Справа № 766/9648/23
н/п 2-о/766/406/23
УХВАЛА
про залишення заяви без руху
06.11.2023р. Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Зуб І.Ю., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту родинних відносин,
встановив:
Заявник звернувся до Херсонського міського суду Херсонської області із даною заявою в порядку окремого провадження про встановлення факту родинних відносин, в якій просить встановити факт, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_1 .
Відповідно до вимог ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в ній обставини, відомості про неможливість відновлення втрачених документів та відповідні звернення до уповноважених органів.
Заявник зазначає, що в нього виникла необхідність встановити факт для оформлення спадщини.
Зазначаючи вказане, заявник не долучає доказів такого звернення до нотаріуса та відмови в оформленні даного права.
Крім того, не залучено в якості заінтересованої особи відповідного нотаріуса.
Заінтересованими особами у справах про встановлення факту родинних відносин залежно від мети встановлення цього факту можуть бути й інші особи, які мають право на спадщину (брати, сестри, онуки, особи, на користь яких складено заповіт, усиновлені, територіальна громада за відсутності інших спадкоємців за законом і заповітом).
Не повідомлено в заяві про інших спадкоємців.
У разі залучення відповідної заінтересованої особи, необхідно надати копію заяви та долучених документів для вручення.
В листі від 25.10.2023 року відділ державної реєстрації цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), заявнику не відмолено у повторній видачі свідоцтва про смерть, а зазначено, про необхідність особисто звернутися до установи для вирішення даного питання. Тобто зазначено про позасудовий шлях вирішення питання.
Так, до заяви не долучено доказів дотримання позасудового шляху для вирішення даного питання.
Повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач (у цій справі - заінтересована особа) зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє (або вчиняє їх неправомірно), це може стати предметом судової перевірки.
Не відповідатиме верховенству права, якщо надана законом виконавчій владі дискреція матиме характер необмеженої влади; отже, закон повинен вказати на обсяг будь-якої такої дискреції та на спосіб її здійснення із достатньою чіткістю, аби особа мала змогу відповідним чином захистити себе від свавільних дій.
Таким чином, розгляд державними органами питання, що виходить за межі їх компетенції, є порушенням дискреційних повноважень як суб'єкта владних повноважень (доповідь Венеціанської комісії № 512/2009 "Про верховенство права" (Venice Commission: the Rule of Law).
Крім того, долучена копія свідоцтва про народження низької якості, яка унеможливлює дослідження даного документа.
Так, заявнику необхідно долучити копію документу, яка має належний стан.
Враховуючи, що заява не відповідає вимогам ст. 318 ЦПК України, вона підлягає залишенню без руху.
Суддя зауважує, що залишення заяви без руху не є обмеженням права позивача на доступ до правосуддя.
Так, згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, сформульованою, зокрема, в рішеннях від 20 травня 2010 року у справі «Пелевін проти України» (пункт 27), від 30 травня 2013 року у справі «Наталія Михайленко проти України» (пункт 31), в яких зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою; регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, викладену, зокрема, у пункті 55 справи «Креуз проти Польщі», про те, що обмеження, накладене на доступ до суду, буде несумісним із пунктом першим статті 6 Конвенції, якщо воно не переслідує законної мети або коли не існує розумної пропорційності між застосованими засобами та законністю цілі, якої прагнуть досягти («Kreuz v. Poland» № 28249/95).
Отже, встановлюючи конкретні вимоги до змісту та форми заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані, ЦПК України при цьому покладає обов'язок на суд перевірити виконання позивачем цих вимог та прийнятності позовної заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі.
Заявнику необхідно усунути недоліки, з дотриманням вимог зазначених у цій ухвалі.
Відповідно до ч.1ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175 і 177цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 186, ст. 185, ч. 1 ст. 260, ч. 3 ст. 315, 318 ЦПК України, суддя
постановив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту родинних відносин - залишити без руху
Надати заявнику строк 5 днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків.
Роз'яснити заявнику, що в разі якщо у вказаний строк недоліки ї заяви не будуть усунуті, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Ухвала в частині залишення без руху набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
СуддяІ. Ю. Зуб