Ухвала від 16.11.2023 по справі 456/5846/23

Справа № 456/5846/23

Провадження № 1-кс/456/1176/2023

УХВАЛА

слідчого судді

16 листопада 2023 року місто Стрий

Слідчий суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів в кримінальному провадженні,

встановив:

Слідчим СВ Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023141130000944 від 02.11.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України.

01.11.2023 в Стрийський РУП ГУНП у Львівській області надійшов рапорт старшого ДОП Стрийського РУП ГУНП у Львівській області капітана поліції ОСОБА_4 про те, що в ході проведення перевірки повідомлення від 12.10.2023 начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_5 встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснювався призов за мобілізацією військовозобов'язаного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , який 15.09.2023 пройшов медичний огляд ВЛК, був визнаний придатним до військової служби та цього ж дня отримав повістку на відправку у військову частину на 19.09.2023 на 09:00 годину. Однак ОСОБА_6 , отримавши повістку, на вказаний час до ІНФОРМАЦІЯ_1 не з'явився, про причини неявки не повідомив. Було встановлено місце проживання та опитано ОСОБА_6 , який повідомив, що він відмовляється від проходження військової служби в ІНФОРМАЦІЯ_4 .

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . 15.09.2023 він пройшов медичний огляд ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі- ВЛК) та був визнаний придатним до військової служби під час мобілізації, про що наявна довідка №5238/1/3694 від 15.09.2023.

Допитаний як свідок ОСОБА_6 повідомив що, у 2017 після проходження ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 був визнаний непридатним у мирний час та обмежено придатний у військовий час, відповідно був переданий на військовий облік військовозобов'язаних та йому було видане тимчасове посвідчення військовозобов'язаного.

15.09.2023 року близько 18:00 год. ОСОБА_6 було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 , де в той ж день він пройшов військово-лікарську комісію, на стан свого здоров'я не скаржився під час проходження ВЛК, де в подальшому комісія прийняла рішення про його придатність до військової служби за мобілізацією.

По даному факту, працівниками ІНФОРМАЦІЯ_7 винесено рішення ВЛК про придатність до військової служби ОСОБА_6 про що складено довідку №5238/1/3694 від 15.09.2023.

Під час досудового розслідування до ІНФОРМАЦІЯ_1 скеровано запит 06.11.2023 за №15970/47/7/23 про надання належним чином завірених копій медичних документів, протоколу засідання ВЛК, копію направлення на медичний огляд, картку обстеження та медичного огляду, картки професійно-психологічного відбору кандидата.

Згідно отриманої відповіді з ІНФОРМАЦІЯ_8 від 09.11.2023 №8513 - протокол засідання ВЛК, картка обстеження та медичного огляду та інші запитувані документи, є документами з обмеженим доступом та не можуть бути надані слідчому на його письмовий запит.

Зважаючи на вищенаведене, з метою досягнення повноти, всебічності та неупередженості прийняття законного рішення у даному кримінальному провадженні необхідно отримати тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, яка знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 ( місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_3 ; код у СДРПОУ: НОМЕР_1 ) з можливістю доступу у ІНФОРМАЦІЯ_10 , за адресою: АДРЕСА_4 , та комісії ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_11 , що фактично знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 , а саме: особову справу ОСОБА_6 витяг з протоколу засідання ВЛК, направлення на медичний огляд, картку обстеження та медичного огляду, карту професійно-психологічного відбору кандидата та всі інші документи, щодо гр. ОСОБА_6 які підтверджують набуття ним статусу військовозобов'язаного та проходження останнім медичного огляду.

В судове засідання слідчий та прокурор не з?явились, однак в клопотанні зазначили та просили розгляд клопотання проводити за їхньої відсутності, таке задоволити.

У зв'язку із неявкою учасників судового провадження, на підставі ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування судового засідання з розгляду їх клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, не здійснювалося.

Дослідивши матеріали клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя дійшов такого висновку.

Згідно з пунктом 18 ч. 1 ст. 3 КПК України, з-поміж іншого, до повноважень слідчого судді належить здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

Приписами ст. 7 КПК України визначено, що зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відносяться: верховенство права, законність, змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості тощо.

Положеннями ч. 1 ст. 9 КПК України встановлено, що під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.

Порядок тимчасового доступу до документів під час досудового розслідування врегульовано главою 15 КПК України, за змістом якої надання стороні кримінального провадження документів передбачено на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно з ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Тимчасовий доступ до речей і документів є заходом забезпечення кримінального провадження у розумінні положень пункту 5 ч. 2 ст. 132 КПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Згідно з ч. 4 цієї ж статті КПК України передбачено, що для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.

Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.

В силу положень ч. 5 ст. 40 КПК України, слідчий, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, інші фізичні особи зобов'язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення слідчого.

Частиною 5 ст. 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою та не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених у ч. 5 ст. 163 КПК України, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Пункт 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, встановлює, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Відповідно до абзацу 3 пункту 3 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи ІНФОРМАЦІЯ_12 , областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному ІНФОРМАЦІЯ_13 та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.

Пунктом 7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних ІНФОРМАЦІЯ_12 , областей, мм. Києва та Севастополя. З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій ІНФОРМАЦІЯ_14 у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ ІНФОРМАЦІЯ_15 , що затверджується керівником ІНФОРМАЦІЯ_15 . Положення про районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджуються керівниками відповідних ІНФОРМАЦІЯ_12 , областей, мм. Києва та Севастополя. ІНФОРМАЦІЯ_16 має печатку із зображенням ІНФОРМАЦІЯ_17 і своїм найменуванням.

Водночас, поняття відокремлений підрозділ, слід розглянути крізь призму положень ст. 95 ЦК України, відповідно до якої, філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

В силу підпункту 2.5.1. пункту 2.5. глави 2 розділу I Положення про військово-лікарську експертизу в ІНФОРМАЦІЯ_4 , затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_18 від 14.08.2008 року № 402 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за №1109/15800, до позаштатних постійно діючих ВЛК ( ІНФОРМАЦІЯ_19 ) належать ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_20 .

Відповідно до підпункту 2.5.3. пункту 2.5. глави 2 розділу I Положення про військово-лікарську експертизу в ІНФОРМАЦІЯ_4 , затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_18 від 14.08.2008 року за № 402 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за № 1109/15800, до складу ВЛК (ЛЛК) ІНФОРМАЦІЯ_20 входять медичні працівники закладу охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням ІНФОРМАЦІЯ_21 (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів), за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону.

Згідно з підпунктом 2.8.1. пункту 2.8. глави 2 розділу I Положення про військово-лікарську експертизу в ІНФОРМАЦІЯ_4 , затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_18 від 14.08.2008 року № 402 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за № 1109/15800, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_22 . Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій у ІНФОРМАЦІЯ_20 , областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК. Головою ВЛК районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_20 призначається лікар, найбільш досвідчений з питань військово-лікарської експертизи, наказом керівника ІНФОРМАЦІЯ_20 після погодження з головним лікарем районної (міської) лікарні, головою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_20 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , ІНФОРМАЦІЯ_24 .

У відповідності до підпункту 2.8.4. пункту 2.8. глави 2 розділу I Положення про військово-лікарську експертизу в ІНФОРМАЦІЯ_4 , затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_18 від 14.08.2008 року № 402 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за № 1109/15800, на ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2. глави 1 розділу I, пункту 1.4. глави 1 розділу II цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК ТЦК та СП покладається огляд інших громадян.

Відповідно до ст. 40 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» медичні працівники та інші особи, яким у зв'язку з виконанням професійних або службових обов'язків стало відомо про хворобу, медичне обстеження, огляд та їх результати, інтимну і сімейну сторони життя громадянина, не мають права розголошувати ці відомості, крім передбачених законодавчими актами випадків. При використанні інформації, що становить лікарську таємницю, в навчальному процесі, науково-дослідній роботі, в тому числі у випадках її публікації у спеціальній літературі, повинна бути забезпечена анонімність пацієнта.

При цьому, в силу ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених у ч. 5 ст. 163 КПК України, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

З огляду на обставини, встановлені при розгляді клопотання про надання тимчасового доступу до речей та документів, а також додані до нього необхідні матеріали, слідчий суддя вважає за можливе його задовольнити, оскільки таким чином буде забезпечено встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023141130000944 від 01.11.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України, а також те, що іншим способом неможливо довести обставини, котрі передбачається довести за допомогою вказаних документів, деякі, з-поміж інших документів, можуть становити лікарську таємницю.

Слідчий суддя звертає увагу на положення ч. 1 ст. 159 КПК України та пункт 6 ч. 1 ст. 164 КПК України, та виходячи безпосередньо з них, задовольняючи дане клопотання у спосіб - без зобов'язання вчинити дії, означених у прохальній частині клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, оскільки до повноважень слідчого судді за наслідками розгляду клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, у випадку задоволення такого, входить розпорядження надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів зазначеній в ухвалі особі та надати їй можливість вилучити зазначені речі і оригінали або копії документів, якщо відповідне рішення було прийнято слідчим суддею, судом.

Керуючись статтями 107, 131-132, 159-166, 309, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчої Слідчого відділення Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, - задовольнити.

Надати слідчій СВ Стрийського РУН ГУНП у Львівській області лейтенанту поліції ОСОБА_3 , старшому слідчоу СВ Стрийського РУН ГУНП у Львівській області капітану поліції ОСОБА_7 , тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, з можливістю ознайомлюватись з ними, робити їх копії, без їх вилучення, котрі знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 ( місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_3 ; код у ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) з можливістю доступу у ІНФОРМАЦІЯ_10 , за адресою: АДРЕСА_4 , та комісії ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_11 , що фактично знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 , а саме наступних документів:

-особової справи ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,

-витяг з протоколу засідання ВЛК,

-направлення на медичний огляд, картку обстеження та медичного огляду,

-карту професійно-психологічного відбору кандидата та всі інші документи, щодо гр. ОСОБА_6 , які підтверджують набуття ним статусу військовозобов'язаного та проходження останнім медичного огляду.

ІНФОРМАЦІЯ_25 , що розташований за адресою: АДРЕСА_6 , та комісії ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_11 , що фактично знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 , зобов'язати надати інформацію для проведення тимчасового доступу в повному обсязі.

Роз'яснити службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_11 , що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Визначити строк дії ухвали слідчого судді в два місяці з дня її постановлення

Строк дії ухвали - два місяці з дня її постановлення.

Ухвала остаточна та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1