Постанова від 14.11.2023 по справі 280/1558/23

ПОСТАНОВА

іменем України

14 листопада 2023 року справа 280/1558/23

Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Головко О.В., Ясенова Т.І.,

при секретарі Діденко Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Виконавчого комітету Запорізької міської ради на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.06.2023 (суддя Чернова Ж.М.) в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енпіджіоіл» до Виконавчого комітету Запорізької міської ради про скасування рішення про усунення наслідків порушень правил благоустрою території міста

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Енпіджіоіл» 16.03.2023 звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчого комітету Запорізької міської ради, в якому просить визнати протиправним і скасувати рішення №126/44 від 02.03.2023 про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території м.Запоріжжя шляхом демонтажу автозаправної станції за адресою проспект Преображенського, 1-в (ас1,26).

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28.06.2023 позов задоволений (ас102).

В апеляційній скарзі виконком просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилаються на те, що суд першої інстанції не дав належної оцінки що позивачем не укладався договір оренди земельної ділянки, на якій розташована автозаправна станція, з міською радою. Договір оренди частини земельної ділянки з Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 укладений з порушенням Земельного Кодексу України та Закону України «Про оренду землі». Відсутні паспорти прив'язки розміщених споруд. Перевірка, за наслідками якої прийнято оскаржуване рішення, не передбачена Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а тому був відсутній обов'язок повідомляти позивача про призначення перевірки та вручати йому акт перевірки (ас108).

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:

Згідно договору оренди №201606000100265 від 03.08.2016, Фізичній особі підприємцю ОСОБА_1 передана земельна ділянка площею 0,1046га кадастровий номер 2310100000:06:016:0006 для розташування автомийки за адресою АДРЕСА_1 строком до 01.06.2034 (ас54-56,68).

Згідно договору оренди №09/2022 від 10.10.2022 Фізична особа підприємець ОСОБА_1 передала ТОВ «Енпіджіоіл» частину майданчика з асфальтовим покриттям з під'їзною дорогою площею 90м2 за адресою м.Запоріжжя, пр.Преображенського, 1-в строком до 10.08.2025 (ас13).

На орендованій земельній ділянці ТОВ «Енпіджіоіл» побудована автогазозаправна станція (ас17,21-23).

ТОВ «Енпіджіоіл» отримало дозвіл №187.22.23 ГУ Держпраці в Запорізькій області на експлуатацію сталевого горизонтального резервуару наземного типу РГСН-12.1.2; колонки паливороздавальної типу «Шельф» 100-50-2-1-2; колонки для відпуску скрапленого газу типу «Шельф» 100-2 за адресою м.Запоріжжя, пр.Преображенського, 1-в строком з 26.09.2022 до 26.09.2027 (ас19).

ТОВ «Енпіджіоіл» отримало ліцензію №08310314202200006 ГУ ДПС в Запорізькій області на право роздрібної торгівлі пальним за адресою м.Запоріжжя, пр.Преображенського, 1-в строком з 03.11.2022 до 03.11.2027 (ас20).

Наказом начальника Інспекції з благоустрою м.Запоріжжя №6-р від 31.03.2023 призначена перевірка стану благоустрою території м.Запоріжжя за адресою пр.Преображенського, 1-в.

Згідно акту №0049 від 28.02.2023 обстеження території за адресою м.Запоріжжя, пр.Преображенського, 1-в, проведеного Інспекцією з благоустрою м.Запоріжжя, у складі автогазозаправної станції газове обладнання, два наземні резервуари, паливороздавальна колонка, стела, тимчасова споруда для обслуговування клієнтів розміщені без паспорта прив'язки, відсутня проектна документація на розміщення резервуарів та стели, договір оренди землі не укладений, що є порушенням Закону України «Про благоустрій населених пунктів», пунктів 4.3.1, 4.3.10, 4.3.33, 4.3.36 Правил благоустрою території м.Запоріжжя, затверджених рішенням Запорізької міської ради №41 від 22.06.2011. Інспекція запропонувала Виконкому Запорізької міської ради демонтувати газове обладнання, два наземні резервуари, паливороздавальну колонку, стелу, тимчасову споруду для обслуговування клієнтів (ас57).

Виконком Запорізької міської ради прийняв рішення №126/44 від 02.03.2023 усунути порушення Правил благоустрою території м.Запоріжжя шляхом демонтажу автозаправної станції за адресою пр.Преображенського, 1-в, обладнання якої встановлено без дозвільних документів (ас60).

Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд, об'єктів, підприємств, установ, організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів, озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

Відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, в тому числі організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів.

Відповідно до частини 3 статті 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом: 1) проведення перевірок території; 2) розгляду звернень підприємств, установ, організацій, громадян; 3) участі в обговоренні проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій; 4) подання позовів до суду про відшкодування шкоди, завданої об'єктам благоустрою внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території населеного пункту.

Відповідно до частини 4 статті 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», положення про інспекцію з благоустрою населених пунктів затверджується сільською, селищною, міською радою на підставі Типового положення, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до пункту 4 Типового положення про інспекцію з благоустрою населеного пункту, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України №565 від 04.07.2023, інспекція проводить перевірки території населеного пункту щодо стану їх благоустрою; здійснює складання протоколів про порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів; забезпечує подання позовів до суду про відшкодування шкоди, завданої об'єктам благоустрою внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, правил благоустрою території населеного пункту; вживає заходів щодо зупинення робіт, які проводяться самовільно і порушують стан благоустрою населеного пункту; сприяє забезпеченню чистоти і порядку в населеному пункті; бере участь в обговоренні проектів благоустрою територій населеного пункту, іншої технічної документації з питань благоустрою і вносить пропозиції на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій; вносить пропозиції щодо розвитку та поліпшення стану благоустрою територій населеного пункту, удосконалення правил благоустрою території населеного пункту; бере участь та безпосередньо розглядає звернення підприємств, установ, організацій, громадян з питань, що відносяться до компетенції інспекції; бере участь у координації діяльності та навчанні громадських інспекторів з благоустрою; вживає заходів щодо запобігання порушень законодавства в сфері благоустрою населених пунктів; інформує сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи про результати планових та позапланових перевірок; здійснює інші повноваження відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Постановою КМУ №357 від 24.03.2022 «Деякі питання виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки на період дії воєнного стану установлено, що: 1) на період дії воєнного стану машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені 8 пунктах 2 - 9 групи А переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ №77 від 03.02.2021, експлуатуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці; 2) на період дії воєнного стану види робіт підвищеної небезпеки, що зазначені в пунктах 4, 7 - 9, 11 - 21, 23 - 27, 29, 30 групи А додатку 2 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ №107 від 26.10.2021, виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці; 3) суб'єкти господарювання, які набули право на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та виконання робіт підвищеної небезпеки на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, не пізніше одного місяця після припинення чи скасування воєнного стану повинні отримати дозвільні документи в порядку, строки, на умовах, передбачених законодавством; 4) строк дії документів дозвільного характеру на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та на виконання робіт підвищеної небезпеки, який закінчився в період дії воєнного стану, автоматично продовжується на період дії воєнного стану і протягом одного місяця після його припинення чи скасування.

Виходячи з перелічених норм, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад мають повноваження здійснювати самоврядний контроль за станом благоустрою та утримання територій населених пунктів, інженерних споруд, об'єктів зокрема шляхом проведення перевірок територій. Проте такий самоврядний контроль, в тому числі перевірки, не можуть проводитись свавільно без дотримання будь-якої процедури, яка б захищала права осіб, які перевіряються.

Відповідно до преамбули Закону України «Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки, відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону, дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Оскільки виконавчі органи сільських, селищних, міських рад наділені законодавчими повноваження здійснювати самоврядний контроль за станом благоустрою та утримання територій населених пунктів, перевірки, які на пряму впливають на господарську діяльність суб'єктів господарювання, щонайменше, повинні проводитись з дотриманням положень статей 6, 7 Закону стосовно повідомлення особи про проведення перевірки; про проведення перевірки в присутності особи, яка перевіряється; про вручення акта перевірки; внесення припису в разі виявлення порушень.

Окружний суд правильно вказав, що недотримання процедури проведення перевірки є самостійною і достатньою підставою для визнання протиправним і скасування рішення про демонтаж автозаправної станції.

Виконавчий комітет Запорізької міської ради в порядку здійснення самоврядного контролю не має повноважень приймати рішення про позасудовий демонтаж об'єктів господарської діяльності, які належать суб'єктам господарювання.

Якщо виконком вважає що земельна ділянка є самовільно зайнятою, то єдиними законними способами дії є або звернення до суду з позовом про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки та знесення будівель і споруд у відповідності до статті 212 Земельного Кодексу України; або звернення до суду з позовом про зупинення виробництва, виготовлення, реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг у відповідності до частини 7 статті 7 Закону України «Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Прийняття Виконавчим комітетом Запорізької міської ради рішення про демонтаж автозаправної станції в позасудовому порядку є грубим порушенням частини 2 статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таке рішення суб'єкта владних повноважень не відповідає положенням частини 2 статті 2 КАС України за критеріями обґрунтованості, добросовісності, порушення права особи на участь в процесі прийняття рішення.

З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241 - 244, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Запорізької міської ради залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.06.2023 - без змін.

Постанова набирає законної сили з 14.11.2023 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови.

Повну постанову складено 15.11.2023.

Головуючий суддя А.В. Суховаров

судді О.В. Головко

судді Т.І. Ясенова