Ухвала від 21.11.2023 по справі 947/36363/23

КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ

Справа № 947/36363/23

Провадження № 2-а/947/234/23

УХВАЛА

21.11.2023 року

Суддя Київського районного суду м. Одеси Калініченко Л.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

16.11.2023 року до Київського районного суду міста Одеси, як адміністративного, в електронній формі через підсистему Електронний суд надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення серії БАД «762728 від 08.11.2023 року.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу було розподілено судді Калініченко Л.В.

Оглянувши отримані матеріали справи за вказаним позовом, суддею встановлено наступне.

У відповідності до вимог статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи зокрема належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Частиною 1 статті 25 КАС України передбачено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом:

- за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або

- адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.

Частиною 2 статті 26 КАС України передбачено, що позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

З метою перевірки підсудності справи, у відповідності до положень ч.6 ст.171 КАС України, було отримано:

- відповідь з Єдиного державного демографічного реєстру за №326625 від 17.11.2023 року, згідно з якою встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що у відповідності до адміністративно територіального поділу міста Одеси відносно до Приморського району міста Одеси.

Також, з позовної заяви вбачається, що позивачем визначено відповідачем - Департамент патрульної поліції Управління патрульної поліції в Одеській області, з зазначенням коду ЄДРПОУ, як юридичної особи, за №40108646.

Під час перевірки вказаних обставин, судом у відповідності до відповіді з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №329943 від 20.11.2023 року встановлено, що за кодом ЄДРПОУ 40108646 значиться зареєстрована юридична особа - Департамент патрульної поліції, місцезнаходження якого зареєстровано за адресою: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3.

Отже, належною назвою відповідача в цій справі за вказаними позивачем даними, є Департамент патрульної поліції, код ЄДРПОУ 40108646, місцезнаходження якого зареєстровано за адресою: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3.

Вказаний реєстр не містить інформації про наявні зареєстровані відокремлені підрозділи, філії Департаменту патрульної поліції, зі статусом юридичної особи.

При цьому, приписами ч.1 ст.13 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.

Відповідно до ч.1 ст.15 «Про Національну поліцію» територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.

Використання у зазначених вище нормах формулювань «від імені органів Національної поліції» вказує на те, що відповідачем у таких справах, які розглядаються судом в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, є саме орган Національної поліції - суб'єкт владних повноважень, а не підрозділ Національної поліції або ж особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.

Правову позицію з даного питання було висловлено Верховним Судом у постанові від 26 грудня 2019 року по справі №724/716/16-а (провадження № К/9901/12750/18).

Судом також враховується, що положення КАС України не передбачають право на визначення підсудності справи за місцезнаходженням територіальних управлінь чи філії, не зареєстрованих як юридична особа.

На підставі вищевикладеного, встановивши, що жодна зі сторін по справі не зареєстрована в Київському районі міста Одеси, судом встановлено, що справа не підсудна Київському районному суду міста Одеси.

Одночасно обираючи належний суд за територіальною юрисдикцією цієї справи, суд вважає, що з метою надання доступу до суду, слід визначити підсудність справи за найбільш ближчим судом до місця проживання позивача, а саме за місцем його зареєстрованого проживання.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Зважаючи на вищевикладене, оскільки судом встановлено, що справа Київському районному суду міста Одеси не підсудна, суд вважає, що адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, слід передати на розгляд до Приморського районного суду міста Одеси, відповідно до вимог п.2. ч.1 ст. 29 КАС України.

Судом також враховується, що у відповідності до статті 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.

Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.

Справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.

Керуючись ст. ст. 25, 29, 30 КАС України, суддя,

УХВАЛИВ:

Передати матеріали адміністративної справи №947/36363/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, за територіальною юрисдикцією до Приморського районного суду міста Одеси.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу судді протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Передачу адміністративної справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Суддя Калініченко Л. В.