ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2023 року ЛуцькСправа № 140/20052/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання протиправними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Національної поліції у Волинській області (ГУНП у Волинській області) про визнання протиправним та скасування наказу ГУНП у Волинській області №670 від 16.06.2023 «Про скасування акту розслідування нещасного випадку за формою П-1 (ПВ) та проведення повторного розслідування нещасного випадку»; визнання протиправним та скасування Акту № 4 розслідування нещасного випадку, який стався 12.08.2022 о 12 год. 15 хв. із старшим інспектором роти патрульної служби поліції особливого призначення «Світязь» ГУНП у Волинській області капітаном поліції Онофпиюком Дмитром Павловичем від 22.06.2023.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 12.08.2022 близько 12 години 15 хвилин під час участі в навчально-тренувальних зборах та складання підсумкового комплексного заліку стався нещасний випадок, внаслідок якого позивач отримав травму, а саме: закритий перелом проксимального відділу лівої великогомілкової кістки.
В подальшому наказом начальника ГУНП у Волинській області №522 від 16.08.2022 року створено комісію для проведення розслідування нещасного випадку.
За результатами розслідування комісією, утвореною наказом ГУНП у Волинській області №522 від 16.08.2022, 22.08.2022 року складено Акт № 39 розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, форми Н-1 (ПВ), затверджений начальником ГУНП у Волинській області 22.08.2022.
У відповідності до вказаного акту комісія прийшла до висновку, що нещасний випадок з капітаном поліції ОСОБА_1 стався в період проходження служби при виконанні службових обов'язків, так як подія сталася на території Тренінгового центру ГУНП у Волинській області, під час навчальних зборів для поліцейських, які відряджаються для забезпечення безпеки і порядку та виконання бойових (спеціальних) завдань під час військового стану для роти патрульної служби поліції особливого призначення «Світязь» ГУНП у Волинській області, потерпілий капітан поліції ОСОБА_1 виконував завдання і повноваження поліції, передбачені підпунктами 1, 2, 3 пункту 1 статті 2 розділу І, підпункту 2 пункту 1 статті 18 розділу ІІІ, підпункту 24 пункту 1 статті 23 розділу IV та підпункту 4 пункту 1 статті 72 розділу VII Закону України “Про Національну поліцію”.
Разом з тим, щодо вказаного нещасного випадку на підставі наказу ГУНП у Волинській області від 30.09.2022 №682 «Про призначення та проведення службового розслідування» дисциплінарною комісією 12.10.2022 складено Висновок службового розслідування за фактом отримання тілесних ушкоджень старшим інспектором роти патрульної служби поліції особливого призначення «Світязь» ГУНП у Волинській області ОСОБА_1 , що мало місце 12.08.2022 у селі Сокиричі Луцького району Волинської.
У відповідності до вказаного висновку комісією в пункті 3 його резолютивної частини зазначено: «Дії старшого інспектора роти патрульної служби поліції особливого призначення «Світязь» ГУНП у Волинській області капітана поліції ОСОБА_1 під час відрядження для участі у навчально-тренувальних зборах у Тренінговому центрі ГУНП у Волинській області, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , внаслідок чого останній отримав тілесні ушкодження, вважати такими, що не містять складу дисциплінарного проступку».
03.01.2023 військово-лікарською комісією ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» за розпорядженням заступника командира роти з КЗ РПСПОП «Світязь» ГУНП у Волинській області здійснила медичний огляд ОСОБА_1 , за результатами якого було складено Свідоцтво про хворобу №1/с, наказом ГУНП у Волинській області від 13.01.2023 №19 о/с капітана поліції ОСОБА_1 за пунктом 2 «за станом здоров'я (через хворобу)» частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» звільнено з служби в поліції.
У відповідності до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 98489 від 22.02.2023 ОСОБА_1 визначено третю групу інвалідності, причина інвалідності - травма, так, пов'язана з виконанням службових обов'язків, висновок про умови та характер праці - протипоказана робота з фізперевантаженням.
В подальшому, після проходження огляду медико-соціальною експертною комісією позивач звернувся до ГУНП у Волинській області із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності.
Листом ГУНП у Волинській області від 28.04.2023 № 582/05/29-2023 позивачу відмовлено у призначенні цієї допомоги.
В подальшому на підставі листа Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України від 01.06.2023 №618/37/01/04-2023 року ГУНП у Волинській області винесено наказ від 16.06.2023 №670 «Про скасування акту розслідування нещасного випадку за формою Н-1 (ПВ) та проведення повторного розслідування нещасного випадку», яким скасовано акт №39 розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку за формою № Н-1 (ПВ) від 22.08.2022; призначено комісію із проведення повторного розслідування нещасного випадку.
22.06.2023 комісією, утвореною наказом ГУНП у Волинській області №670 від 16.06.2023, складено Акт № 4 розслідування нещасного випадку форми Н-1 (НПВ), в якому комісія дійшла висновку, що нещасний випадок із позивачем стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, так як діяння потерпілого поліцейського не пов'язане з виконанням завдань і повноважень поліції, визначених статтями 2 «Завдання поліції», 23 «Основні повноваження поліції», 24 «Додаткові повноваження поліції» та 25 «Повноваження поліції у сфері інформаційно-аналітичного забезпечення» Закону України «Про Національну поліцію», серед яких, участь у навчально-тренувальних зборах не зазначена.
ОСОБА_1 вважає наказ від 16.06.2023 №670 «Про скасування акту розслідування нещасного випадку за формою Н-1 (ПВ) та проведення повторного розслідування нещасного випадку» необґрунтованим та протиправним, оскільки він винесений з порушенням Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.10.2020 №705, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2020 за №1139/35422 (далі Порядок №705).
Зокрема, вказує на те, що згідно підпункту 6 пункту 9 розділу III Порядку №705 керівник органу (підрозділу) поліції, який призначив комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, зобов'язаний видати наказ про скасування актів розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку за формою Н-1 та призначити повторне розслідування (у разі встановлення порушень вимог цього Порядку чи інших нормативно-правових актів, за наявності вимоги посадової особи з державного нагляду за охороною праці відповідно до компетенції).
При цьому зазначає, що відповідно до пункту 2 розділу IV Порядку № 705 контроль за своєчасним та об'єктивним проведенням спеціальних розслідувань нещасних випадків, веденням їх обліку, ужиттям заходів з усунення причин їх настання здійснює сектор державного нагляду за охороною праці Департаменту управління майном Національної поліції України.
Однак, всупереч наведеному оскаржуваний наказ був винесений начальником ГУНП у Волинській області на підставі листа Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України, який не здійснює функції з державного нагляду за охороною праці відповідно до компетенції.
Також позивач вважає протиправними висновки Акту від 22.06.2023 №4 за результатами повторного розслідування нещасного випадку, оскільки нещасний випадок 12.08.2022 настав в період проходження служби під час виконання завдань та повноважень поліції, визначених Законом України «Про Національну поліцію» в період проходження навчально-тренувальних зборів.
За таких обставин просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 24.07.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в даній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У відзиві на позовну заяву від 03.08.2023 №507/01/26-2023 представник відповідача позовні вимоги не визнала.
В обґрунтування відзиву зазначила, що 09.06.2023 до Головного управління Національної поліції у Волинській області з Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України надійшов лист від 01.06.2023 №618/37/01/04-2023 про результати розгляду звернення ОСОБА_1 , в якому зазначено, що висновок комісії яка проводила розслідування нещасного випадку, який стався 12.08.2022 із старшим інспектором роти патрульної служби поліції особливого призначення «Світязь» ГУНП у Волинській області Онофриюком Д.П., не відповідає фактичним обставинам справи, а також з вимогою призначити за цим фактом повторне розслідування.
У зв'язку з надходженням вказаного листа відповідно до підпункту 6 пункту 9 розділу III Порядку №705 ГУНП у Волинській області видано наказ «Про скасування акту розслідування нещасного випадку за П-1 (ПВ) та проведенням повторного розслідування нещасного випадку» від 16.06.2023 №670, яким скасовано акт №39 розслідування спеціального розслідування) нещасного випадку за формою Н-І (ПВ) від 22.08.2022 та призначено комісію із проведення повторного розслідування вищезазначеного нещасного випадку для проведення повторного розслідування нещасного випадку.
В ході проведення розслідування комісія, дослідивши матеріали, прийшла до висновку, що нещасний випадок із старшим інспектором роти патрульної служби поліції особливого призначення «Світязь» ГУНІІ у Волинській області капітаном поліції ОСОБА_1 стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, так як діяння потерпілого поліцейського не пов'язане з виконанням завдань і повноважень поліції, визначених статтями 2 «Завдання поліції», 23 «Основні повноваження поліції», 24 «Додаткові повноваження поліції» та 25 «Повноваження поліції у сфері інформаційно-аналітичного забезпечення» Закону України «Про Національну поліцію», серед яких, участь у навчально-тренувальних зборах не зазначена, про що 22.06.2023 складений Акт №4 розслідування нещасного випадку.
Зазначає, що Головне управлінням Національної поліції у Волинській області діяло в межах наданих повноважень із дотриманням законодавства, в зв'язку із чим відсутні підстави для скасування наказу ГУНП від 16.06.2023 №670 та Акту №4 від 22.06.2023.
За таких обставин у задоволенні позову просить відмовити повністю.
У відповіді на відзив 14.08.2023 представник позивача додаткового підтримала доводи позовної заяви.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.
Позивач ОСОБА_1 проходив службу в Національній поліції України на посаді старшого інспектора роти патрульної служби поліції особливого призначення «Світязь».
На виконання доручення Національної поліції України від 19.07.2022 № 4950/01/2022 «Про організацію та проведення навчальних зборів для поліцейських підрозділів патрульної служби поліції особливого призначення головних управлінь Національної поліції в областях та м. Києві» (а.с. 22-24), наказу ГУНП у Волинській області від 22.07.2022 № 916/в «Про проведення навчальних зборів для поліцейських роти патрульної поліції особливого призначення «Світязь» ГУНП у Волинській області» (а.с. 25-28), наказу ТЦ ГУНП у Волинській області від 01.08.2022 року № 82 о/с «Про зарахування слухачів» (а.с. 29), позивач в період з 01.08.2022 по 12.08.2022 проходив участь у навчально-тренувальних зборах в селі Сокиричі Луцького району Волинської області та місті Володимир Волинської області (територія військової частини НОМЕР_1 ).
Як слідує із повідомлення про нещасний випадок, 12.08.2022 о 12 годині 15 хвилин на території Тренінгового центу старший інспектор РПСПОП «Світязь» капітан поліції ОСОБА_1 під час складання комплексного заліку за підсумками навчальних зборів для поліцейських роти патрульної поліції особливого призначення «Світязь», при проходженні комплексного заліку, а саме посадка та висадка з бойової машини БТР-60, під час висадки з бойової машини ОСОБА_2 отримав травму, що призвело до перелому лівого колінного суглоба у вигляді закритого перелому великої гомілкової кістки (а.с. 58).
В подальшому наказом начальника ГУНП у Волинській області №522 від 16.08.2022 року створено комісію для проведення розслідування даного нещасного випадку (а.с. 59 -60).
За результатами розслідування комісією, утвореною наказом ГУНП у Волинській області №522 від 16.08.2022, 22.08.2022 року складено Акт № 39 розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, форми Н-1 (ПВ) (а.с. 61-68).
У відповідності до вказаного акту комісія прийшла до висновку, що нещасний випадок з капітаном поліції ОСОБА_1 стався в період проходження служби при виконанні службових обов'язків, так як подія сталася на території Тренінгового центру ГУНП у Волинській області, під час навчальних зборів для поліцейських, які відряджаються для забезпечення безпеки і порядку та виконання бойових (спеціальних) завдань під час військового стану для роти патрульної служби поліції особливого призначення «Світязь» ГУНП у Волинській області, потерпілий капітан поліції ОСОБА_1 виконував завдання і повноваження поліції, передбачені підпунктами 1, 2, 3 пункту 1 статті 2 розділу І, підпункту 2 пункту 1 статті 18 розділу ІІІ, підпункту 24 пункту 1 статті 23 розділу IV та підпункту 4 пункту 1 статті 72 розділу VII Закону України “Про Національну поліцію”. Окрім того ОСОБА_1 перебував в однострої, з табельною та автоматичної зброєю та в бронежилеті.
Разом з тим, щодо вказаного нещасного випадку складено Висновок службового розслідування за фактом отримання тілесних ушкоджень старшим інспектором роти патрульної служби поліції особливого призначення «Світязь» ГУНП у Волинській області ОСОБА_1 , що мало місце 12.08.2022 у селі Сокиричі Луцького району Волинської (а.с. 72-81).
У відповідності до вказаного висновку комісією в пункті 3 його резолютивної частини зазначено: «Дії старшого інспектора роти патрульної служби поліції особливого призначення «Світязь» ГУНП у Волинській області капітана поліції ОСОБА_1 під час відрядження для участі у навчально-тренувальних зборах у Тренінговому центрі ГУНП у Волинській області, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , внаслідок чого останній отримав тілесні ушкодження, вважати такими, що не містять складу дисциплінарного проступку».
03.01.2023 військово-лікарською комісією ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» за розпорядженням заступника командира роти з КЗ РПСПОП «Світязь» ГУНП у Волинській області здійснила медичний огляд ОСОБА_1 , за результатами якого було складено Свідоцтво про хворобу №1/с (а.с. 82-84).
Наказом ГУНП у Волинській області від 13.01.2023 №19 о/с капітана поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 «за станом здоров'я (через хворобу)» частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (а.с. 85).
У відповідності до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 98489 від 22.02.2023 ОСОБА_1 визначено третю групу інвалідності, причина інвалідності - травма, так, пов'язана з виконанням службових обов'язків, висновок про умови та характер праці - протипоказана робота з фізперевантаженням (а.с. 86-87).
В подальшому, після проходження огляду медико-соціальною експертною комісією позивач звернувся до ГУНП у Волинській області із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності.
Листом ГУНП у Волинській області від 28.04.2023 № 582/05/29-2023 позивачу відмовлено у призначенні цієї допомоги (а.с. 91-93).
За результатом розгляду звернення позивача на «гарячу лінію» МВС від 03.05.2023 №5855г щодо неналежного, на його думку, розгляду в ГУНП у Волинській області його заяв про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності під час проходження служби листом Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України від 01.06.2023 №618/37/01/04-2023 запропоновано відповідачу видати наказ про скасування акту розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, який стався з ОСОБА_1 від 22.08.2022 №39 та призначити за цим фактом повторне розслідування (а.с. 98-100).
ГУНП у Волинській області винесено наказ від 16.06.2023 №670 «Про скасування акту розслідування нещасного випадку за формою Н-1 (ПВ) та проведення повторного розслідування нещасного випадку», яким скасовано акт №39 розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку за формою № Н-1 (ПВ) від 22.08.2022; призначено комісію із проведення повторного розслідування нещасного випадку (а.с. 101-102).
Як слідує із змісту вказаного наказу, до ГУНП у Волинській області надійшов лист Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України (від 01.06.2023 №618/37/01/04-2023), в якому зазначено, що висновок комісії, яка проводила розслідування нещасного випадку, який стався 12.08.2022 із старшим інспектором роти патрульної поліції особливого призначення «Світязь» ГУНП у Волинській області Онофриюклм Д.П., не відповідає фактичним обставинам справи, а також з вимогою призначити за цим фактом повторне розслідування. Відповідно до підпункту 6 пункту 9 розділу ІІІ Порядку №708 та з метою проведення об'єктивного розслідування нещасного випадку видано цей наказ.
22.06.2023 комісією, утвореною наказом ГУНП у Волинській області №670 від 16.06.2023, складено Акт № 4 розслідування нещасного випадку форми Н-1 (НПВ), в якому комісія дійшла висновку, що нещасний випадок із позивачем стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, так як діяння потерпілого поліцейського не пов'язане з виконанням завдань і повноважень поліції, визначених статтями 2 «Завдання поліції», 23 «Основні повноваження поліції», 24 «Додаткові повноваження поліції» та 25 «Повноваження поліції у сфері інформаційно-аналітичного забезпечення» Закону України «Про Національну поліцію», серед яких, участь у навчально-тренувальних зборах не зазначена (а.с. 107-115).
Вважаючи наказ від 16.06.2023 №670 «Про скасування акту розслідування нещасного випадку за формою Н-1 (ПВ) та проведення повторного розслідування нещасного випадку» та Акт №4 від 22.06.2023 за результатами повторного розслідування нещасного випадку, який стався 12.08.2022 о 12 годині 15 хвилин, протиправним позивач звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить із такого.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, єдиний порядок організації охорони праці в Україні визначає Закон України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року №2694-ХІІ з наступними змінами та доповненнями у редакції на час виникнення спірних правовідносин (далі Закон України №2694-ХІІ).
Статтею 1 цього Закону визначено поняття охорони праці це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Відповідно до статті 14 Закон України №2694-ХІІ працівник зобов'язаний: дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту; проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди. Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Статтею 22 Закону України №2694-ХІІ передбачено, що роботодавець повинен організовувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням з всеукраїнськими об'єднаннями профспілок. За підсумками розслідування нещасного випадку, професійного захворювання або аварії роботодавець складає акт за встановленою формою, один примірник якого він зобов'язаний видати потерпілому або іншій заінтересованій особі не пізніше трьох днів з моменту закінчення розслідування. У разі відмови роботодавця скласти акт про нещасний випадок чи незгоди потерпілого з його змістом питання вирішуються посадовою особою органу державного нагляду за охороною праці, рішення якої є обов'язковим для роботодавця. Рішення посадової особи органу державного нагляду за охороною праці може бути оскаржене у судовому порядку.
На реалізацію наведеної бланкетної норми Урядом 17 квітня 2019 року прийнято постанову, якою затверджено Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві.
Відповідно до абзацу 4 пункту 2 цього Порядку його дія не поширюється на осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейських, військовослужбовців Національної гвардії, курсантів (слухачів) закладів освіти МВС і Національної гвардії.
Згідно абзацу 10 цього пункту розслідування та облік нещасних випадків щодо осіб, зазначених в абзацах 3 8 цього пункту, здійснюються у порядку, визначеному міністерствами та іншими державними органами, в управлінні яких перебувають військові частини, установи, організації, заклади освіти та підрозділи, де проходять службу або утримуються такі особи.
Саме відповідно до наведеної правової норми затверджено Порядок №705, що визначає процедуру проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими центрального органу управління поліції, територіальних (міжрегіональних) органів (підрозділів) поліції, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі орган (підрозділ) поліції).
Згідно з пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 705, керівник органу (підрозділу) поліції, де стався нещасний випадок, наказом не пізніше наступного робочого дня після отримання інформації про нещасний випадок утворює комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку.
Відповідно до пунктів 1-4 розділу ІІІ Порядку № 705, розслідування нещасного випадку проводиться протягом п'яти робочих днів з дня утворення комісії з розслідування нещасного випадку. Спеціальне розслідування нещасного випадку проводиться протягом одного місяця з дня утворення спеціальної комісії з розслідування нещасного випадку. Розслідування (спеціальне розслідування) нещасного випадку може бути продовжено керівником органу (підрозділу) поліції, який призначив комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, за мотивованим рапортом (доповідною запискою) голови комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку до отримання необхідних матеріалів (експертиз, висновків, постанов, рішень, пояснень тощо) для встановлення обставин і причин нещасного випадку. За результатами розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку складається акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку за формою Н-1 (далі - акт за формою Н-1) (додаток 2).
Згідно з пунктом 6 розділу ІІІ Порядку № 705, комісія (спеціальна комісія) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку зобов'язана: 1) провести засідання, на якому розглянути інформацію про нещасний випадок, розподілити функції між членами комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку та скласти протокол засідання (додаток 3); 2) провести фотографування, обстежити місце нещасного випадку та скласти протокол огляду місця, де стався нещасний випадок (додаток 4); 3) одержати письмові пояснення потерпілого поліцейського, посадових осіб, поліцейських, свідків нещасного випадку (додаток 5); 4) вивчити наявні документи і матеріали стосовно нещасного випадку та надіслати (за потреби) запити відповідним установам, організаціям, закладам щодо надання інформації про нещасний випадок; 5) визначити вид події та причини, що призвели до настання нещасного випадку, згідно з Класифікатором видів подій, причин, що призвели до настання нещасного випадку (додаток 6); 6) визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці; 7) визначити необхідність проведення лабораторних досліджень, випробувань, технічних розрахунків, експертиз тощо для встановлення причин настання нещасного випадку; 8) з'ясувати обставини перебування потерпілого поліцейського у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції; учинення ним кримінального, адміністративного правопорушення, дисциплінарного проступку, навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю або самогубства; 9) установити осіб, які порушили вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, та розробити заходи із запобігання таким нещасним випадкам; 10) кваліфікувати нещасний випадок відповідно до обставин: у період проходження служби під час виконання службових обов'язків або не пов'язаний з виконанням службових обов'язків; 11) прийняти рішення шляхом голосування членів комісії (спеціальної комісії), у разі рівної кількості їхніх голосів голос голови комісії (спеціальної комісії) вирішальний; 12) скласти акти за формою Н-1 у кількості примірників, визначених рішенням комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку. У разі групового нещасного випадку скласти акти за формою Н-1 на кожного потерпілого поліцейського. Акти за формою Н-1 прошиваються та скріплюються печаткою органу (підрозділу) поліції; 13) розглянути та підписати примірники актів за формою Н-1 (тимчасові акти за формою Н-1). У разі незгоди члена комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку із змістом акта за формою Н-1 підписати акти з відміткою про наявність окремої думки. Окрема думка викладається письмово. В окремій думці член комісії (спеціальної комісії) обґрунтовано викладає пропозиції до змісту акта за формою Н-1 (окрема думка додається до акта за формою Н-1 та є його невід'ємною частиною); 14) передати не пізніше наступного робочого дня після підписання актів за формою Н-1 матеріали розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку та примірники актів за формою Н-1 керівникові органу (підрозділу) поліції, що утворив комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, для їх розгляду та затвердження; 15) додержуватися вимог законодавства про інформацію щодо захисту персональних даних потерпілих поліцейських та інших осіб, які зібрані в межах повноважень комісії (спеціальної комісії) під час проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку.
Згідно з пунктом 9 розділу ІІІ Порядку № 705, керівник органу (підрозділу) поліції, який призначив комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, зобов'язаний: 1) розглянути та затвердити акти за формою Н-1 не пізніше наступного робочого дня після їх підписання комісією (спеціальною комісією) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку; 2) ужити заходів щодо притягнення до відповідальності поліцейських (працівників), дії або бездіяльність яких призвели до настання нещасного випадку (за їх наявності); 3) надіслати матеріали спеціального розслідування нещасного випадку не пізніше трьох робочих днів з дня їх затвердження до сектору державного нагляду за охороною праці Департаменту управління майном Національної поліції України; 4) видати акт за формою Н-1 потерпілому поліцейському (членам його сім'ї чи уповноваженій ним особі) не пізніше трьох робочих днів з дати затвердження; 5) видати протягом двох робочих днів після закінчення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку наказ про виконання запропонованих комісією (спеціальною комісією) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку заходів із запобігання подібним нещасним випадкам; 6) видати наказ про скасування актів розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку за формою Н-1 та призначити повторне розслідування (у разі встановлення порушень вимог цього Порядку чи інших нормативно-правових актів, за наявності вимоги посадової особи з державного нагляду за охороною праці відповідно до компетенції).
Відповідно до пунктів 1-3 розділу IV Порядку № 705 контроль за своєчасним та об'єктивним розслідуванням нещасних випадків, підготовкою матеріалів розслідувань, веденням їх обліку, ужиттям заходів щодо усунення причин їх настання здійснюють посадові особи з державного нагляду за охороною праці органу (підрозділу) поліції відповідно до їх компетенції. Контроль за своєчасним та об'єктивним проведенням спеціальних розслідувань нещасних випадків, веденням їх обліку, ужиттям заходів з усунення причин їх настання здійснює сектор державного нагляду за охороною праці Департаменту управління майном Національної поліції України. Посадові особи з державного нагляду за охороною праці відповідно до компетенції мають право вимагати від керівника органу (підрозділу) поліції, що утворив комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, скасування актів за формою Н-1 з проведенням повторного розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, якщо встановлено порушення вимог цього Порядку чи інших нормативно-правових актів. Вимоги посадових осіб з державного нагляду за охороною праці відповідно до компетенції обов'язкові для виконання керівником органу (підрозділу) поліції.
Як зазначено вище, підставою для скасування Акту №39 розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку від 22.08.2022 є вимога, викладена у листі Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини від 01.06.2023 №618/37/01/04-2023 «Про результати розгляду звернення ОСОБА_1 ».
У позовній заяві позивач та його представник, як підставу для скасування Акту №4 від 22.06.2022 розслідування нещасного випадку та наказу від 16.06.2023 №670 «Про скасування акта розслідування нещасного випадку за формою Н-1 (ПВ) та проведення повторного розслідування нещасного випадку» вказують те, що наказ мотивовано посиланням на вимоги підпункту 6 пункту 9 розділу ІІІ Порядку № 705, який передбачає можливість скасування акту розслідування нещасного випадку та призначення повторного розслідування нещасного випадку виключно за наявності вимоги посадової особи з державного нагляду за охороною праці відповідно до компетенції.
Як зазначає позивач, у відповідності до положень Порядку №705 підставою для призначення повторного розслідування нещасного випадку є виключно встановлення порушень вимог цього Порядку та інших нормативно-правових актів, а не відповідність фактичним обставинам в справі, як це зазначає відповідач в оскаржуваному наказі. Відтак, у наказі не наведені мотиви застосування тих чи інших певних/конкретних норм права, не наведено юридичне обґрунтування підстав для скасування попереднього акту розслідування нещасного випадку та призначення повторного розслідування, тому, саме лише посилання у наказі в цілому на Порядок №705 та лист Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України не може вважатися належною юридичною кваліфікацією.
Позивач та його представник вказують, що Департамент головної інспекції та дотримання прав людини не здійснює державного нагляду за охороною праці в розумінні підпункту 6 пункту 9 розділу 3 та пункту 3 розділу 4 Порядку №705, а тому лист вказаного Департаменту, на який посилається відповідач в оскаржуваному наказі, не є вимогою в розумінні зазначених приписів Порядку №705.
Суд зазначає, що вказані вище обґрунтування позовних вимог можуть бути підставою для спору щодо скасування вимоги Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини, викладеної у листі від 01.06.2023 №618/37/01/04-2023 «Про результати розгляду звернення ОСОБА_1 ».
Проте, у цій справі відсутні позовні вимоги про скасування вимоги Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини, викладеної у листі від 01.06.2023 №618/37/01/04-2023 «Про результати розгляду звернення ОСОБА_1 ».
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи те, що позивач оскаржує Акт №4 від 22.06.2023 повторного спеціального розслідування нещасного випадку та наказ від 16.06.2023 №670 про скасування попереднього акту розслідування нещасного випадку, але не ставить питання про скасування вимоги Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини, викладеної у листі від 01.06.2023 №618/37/01/04-2023 «Про результати розгляду звернення ОСОБА_1 », на підставі якої був виданий оскаржуваний наказ, суд зазначає, що позовні вимоги про скасування Акту №4 від 22.06.2023 повторного спеціального розслідування нещасного випадку та наказу від 16.06.2023 №670 за наявності чинної вимоги, викладеної у листі Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини від 01.06.2023 №618/37/01/04-2023 «Про результати розгляду звернення ОСОБА_1 », є такими, що заявлені передчасно.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (частина перша статті 90 КАС України).
З огляду на встановлені обставини справи, наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги у цій справі задоволенню не підлягають, як передчасно заявлені.
Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.
Керуючись статтями 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 11, ідентифікаційний код юридичної особи 40108604) про визнання протиправними та скасування рішень відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович