Рішення від 20.11.2023 по справі 161/20157/23

Справа № 161/20157/23

Провадження № 2-о/161/514/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2023 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі :

головуючого - судді Гриня О. М.,

за участю секретаря судового засідання Жежерун Д. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

17 листопада 2023 року заявник ОСОБА_1 через свого представника адвоката Солтисюка А. П. звернулась в суд із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України.

Вимоги заяви обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 місті Донецьк померла рідна сестра заявниці ОСОБА_2 . Місце смерті ОСОБА_2 є тимчасово окупованою територією України, внаслідок чого заявник не має можливості в позасудовому порядку отримати свідоцтво про смерть сестри за зразками законодавства України та який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Також заявник додає, що ОСОБА_2 на випадок своєї смерті залишила заповіт, в якому спадкоємцем зазначила ОСОБА_1 . Внаслідок відсутності свідоцтва про смерть спадкодавця ОСОБА_1 не може належним чином оформити свої спадкові права.

Наведене зумовлює необхідність звернення до суду із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України. Встановлення вищевказаного факту необхідне заявниці для реалізації майнових прав як спадкоємця померлої та для оформлення відповідного свідоцтва про смерть.

На підставі наведеного заявник просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Донецьк, що є тимчасово окупованою територією України.

Ухвалою судді від 17 листопада 2023 року відкрито провадження у справі, призначено судове засідання.

Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, попередньо заявила про розгляд справи без її участі, вимоги заяви підтримує та просить їх задовольнити.

Представник Луцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з'явився, заявою від 20 листопада 2023 року просить розгляд справи здійснювати без участі представника заінтересованої особи.

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду (ч. 2 ст. 317 ЦПК України).

Враховуючи наведену норму процесуального закону, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи на підставі наявних доказів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що заява підлягає до задоволення з таких підстав.

Предметом розгляду заяви є встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.

Суд установив, що заявник ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Красний Лиман, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , вид. 17 грудня 2001 року Краснолиманським МВ УМВС України в Донецькій області (а. с. 5).

Копією довідки № 764-5001638349 від 24 травня 2022 року підтверджується, що ОСОБА_1 взята на облік внутрішньо переміщеної особи, зареєстроване місце проживання заявника: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання - АДРЕСА_2 (а.с. 6).

Громадянка України ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Красний Лиман Донецької області, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 , вид. Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області (а. с. 7).

Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , яке видане 09 червня 2023 року «Кіровським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції міністерства юстиції днр» (а. с. 9).

В матеріалах справи також наявна копія виписки з медичної карти № 1113 стаціонарного хворого ОСОБА_2 ендокринологічного відділення центральної міської лікарні, з якої вбачається, що ОСОБА_2 хворіла цукровим діабетом важкої форми (а. с. 10).

Суд установив, що заявник є заінтересованою особою щодо встановлення факту смерті ОСОБА_2 , оскільки встановлення цього факту впливає на її права, обов'язки чи законні інтереси. Наведене підтверджується копією заповіту, посвідченого 22 вересня 2005 року державним нотаріусом Четвертої донецької нотаріальної контори Грабчак Г. Г., реєстровий номер - 2-2764 (а. с. 11).

Згідно з п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Пунктом 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно з ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.

Відповідно до частин 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Установлено, що з вся територія Донецького району Донецької області окупована з 07 квітня 2014 року та входить до Переліку територій, тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309.

За приписами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті здійснюється на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою.

Таким чином, оскільки свідоцтво про смерть ОСОБА_2 було видано установою, яка знаходиться на тимчасово окупованій території України, то таке свідоцтво не вважається документом, виданим державним органом України.

Форма та порядок видачі документа про смерть, на підставі якого здійснюється державна реєстрація смерті, встановлена Інструкцією про порядок заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть, затвердженої наказом МОЗ України 08.08.2006 № 545 (далі - Інструкція).

Розділом 1 п.3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 передбачено, що за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника.

За приписами розділу 5 п.1 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, підставою для державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024.

Відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту цивільного стану орган державної реєстрації актів цивільного стану проводить відповідний запис на підставі рішення суду.

Враховуючи те, що ОСОБА_2 померла на території України, яка є тимчасово окупованою, то після її смерті, заявник не може отримати свідоцтво про смерть відповідного зразку для реєстрації факту смерті на території України. З метою захисту законних прав та інтересів заявника, суд дійшов висновку про задоволення заяви та встановлення факту смерті ОСОБА_2 , 1952 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк, Україна.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

На підставі ст.ст. 3, 9, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», керуючись ст.ст.10, 12, 27, 77, 81, 263-265, 315-317 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України задовольнити.

Встановити факт, що громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Донецьк Донецької області, Україна.

Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Заявник: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП невідомо);

Заінтересована особа: Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місцезнаходження: м. Луцьк, пр. Соборності, 18, код в ЄДРПОУ - 26038916).

Дата складення повного рішення суду: 20 листопада 2023 року.

Суддя

Луцького міськрайонного суду О. М. Гринь