Рішення від 27.10.2023 по справі 480/2428/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2023 року Справа № 480/2428/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,

представника позивача - Д.О. Шевченка,

представника відповідача - І.М. Мельник,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2428/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Котельня північного промислового вузла" до Виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання протиправним та нечинним пункту третього рішення № 8 від 19 січня 2023 року,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Котельня північного промислового вузла" (далі по тексту - ТОВ "КППВ") з урахуванням зміни предмету позову просить суд визнати протиправним та нечинним пункт 3 рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради № 8 від 19.01.2023 "Про внесення змін до рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради від 27.10.2022 № 476 "Про застосування тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування, постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано" в частини слів "для ТОВ "КППВ" - 0,174 Гкал/кв.м. на рік".

Вимоги мотивує тим, що товариство є виконавцем послуг з централізованого опалення на території обслуговування у місті Суми відповідно до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 521 від 22.11.2022 та ліцензій на виробництво та постачання теплової енергії, виданих згідно розпоряджень голови Сумської обласної державної адміністрації від 06.10.2021 № 633-ОД та від 06.10.2021 № 634-ОД.

Виконавчим комітетом Сумської міської ради 27.10.2022 було прийнято рішення № 476 "Про застосування тарифів на теплову енергію. (її виробництво, транспортування, постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано" у відповідності до якого було зобов'язано виконавців послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, визначених пунктом 1 вказаного рішення, з 01.10.2022 до кінця шостого місяця після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, застосовувати тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для всіх категорій споживачів на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року.

Рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради № 8 від 19.01.2023 "Про внесення змін до рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради від 27.10.2022 № 476 "Про застосування тарифів на теплову енергію, (її виробництво, транспортування, постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано" було внесено зміни до Рішення № 476, зокрема, пунктом 3 Рішення № 8 було доповнено Рішення № 476 пунктом 3 наступного змісту: "3. Застосовувати норму споживання теплової енергії для потреб опалення 1-2 та 3-4 поверхових житлових будинків, не обладнаних вузлами комерційного обліку теплової енергії, у розмірі, який застосовувався при розрахунках з кінцевими споживачами станом на 24.02.2022 року: для ТОВ "Сумитеплоенерго" - 0,172 Гкал/кв.м. на рік: для ТОВ "КППВ" - 0,174 Гкал/кв.м. на рік."

Позивач вважає рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради № 8 від 19.01.2023 в частині доповнення рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради № 476 пунктом 3 вищевказаного змісту та визначене ним зобов'язання ТОВ "КППВ" застосовувати при розрахунках з кінцевими споживачами норму споживання теплової енергії, визначену вказаним рішенням, протиправним, зазначає, що пунктом 1 рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради № 518 від 22.11.2022 "Про затвердження норм витрат теплової енергії на потреби надання послуг з постачання теплової енергії категоріям споживачів "Населення", "Інші" та "Бюджет", яким надає послуги ТОВ "КППВ" відповідачем вже було затверджено питому норму витрат теплової енергії на потреби опалення для будинків/будівель та вбудовано- прибудованих приміщень без приладів обліку, які знаходяться в зоні надання послуг ТОВ "КППВ" в залежності від поверховості у розмірі: для 1-2 поверхових - 0.371 Гкал/м2, 3-4 поверхових - 0,219 Гкал/м2, 5 і більше поверхів - 0,150 Гкал/м2. Рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради № 518 від 22.11.2022 станом на дату подання позовної заяви є чинним.

Таким чином, станом на дату винесення оскаржуваного рішення питома норма витрат Теплової енергії на потреби опалення для будинків/будівель та вбудовано-прибудованих приміщень без приладів обліку, які знаходяться в зоні надання послуг ТОВ "КППВ" вже була затверджена рішенням відповідача № 518 від 22.11.2022.

Діючими нормативно-правовими актами органу місцевого самоврядування не надано право застосовувати до споживачів на період воєнного часу норми споживання теплової енергії, що відрізняються від норм, затверджених у відповідності до вимог чинного законодавства.

Вказані обставини свідчать про порушення відповідачем вимог підпункту 21 пункту а статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" при прийнятті оскаржуваного рішення.

Ухвалою суду від 23.03.2023 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою суду від 24.05.2023 закрито підготовче провадження по справі, призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, зазначила, що у зв'язку зі зміною порядку розрахунку норми споживання виконавчим комітетом СМР на підставі звернення ТОВ "КППВ" відповідачем прийнято рішення від 22.11.2022 № 518 "Про затвердження норм витрат теплової енергії на потреби надання послуг з постачання теплової енергії категоріям споживачів "Населення", "Інші" та "Бюджет", яким надає послуги ТОВ "КППВ", яким фактично змінено у сторону збільшення питому норму витрат, що у свою чергу призвело до збільшення обсягу нарахованого споживання теплової енергії для таких будинків (Гкал) з поверховістю 1-2 та 3-4 поверхи.

Представник пояснила, що виникла ситуація, коли для споживачів теплової енергії в будинках, не обладнаних вузлами комерційного обліку, значно зросли нарахування за спожиту теплову енергію в порівнянні з минулим роком, незважаючи на те, що застосовувався тариф станом на 04.02.2022. Тому, з метою соціального захисту таких споживачів, мешканців міста, з метою недопущення порушення Закону № 2479- МР, яким заборонено підвищувати ціни у сфері теплопостачання, виконавчим комітетом СМР прийнято рішення для таких споживачів застосовувати не тільки тарифи на рівні 24.02.2022, а також норми споживання також на рівні 24.02.2022.

Крім того рішення виконавчого комітету від 19.01.2023 № 8 "Про внесення змін до рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради від 27.10.2022 № 476 "Про застосування тарифів на теплову енергію, (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан припинено або скасовано" не може вважатись актом індивідуальної дії, так як поширюється і на споживачів і на теплопостачальні організації та впливає на права та обов'язки зазначених категорій осіб. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Вислухавши представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Судом встановлено, що Виконавчим комітетом Сумської міської ради 27.10.2022 було прийнято рішення № 476 "Про застосування тарифів на теплову енергію. (її виробництво, транспортування, постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано" у відповідності до якого було зобов'язано виконавців послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, визначених пунктом 1 вказаного рішення, з 01.10.2022 до кінця шостого місяця після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, застосовувати тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для всіх категорій споживачів на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року.

Рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради № 8 від 19.01.2023 "Про внесення змін до рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради від 27.10.2022 № 476 "Про застосування тарифів на теплову енергію, (її виробництво, транспортування, постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано" було внесено зміни до Рішення № 476, зокрема, пунктом 3 Рішення № 8 було доповнено Рішення № 476 пунктом 3 наступного змісту: "3. Застосовувати норму споживання теплової енергії для потреб опалення 1-2 та 3-4 поверхових житлових будинків, не обладнаних вузлами комерційного обліку теплової енергії, у розмірі, який застосовувався при розрахунках з кінцевими споживачами станом на 24.02.2022 року: для ТОВ "Сумитеплоенерго" - 0,172 Гкал/кв.м. на рік: для ТОВ "КППВ" - 0,174 Гкал/кв.м. на рік."

Позивач стверджує, що діючими нормативно-правовими актами органу місцевого самоврядування не надано право застосовувати до споживачів на період воєнного часу норми споживання теплової енергії, що відрізняються від норм, затверджених у відповідності до вимог чинного законодавства.

Надаючи оцінку таким судженням позивача, суд бере до уваги наступне.

Статтею 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; встановлення нормативів (норм) споживання комунальних послуг у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України;

Згідно ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги;

Статтею 1 Закону України від 29.07.2022 № 2479-IX "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" у первісній редакції, яка була чинною на момент прийняття спірного рішення (надалі - Закон № 2479-IX), було встановлено заборону протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, щодо підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на:

послуги з розподілу природного газу;

теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.

Розрахунок різниці в тарифах визначений "Методикою визначення заборгованості з різниці в тарифах", що затверджена постановою КМУ від 15.09.2021 № 977.

Згідно з п.7 Методики, обсяг заборгованості з різниці в тарифах визначається суб'єктами господарювання як різниця між фактичними витратами (з урахуванням витрат інвестиційної діяльності та фінансових витрат, пов'язаних з інвестиційною діяльністю) на теплову енергію, комунальні послуги, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, установам і організаціям, що фінансуються з державного та/або місцевих бюджетів, релігійним організаціям, іншим споживачам та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, які надають населенню, організаціям та установам, що фінансуються з державного та/або місцевих бюджетів, релігійним організаціям, іншим споживачам такі послуги (далі - фактичні витрати), і фактичними нарахуваннями згідно з тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування відповідно до порядків (методик) формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, надання комунальних послуг, затверджених Кабінетом Міністрів України, НКРЕ або НКРЕКП відповідно до їх повноважень, визначених законом, та застосовувалися суб'єктами господарювання до відповідної категорії споживачів.

Чинним законодавством передбачена можливість розрахувати різницю між зарахуваннями, що застосовуються до споживача, та фактичними витратами теплопостачальної організації та отримати компенсацію за рахунок субвенції з державного бюджету.

З метою залишення нарахувань за теплову енергію для споживачів на рівні 24.02.2022 та зменшення фінансового тягаря для споживачів теплової енергії, якими є мешканці міста Суми, згідно з рекомендаціями Мінрегіону (лист № 7/10.2/8416-22 від 25.08.2022) виконавчим комітетом Сумської міської ради було встановлені тарифи, що застосовуються до відповідної категорії споживачів, на рівні тарифів, що застосовувались станом на 24.02.2022.

Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України 22.11.2018 № 315 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.12.2021 № 358) надано визначення терміну "норма споживання теплової енергії у будівлі/будинку" (п.2 розділ 1 Методики), а також порядок розрахунку норми споживання (розділ III п. 2 формула 8 методики) та її застосування при визначенні обсягу спожитої теплової енергії в будинку (розділ VI формула 36 Методики) установлено в Розділ III п.1 Методики визначає:

1. Загальний обсяг спожитої у будівлі/будинку теплової енергії на опалення житлових та нежитлових приміщень у розрахунковому періоді (Qon6yn) визначається так:

за показаннями вузла комерційного обліку теплової енергії (теплолічильника) за його наявності;

розрахунковим методом у разі тимчасового виходу з ладу або втрати вузла комерційного обліку (()опбуд.розр) відповідно до розділу XI цієї Методики;

розрахунковим методом у разі відсутності вузла комерційного обліку за нормою споживання теплової енергії у будівлі/будинку. Такий обсяг споживання теплової енергії у будівлі/будинку підлягає щомісячному коригуванню виконавцем за фактичною кількістю годин постачання теплової енергії та фактичною середньомісячною температурою зовнішнього повітря у відповідності до формул 10, 11 цього розділу.

Як повідомляє представник відповідача, у зв'язку зі зміною порядку розрахунку норми споживання виконавчим комітетом СМР на підставі звернення ТОВ "КППВ" прийнято рішення від 22.11.2022 № 518 "Про затвердження норм витрат теплової енергії на потреби надання послуг з постачання теплової енергії категоріям споживачів "Населення", "Інші" та "Бюджет", яким надає послуги ТОВ "КППВ", яким фактично змінено у сторону збільшення питому норму витрат, що у свою чергу призвело до збільшення обсягу нарахованого споживання теплової енергії для таких будинків (Гкал) з товерховістю 1-2 та 3-4 поверхи.

З метою соціального захисту таких споживачів, мешканців міста, з метою недопущення порушення Закону № 2479- МР, яким заборонено підвищувати ціни у сфері теплопостачання, виконавчим комітетом СМР прийнято рішення для таких споживачів застосовувати не тільки тарифи на рівні 24.02.2022, а також норми споживання також на рівні 24.02.2022.

Суд зазначає, що оскаржуване рішення виконавчого комітету СМР направлене на соціальний хист населення та споживачів, що в умовах воєнного стану є вкрай важливим, а враховуючи проваджений компенсаторний механізм відшкодування фактичних витрат суб'єктам господарювання, які надають послуги у сфері теплопостачання, таке рішення не завдає шкоди позивачу.

У зв'язку з цим твердження позивача про порушення Виконавчим комітетом Сумської міської ради заборони щодо підвищення тарифів, запровадженої Законом № 2479-IX, суд визнає помилковими.

З огляду на вищевикладене суд визнає безпідставними доводи позивача з приводу протиправності пункту третього рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради № 8 від 19 січня 2023 року.

За відсутності підстав для задоволення позову відсутні й підстави для розподілу судових витрат позивача.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Котельня північного промислового вузла" до Виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання протиправним та нечинним пункту третього рішення № 8 від 19 січня 2023 року відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 07.11.2023.

Суддя М.М. Шаповал