Рішення від 21.11.2023 по справі 369/12093/23

Справа № 369/12093/23

Провадження № 2/369/5422/23

РІШЕННЯ

Іменем України

21.11.2023 м. Київ

Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Дубас Т.В.

при секретарі судових засідань Житар А.А., Бугайовій М.В.

за участю представника позивача Пазюри О.О.

відповідача ОСОБА_1

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Києво- Святошинського районного суду Київської області цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» до ОСОБА_1 про відшкодування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ,

УСТАНОВИВ:

Позивач Акціонерне товариство «Оператор газорозподільчої системи «Київоблгаз» 25.07.2023 р. звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області в порядку цивільного судочинства з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ.

Свої вимоги мотивували тим, що Відповідач є споживачем природного газу та власником житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 .

05.12.2020 року працівниками Позивача в с. Тарасівка при перевірці раніше відключених об'єктів газопостачання за адресою Відповідача було виявлено наявність несанкціонованого газопроводу, а саме несанкціонований газопровід було під'єднано на вхідному газовводі, поза межами обліку лічильника газу, тим самим надаючи можливість несанкціонованого відбору природного газу в тому числі на котел, який був у ввімкненому стані на момент виявлення порушення.

На підставі чого, представниками Оператора ГРМ, відповідно до Порядку оформлення акту про порушення, що міститься в Главі 5 Р ХІ Кодексу ГРМ, складено Акт про порушення №7041 від 05.12.2020 року за ознаками виявленого порушення, що передбачено пп. 1 п. 1 Гл. 2 РХІ Кодексу ГРМ.

10 грудня 2020 року комісія з розгляду актів про порушення Позивача прийняла рішення про задоволення акту про порушення №7041 від 05.12.2020 р. у присутності правомочного складу комісії та Відповіача. У зв'язку із чим, відповідно до п. 2 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ була розрахована вартість об'єму спожитого природного газу об'єму спожитого природного газу виходячи з граничних об'ємів споживання природного газу населенням - додаток 19 до Кодексу ГРМ з урахуванням встановлених газових приладів: газова плита, газовий котел, газова колонка, враховуючи площу будинку 101,8 м2 на одну особу за два роки з 05.12.2018 р. по 30.11.2020 р. в розмірі 113 632,43 грн. Рішення комісії з розгляду актів про порушення зафіксовано в протоколі засідання комісії з розгляду актів про порушення №6204 від 10.12.2020 р. та складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу.

На підставі винесеного рішення, Відповідачу було вручено під особистий підпис складений пакет документів протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення №7041 від 10.12.2020 р., акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу від 10.12.2020 р., повідомлення про своєчасну сплату боргу та передачі справи до суду від 10.12.2020 р.

На момент подачі позовної заяви Відповідачем вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу не відшкодовано.

Позивач просив суд стягнути з Відповідача на його користь вартість необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ в розмірі 113 632,43 грн. та витрати по сплаті судового збору у сумі 2 648,00 грн.

Ухвалою судді Києво-Святошинського районного суду Київської області від 03 серпня 2023 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

У судове засідання 21.11.2023 учасники справи не з'явилися.

Представник позивача подала до суду заяву про проведення розгляду справи у її відсутності. Позов підтримала та просила суд задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явилася. Про час, дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи подано не було.

У зв'язку з неявкою сторін в силу ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.

Згідно ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Спірні правовідносини, які виникли між сторонами, врегульовано Цивільним кодексом України, Законом України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII, що набрав чинності 01.10.2015 року та Кодексом газорозподільних систем, який затверджено постановою Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг N 2494 від 30.09.2015 року.

Кодекс ГРМ визначає взаємовідносини Оператора ГРМ із суб'єктами ринку природного газу. Зокрема, регулює умови забезпечення комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу.

Відповідно до пп. 1 п. 1 гл. 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, наявність несанкціонованого газопроводу.

Відповідно до визначень, що містяться в п. 4 ч. 1 Р І Кодексу ГРМ:

- несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу;

- несанкціонований газопровід - самовільно під'єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).

Відповідно до п. 1 гл. 3 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.

Відповідно до вимог Розділу ХІ Кодексу ГРМ, Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.

Відповідно до п. 10 Глави 5 Р ХІ Кодексу ГРМ, Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.

У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Відповідно до п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

Відповідно до п. 11 гл. 5 Р XI Кодексу газорозподільних систем при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

У п. 12 гл. 5 р. XI Кодексу газорозподільних систем встановлено, що вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

При розгляді справи судом встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем природного газу та власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

05.12.2020 року працівниками Позивача в с. Тарасівка при перевірці раніше відключених об'єктів газопостачання за адресою Відповідача було виявлено наявність несанкціонованого газопроводу, а саме несанкціонований газопровід було під'єднано на вхідному газовводі, поза межами обліку лічильника газу, тим самим надаючи можливість несанкціонованого відбору природного газу в тому числі на котел, який був у ввімкненому стані на момент виявлення порушення.

На підставі чого, представниками Києво-Святошинського відділення Позивача було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме пп. 1 п. 1 гл. 2 розділу ХІ - наявність несанкціонованого газопроводу, оскільки зазначене приєднання було підключено до газорозподільної системи без належних правових підстав. Про що складено акт про порушення №7041 від 05.12.2020 р. відповідно до Порядку оформлення акту про порушення, що міститься в Главі 5 Р ХІ Кодексу ГРМ у присутності Відповідача.

Вказане порушення усунуте шляхом механічного від'єднання відводу газопроводу з встановлення інвентарної заглушки. Про що вказано в акті про порушення та складено акт про відключення об'єкту від 05.12.2020 р.

10.12.2020 р. було проведено засідання Комісії з розгляду акту про порушення №7041 від 05.12.2020 р. у присутності Відповідача та правомочного складу комісії, затвердженого Наказом №01Но-150-1120 від 19.11.2020 р. На засіданні комісії прийнято рішення про його повне задоволення та складання акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу, про що складено протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу №6204 від 10.12.2020 р. Відповідачем при цьому не внесено до протоколу жодних заперечень чи зауважень. Складений пакет документів разом із повідомленням про своєчасну сплату боргу та передачі справи до суду від 10.12.2020 р. було вручено Відповідачу під особистий підпис.

Комісією Позивача з розгляду актів про порушення 10 грудня 2020 року на підставі акта про порушення №7041 від 05.12.2020 р. Відповідачу з приводу виявлених порушень - проведено розрахунок об'єму та обсягу природного газу і його вартості, завданих порушеннями виходячи з граничних об'ємів споживання природного газу населенням - додаток 19 до Кодексу ГРМ з урахуванням встановлених газових приладів: газова плита - 1 шт., газовий котел - 1 шт., газова колонка - 1 шт., площа будинку 101,8 м2 відповідно до технічного паспорту на будинок на одну особу, за два роки, у зв'язку із проведенням газопроводу прихованим шляхом до моменту виявлення порушення з 05.12.2018 р. по 30.11.2020 р., оскільки об'єм з 01.12.2020 р. по 05.12.2020 р. зараховано на рахунок діючого постачальника, в розмірі 113 632,43 грн.

Судом встановлено, що порушення споживання газу належним чином, з дотриманням положень глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, зафіксовано актом про порушення, який складений відповідно до вимог законодавства. До суду не надано доказів, якими б спростовувалась правильність результатів розгляду комісією акту про порушення №7041 від 05.12.2020 р. Рішення комісії з розгляду актів про порушення не оспорено та не скасовано.

Згідно рішення Європейського суду з прав людини у справі «Бочаров проти України» (остаточне рішення від 17.06.2011 року) суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним «сумнівом». Таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростовних презумпцій щодо фактів.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів сторін та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, яких дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.07.2006 року у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Поряд з цим, за змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах «Трофимчук проти України», «Серявін та інші проти України» обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Статтею 59 ЗУ «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII, що набрав чинності 01.10.2015 року передбачено, що Суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом, в т.ч. і за несанкціонований відбір природного газу.

Згідно ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

У відповідності до ст.141ЦПК України з Відповідача на користь Позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2684,00 грн.

Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільчої системи «Київоблгаз» до ОСОБА_1 - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільчої системи «Київоблгаз» вартість необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ в розмірі 113 632,43 грн. (сто тринадцять тисяч шістсот тридцять дві гривні 43 коп.).

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільчої системи «Київоблгаз» судовий збір в розмірі 2 648,00 грн. (дві тисячі шістсот сорок вісім гривень 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Київського апеляційного суду або через Києво-Святошинський районний суд Київської області.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільчої системи «Київоблгаз», код ЄДРПОУ 20578072, адреса: вул. Шевченка, буд.178, м.Боярка, Фастівський район, Київська область.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Суддя: Тетяна ДУБАС