Україна
Донецький окружний адміністративний суд
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2023 року Справа№200/4992/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), відповідно до якої просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування відсоткового значення розміру пенсії 70% при проведенні перерахунку пенсії з травня 2022 року на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2023 року у справі № 200/456/23 - протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно провести перерахунок пенсії позивачу з 01.03.2023 року на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2023 року у справі № 200/456/23 з урахуванням відсоткового значення розміру пенсії 74% грошового забезпечення та здійснити виплату перерахованої суми пенсії, із врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позову позивач вказує на те, що відповідачем, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2023 року у справі № 200/456/23, у липні 2023 року був проведений перерахунок пенсії позивача і з серпня 2023 року розпочато виплату пенсії позивачу з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Разом із тим, при даному перерахунку розмір пенсії позивача у черговий раз зменшено з 74% до 70% від розміру грошового забезпечення, що позивач вважає протиправним, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд повністю відмовити у задоволенні позову.
Обґрунтовуючи свої заперечення, відповідач зазначає, що у спірних правовідносинах діяв у межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законом.
Як вказує відповідач у відзиві на позовну заяву, Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII було внесено зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, за якими максимальний розмір пенсії за вислугу років не може перевищувати 70% сум грошового забезпечення за будь-якою з визначених у статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підстав.
Відповідач звертає увагу суду на те, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/456/23 позивачу було проведено перерахунок пенсії з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713, при цьому резолютивна частина рішення не містила зобов'язання відповідача щодо встановлення при перерахунку пенсійних виплат певного відсоткового розміру пенсії від грошового забезпечення.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.09.2023 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 200/4992/23 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Частиною 5 статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів та прийняти дане рішення у порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується відповідною копією паспорта серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідно до посвідчення № НОМЕР_3 від 14.05.2014 року позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів органів внутрішніх справ.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади, про що зазначено у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
З 16.04.2014 року позивач отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
У серпні 2021 року позивач звернувся до суду з позовами до відповідача, зокрема, про визнання протиправними дій щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 74% до 70% від розміру грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 01.01.2016 року і щодо відмови у перерахунку пенсії з листопада 2019 року на підставі нової довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області" (далі - ДУ "ТМО МВС України по Донецькій області") від 25.05.2021 року № 33/25-947, а також про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату позивачу пенсії з 01.01.2016 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% від розміру грошового забезпечення, та перерахунок і виплату позивачу пенсії згідно з новою довідкою ДУ "ТМО МВС України по Донецькій області" від 25.05.2021 року № 33/25-947, з урахуванням виплачених сум.
Рішеннями Донецького окружного адміністративного суду від 13.09.2021 року у справі № 200/10342/21 та від 30.09.2021 року у справі № 200/10343/21, які набрали законної сили, вказані позови задоволені.
Рішенням у справі № 200/10343/21, серед іншого, визнано протиправними дії відповідача стосовно зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 74% до 70% від розміру грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 01.01.2016 року і зобов'язано відповідача здійснити з 01.01.2016 року перерахунок позивачу пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум.
Рішенням у справі № 200/10342/21, серед іншого, визнано протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії з листопада 2019 року на підставі оновленої довідки ДУ "ТМО МВС України по Донецькій області" від 25.05.2021 року № 33/25-947 та зобов'язано відповідача здійснити позивачу з листопада 2019 року перерахунок і виплату пенсії на підставі оновленої довідки ДУ "ТМО МВС України по Донецькій області" від 25.05.2021 року № 33/25-947, з урахуванням виплачених сум.
Як видно зі змісту матеріалів пенсійної справи 0503012614 (МВС), відповідач провів перерахунок пенсії (масовий перерахунок щодо індексації суми пенсії), за наслідками якого з 01 березня 2022 року став виплачувати перераховану пенсію з розрахунку 74% сум грошового забезпечення (розпорядження про перерахунок відправлено 22.02.2022 року).
Надалі, відповідачем знову проведено перерахунок пенсії позивача (на підставі рішення суду), за результатами якого, починаючи з 01 травня 2022 року, відповідач став виплачувати позивачу перераховану пенсію з розрахунку 70% від сум його грошового забезпечення (розпорядження про перерахунок відправлено 22.04.2022 року).
У лютому 2023 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання протиправними дій щодо відмови позивачу в нарахуванні та виплаті з 01.07.2021 року щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 року № 713, а також про зобов'язання відповідача установити та виплатити з 01.07.2021 року до розміру пенсії щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 року № 713.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2023 року у справі № 200/456/23 даний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії відповідача стосовно відмови позивачу в нарахуванні та виплаті з 01.05.2022 року доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 року № 713 та зобов'язано відповідача перерахувати та виплатити позивачу з 01.05.2022 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 року № 713, з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 05.07.2023 року вказане рішення суду залишено без змін.
Як зазначається позивачем та підтверджується листом відповідача від 17.07.2023 року № 9072/02-16 і доданим до нього протоколом за пенсійною справою позивача 0503012614 (МВС) від 14.07.2023 року та витягом з розпорядження про перерахунок пенсії, у липні 2023 року відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.05.2022 року на виконання рішення суду у справі № 200/456/23 та з 01 серпня 2023 року розпочато виплату позивачу пенсії з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 року № 713.
Проте, як видно з протоколів за пенсійною справою позивача 0503012614 (МВС), при перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі № 200/456/23 розмір пенсії позивача також розраховано виходячи з 70% сум грошового забезпечення.
Вказані обставини свідчать про те, що починаючи з травня 2022 року пенсія позивачу розраховується та виплачується з розрахунку 70% від сум його грошового забезпечення.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб, визначаються Законом № 2262-ХІІ.
Положеннями частини 3 статті 43 вказаного Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, а також особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в установлених законодавством розмірах, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З матеріалів справи судом установлено, що пенсія за вислугу років була призначена позивачу з 16.04.2014 року в розмірі 74% від грошового забезпечення (28 років вислуги).
На час призначення позивачу пенсії редакція статті 13 Закону № 2262-ХІІ передбачала, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Вказаний відсоток у подальшому неодноразово змінювався у зв'язку з внесенням змін до положень статті 13 Закону № 2262-ХІІ.
Так, після внесення змін Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII (далі - Закон № 1166-VII) до статті 13 Закону № 2262-ХІІ було визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Судом установлено, що після проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача у квітні 2022 року, починаючи з травня 2022 року, її розмір був розрахований виходячи з 70% від сум його грошового забезпечення (28 років вислуги), замість 74%, встановлених позивачу при призначенні пенсії та поновлених за рішенням суду у справі № 200/10343/21.
Суд зазначає, що право на пенсійне забезпечення особи є однією із складових права на соціальний захист, передбаченого Конституцією України. Механізм реалізації цього права для військовослужбовців та деяких інших категорій осіб установлений Законом № 2262-ХІІ, який, власне, визначає умови, норми і порядок такого пенсійного забезпечення.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ установлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, які передбачені частинами 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ. При цьому якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Суд наголошує на тому, що процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення (його складових), тому повинен застосовуватися розмір грошового забезпечення у відсотках, визначений на момент призначення пенсії, чи той, який набув пенсіонер у зв'язку зі змінами у законодавстві, згідно з якими сам законодавець визначив здійснити перерахунок основного відсоткового розміру раніше призначених пенсій у бік збільшення.
Зазначене відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, які були викладені у постанові від 16.10.2019 року у справі № 240/5401/18.
Внесені Законом № 1166-VII до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ зміни стосовно встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку пенсії, яка вже була призначена особі.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України у рішенні від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії та щомісячного довічного грошового утримання), зокрема, зауважив, що зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.
Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру, кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Відтак, оскільки перерахунок пенсії позивача був пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому раніше пенсії, під час визначення відсоткового розміру цієї пенсії не може застосовуватись законодавство, яке було прийняте після призначення зазначеної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Як вже було зазначено судом, під час призначення позивачу пенсії за вислугу років її відсотковий розмір був розрахований виходячи з 74% сум грошового забезпечення.
З огляду на вищенаведене, відповідачем під час перерахунку пенсії позивачу з травня 2022 року (розпорядження про перерахунок від 22.04.2022 року) було протиправно зменшено її розмір з 74% до 70% від сум грошового забезпечення позивача.
Суд зауважує на тому, що з 01 березня 2022 року, після проведення масового перерахунку щодо індексації суми пенсії, пенсія позивачу стала виплачуватися з розрахунку 74% від сум грошового забезпечення. При цьому за результатами перерахунку пенсії позивача у квітні 2022 року (на підставі судового рішення) її розмір з травня 2022 року істотно збільшився, у тому числі за рахунок додаткових складових грошового забезпечення.
За цих обставин позивач до моменту отримання листа відповідача від 17.07.2023 року № 9072/02-16, із доданим до нього протоколом за пенсійною справою позивача 0503012614 (МВС) від 14.07.2023 року, міг не знати про те, що пенсія йому нараховується і виплачується з розрахунку 70% (а не 74%) від сум грошового забезпечення.
Крім того, судом враховується те, що правовідносини між сторонами у даній справі є триваючими. Зокрема, у триваючих правовідносинах суб'єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов'язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи. Прикладом таких триваючих правовідносин є, зокрема, правовідносини, що виникають у сфері реалізації права громадян на соціальний захист (пенсійне забезпечення, виплата заробітної плати, тощо).
Триваюче безперервне невиконання суб'єктом владних повноважень передбачених законом обов'язків є триваючим порушенням. Триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії або допустила бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності) та, відповідно, порушення закону.
Водночас, триваюче правопорушення припиняється лише у випадку: усунення стану, за якого об'єктивно існує певний обов'язок у суб'єкта, що вчиняє правопорушення; виконанням обов'язку відповідним суб'єктом; припиненням дії відповідної норми закону.
Отже, відповідачем у даному разі було допущено триваюче порушення, яке фактично позбавило позивача права на вільне володіння майном (пенсією у належному розмірі) протягом значного часу.
Триваюче право повинно бути захищено, а триваюче порушення - припинено, тобто протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень може бути оскаржена до суду в будь-який час за весь період, протягом якого вона триває. У протилежному випадку, з огляду на відсутність дієвого механізму спонукання до виконання свого обов'язку, суб'єкт владних повноважень отримав би легітимацію з боку держави у формі забезпечення можливості зловживання правом та безкінечне продовження протиправної поведінки.
Аналогічна правова позиція була неодноразово висловлена Верховним Судом, зокрема, у постанові від 24.11.2020 року у справі № 815/460/18 та інших.
Приймаючи до уваги наведене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо обраного позивачем способу захисту суд вважає за необхідне зазначити таке.
У позовній заяві позивач просить суд, серед іншого, зобов'язати відповідача повторно провести перерахунок пенсії позивачу з 01.03.2023 року на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2023 року у справі № 200/456/23 з урахуванням відсоткового значення розміру пенсії 74% грошового забезпечення.
Суд зазначає, що в даному разі позивачем подано до суду окремий позов, із позовними вимогами, які відрізняються від позовних вимог у справі № 200/456/23.
Питання, які стосуються виконання рішення суду у справі № 200/456/23, можуть бути вирішені судом лише у межах справи № 200/456/23 (у тому числі за наслідками розгляду заяв, які подані до суду в порядку статей 382 або 383 КАС України, тощо).
За наслідками розгляду даної справи відповідні дії можуть бути вчинені відповідачем лише на виконання саме цього рішення суду, а не рішення суду у справі № 200/456/23.
Більше того, рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/456/23 стосується питання виплати позивачу доплати у фіксованій сумі 2000,00 грн, а не зменшення розміру відсоткового значення розміру пенсії позивача з 74 до 70%.
Розмір щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713, є фіксованим та не буде залежати від перерахунку відповідачем пенсії позивача за вислугу років з травня 2022 року із застосуванням основного розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення.
Крім того, суд зазначає про те, що зменшення розміру пенсії позивача з 74% до 70% від розміру його грошового забезпечення відбулось не на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/456/23 (перерахунок за яким було здійснено у липні 2023 року з 01 травня 2022 року відносно доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, яка виплачується з серпня 2023 року (як про це зазначено у листі відповідача від 17.07.2023 року № 9072/02-16), а відбулося ще під час перерахунку пенсії у квітні 2022 року - з 01 травня 2022 року і триває дотепер.
За вказаним рішенням перерахунок здійснено Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з пунктом 10 частини 2 та абзацом 2 частини 4 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів. У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Враховуючи викладені у цьому рішенні висновки суду та встановлені судом обставини, з метою забезпечення повного, належного і ефективного захисту прав позивача та реального їх поновлення, суд вважає за необхідне застосувати положення частини 2 статті 9 та статті 245 КАС України і задовольнити позовні вимоги шляхом:
- визнання дій відповідача стосовно застосування відсоткового значення розміру пенсії 70% при проведенні перерахунку пенсії позивачу з травня 2022 року - протиправними;
- зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії за вислугу років з травня 2022 року, застосувавши основний розмір пенсії 74% сум грошового забезпечення, а також здійснити виплату перерахованої суми пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, з урахуванням положень частини 2 статті 9 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 858,88 грн. (квитанція № 7844-2351-1196-7428 від 10.09.2023 року).
Судовий збір сплачено позивачем із застосуванням коефіцієнта для пониження розміру ставки судового збору за подання цього позову згідно з частиною 3 статті 4 Закону України від 08.07.2011 року № 3674-VI "Про судовий збір".
Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.
Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, які були заявлені позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою (постанова Верховного Суду від 06.10.2020 року у справі № 826/11984/16).
Суд, застосувавши частину 2 статті 9 КАС України, задовольнив пов'язані між собою немайнові позовні вимоги про визнання дій відповідача протиправними та про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, у зв'язку з чим за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягають присудженню понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у сумі 858,88 грн.
Керуючись Конституцією України та Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Кодексом адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування відсоткового значення розміру пенсії 70% при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з травня 2022 року - протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунок пенсії за вислугу років з травня 2022 року, застосувавши основний розмір пенсії 74% сум грошового забезпечення, а також здійснити виплату перерахованої суми пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) гривень 88 копійок.
Повне судове рішення складене 14 листопада 2023 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або після прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Приймаючи до уваги прийняття даного рішення у порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Бабіч