ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
21 листопада 2023 рокуСправа № 160/28363/23
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Бондар М.В., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
31.10.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» щодо складання та направлення оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 01.02.2023 та 01.09.2023;
- зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії із урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до норм грошового забезпечення чинних станом на 01.02.2023 та 01.09.2023 для перерахунку пенсії з 01.03.2023 та 01.10.2023.
Разом з позовною заявою позивачем заявлено клопотання про поновлення порушеного строку звернення до суду з 01.02.2023. В обґрунтування заявленого клопотання зазначено, що при застосуванні строків звернення до суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та залишення позовної заяви без розгляду на підставі їх пропуску не можуть слугувати підставою для відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в першу чергу, з боку держави. Таким чином, враховуючи протиправну поведінку Головного управління НП в Дніпропетровській області щодо не видачі позивачу довідки для перерахунку отримуваної пенсії, наявні підстави для продовження строків звернення позивача до суду з 01.02.2023, тобто з часу виникнення права на перерахунок пенсії позивача, з урахуванням надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції.
Ухвалою суду від 06.11.2023 у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до суду - відмовлено. Позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано час для усунення недоліків шляхом надання до суду обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з доказами на підтвердження поважності причин його пропуску в частині вимоги станом на 01.02.2023.
08.11.2023, 13.11.2023 позивач надав до суду уточнену заяву про поновлення строку звернення до суду. В обґрунтування заяви позивач зазначив, що не погоджується з посиланням суду на правові висновки Верховного Суду у постановах від 28.03.2018 у справі № 809/1087/17 та від 22.11.2018 у справі №815/91/18, оскільки ці справи не є типовими по відношенню до справи позивача. Дії позивача спрямовані на перерахунок пенсії, як колишньому працівнику міліції за нормами грошового забезпечення поліцейського, відповідно строк давності в даному випадку може бути застосованим аналогічно тому, який застосовано Верховним Судом у зразковій справі №820/6514/17. При цьому, Верховний Суд у справі №815/460/18 прямо вказав, що шестимісячний строк звернення до суду не підлягає застосуванню до спорів, які виникли через недоплачену суму пенсії.
Розглянувши заяву позивача, суд зазначає таке.
Згідно зі статтею 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, законодавством регламентовано шестимісячний строк звернення особи до суду за захистом її прав, свобод та законних інтересів, що обумовлено метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та дисциплінуванням учасників адміністративного судочинства щодо своєчасної реалізації їх права на суд.
Строк звернення до суду обчислюється за загальним правилом з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому "повинна" слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо: особа знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені; рішення скероване на її адресу поштовим повідомленням, яке вона відмовилася отримати або не отримала внаслідок неповідомлення відправника про зміну місця проживання; про порушення її прав знали близькі їй особи.
День, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки початок шестимісячного строку визначено альтернативно - це день, коли особа або дізналася, або повинна була дізнатися про порушення свого права, при визначенні початку цього строку суд має з'ясувати момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльності), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.
Про суттєве збільшення розміру грошового забезпечення працівникам поліції з 01.02.2023 позивачу стало відомо, як зазначено в позовній заяві, з провідних ЗМІ України, зокрема, ІСТВ, що можна прочитати за посиланням в мережі Інтернет.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, з наступними змінами та доповненнями, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На виконання даної норми Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45, з наступними змінами та доповненнями, затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
За змістом пунктів 2 та 3 Порядку №45, видача довідки, як елемент в системній послідовності алгоритму дій визначених Порядком №45, пов'язується з моментом визначення Урядом України умов та розмірів перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Аналогічні правові висновки були висловлені Верховним Судом у постанові від 12.04.2023 у справі № 380/14933/22.
Судом встановлено, що позивач звернувся до суду з позовом 31.10.2023, заявив позовні вимоги щодо оскарження бездіяльності відповідача, яка полягає, зокрема, у невидачі довідки про розмір грошового забезпечення Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» для перерахунку пенсії з 01.02.2023.
Отже, позивач порушив шестимісячний строк звернення до суду.
Крім того, посилання позивача на отримання листа відповідача від 18.09.2023 у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого він повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права на отримання довідки і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку (постанова Верховного Суду від 31.03.2021 у справі №240/12017/19).
За загальним правилом поважними причинами визнаються ті обставини, існування яких є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного звернення до суду з даним позовом.
Реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, не реалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.
Отже, суд доходить висновку про відсутність поважних причин пропуску строку звернення позивача до суду.
Суд критично оцінює посилання позивача на рішення Верховного Суду у зразковій справі №820/6514/17, оскільки спірні правовідносини у справі №820/6514/17 виникли внаслідок відмови органу Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії.
Суд звертає увагу, що відповідачем у цій справі є не орган Пенсійного фонду України, а інший суб'єкт владних повноважень - Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» та правовідносини у справі №160/28363/23 носять інший характер.
Також, суд роз'яснює позивачу, що посилання в ухвалі про залишення позову без руху на правові висновки, висловлені Верховним Судом у постановах від 28.03.2018 у справі № 809/1087/17 та від 22.11.2018 у справі №815/91/18 стосуються не суті спору, а висновків щодо правової природи строку звернення до суду. В зазначених постановах вказано, що інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом, апеляційною чи касаційною скаргами обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Згідно з частиною 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Таким чином, позивачем пропущено строк звернення до суду в частині позовних вимог станом на 01.02.2023, не надано доказів на підтвердження поважності причин його пропуску, внаслідок чого суд приходить до висновку про необхідність відмови у задоволенні заяв представника позивача про поновлення строку звернення до суду та повернення позовної заяви в частині позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 123, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачеві в частині позовних вимог:
- визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» щодо складання та направлення оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 01.02.2023;
- зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії із урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до норм грошового забезпечення чинних станом на 01.02.2023 для перерахунку пенсії з 01.03.2023.
Роз'яснити позивачеві, що відповідно до частини 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, передбачені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар