ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2023 року ЛуцькСправа № 140/27786/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності, внаслідок якої позивача позбавлено права на отримання щомісячного підвищення до пенсії та додаткової пенсії; зобов'язання провести нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії у розмірі двох мінімальних заробітних плат відповідно до статті 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 51 вказаного Закону, за період в межах строку звернення до суду і до настання обставин, з якими Закон пов'язує припинення таких виплат.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності, внаслідок якої позбавлено права на отримання щомісячного підвищення до пенсії, та зобов'язання провести нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії у розмірі двох мінімальних заробітних плат відповідно до статті 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період в межах строку звернення до суду і до настання обставин, з якими Закон пов'язує припинення таких виплат на підставі пункту 2 частини першої статті 170 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, є непрацюючим пенсіонером, проживає в зоні гарантованого добровільного відселення та з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 17 липня 2018 року №6-р/2018 має право на отримання підвищення до пенсії, передбаченого статтею 39 Закону №796-ХІІ, у розмірі двох мінімальних заробітних плат, а також відповідно до статті 51 цього Закону на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком, виплату яких відповідач протиправно не здійснює.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідач відзиву, у встановлений судом строк, на позовну заяву не подав.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Позивач ОСОБА_1 є особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (3 категорія), перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як пенсіонер, що підтверджується відповідними посвідченнями.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований та проживає в с. Волиця Камінь-Каширського району Волинської області, яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23 липня 1991 року №106, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
З витягу про перерахунок пенсії від 10.08.2023 слідує, що ОСОБА_1 нараховується та виплачується додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до Постанови № 112 в розмірі 113,88 грн.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у належному розмірі відповідно до статті 51 Закону №796-XII, позивач звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Відносини з приводу виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4, врегульовані нормами статті 51 Закону №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
При цьому суд зазначає, що відповідно до статті 51 вказаного Закону неодноразово вносились зміни. Так Законом України від 28 грудня 2014 року №76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” текст статті 51 Закону №796-ХІІ викладено у такій редакції: “Особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України”. Ці зміни, внесені до статті 51 Закону №796-XII, неконституційними не визнавались.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №1210). Згідно з підпунктом 2 пункту 13 Порядку №1210 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону №796-ХІ виплачується у таких розмірах: особам, що належать до категорії 2-4: особам, що належать до категорії 2, - 170,82 гривні; особам, що належать до категорії 3, - 113,88 гривні; особам, що належать до категорії 4, - 56,94 гривні.
Суд повторює, що попередня редакція статті 51 Закону №796-ХІІ, яка передбачала призначення особам, віднесеним до категорії 3, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком, зазнала змін. Тому розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, право на отримання якої позивач має відповідно до положень статті 51 Закону №796-ХІІ, визначений саме Порядком №1210, та він становить 113,88 грн. З протоколу про перерахунок пенсії позивача вбачається, що позивачу виплачується додаткова пенсія у розмірі 113,88 грн як особі, що належить до 3 категорії.
Таким чином, суд дійшов переконання про безпідставність позовної вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати додаткової пенсії відповідно до статті 51 Закону №796-XI у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком та взаємопов'язаної вимоги про нарахування та виплату додаткової пенсії відповідно до статті 51 вказаного Закону у зазначеному розмірі.
Крім того, оскільки судом відмовлено у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати не підлягають стягненню з відповідача та залишаються за позивачем.
Керуючись статтями 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Р.С. Денисюк