Постанова від 21.11.2023 по справі 160/9827/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2023 року м. Дніпросправа № 160/9827/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),

суддів: Суховарова А.В., Ясенової Т.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 липня 2023 року (суддя Дєєв М.В., повний текст рішення складено 28.07.2023) в адміністративній справі

за позовом Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО»

до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» звернулося до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо невизнання податковою звітністю та відмови у прийнятті уточнюючої податкової декларації з екологічного податку за І квартал 2022 року, що зареєстрована за № 9310141337 від 29.03.2023; визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо невизнання податковою звітністю та відмови у прийнятті уточнюючої податкової декларації з екологічного податку за II квартал 2022 року, що зареєстрована за № 9310141402 від 29.03.2023; визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо невизнання податковою звітністю та відмови у прийнятті уточнюючої податкової декларації з екологічного податку за III квартал за 2022 року, що зареєстрована за № 9310141408 від 29.03.2023; визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо невизнання податковою звітністю та відмови у прийнятті уточнюючої податкової декларації з екологічного податку за IV квартал 2022 року, що зареєстрована за № 9308090584 від 20.02.2023; вважати прийнятою датою її фактичного отримання Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області, тобто 29.03.2023, уточнюючу податкову декларацію з екологічного податку за І квартал 2022 року, що зареєстрована за № 9310141337 від 29.03.2023; вважати прийнятою датою її фактичного отримання Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області, тобто 29.03.2022, уточнюючу податкову декларацію з екологічного податку за II квартал 2022 року, що зареєстрована за № 9310141402 від 29.03.2023; вважати прийнятою датою її фактичного отримання Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області, тобто 29.03.2022, уточнюючу податкову декларацію з екологічного податку за III квартал за 2022 року, що зареєстрована за № 9310141408 від 29.03.2023; вважати прийнятою датою її фактичного отримання Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області, тобто 20.02.2023, уточнюючу податкову декларацію з екологічного податку за IV квартал 2022 року, що зареєстрована за № 9308090584 від 20.02.2023; зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області відобразити в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі, в картці особового рахунку Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», дані (показники) уточнюючої податкової декларації з екологічного податку за І квартал 2022 року, що зареєстрована за № 9310141337 від 29.03.2023; зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області відобразити в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі, в картці особового рахунку Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», дані (показники) уточнюючої податкової декларації з екологічного податку за II квартал 2022 року, що зареєстрована за № 9310141402 від 29.03.2023; зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області відобразити в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі, в картці особового рахунку Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», дані (показники) уточнюючої податкової декларації з екологічного податку за III квартал за 2022 року, що зареєстрована за № 9310141408 від 29.03.2023; зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області відобразити в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі, в картці особового рахунку Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», дані (показники) уточнюючої податкової декларації з екологічного податку за IV квартал 2022 року, що зареєстрована за № 9308090584 від 20.02.2023.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 липня 2023 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо невизнання податковою звітністю та відмови у прийнятті уточнюючої податкової декларації з екологічного податку за І квартал 2022 року, що зареєстрована за № 9310141337 від 29.03.2023. Визнано протиправними дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо невизнання податковою звітністю та відмови у прийнятті уточнюючої податкової декларації з екологічного податку за II квартал 2022 року, що зареєстрована за № 9310141402 від 29.03.2023. Визнано протиправними дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо невизнання податковою звітністю та відмови у прийнятті уточнюючої податкової декларації з екологічного податку за III квартал за 2022 року, що зареєстрована за № 9310141408 від 29.03.2023. Визнано протиправними дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо невизнання податковою звітністю та відмови у прийнятті уточнюючої податкової декларації з екологічного податку за IV квартал 2022 року, що зареєстрована за № 9308090584 від 20.02.2023. Зобов'язано Головне управління ДПС в Дніпропетровській області прийняти уточнюючу податкову декларацію з екологічного податку за І квартал 2022 року, що зареєстрована за № 9310141337 від 29.03.2023, подану Акціонерним товариством «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», датою її фактичного отримання. Зобов'язати Головне управління ДПС в Дніпропетровській області прийняти уточнюючу податкову декларацію з екологічного податку за II квартал 2022 року, що зареєстрована за № 9310141402 від 29.03.2023, подану Акціонерним товариством «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», датою її фактичного отримання. Зобов'язано Головне управління ДПС в Дніпропетровській області прийняти уточнюючу податкову декларацію з екологічного податку за III квартал за 2022 року, що зареєстрована за № 9310141408 від 29.03.2023, подану Акціонерним товариством «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», датою її фактичного отримання. Зобов'язано Головне управління ДПС в Дніпропетровській області прийняти уточнюючу податкову декларацію з екологічного податку за IV квартал 2022 року, що зареєстрована за № 9308090584 від 20.02.2023, подану Акціонерним товариством «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», датою її фактичного отримання. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить відмовити в її задоволенні, рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Акціонерним товариством «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» було подано до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області декларації з екологічного податку: 09.05.2022 - за І квартал 2022 року з додатками; 08.08.2022 - за ІІ квартал 2022 року з додатками; 04.11.2022 - за ІІІ квартал 2022 року з додатками.

АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» 29.03.2023 подано до ГУ ДПС у Дніпропетровській області уточнюючі декларації з екологічного податку за I-ІІІ квартали 2022 року.

Листом від 04.04.2023 за № 22423/6/04-36-04-12-14 податковий орган повідомив, що уточнюючі декларації з екологічного податку за І-ІІІ квартали 2022 року № 9310141337, № 9310141402 та № 9310141402 від 29.03.2023 складені з порушенням вимог статті 48 Податкового кодексу України та на підставі п. 48.7 ст. 48 ПК України не визнана як податкова звітність, адже платником податків зазначено податкову адресу не так, як зазначено в відомостях Єдиного державного реєстру юридичних осіб.

Також матеріалами справи підтверджується, що 06.02.2023 АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» подало до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області звітну декларацію з екологічного податку за IV квартал 2022 року з додатками, а 20.02.2023 - уточнюючу декларацію до неї.

Листом від 21.02.2023 за № 11026/6/04-36-04-12-14 податковий орган повідомив платника податків про те, що уточнююча податкова декларація № 9308090584 була подана з порушенням вимог статті 48 Податкового кодексу України та на підставі п. 48.7 ст. 48 Податкового кодексу України не визнана як податкова звітність, адже платником податків невірно зазначено реєстраційні номери у контролюючому органі додатків до декларації.

Незгода платника податків з такими дії податкового органу стала підставою для звернення до суду з даним позовом.

Спірним в даній справі є обґрунтованість та законність підстав для відмови в прийнятті уточнюючих декларацій з екологічного податку за І- IV квартали 2022 року.

Так, пунктом 46.5. статті 46 Податкового кодексу України визначено, що форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Приписами статті 48 Податкового кодексу України встановлено, що податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.

Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.

Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.

Згідно з п. 46.4 ст. 46 ПК України, якщо платник податків вважає, що форма податкової декларації, визначена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, збільшує або зменшує його податкові зобов'язання, всупереч нормам цього Кодексу з такого податку чи збору, він має право зазначити цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації.

У разі необхідності платник податків може подати разом з такою податковою декларацією доповнення до такої декларації, які складені за довільною формою, що вважатиметься невід'ємною частиною податкової декларації. Таке доповнення подається з поясненням мотивів його подання. Платник податків, який подає звітність в електронній формі, подає таке доповнення в електронній формі.

Пунктом 49.8 статті 49 Податкового кодексу України встановлено, що прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що пункт 48.3 статті 48 Податкового кодексу України встановлює перелік обов'язкових реквізитів податкової декларації, пункт 48.4 цієї статті - додаткові відомості, які може містити податкова декларація.

Серед обов'язкових реквізитів податкової декларації, є, зокрема, місцезнаходження (місце проживання) платника податків, натомість пунктом 48.4 статті 48 ПК України додаткових реквізитів не віднесено «реєстраційні номери у контролюючому органі додатків до декларації».

Як вірно встановив суд першої інстанції, уточнюючі декларації з екологічного податку за І-ІІІ квартали 2022 року № 9310141337, № 9310141402 та № 9310141402 від 29.03.2023 містять інформацію щодо місцезнаходження АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО».

При цьому, за висновком суду апеляційної інстанції, вказівка податкового органу на невідповідність послідовного відображення у податкових деклараціях адреси місцезнаходження платника податків відомостям з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, не має законодавчого підґрунтя, адже пунктом 48.3 статті 48 Податкового кодексу України така вимога не передбачена.

Також суд апеляційної інстанції встановив, що уточнююча податкова декларація № 9308090584 від 20.02.2023 відповідає вимогам як статті 48 Податкового кодексу України, так і вимогам наказу Міністерства фінансів України від 17 серпня 2015 року № 715 в частині обсягу зазначених реквізитів.

Отже, викладений податковим органом в якості підстав для неприйняття уточненої податкової декларації недолік - невірні реєстраційні номери у контролюючому органі додатків до декларації, також не може бути підставою для такої відмови відповідно до статті 48 Податкового кодексу України.

Більш того, суд встановив, що реєстраційні номері у контролюючому органі додатків до декларації, зазначені позивачем в уточненій декларації з екологічного податку за IV квартал 2022 року, відповідають реєстраційним номерам, зазначеним в основній декларації, яка була прийнята та зареєстрована податковим органом за № 9305163155.

Враховуючи сукупність викладених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем протиправно не прийнято уточнюючі декларації з екологічного податку за І- IV квартали 2022 року.

Доводи апеляційної скарги такий висновок суду першої інстанції не спростовують.

Рішення суду першої інстанції ухвалене з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області

залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 липня 2023 року в адміністративній справі № 160/9827/23 залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з 21 листопада 2023 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови.

Повна постанова складена 21 листопада 2023 рок.

Головуючий - суддя О.В. Головко

суддя А.В. Суховаров

суддя Т.І. Ясенова