Справа № 565/1986/23
Провадження № 2-а/565/66/23
УХВАЛА
17 листопада 2023 року м. Вараш
Суддя Кузнецовського міського суду Рівненської області Бренчук Г.В., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Вараського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Будівельна база №1 та №2 промислової зони, буд.54, м. Вараш, Вараський район, Рівненська область) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Вараського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у якому просить суд:
- поновити строк на оскарження постанови №366 від 27 червня 2023 року про накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч.2 ст.210-1 КУпАП;
- визнати протиправною та скасувати постанову №366 від 27 червня 2023 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.210-1 КУпАП;
- провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.210-1 КУпАП закрити.
Згідно ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ст.286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Статтею 289 КУпАП встановлено, що скаргу на постанову в справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня її винесення.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Постанова №366 винесена 27 червня 2023 року. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою 13 листопада 2023 року, тобто із пропуском десятиденного строку звернення до суду.
У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (ч.6 ст.161 КАС України).
У позовній заяві позивач зазначив, що 11 листопада 2023 року на його телефон через мобільний застосунок Дія надійшло повідомлення Вараського відділу держаної виконавчої служби у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про стягнення з нього 11692,80 грн. 13 листопада 2023 року він звернувся за роз'ясненнями до Вараського відділу держаної виконавчої служби у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. 13 листопада 2023 року він ознайомився постановою начальника Вараського РТЦК та СП№ 366 від 27 червня 2023 року та отримав її копію.
Додані до позовної заяви фото екрана телефону не містять відомостей про те, коли позивачу надійшло повідомлення про стягнення з нього коштів, доказів на підтвердження того, що позивач ознайомився з оскаржуваною постановою та отримав її копію 13 листопада 2023 року до позовної заяви не додано.
Згідно з ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
З огляду на наведене, позовну заяву слід залишити без руху.
Позивачу слід усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду обґрунтованої заяви про поновлення строку звернення до суду з зазначенням підстав для поновлення строку та доказів на їх обґрунтування.
Керуючись статтями 161, 169 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Вараського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримкипро скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк для усунення недоліків, який рахувати з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків в зазначений строк позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає, набирає законної сили з моменту її підписання. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Г.В.Бренчук