УХВАЛА
20 листопада 2023 року м. Чернігів справа № 927/1450/23
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши матеріали клопотання ОСОБА_1 про витребування оригіналів доказів по справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ПОЗИКА» 01133, м. Київ, бульв. Лесі Українки, 26, офіс 411 (office@bizpozyka.com)
До ОСОБА_1 АДРЕСА_1
про стягнення 148 224 грн 04 коп.
ВСТАНОВИВ:
20 жовтня 2023 року через систему «Електронний суд» до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ПОЗИКА» до ОСОБА_1 про стягнення 68 504,40 грн заборгованості по кредиту, виданого згідно Договору № 079815-КС-006 про надання кредиту (Електронна форма) від 31.12.2020, 79 719,64 грн заборгованості по процентам за користування кредитними коштами.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань щодо своєчасного повернення кредитних коштів, сплати відсотків за користування кредитними коштами та комісії за користування ними.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 25.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; встановлені процесуальні строки для подання сторонами заяв по суті справи.
15 листопада 2023 року до суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про витребування оригіналів доказів яким відповідач просить витребувати від позивача оригінали всіх доказів, доданих до позовної заяви.
В обґрунтування поданого клопотання відповідач посилається на те, що він не визнає позову, а також всіх обставин, які зазначені в позовній заяві, та ставить під сумнів наявність у позивача оригіналів документів, копії яких додано до позовної заяви.
Згідно ст. 2, 13, 14 Господарського процесуального кодексу України, одними із основних засад (принципів) господарського судочинства є змагальність сторін і диспозитивність.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За змістом ст. 73, 80 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, письмовими, речовими і електронними доказами.
Учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Відповідно до ст. 91, 96 Господарського процесуального кодексу України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, посвідчених електронним підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до закону. Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом.
Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.
Якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу.
Електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, яка містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (в тому числі текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних й інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема на портативних пристроях (картах пам'яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет).
Електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, засвідченій електронним підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги». Законом може бути передбачено інший порядок засвідчення електронної копії електронного доказу.
Учасники справи мають право подавати електронні докази в паперових копіях, посвідчених в порядку, передбаченому законом. Паперова копія електронного доказу не вважається письмовим доказом.
Учасник справи, який подає копію електронного доказу, повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу електронного доказу.
Якщо подано копію (паперову копію) електронного доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал електронного доказу. Якщо оригінал електронного доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (паперової копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.
У позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява повинна містити, зокрема, перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви (ч. 1, п. 8 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України). В той же час, у відзиві відповідач викладає заперечення проти позову (ч. 1 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України).
На момент розгляду клопотання ОСОБА_1 про витребування оригіналів доказів відповідачем відзив на позовну заяву не поданий. У поданому клопотанні відповідач також не вказує в чому полягають його заперечення проти позову, а також чому він ставить під сумнів наявність у позивача оригіналів документів, копії яких додано до позовної заяви, і яких саме.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що клопотання відповідача не є обґрунтованим.
Посилання відповідача на те, що суд в будь - якому випадку зобов'язаний за клопотанням сторони витребувати оригінали доказів, суд відхиляє, оскільки застосування законодавцем дієслова «може» в ч. 6 ст. 91 та ч. 5 ст. 96 Господарського процесуального кодексу України, свідчить про наявність у суду права, а не обов'язку задовольнити відповідне клопотання сторони.
При цьому, обов'язковою умовою для задоволення такого клопотання є його достатня обґрунтованість.
Таким чином, підстави для задоволення клопотання відповідача відсутні.
Керуючись ст. 2, 13, 14, 73, 80, 91, 96, 233, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Клопотання ОСОБА_1 про витребування оригіналів доказів залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Дата набрання ухвалою законної сили - 20.11.2023.
Суддя А.С.Сидоренко