ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2023 року м.Дніпросправа № 280/344/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Баранник Н.П.,
суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 травня 2023 року у справі №280/344/23 (суддя Бойченко Ю.П., справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку письмового провадження) за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство “Запоріжжяобленерго” (далі - позивач, ПАТ “Запоріжжяобленерго”) звернулось до суду з позовом до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення щодо можливості виконання платником податків свого податкового обов'язку від 19.12.2022 №4575/6/32-00-51-04-09.
Позов обґрунтовано тим, що аргументація відповідача, викладена в оскаржуваному рішенні, є безпідставною, оскільки у ній взагалі не розглядалися і не аналізувалися ті обставини, на які посилається ПАТ “Запоріжжяобленерго”.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04 травня 2023 року позовні вимоги позивача задоволено, суд визнав протиправним та скасував оскаржене позивачем рішення відповідача.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду фактичсним обставинам справи, відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач стверджує, що позивачем не доведено в повному обсязі обставин неможливості своєчасного виконання соїх податкових обов'язків, не було встановлено причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили, безпосереднім впливом таких обставин на позивача та неможливістю виконання ним податкового обов'язку щодо подання фінансової звітності та звітності з податку на прибуток за 3 квартал 2022р..
Позивач своїм правом подати письмовий відзив на апеляційну скаргу відповідача не скористався.
Апеляційний розгляд справи здійснено за правилами ст. 311 КАС України, в порядку письмового провадження.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що 27.10.2022 ПАТ “Запоріжжяобленерго” подало до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків заяву про відсутність можливостей своєчасно виконувати податковий обов'язок під час воєнного стану відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 XX Перехідних положень Податкового кодексу України, а саме: про неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо подання фінансової та податкової звітності з податку на прибуток за 3 квартал 2022 року (т.1 а.с. 19-21).
У заяві позивач посилався на наступні обставини:
- втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
- використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень.
До заяви додано: витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (№ кримінального провадження 2202208000000152, дата реєстрації провадження 06.10.2022); копію акту про надзвичайну подію (фіксації пошкодження майна та обладнання ПАТ “Запоріжжяобленерго”) від 14.10.2022, що складений робочою комісією по роботі за наслідками ракетних ударів ПАТ "Запоріжжяобленерго"; копію заяви ПАТ “Запоріжжяобленерго” “Про вчинення кримінального правопорушення” від 11.08.2022 №028-028/305; копію заяви ПАТ “Запоріжжяобленерго” “Про вчинення кримінального правопорушення” від 01.08.2022 №028-028/303; копію заяви ПАТ “Запоріжжяобленерго” “Про вчинення кримінального правопорушення” від 20.07.2022 №028-028/298; витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, номер кримінального провадження 22022080000001536, дата реєстрації провадження 20.08.2022; копію копія листа ПАТ “Запоріжжяобленерго” від 04.07.2022 № 001-06/1320 “Про подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів”; копію листа ПАТ “Запоріжжяобленерго” від 11.07.2022 № 001-008/1358 “Про захоплення структурних підрозділів”; копію листа ПАТ “Запоріжжяобленерго” від 14.07.2022 № 001-008/1396 “Про захоплення структурних підрозділів”; копію листа ПАТ “Запоріжжяобленерго” від 18.07.2022 № 001-32/1418 “Про захоплення структурних підрозділів”; копію листа ПАТ “Запоріжжяобленерго” від 19.07.2022 № 001-008/1426 “Про захоплення структурних підрозділів”; копію листа ПАТ “Запоріжжяобленерго” від 29.07.2022 № 001-32/1526 “Про захоплення структурних підрозділів”; копію листа ПАТ “Запоріжжяобленерго” від 23.08.2022 № 001-32/1752 “Про захоплення структурних підрозділів”; копію листа ПАТ “Запоріжжяобленерго” від 31.08.2022 № 001-32/1810 “Щодо противоправного заволодіння майном Товариства”.
04.11.2022 позивач подав відповідачу Доповнення до заяви про відсутність можливостей своєчасно виконувати податковий обов'язок під час воєнного стану, у якому підставою для подання заяви також визначено: перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації. До доповнень до заяви додано копії: переліку пошкодженої комп'ютерної техніки ПАТ “Запоріжжяобленерго” в результаті ракетних ударів у жовтні 2022 року; акту обстеження технічного стану обладнання ПАТ “Запоріжжяобленерго” (т.1 а.с. 22-24).
16.11.2022 Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків винесено попереднє рішення №3887/6/32-00-31-04-09, яким запропоновано надати додаткові документи, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи своєчасно виконати свій податковий обов'язок.
29.11.2022 позивачем до відповідача надано Доповнення до заяви про відсутність можливостей своєчасно виконувати податковий обов'язок під час воєнного стану з додатковими документами. До доповнень до заяви додано: копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності; копію наказу товариства від 24.02.2022 № 109/од “Про виконання організаційних та технічних заходів в Товаристві у зв'язку із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України”; копію наказу від 11.07.2022 № 2685/к “Про простій працівників ВасМРРМ”; копію наказу від 07.07.2022 № 2649/к “Про простій працівників МВЕМ, ММРРЕМ”; копію наказу від 28.07.2022 № 2979/к “Про простій працівників ТокМРРМ”; копію наказу від 18.07.2022 № 2791/к “Про простій працівників КДРЕМ”; копію наказу від 18.07.2022 № 2790/к “Про простій працівників ЯкимМРРЕМ”; копію наказу від 19.08.2022 № 3949/к “Про простій працівників ПолМРРЕМ”; копію наказу від 18.07.2022 № 2793/к “Про простій працівників БМРРЕМ”; копію листа ПП “Алмазбудпроект” від 18.11.2022 № 18/11.22; витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (№ кримінального провадження 22022080000001952, дата реєстрації провадження 06.10.2022); копію листа товариства на ім'я начальника ДСНС України в Запорізькій області про пошкодження внаслідок ракетних ударів будівлі за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14; копію складеного робочою комісією товариства акту про надзвичайну подію (фіксації пошкодження майна та обладнання ПАТ “Запоріжжяобленерго” від 14.10.2022; копію заяви ПАТ “Запоріжжяобленерго” “Про вчинення кримінального правопорушення” від 11.08.2022 №028-028/305; копію заяви ПАТ “Запоріжжяобленерго” “Про вчинення кримінального правопорушення” від 01.08.2022 №028-028/303; копію заяви ПАТ “Запоріжжяобленерго” “Про вчинення кримінального правопорушення” від 20.07.2022 №028-028/298; витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, номер кримінального провадження 22022080000001536, дата реєстрації провадження 20.08.2022; копію сертифікату № 2300-22-1545 про форм-мажорні обставини (обставини непереборної сили) Запорізької ТПП; копію довідки щодо чисельності персоналу товариства від 28.11.2022 № 209; заяву товариства від 27.10.2022 № 0001-32/2355 про відсутність можливостей своєчасно виконувати податкові зобов'язання під час воєнного стану (п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК України); доповнення до заяви від 04.11.2022 № 001-32/2406 (без додатків) (т.1 а.с. 26-28).
19.12.2022 Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків винесено рішення № 4575/6/32-00-51-04-09 щодо можливості своєчасного виконання платником податків ПАТ “Запоріжжяобленерго” свого податкового обов'язку. Підстави: не встановлено причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин на ПАТ “Запоріжжяобленерго” та неможливістю виконання ним податкового обов'язку передбаченого Порядком № 225 щодо неможливості подання фінансової звітності та звітності з податку на прибуток за 3 квартал 2022 року. ПАТ “Запоріжжяобленерго” не надано в повному обсязі документи, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових обов'язків (т.1 а.с.18).
Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, зазначив, що в оскаржуваному рішенні відповідач обмежився лише загальним посиланням на не встановлення причинно-наслідкового зв'язку між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин на позивача та неможливістю виконання ним податкового обов'язку, а також на не надання позивачем в повному обсязі документів, що підтверджують неможливість виконання ним податкового обов'язку. При цьому, у рішенні не зазначено документів, яких, на думку відповідача, не надано для прийняття позитивного для товариства рішення. Суд прийшов до висновку, що оскаржене рішення прийняте без дотримання принципу обґрунтованості, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції не погоджується, з огляду на наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України №2755-VI від 02.12.2010 року (далі - ПК України).
Згідно з п.15.1 ст. 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 36.1. ст. 36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 36.5. ст. 36 ПК України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1 ст.38 ПК України).
У зв'язку із розпочатою військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ.
У подальшому, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану», Указами Президента України неодноразово продовжується строк дії воєнного стану в Україні.
Тобто, в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 року № 389-VIII.
Відповідно до п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Відповідно до положень п.69.1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, у разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України та підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України затверджені:
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України;
Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента;
Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента.
Згідно з п.1, 2 розділу І Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затвердженого 29.07.2022 наказом Міністерства фінансів України №225, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за №967/38303 (далі - “Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України”), Цей Порядок розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України (далі - Кодекс) з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо. Дія цього Порядку поширюється на платників податків : фізичних осіб - резидентів України, зокрема самозайнятих осіб, юридичних осіб (резидентів і нерезидентів України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування, та на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів, подання звітності, виконання інших обов'язків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Розділом II вказаного вище Порядку визначені підстави неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів). Такими підставами є:
1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;
4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);
5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:
• посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;
• юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.
6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;
7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.
До платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.
У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Заява має містити:
• повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків;
• код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
• реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
• податкову адресу платника податків;
• найменування контролюючого органу, до якого подається заява;
• дату подання заяви;
• чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів;
• вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ);
• які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків;
• інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації;
• підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, платники податків - юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів).
Платники податків зобов'язані зберігати протягом строку давності, встановленого Кодексом, оригінали відповідних документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку.
На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'явити оригінали документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
Платники податків подають до контролюючого органу заяву та документи в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення.
Наказом Міністерства фінансів України 29 липня 2022 року №225 затверджений Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента:
1. Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року № 2030.
2. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 599).
3. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна.
4. Інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 326.
5. Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків).
6. Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості).
7. Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.
8. Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв'язку із введенням воєнного стану.
9. Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов'язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв'язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку.
10. Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв'язку з введенням воєнного стану.
11. Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.
12. Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).
13. Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо).
14. Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо).
15. Документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви.
16. Документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України).
17. Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія).
Відповідно до Розділу III (Розгляд документів платників податків щодо можливості чи неможливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок) Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України визначено, що заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.
У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.
Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу.
Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.
Додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.
Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань / пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов'язків.
Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.
Обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Рішення) за формою, що додається.
Рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку.
У разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.
Контролюючий орган направляє попереднє рішення та рішення платнику податків у порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
Направлення попереднього рішення та рішення шляхом його надіслання до Електронного кабінету платника податків здійснюється з одночасним надісланням на електронну адресу (адреси) платника податків інформації про вид документа, дату та час його надіслання до Електронного кабінету.
Попереднє рішення та рішення, надіслане контролюючим органом до Електронного кабінету, вважається врученим платнику податків, якщо воно сформовано з дотриманням вимог, встановлених розділом II Кодексу.
Як встановлено судом, позивач звернувся до відповідача з заявою про неможливість виконання платником податків податкових обов'язків відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України та Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 07.2022 № 225.
У поданих контролюючому органу заявах, позивач вказує на неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо подання фінансової та податкової звітності з податку на прибуток за 3 квартал 2022 року. В обгрунтування заяв посилається на знищення первинних документів, пошкодження комп'ютерного обладнання, та те, що використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень. Крім того, вказує про перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо), його відокремлених підрозділів на території населених пунктів, де ведуться воєнні (бойові) дії, які знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окуповані збройними формуваннями Російської Федерації.
До доповнень до заяви додано копії: переліку пошкодженої комп'ютерної техніки ПАТ “Запоріжжяобленерго” в результаті ракетних ударів у жовтні 2022 року; акту обстеження технічного стану обладнання ПАТ “Запоріжжяобленерго”. Також позивачем надано відповідачу на підтвердження фактів, викладених у заяві: копію наказу товариства від 24.02.2022 № 109/од “Про виконання організаційних та технічних заходів в Товаристві у зв'язку із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України”; копію наказу від 11.07.2022 № 2685/к “Про простій працівників ВасМРРМ”; копію наказу від 07.07.2022 № 2649/к “Про простій працівників МВЕМ, ММРРЕМ”; копію наказу від 28.07.2022 № 2979/к “Про простій працівників ТокМРРМ”; копію наказу від 18.07.2022 № 2791/к “Про простій працівників КДРЕМ”; копію наказу від 18.07.2022 № 2790/к “Про простій працівників ЯкимМРРЕМ”; копію наказу від 19.08.2022 № 3949/к “Про простій працівників ПолМРРЕМ”; копію наказу від 18.07.2022 № 2793/к “Про простій працівників БМРРЕМ”; копію листа ПП “Алмазбудпроект” від 18.11.2022 № 18/11.22; витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (№ кримінального провадження 22022080000001952, дата реєстрації провадження 06.10.2022); копію листа товариства на ім'я начальника ДСНС України в Запорізькій області про пошкодження внаслідок ракетних ударів будівлі за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14; копію складеного робочою комісією товариства акту про надзвичайну подію (фіксації пошкодження майна та обладнання ПАТ “Запоріжжяобленерго” від 14.10.2022; копію заяви ПАТ “Запоріжжяобленерго” “Про вчинення кримінального правопорушення” від 11.08.2022 №028-028/305; копію заяви ПАТ “Запоріжжяобленерго” “Про вчинення кримінального правопорушення” від 01.08.2022 №028-028/303; копію заяви ПАТ “Запоріжжяобленерго” “Про вчинення кримінального правопорушення” від 20.07.2022 №028-028/298; витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, номер кримінального провадження 22022080000001536, дата реєстрації провадження 20.08.2022; копію сертифікату № 2300-22-1545 про форм-мажорні обставини (обставини непереборної сили) Запорізької ТПП; копію довідки щодо чисельності персоналу товариства від 28.11.2022 № 209; заяву товариства від 27.10.2022 № 0001-32/2355 про відсутність можливостей своєчасно виконувати податкові зобов'язання під час воєнного стану (п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК України); доповнення до заяви від 04.11.2022 № 001-32/2406 (без додатків).
Проте, як встановив контролюючий орган під час перевірки фактів, наведених позивачем і доказів, що позивач протягом зазначеного ним періоду не припив свою діяльність та здійснював декларування інших податків та зборів.
Згідно даних інформаційних баз контролюючих органів ІС «Податковий блок» підприємством ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» до контролюючих органів подавалась (подається) податкова звітність, а саме: податкова звітність з ПДВ, податкова декларації з рентної плати, повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, форма № 20-ОПП, повідомлення про прийняття працівника на роботу/ укладення контракту, податкові декларація екологічного податку.
При цьому, податкова звітність до 24.02.2022 року надавалась з IP-адрес НОМЕР_1 ; НОМЕР_2 ; НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , після 24.02.2022 року з IP-адрес 192.168.1.253., НОМЕР_4 та НОМЕР_5 ; НОМЕР_4 ;10.99.204.4, як через програмне забезпечення medoc, так і засобами електронної пошти працівників ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО».
Позивачем не надано ні контролюючому органу, ні суду наказ про простій за адресою м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14, де відбулися події, зазначені ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» в заяві, адресованій контролюючому органу.
Контролюючий орган із баз даних, що знаходяться в його розпорядженні, встановив, що позивач веде сталу фінансово-господарську діяльність в умовах простою та здійснює господарські операції з постачання у значних розмірах, що підтверджують наміри ведення її і у подальшому. Така господарська діяльність без участі посадових осіб та фіксації такої діяльності у бухгалтерському та податковому обліку фактично не можлива.
В переліку звітності, за якою позивач просив визнати неможливість виконання обов'язку з її надання, відсутні податкові декларації з ПДВ, а заява не містить запису неможливість виконання обов'язку з реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Тобто, можливість подання податкових декларацій з ПДВ та податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, підтверджує наявність можливості виконувати свій обов'язок щодо подання звітності.
Як стверджує відповідач, вся податкова звітність та податкові накладні надані телекомунікаційними засобами, прийняті (зареєстровані) ДПС, що свідчить про накладення на цю звітність електронних цифрових підписів посадових осіб платника податку та електронного цифрового підпису, що є аналогом відбитка печатки юридичної особи. А отже, платник контролює електронні печатку та підписи, має можливість формувати звітність в електронному вигляді та має доступ до Інтернет зв'язку.
Зазначене, спростовує твердження позивача про відсутність можливості вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність.
Стосовно поданих позивачем документів.
Позивач не надав контролюючому органу копію наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами невідворотної сили саме по працівникам, які здійснювали діяльність в адміністративній будівлі за адресою м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, яка зазнала ушкоджень в результаті ракетного обстрілу 06.10.2022 року.
Не було надано актів Державної служби України з надзвичайних ситуацій, які б підтверджували суттєве руйнування будівлі ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЕНЕРГО», що унеможливлює її подальше використання за призначенням та/або унеможливлює вжиття заходів щодо вивезення з зазначеної будівлі матеріальних цінностей, документації, тощо, відсутні відомості про пошкодження/ знищення обладнання, яке знаходилось у середині приміщення. Також, відсутні відомості, що взагалі підрозділи ДСНС виїжджали на місце ліквідації наслідків ракетного удару за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, а саме до приміщень, в яких проводить господарську діяльність позивач.
У витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань відсутні будь-які посилання на те, що на даний час будівля за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, перебуває у стані, який загрожує життю та здоров'ю людей, відсутня і інформація про знищення серверів, документації, тощо.
Належних долказів пошкодження первинних документів та бухгалтерської документації відповідачу надано не було. Відсутні фото/відео фіксація руйнувань будівлі, приміщень, матеріального та комп'ютерного обладнання, первинної документації, тощо.
Хоча у Порядку №225 і наведено як самостійну підставу неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації, проте цим же Порядком №225 на контролюючий орган покладено обов'язок встановлювати причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку.
Тобто, не достатньо одного факту реєстрації платника на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, мають бути встановлені та підтверджені документально факти настання певних наслідків саме для такого платника, які унеможливлюють ведення господарської діяльності таким платником, і відповідно, своєчасного виконання обов'язків зі сплати податків та подання податкової звітності.
При аналізі наданих позивачем документів в спірному випадку відповідач не встановив причинно-наслідкового зв'язку між обставинами непереборної сили, що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання позивачем податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку.
Відповідно до передбачених у п.19-1.1 ст.19-1 ПК України функцій, які виконує контролюючий орган, відповідач має певну інформацію щодо позивача та його господарської діяльності. Так, відповідачем встановлено факти продовження ведення позивачем господарської діяльності як після 24.02.2022, так і на час звернення до відповідача із заявою про неможливість виконання своїх обов'язків платника податків.
Позивач повинен був підтвердити неможливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку документами, які зазначені у “Переліку документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента” та які б не викликали жодних сумнівів, зауважень. Позивачем таких документів контролюючому органу надано не було.
Рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується.
Колегія суддів, з урахуванням вище викладеного приходить до висновку, що приймаючи оскаржене позивачем рішення, відповідач діяв на підставі та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, підстави для скасування такого рішення відсутні.
В спірному випадку наявні підстави для задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям нового про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Розподіл судових витрат відповідно до ст.139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст.311, п.2 ч.1 ст.315, ст.317, ст.ст.322, 325, 328 329 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків - задовольнити.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 травня 2023 року у справі № 280/344/23 - скасувати та ухвалити нове судове рішення.
В задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» - відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття, може бути оскаржена до Верховного Суду у випадках та в строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш
суддя А.А. Щербак