Рішення від 13.11.2023 по справі 480/10368/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2023 року Справа № 480/10368/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - А.О. Литвиненка,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10368/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 просить суд зобов'язати відповідача - Головне управління національної поліції в Сумській області здійснити йому перерахунок премії за червень 2023 року та внести зміни до наказу від 23.06.2023 № 272 о/с в частині встановленого йому відсоткового значення розміру премії шляхом встановлення раніше визначеного розміру премії - 224,207 відсотки.

В обґрунтування позовної заяви позивач посилався на протиправність дій ГУ НП в Сумській області щодо зменшення розміру премії. Зазначив, що виплата премії проводиться щомісячно в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення. З наказами начальника Головного управління Національної поліції в Сумській області про зменшення чи позбавлення премії, ніхто не ознайомлював. Службових розслідувань для встановлення причин та обставин можливих порушень службової дисципліни під час несення служби не проводилося.

Ухвалою суду від 21.09.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з виклику сторін.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначив, що виплата премії поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Рішення керівників органів поліції про преміювання оформлюється наказом, який видається до 25 числа кожного місяця, згідно із затвердженим положенням про преміювання та на підставі списків керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції. Рішення керівників органів поліції про преміювання заступників керівника органу поліції, керівників структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів здійснюється на підставі наказу.

Пояснює, що з системного аналізу зазначених норм слідує, що питання щодо преміювання поліцейських віднесено до виключної компетенції керівника органу поліції; розмір премії встановлюється за рішенням керівника відповідно до затверджених ним положень; виплата премії здійснюється за наказом керівника органу поліції, який видається до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, та відповідно до, в тому числі, особистого внеску поліцейського в загальні результати служби; премія виплачується в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення. При цьому, законодавством не визначено фіксований розмір премії, який має встановлюватися щомісяця. Розмір премії поліцейським затверджується керівником відповідним наказом, що є його дискреційним повноваженням.

Так, 23.06.2023 начальником ГУ НП в Сумській області було видано наказ 23.06.2023 № 272 о/с "Про преміювання поліцейських ГУНП в Сумській області" яким ОСОБА_1 встановлено премію за червень 2023 у розмірі 175,967 %.

Відповідно до копії розрахункового листа ОСОБА_1 за червень 2023 року останній отримав грошове забезпечення у червні 2023 році у сумі 32397,02 грн. Вимоги вважає необґрунтованими у їх задоволенні просить відмовити.

Вислухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходить службу на посаді старшого дільничного офіцера поліції Сумського районного управління поліції ГУНП в Сумській області.

За результатами проведеної оперативної наради відділу превенції Сумського районного управління поліції ГУНП в Сумській області відповідно до витягу з протоколу від 13.06.2023 № 58 начальнику ГУНП в Сумській області рекомендовано встановити старшому дільничному офіцеру поліції Сумського районного управління поліції ГУНП в Сумській області ОСОБА_1 менший від максимального розміру премії, який забезпечує рекомендований Національною поліцією України граничний рівень грошового забезпечення.

23.06.2023 начальником ГУНП в Сумській області було видано наказ 23.06.2023 № 272 о/с "Про преміювання поліцейських ГУНП в Сумській області", яким ОСОБА_1 встановлено премію за червень 2023 у розмірі 175,967 %.

Позивач, вважаючи, що ГУНП в Сумській області протиправно не нараховувалася премія у 224,207 % розмірі, звернувся до суду.

За приписами частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, судом встановлено наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Частиною третьою статті 2 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України регулюється Законом України "Про Національну поліцію" та Положенням про проходження служби начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 114 від 29 липня 1991 року.

Згідно із частиною першою статті 1 Закону України "Про Національну поліцію" Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Відповідно до частини першої статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (частина друга статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" ).

Відповідно до вимог пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року № 988 (далі по тексту - Постанова № 988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ (пункт 2 Постанови № 988).

Підпунктом 2 пункту 4 Постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Згідно з пунктом 7 Постанови № 988 Міністерству внутрішніх справ за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.

Порядок та умови визначення критеріїв виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799 (далі - Порядок № 260 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 3 Розділу I Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 12 розділу ІІ "Грошове забезпечення" Порядку № 260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.

У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.

Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.

Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Аналізуючи вищевикладені положення, розмір премії встановлюється за рішенням керівника органу поліції відповідно до затвердженого ним Положення про преміювання.

З метою підвищення соціального захисту поліцейських ГУНП в Сумській області, Головним управлінням Національної поліції в Сумській області наказом № 456 від 01.06.2023 затверджено "Положення про преміювання поліцейських Головного управління Національної поліції в Сумській області, відповідно до якого преміювання поліцейських є виключним правом начальника ГУНП.

Аналізуючи зміст Порядку № 260 та Положення про преміювання поліцейських Головного управління Національної поліції в Сумській області, суд визнає, що розмір премії встановлюється за рішенням керівника та виплачується згідно наказу.

Таким чином розмір премії прямо залежить від рішення керівника органів поліції та наявного фонду грошового забезпечення та встановлюється відповідно до затверджених ними положень про преміювання.

Крім того, з позовної заяви ОСОБА_1 не можливо встановити, чому у спірному періоді премія повинна виплачуватися саме у 224,207 - відсотковому розмірі, а не у більшому чи меншому.

Окремо суд зазначає, що встановлення премії є правом, а не обов'язком керівника, і її розмір залежить від особистого внеску поліцейського в загальний результат служби та виплачується у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Дана правова позиція висловлена у постанові Верховного суду від 04 липня 2018 року при розгляді справи № 805/1182/17-а (http://reyestr.court.gov.ua/Review/75148853).

Крім того суд зазначає, що визначення розміру премії працівника у межах наявного фонду грошового забезпечення є по своїй суті дискреційним повноваженням керівника Головного управління Національної поліції в Сумській області, а тому суд не може стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача різницю від 224,207 відсоткового розміру премії та нарахованою і виплаченою позивачу премією за наказами відповідного керівника.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Констатуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що Головне управління Національної поліції в Сумській області призначаючи та виплачуючи у спірному періоді премії позивачу діяло в межах наданих повноважень, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

За приписами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що при розгляді справи суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат, понесених позивачем - відсутні.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 17.11.2023.

Суддя М.М. Шаповал