Постанова від 16.11.2023 по справі 200/9176/21

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2023 року справа №200/9176/21

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Блохіна А.А., суддів: Гаврищук Т.Г., Сіваченко І.В., за участі секретаря судового засідання Усенко Т.І., представника позивача - Малиновського Д.В., представника відповідача Стець А.О., розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2021 року у справі № 200/9176/21 (головуючий І інстанції Смагар С.В.) за позовом приватного акціонерного товариства “Авдіївський коксохімічний завод” до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Головного управління ДКС України у Дніпропетровській області про стягнення з Державного бюджету України заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з Державного бюджету України заборгованість бюджету із відшкодування податку на додану вартість за червень та вересень 2019 року в розмірі 3733729 грн та пеню, нараховану на суму такої заборгованості в розмірі 158218,93 грн.

В обґрунтування позову зазначив, відповідно до що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року у справі № 200/5048/20-а, яке набрало законної сили 07.12.2020, сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість є узгодженою з 07.12.2020.

Також відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2020 року по справі № 200/1061/20-а, що набрало законної сили 01.02.2021, сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість є узгодженою з 01.02.2021.

Сума бюджетного відшкодування у розмірі 3488414 грн, зазначена у заяві про повернення бюджетного відшкодування яка є додатком № 4 до податкової декларації з податку на додану вартість за звітний місяць вересень 2019 року вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з дня скасування податкового повідомлення-рішення тобто з 07.12.2020 року.

А сума бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 245315 грн, зазначена у заяві про повернення бюджетного відшкодування яка є додатком № 4 до податкової декларації з податку на додану вартість за звітний місяць червень 2019 року вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з дня скасування податкового повідомлення-рішення тобто з 01.02.2021.

Відповідачем у строки, встановлені податковим законодавством, суми бюджетного відшкодування протиправно не повернуті.

Дата початку нарахування пені щодо бюджетного відшкодування за вересень 2019 року на суму відшкодування 3488414 грн становить 22 грудня 2020 року, дата початку нарахування пені щодо бюджетного відшкодування за червень 2019 року на суму відшкодування 245315 грн становить 16 лютого 2021 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2021 року позов задоволено.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь приватного акціонерного товариства “Авдіївський коксохімічний завод” заборгованість бюджету із відшкодування податку на додану вартість за червень та вересень 2019 року в загальному розмірі 3733729 грн та пеню, нараховану на суму такої заборгованості в розмірі 158218,93 грн.

Не погодившись з судовим рішенням відповідач - Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги.

ГУ ДПС у Донецькій області засобами ІТС “Податковий блок” поставило на передачу до відповідача ТОВ “НВО Інкор і Ко” у зв'язку з припиненням юридичної особи шляхом реорганізації для приєднання до ПрАТ “Авдіївський коксохімічний завод”.

За даними ІКП ТОВ “НВО “Інкор і Ко” рахується переплата: по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг); по податку на прибуток підприємств, який сплачують інші платники; по ЄВ, нарахованому роботодавцями.

Відповідно до положень Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та ЄВ, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5 позивачу було направлено лист, в якому повідомлено, що приєднання залишків по податкам до правонаступника, можливе лише на підставі листа ПрАТ “Авдіївський коксохімічний завод” з підтверджуючими документами (рішення про узгодження плану реорганізації платника податків, передавального акту тощо) та вказаними сумами, які необхідно приєднати.

Позивач надав копію передавального акту балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів ТОВ “НВО “Інкор і Ко” із копіями додатків щодо розшифровок “Довгострокова дебіторська заборгованість”, “Дебіторська заборгованість за розрахунками..”, “Поточна кредиторська заборгованість”.

Також позивач повідомив не про всі податки, які треба приєднати та з сумами, які не відповідають переплаті в ІКП ТОВ “Інкор і Ко”.

ТОВ “НВО “Інкор і Ко” знаходиться у стані припинення і не знято з обліку, процедура припинення не завершена і тому складова сума переплати не може бути перенесена до позивача.

Станом на 19 серпня 2021 року в ІКП позивача відсутня переплата по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код бюджетної класифікації 14010100) ТОВ “НВО “ІНКОР І КО”.

Тому, у відповідача відсутня можливість внесення даних про оскарження податкових повідомлень-рішень до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, у зв'язку з відсутністю переплати ТОВ “НВО “ІНКОР І КО” в ІКП ПРАТ "АВДІЇВСЬКИЙ КОКСОХІМІЧНИЙ ЗАВОД".

Відповідно до частини першої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

З огляду на наведене суд перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції тільки в межах доводів апеляційної скарги відповідача.

В судовому засіданні в режимі відеоконференції представник відповідача підтримала доводи апеляційної скарги, проти чого заперечував представник позивача.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

Приватне акціонерне товариство “Авдіївський коксохімічний завод” є юридичною особою, зареєстроване за кодом ЄДРПОУ 00191075, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року по справі № 200/5048/20-а було встановлено, що 21 жовтня 2019 року ТОВ “НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ “ІНКОР І КО” до ГУ ДПС в Донецькій області направлено декларацію з податку на додану вартість за вересень 2019 року.

Відповідно до квитанції № 2 податкову декларацію було прийнято 21 жовтня 2021 року о 10:44 год.

Головним управлінням ДПС у Донецькій області було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питання достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за вересень 2019 року.

За результати перевірки був складений Акт про результати документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробничого об'єднання “ІНКОР і КО” № 388/05-99-04-02/31297266 від 17.12.2019, яким були встановлені порушення норм податкового законодавства: п. 44.1, п.п 44.1 ст. 44, п. 48.1 ст. 48, п. 50.1 ст. 50, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.5, п. 198.6 ст. 198, п. 2001., п. 200.4 ст. 200, п 201.1, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, п. 5, п. 12 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31 січня 2000 року № 20, що призвело до ведення податкового обліку з порушенням встановленого порядку; завищення суми бюджетного відшкодування за вересень 2019 року на 98414,00 грн, відмовлено у бюджетному відшкодуванні на 3631666,00 грн та як наслідок заниження від'ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (р. 21) на суму 3631666,00 грн; завищено суми від'ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду за вересень 2019 року (р. 21) у розмірі 1383597,00 грн.

За висновками Акту перевірки № 388/05-99-04-02/31297266, Головним управлінням ДПС у Донецькій області прийняті податкові повідомлення-рішення: Форми В1 № 0000190402 від 28.01.2020 на суму 98414 грн, сума завищення бюджетного відшкодування та на суму 49207,00 грн, штрафні санкції; форми В3 № 0000200402 від 28.01.2020 на суму 3390000,00 грн сума завищення бюджетного відшкодування. Зазначеним рішенням суду позов ТОВ “Науково - виробниче об'єднання “ІНКОР і КО” до Головного управління ДПС у Донецькій області задоволено.

Визнано протиправними та скасовані податкове повідомлення - рішення (форма В1) № 0000190402 від 28.01.2020 та податкове повідомлення - рішення (форма В3) № 0000200402 від 28.01.2020.

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 7 грудня 2020 року по справі № 200/5048/20-а замінено позивача у справі № 200/5048/20-а - Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об'єднання "Інкор і КО” на Приватне акціонерне товариство “Авдіївський коксохімічний завод” (як правонаступника).

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 7 грудня 2020 року по справі № 200/5048/20-а апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року у справі № 200/5048/20-а - залишено без задоволення, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року у справі № 200/5048/20-а - залишено без змін.

Таким чином, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року у справі № 200/5048/20-а було залишено без змін та набрало законної сили 7 грудня 2020 року.

Датою узгодження суми бюджетного відшкодування за вересень 2019 року в розмірі 3488414 грн є 7 грудня 2020 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2020 року по справі № 200/1061/20-а було встановлено, що відповідно до наказу Головного управління ДФС у Донецькій області від 15 серпня 2019 року № 1540, головним державним ревізором-інспектором відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС у Донецькій області Нижниковською Оксаною Миколаївною, відповідно до п. 200.11 ст. 200 розділу V Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами (далі - Кодекс), в порядку, встановленому на підставі пп. 20.1.4, пп. 20.1.9 п.20.1 ст. 20, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст.75, пп. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 (з урахуванням п. 37 розділу ХХ), п. 78.4, ст. 78, п. 79.2 ст. 79, п. 82.2 ст. 82 Кодексу в приміщені ГУ ДФС у Донецькій області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробничого об'єднання “ІНКОР І КО” (далі - ТОВ НВО "ІНКОР І КО”), податковий номер 31297266, достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за червень 2019 року (податкова декларація з податку на додану вартість від 18.07.2019 № 9156503036 та уточнений розрахунок від 20.08.2019 № 9187302223).

За висновками вищезазначеного акту перевірки відповідачем встановлені порушення позивачем податкового законодавства.

Документальною позаплановою невиїзною перевіркою встановлені порушення ТОВ НВО “ІНКОР І КО” (податковий номер 31297266) п.п. 14.1.18, п. 14.1, ст. 14, п. 44.1, ст. 44, п. 48.1 ст. 48, п. 50.1 ст. 50, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу, ст. 257, ст. 261, ст. 605 Цивільного кодексу України, п. 5, п. 12 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31 січня 2000 року № 20 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.02.2000 за № 85/4306, в частині достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку та від'ємного значення в результаті чого завищено суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за червень 2019 року у розмірі 282959 грн, що призвело до: 1) ведення податкового обліку з порушенням встановленого порядку; 2) завищення суми бюджетного відшкодування за червень 2019 на 275399 грн; 3) завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду за червень 2019 (рядок 21) у розмірі 703 538 грн (з врахуванням результатів актів попередніх документальних перевірок).

За результатами перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення форми “В1” № 0000291202 від 10.02.2020, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларовану на рахунок платника у банку у сумі 245315 грн (сума завищення бюджетного відшкодування), штрафні (фінансові) санкції (штраф) у сумі 122657,50 грн за податковою декларацією за червень 2019 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2020 року по справі № 200/1061/20-а позов ТОВ “Науково-виробниче об'єднання “ІНКОР і Ко” до Головного управління ДПС у Донецькій області задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управлінню ДПС у Донецькій № 0000291202 від 10.02.2020.

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 1 лютого 2021 року замінено позивача у справі № 200/1061/20-а - Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче об'єднання "Інкор і КО” на Приватне акціонерне товариство “Авдіївський коксохімічний завод” (як правонаступника).

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 1 лютого 2021 року по справі № 200/1061/20-а апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2020 року у справі № 200/1061/20-а - залишено без задоволення, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2020 року у справі № 200/1061/20-а залишено без змін. Таким чином, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2020 року по справі № 200/1061/20-а набрало законної сили 1 лютого 2021 року.

Тобто, датою узгодження суми бюджетного відшкодування за червень 2019 року в розмірі 245315 грн є 1 лютого 2021 року.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що нормами Податкового кодексу України визначено, що після набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.

Також нормами Податкового кодексу України передбачено право платника податків на нарахування пені на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість з моменту її виникнення до дня погашення включно.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України (далі - ПК України), сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з пунктом 200.4 статті 200 ПК України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200~1.3 статті 200'1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу;

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200'1.3 статті 200й цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

На підставі пункту 200.7. ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Відповідно до пункту 200.7.1. ПК України формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

До такого Реєстру вносяться такі дані:

1) найменування платника податку та його індивідуальний податковий номер; 2) дата подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, поданої у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання); 3) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначена у кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; 4) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зменшена на суму податкового боргу; 5) реквізити поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування; 6) реквізити бюджетних рахунків для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; 7) реквізити бюджетного рахунка, з якого здійснюється бюджетне відшкодування податку; 8) дата початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява про повернення суми бюджетного відшкодування, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); 9) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дата поданої до контролюючого органу заяви в разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування; 10) дата складення та вручення платнику податків акта перевірки; 11) дата та номер податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням (у разі подання) уточнюючого розрахунку, неузгоджена контролюючим органом; 12) дата початку оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, що оскаржується; 13) дата закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, узгоджена за результатами оскарження; 14) сума узгодженого контролюючим органом бюджетного відшкодування за кожною заявою та дата її узгодження; 15) дата та сума повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку; 16) дата та сума зарахування (перерахування) в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

Внесення даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування посадовими особами відповідних органів здійснюється з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Порядок ведення та форма Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 200.7.2 ПК України, заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Відповідно до пункту 200.7.3 ПК України дані Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, передбачені підпунктом 200.7.1 цього пункту, крім підпункту 5 підпункту 200.7.1 цього пункту щодо реквізитів поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування, не є інформацією з обмеженим доступом та підлягають щоденному, крім вихідних, святкових та неробочих днів, оприлюдненню на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Порядок надання відповідної інформації центральним органом виконавчої влади, що реалізує податкову та митну політику, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для її оприлюднення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Згідно з пунктом 200.12 ПК України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат: ґ) з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.

У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України. Пунктом 200.13. ПК України передбачено, що на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.

Пунктом 200.15 статті 200 ПКУ визначено, що у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування. платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.

У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов'язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.

На підставі пункту 200.17 ПК України, джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.

Оскільки рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року у справі № 200/5048/20-а набрало законної сили 7 грудня 2020 року, тому сума бюджетного відшкодування у розмірі 3488414 грн є узгодженою з 07.12.2020 року, тому відповідач був зобов'язаний на наступний робочий день після отримання відповідного рішення внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо цієї суми бюджетного відшкодування.

Оскільки рішення Донецького окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2020 року по справі № 200/1061/20-а набрало законної сили 01 лютого 2021 року, тому сума бюджетного відшкодування в розмірі 245315 грн є узгодженою з 01.02.2021 року, тому відповідач був зобов'язаний на наступний робочий день після отримання відповідного рішення внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо цієї суми бюджетного відшкодування.

На підставі викладеного, суд погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення в цій частині позовних вимог та стягнення з Державного бюджету України на користь ПрАТ “Авдіївський коксохімічний завод” заборгованості бюджету із відшкодування податку на додану вартість за червень та вересень 2019 року в загальному розмірі 3733729 грн.

Є неприйнятними посилання апелянта на приписи Порядку № 5, оскільки до спірних правовідносин підлягає застосуванню приписи Податкового кодексу України, які визначають обов'язок податкового органу після набрання законної сили рішенням суду внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2021 року у справі № 200/9176/21 - залишити без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2021 року у справі № 200/9176/21 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 16 листопада 2023 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді Т.Г. Гаврищук

І.В. Сіваченко