 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” та виданий на її підставі наказ від 9 серпня 2022 року № 50од передбачають певні обмеження конституційних прав і свобод громадян, зокрема щодо свободи пересування та права власності.
Ці права і свободи не включені в перелік конституційних прав і свобод, які в силу положень ст. 64 Конституції України не можуть бути обмежені в умовах воєнного стану.
Обмеження конституційних прав і свобод, передбачені наказом від 9 серпня 2022 року № 50од переслідують легітимну мету - підтримання безпеки і громадського порядку в умовах воєнного стану та є пропорційними, тобто забезпечують необхідний баланс між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких вони спрямовані.
Суд зауважує, що чинне законодавство не повною мірою пристосоване до умов воєнного стану, зокрема ним не передбачена процедура вилучення майна, забороненого до ввезення (перевезення) на певну територію (певною територію) в умовах воєнного стану.
При цьому необхідно враховувати, що відповідно до ч. 1 ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України є не лише однією з найважливіших функцій держави, але й справою всього Українського народу, тим більш в умовах широкомасштабної військової агресії проти України. До того ж ст. 17 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” покладає обов'язок сприяти діяльності військового командування та військових адміністрацій у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану на відповідній території не лише на органи державної влади та місцевого самоврядування, але й на громадян.
Завдання адміністративного судочинства полягає в захисті прав, свобод та інтересів громадян від порушень суб'єктів владних повноважень під час здійснення ними владних управлінських функцій.
При цьому судовий захист не може використовуватись особою як інструмент сприяння у порушенні заборон (обмежень), запроваджених військовим командуванням в умовах воєнного стану.
На підставі викладеного вище, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (адреса: Донецька область, м. Покровськ, вул. Мандрика, 7, ЄДРПОУ 40109058) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв