Кіровоградської області
"04" вересня 2006 р.
Справа № 2/232
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді ДеревінськоїЛ.В., розглянув матеріали справи № 2/232
за позовом: Прокурора Кіровського району м. Кіровограда в інтересах держави в особі Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Кіровоград
до відповідача: відкритого акціонерного товариства "Птахофабрика Маловисківська", м. Мала виска Кіровоградської області
про стягнення 1615 грн.
Представники сторін:
від прокуратури - прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури області Ситник Г.М., посвідчення № 358 ;
від позивача - Чеботарь О.М. , довіреність № б/н від 16.12.04 ;
від відповідача - участі не брав, про час і місце розгляду справ повідомлений належним чином;
Прокурор Кіровського району м. Кіровограда в особі Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку подав позов про стягнення з відкритого акціонерного товариства "Птахофабрика Маловисківська" штрафних санкцій у розмірі 1615грн. в доход державного бюджету України.
Відповідач позов не заперечив, витребувані судом матеріали не подав.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та прокурора господарський суд, -
Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», ст.ст. 1, 5, 6 передбачено, що здійснення комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживання і порушенням у цій сфері покладено на Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку та її територіальні органи.
Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку затверджено Положення про Кіровоградське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 21.01.2003 р. Відповідно до вказаного Положення, а саме п.п. 1, 4, 16, Кіровоградське територіальне управління входить до системи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яке покликане забезпечувати реалізацію єдиної державної політики в регіоні щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних у відповідності з наданими повноваженнями і користуються статусом юридичної особи.
Згідно п.п. 10, 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Державна комісії з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання дозволів на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Статтею 11 Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи.
Штрафи, передбачені статтею 11 «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», накладаються головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії чи головою відповідного територіального органу після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» про вчинення правопорушення, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Постановою від 02.02.2006р. про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів встановлено не виконання розпорядження Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери від 31.08.2005р. № 147-КІ, а саме:
порушена періодичність скликання загальних зборів акціонерів, що не відповідає вимогам ст. 45 Закону України «Про господарські товариства». В 2002-2003 роках загальні збори акціонерів не проводились, на яких не затверджувались результати фінансово - господарської діяльності товариства та розподіл прибутку ( визначення порядку покриття збитків).
Постановою від 02.02.2006р. про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів встановлено не виконання розпорядження Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери від 14.12.2005р. № 201-КІ, а саме:
товариством не подано до Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звіт емітента за 2004 рік, що порушує вимоги статті 24 Закону України «Про цінні папери і фондову біржу»п.1.4., п.2.1.5 Положення про надання регулярної інформації відкритими акціонерними товариствами, затвердженого рішенням ДКЦПФР 09.06.98р. за № 72 (в редакції рішення ДКЦПФР 17.01.00р. за № 3), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 03.02.2000р. № 119 із змінами.
Постановою від 09.03.2006р. про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів встановлено не виконання розпорядження Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери від 28.12.2005р. № 211-КІ, а саме:
емітентом цінних паперів не приведені сертифікати цінних паперів у відповідність до вимог « Положення про вимоги до сертифікатів цінних паперів, випущених у документарній формі», затвердженого рішенням ДКЦПФР 03.08.99р. за № 157, та змін і доповнень, затверджених рішенням ДКЦПФР 23.10.01р. за № 308.
Крім того, постановою від 10.04.2006р. про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів встановлено не виконання розпорядження Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери від 14.12.2005р. № 202-КІ, а саме:
1. Пункт 8.3.0 змін до статуту 1998р. не відповідають вимогам чинного законодавства в визначенні назви органу, який здійснює контроль за діяльністю виконавчого органу товариства та здійснює захист прав акціонерів, а саме: не спостережна, а наглядова рада, що порушує вимоги ст. 160 Цивільного кодексу України.
2. Підпункт 2 пункту 8.3.4 та підпункт 3 пункту 8.3.6 Статуту Товариства протирічать статуту та не відповідають вимогам чинного законодавства в частині встановлення виключної компетенції загальних зборів акціонерів Товариства, що порушує вимоги підпункту 5 п.8.2.4 Статуту та ст.159 Цивільного кодексу України.
3. Статут товариства та зміни до нього не передбачають наслідки невиконання зобов'язань по викупу акцій, що порушує вимоги ч. 3 ст.82 Господарського кодексу України та ст.37 Закону України«Про господарські товариства".
4. Товариством порушено періодичність скликання загальних зборів, так як збори в 2000 році не скликались, що порушує вимоги ст.45 Закону України «Про господарські товариства".
5. Порушена періодичність обрання членів правління та їх кількісний склад на зборах акціонерів 15.03.2001р. та 19.07.2002р., так як правління обирається на 5 років в кількості 7 членів, що порушує вимоги п.8.4.3 «Змін до статуту Товариства", затверджених зборами 15.08.1997р.
6. З 2002 року книга протоколів засідань правління в товаристві не велась, що порушує вимоги ч.2 ст.48 Закону України «Про господарські товариства".
7. Рішення про передачу ведення реєстру власників іменних цінних паперів реєстраторам НВФ «Техекспо» та ЗАТ «РЦВР» не приймалось на загальних зборах акціонерів, загальні збори акціонерів або спостережна рада Товариства не затверджувала умови договору на ведення реєстру власників іменних цінних паперів, що порушує вимоги ч.2 ст.9 Закону «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу паперів в Україні».
Докази надсилання відповідних постанов відповідачу підтверджуються матеріалами справи.
Супровідним листом від 09.02.2006р. за № 140-05-е відповідачу направлено акт № 25-КІ від 09.02.2006 про правопорушення на ринку цінних паперів та постанову від 09.02.2006р. про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Супровідним листом від 09.02.2006р. за № 140-05-е відповідачу направлено акт № 26-КІ від 09.02.2006 про правопорушення на ринку цінних паперів та постанову від 09.02.2006р. про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Супровідним листом від 21.03.2006р. за № 304-05-е відповідачу направлено акт № 50-КІ від 21.03.2006 про правопорушення на ринку цінних паперів та постанову від 21.03.2006р. про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Також супровідним листом від 18.04.2006р. за № 472-05-е відповідачу направлено акт № 70-КІ від 18.04.2006 про правопорушення на ринку цінних паперів та постанову від 18.04.2006р. про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 9, 11, 12 «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», п. 6.7 Положенням «Про Кіровоградське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку» та п.п. 2.4, 7.1, 8.1, 8.4 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій було винесено постанову від 16.02.2006 № 25 - КІ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів щодо відповідача у вигляді штрафу у розмірі 25 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або 425 грн., постанову від 16.02.2006 № 26 - КІ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів щодо відповідача у вигляді штрафу у розмірі 25 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або 425 грн., постанову від 28.03.2006 № 50 - КІ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів щодо відповідача у вигляді штрафу у розмірі 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або 340 грн. та постанову від 26.04.2006 № 70 - КІ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів щодо відповідача у вигляді штрафу у розмірі 25 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або 425 грн.
Відповідача було зобов'язано перерахувати вказані штрафи в доход державного бюджету на рахунок відділення державного казначейства за місцезнаходженням платника протягом 15 днів з моменту отримання постанов.
Позивачем подано до суду докази доведення до відповідача вказаних постанов, проте, відповідач не сплатив штрафні санкції в розмірі 1615 грн.
Доказів оскарження постанов позивача в установленому законом порядку, а також їх скасування відповідачем не подано.
Враховуючи викладені вище обставини, господарський суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Прокурора Кіровського району м. Кіровограда в інтересах держави в особі Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є обґрунтованими, підтвердженні матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Державне мито по справі та витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись Законом України «Про цінні папери та фондову біржу», Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», ст.ст. 49, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Птахофабрика Маловисківська", вул. Щорса, 100, м. Мала виска Кіровоградської області ( код 04350278, п/р 260031803 в ОД АППБ «Аваль», МФО 323538) штрафні санкції в розмірі 850 грн. в доход державного бюджету України (р/р 31115106500243, код бюджетної класифікації 23030300 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ 101, банк одержувача - УДК у Кіровоградській області, одержувач - ВДК у Кіровоградській області, код 24144695, МФО 823016).
Наказ видати після набрання рішення законної сили.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Птахофабрика Маловисківська", вул. Щорса, 100, м. Мала виска Кіровоградської області ( код 04350278, п/р 260031803 в ОД АППБ «Аваль», МФО 323538) штрафні санкції в розмірі 765 грн. в доход державного бюджету України (р/р 31112106600243, код бюджетної класифікації 23030300 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ 101, банк одержувача - УДК у Кіровоградській області, одержувач - ВДК у Маловисківському районі, код 24146702, МФО 823016).
Наказ видати після набрання рішення законної сили.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Птахофабрика Маловисківська", вул. Щорса, 100, м. Мала виска Кіровоградської області ( код 04350278, п/р 260031803 в ОД АППБ «Аваль», МФО 323538) в доход Державного бюджету, р/р № 31118095600002 в УДК у Кіровоградській області, МФО 823016, код 24145329, державне мито в сумі 102 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Птахофабрика Маловисківська", вул. Щорса, 100, м. Мала виска Кіровоградської області ( код 04350278, п/р 260031803 в ОД АППБ «Аваль», МФО 323538) на користь державного підприємства «Судовий інформаційний центр», м. Київ, пр. Перемоги, 44, рахунок № 26002014180001 в ВАТ «Банк Універсальний», м. Львів, МФО 325707, ідентифікаційний код 30045370, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в установленому законом порядку.
Суддя
Л. В. Деревінська