Постанова від 17.11.2023 по справі 743/1455/23

Справа № 743/1455/23

Провадження № 3/737/439/23

ПОСТАНОВА

17 листопада 2023 року смт Куликівка

Суддя Куликівського районного суду Чернігівської області Рубаненко Н.Ю., за участі секретаря Решітько А.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Куликівка матеріали адміністративного провадження, які надійшли з Чернігівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця ІНФОРМАЦІЯ_2 , начальника одинадцятої прикордонної застави (з місцем дислокації у АДРЕСА_1 ) четвертої прикордонної комендатури (з місцем дислокації у н.п. Любеч), проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 ,

- за ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

14.01.2015 Президентом України видано Указ «Про часткову мобілізацію» № 15/2015, затверджений Законом № 113-VIII від 15.01.2015, у зв'язку з чим почав діяти особливий період.

Вищий адміністративний суд України в постанові від 16.02.2015 (справа № 800/582/14), яка набула законної сили, зазначив, що закінчення періоду мобілізації не є підставою для припинення особливого періоду та останній діє по теперішній час, у зв'язку з чим правопорушення, вчиненні військовослужбовцями, є вчиненими в умовах особливого періоду.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.11.2022 № 611-ОС ОСОБА_1 призначено на посаду начальника одинадцятої прикордонної застави (з місцем дислокації у АДРЕСА_1 ) четвертої прикордонної комендатури (з місцем дислокації у н.п. Любеч) ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до Посадової інструкції начальника одинадцятої прикордонної застави (з місцем дислокації у АДРЕСА_1 ) четвертої прикордонної комендатури (з місцем дислокації у н.п. Любеч) ІНФОРМАЦІЯ_2 , затвердженої наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 874-АГ від 21.04.2023, останній підпорядковується комендантові прикордонної комендатури, його заступникам, помічнику коменданта і є безпосереднім начальником усього особового складу прикордонної застави. Поміж іншого зобов'язаний: опрацьовувати документи планування оперативної діяльності та документи застави, що регламентують порядок використання підрозділів під час виконання завдань з охорони та оборони державного кордону; організовувати управління діями особового складу під час виконання завдань з оборони ділянки відповідальності, ведення бойових дій, здійснення відсічі агресії та припинення збройних провокацій на державному кордоні; організовувати оперативно-службову діяльність на ділянці відповідно до визначених завдань; особисто опрацьовувати та вести оперативно-службові та бойові документи, перелік яких визначається відповідно до чинного законодавства; забезпечувати охорону державної таємниці та захист інформації з обмеженим доступом, приховане управління, запобігання витоку інформації з обмеженим доступом, здійснення технічного захисту інформації, безпеку зв'язку та протидію технічним розвідкам, контроль за станом режиму секретності, пропускний та внутрішньо-об'єктовий режим.

Таким чином, обіймаючи вищевказану посаду та будучи наділеним відповідними повноваженнями, майор ОСОБА_1 є військовою службовою особою.

Пунктом 6 Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 736 (далі - Типова інструкція) визначено, що керівники структурних підрозділів здійснюють контроль за дотриманням порядку підготовки документів з грифом «Для службового користування», їх зберігання і використання.

Відповідно до п. 74 Типової інструкції справи та видання з грифом «Для службового користування» видаються у тимчасове користування і приймаються під розписку в журналі за формою згідно з відповідним визначеним додатком.

Згідно з п. 76 Типової інструкції робота з документами з мобілізаційних питань та з питань спеціальної інформації проводиться в окремо виділених і належним чином обладнаних службових приміщеннях з дотриманням вимог, які унеможливлюють ознайомлення із змістом таких документів сторонніх осіб.

Пунктом 79 Типової інструкції визначено, що справи з грифом «Для службового користування» видаються для тимчасового користування на строк, що не перевищує одного місяця.

Відповідно до п. 101 Типової інструкції документи і справи з грифом «Для службового користування» зберігаються у шафах, сейфах, що розташовані у службових приміщеннях або сховищах архіву. Шафи, сейфи, службові приміщення, сховища архіву повинні надійно замикатися і опечатуватися металевими печатками.

Зберігання документів і справ із грифом «Для службового користування» здійснюється працівниками, які безпосередньо отримали їх під розписку, у спосіб, що унеможливлює доступ до них сторонніх осіб.

Документи з грифом «Для службового користування» можуть перебувати у працівників на виконанні протягом строку, необхідного для виконання завдання, за умови дотримання вимог їх зберігання, визначених пунктом 101 Типової інструкції.

Разом з тим, військовослужбовець - начальник одинадцятої прикордонної застави (з місцем дислокації у н.п. Задеріївка) четвертої прикордонної комендатури (з місцем дислокації у н.п. Любеч) ІНФОРМАЦІЯ_2 майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, в порушення вимог ст.ст. 11, 16, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, п.п. 6, 79, 101 Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 736, Посадової інструкції начальника одинадцятої прикордонної застави (з місцем дислокації у АДРЕСА_1 ) четвертої прикордонної комендатури (з місцем дислокації у н.п. Любеч) ІНФОРМАЦІЯ_2 , затвердженої наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №874-АГ від 21.04.2023, в умовах особливого періоду (воєнного стану), 20.05.2023, перебуваючи у с. Задеріївка Чернігівського району Чернігівської області, отримав у діловода одинадцятої прикордонної застави (з місцем дислокації у АДРЕСА_1 ) четвертої прикордонної комендатури з місцем дислокації у АДРЕСА_3 ) документ з грифом «Для службового користування» - схему встановлення мінно-вибухових загороджень №63дск від 20.04.2023 та проставив власний підпис про її отримання у Журналі видачі ДСК документів одинадцятої прикордонної застави (з місцем дислокації у АДРЕСА_1 ) четвертої прикордонної комендатури (з місцем дислокації у н.п. Любеч) інв. №8 від 31.12.2022, а у подальшому у період часу з 20.05.2023 по 25.07.2023 недбало ставлячись до військової служби, не забезпечив дотримання правил та строків роботи з документами, що мають гриф «Для службового користування», неналежно їх зберігав та допустив втрату документа з грифом «Для службового користування», а саме схеми встановлення мінно-вибухових загороджень №63дск від 20.04.2023.

Таким чином, майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, вчинив недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду, тобто адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, свою вину у вчиненні правопорушення визнав, просив суворо не карати.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши всі наявні докази в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Статтею 172-15 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.

Вчинення вищевказаними особами дій, передбачених ч. 1 ст. 172-15 КУпАП в умовах особливого періоду тягне за собою адміністративну відповідальність за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» визначено поняття терміну «особливий період» - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період регламентується Законами України «Про оборону України», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та діє в Україні з 17.03.2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 №303/214 «Про часткову мобілізацію». Зазначена правова позиція сформульована в постанові Верховного Суду від 25.04.2018 року у справі № 205/1993/17-ц.

З огляду на викладене, ОСОБА_1 вчинив дане правопорушення в умовах особливого періоду, що кваліфікується за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

Факт вчинення ОСОБА_1 військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП підтверджується дослідженими під час розгляду справи належними та допустимими в розумінні ст. 251 КУпАП доказами:

- протоколом про адміністративне правопорушення № 29 від 07.09.2023 року;

- висновком службового розслідування щодо об'єктивного з'ясування факту, викладеного в листі відділу внутрішньої та власної безпеки по НОМЕР_1 прикордонному загону Головного відділу внутрішньої та власної безпеки «Центр» від 27.07.2023 № 1600/36128/23-Вих «Щодо можливих порушень у 105 прикордонному загоні»;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 . від 05.08.2023 року;

- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 05.08.2023 року;

- письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 29.08.2023 року;

- письмовими поясненнями ОСОБА_4 від 29.08.2023 року;

- письмовими поясненнями ОСОБА_5 від 30.08.2023 року;

- посадовою інструкцією начальника одинадцятої прикордонної застави (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) четвертої прикордонної комендатури (з місцем дислокації н.п. Любеч) ІНФОРМАЦІЯ_3 - майора ОСОБА_1 , затвердженої Наказом ІНФОРМАЦІЯ_3

21 квітня 2023 року № 874-АГ.

- витягом з наказу ІНФОРМАЦІЯ_4 № 611-ОС від 22 листопада 2022 року.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Таким чином, із врахуванням обставин справи, суд дійшов висновку, що в діях військовослужбовця ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

Обставин, які відповідно до ст.ст. 34, 35 КУпАП пом'якшують або обтяжують відповідальність судом не встановлено.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та для запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність і вважає за необхідне накласти на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності стягнення у межах санкції ч. 2 ст. 172-15 КУпАП у виді штрафу, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, необхідним і достатнім для запобігання вчиненню нових правопорушень.

Враховуючи, що правопорушник є військовослужбовцем, відповідно до положень п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» підстави для стягнення з останнього судового збору відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 33, ч. 2 ст. 172-15, ст.ст. 251, 268, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп.

Згідно зі ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати ОСОБА_1 штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно зі ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 буде стягуватися штраф в подвійному розмірі, а саме: 34 000 грн.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Н.Ю. Рубаненко